Ο Γιατρός Ξανατρελάθηκε (2001)
ΚωμωδίαΟικογενειακήΡομαντικήΦαντασίας
Ο δρ. John Dolittle (Eddie Murphy) είναι πλέον πολύ γνωστός για την ικανότητα που έχει να επικοινωνεί με τα ζώα. Εξαιτίας όμως του μεγάλου φόρτου εργασίας ο Dolittle έχει παραμελήσει την οικογένειά του. Όταν τα ζώα ενός δάσους ζητήσουν τη βοήθειά του για να το σώσει πριν χτίσουν στη θέση του ουρανοξύστες, ο Dolittle θα καταστρώσει ένα σχέδιο, ενώ παράλληλα θα βελτιώσει τη σχέση του με την οικογένειά του
Director:
Steve Carr
Writer:
Larry Levin
Eddie Murphy Dr. John Dolittle |
|
Kristen Wilson Lisa Dolittle |
|
Kyla Pratt Maya Dolittle |
|
Raven-Symoné Charisse Dolittle |
|
Steve Zahn Archie (voice) |
|
Lisa Kudrow Ava (voice) |
|
James Avery Eldon |
|
Andy Richter Eugene Wilson |
|
Lil' Zane Eric |
|
Denise Dowse Secretary |
|
Elayn J. Taylor Eldon's Wife |
|
Kevin Pollak Riley / Alligator |
|
Victor Raider-Wexler Judge B. Duff |
|
Jeffrey Jones Joe Potter |
|
Mark Griffin Logger / Nature Show Narrator |
|
Ken Hudson Campbell Animal Control Officer / Dog / Animal Groupie #3 / Forest Animal (voice) |
|
Anne Stedman Woman |
|
Tommy Bush Farmer |
|
Adam Vernier Farm Worker |
|
Chris Marley Yuppie Man |
|
Shaun Robinson Newscaster |
|
Googy Gress Bear Announcer |
|
Lisa Marie Hugueley Shamu Trainer |
|
Steve Irwin The Crocodile Hunter |
|
Doug Seus Klondike Dave Delivery Man |
|
Louise Osbourne Waitress |
|
Brie Hill Arbaugh Chihuahua Lady |
|
E.J. Wessel Guy Throwing Frisbee |
|
Jacob Vargas Pepito (voice) |
|
Michael Rapaport Joey the Raccoon (Voice) |
|
Isaac Hayes Possum (voice) |
|
Andy Dick Lennie the Weasel (voice) |
|
Joey Lauren Adams Squirrel (voice) |
|
Maria Arcé Fish (voice) |
|
Melique Berger Fish (voice) |
|
David Cross Dog / Animal Groupie #2 (voice) |
|
David DeLuise School Fish #2 (voice) |
|
Trevor Denman Horse Race Announcer (voice) |
|
John DiMaggio Seeing Eye Dog / Wassup Fish / Mouse (voice) |
|
Georgia Engel Giraffe (voice) |
|
Mike Epps Sonny (voice) |
|
Jamie Kennedy Bandit / Forest Animal / Animal Groupie #1 (voice) |
|
Tom Kenny Male Tortoise (voice) |
|
Clyde Kusatsu Bee (voice) |
|
Cedric the Entertainer Zoo Bear #1 (voice) |
|
David L. Lander Bird (voice) |
|
Michael McKean Bird (voice) |
|
Tara Mercurio Deer (voice) |
|
Mandy Moore Girl Bear Cub |
|
Frankie Muniz Boy Bear Cub (voice) |
|
Bob Odenkirk Animal Groupie #4 / Forest Animal / Dog (voice) |
|
Phil Proctor Drunk Monkey (voice) |
|
Reni Santoni Rat #2 (voice) |
|
Richard C. Sarafian God Beaver (voice) |
|
Hal Sparks School Fish #1 (voice) |
|
Renée Taylor Female Tortoise (voice) |
|
John Witherspoon Zoo Bear #2 (voice) |
|
Keone Young Bee (voice) |
|
Jodi Essex Frisbee Thrower in Park (uncredited) |
|
Lawrence Pressman Governor of California (uncredited) |
|
Norm Macdonald Lucky (voice) |
|
Crystal the Monkey Drunk Monkey (uncredited) |
|
Bart the Bear II Boy Bear Cub |
Production | Jeanne McCarthy | Casting |
Production | John Davis | Producer |
Sound | David Newman | Original Music Composer |
Production | Aldric La'Auli Porter | Associate Producer |
Directing | Aldric La'Auli Porter | First Assistant Director |
Art | William Sandell | Production Design |
Art | Robert Gould | Set Decoration |
Art | Brad Ricker | Art Direction |
Sound | Dan Yale | Foley Editor |
Production | Neil A. Machlis | Executive Producer |
Production | Juel Bestrop | Casting |
Art | Hugo Santiago | Set Designer |
Costume & Make-Up | Ruth E. Carter | Costume Design |
Editing | Craig Herring | Editor |
Art | Bruce Crone | Supervising Art Director |
Visual Effects | Douglas Smith | Visual Effects Supervisor |
Writing | Larry Levin | Screenplay |
Production | Michele Imperato Stabile | Unit Production Manager |
Production | Michele Imperato Stabile | Co-Producer |
Directing | Steve Carr | Director |
Sound | R.J. Kizer | Dialogue Editor |
Camera | Daryn Okada | Director of Photography |
Production | Joseph Singer | Producer |
Crew | Peter S. Elliot | Visual Effects Editor |
Directing | Douglas Smith | Second Unit Director |
Production | Heidi Santelli | Co-Producer |
Directing | Evan Gilner | Additional Second Assistant Director |
Directing | Amy Schmidt | Second Assistant Director |
Production | Daniel M. Stillman | Unit Production Manager |
Sound | Tom Villano | Music Editor |
Costume & Make-Up | Judy Murdock | Makeup Artist |
Directing | Rich Thorne | Second Unit Director |
Camera | Bruce McBroom | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Kris Evans | Makeup Department Head |
Production | Iddo Lampton Enochs Jr. | Location Manager |
Crew | Liz Radley | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Donna Marcione Pollack | Costume Supervisor |
Art | Frank McEldowney | Greensman |
Sound | Ted Caplan | Dialogue Editor |
Art | Gerald Lehtola | Art Department Coordinator |
Art | Mark Wade | Property Master |
Art | Patricia Klawonn | Set Designer |
Art | Bill Taliaferro | Set Designer |
Sound | Dave Kulczycki | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Elizabeth Frank | Set Costumer |
Camera | Casey Hotchkiss | Camera Operator |
Sound | Zack Davis | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Erma Kent | Hair Department Head |
Sound | Donald Sylvester | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | John Kilkenny | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Camille Friend | Hairstylist |
Sound | Vanessa Lapato | ADR Editor |
Crew | Alan E. Lorimer | Special Effects Coordinator |
Art | Bryan McBrien | Greensman |
Art | Butch West | Construction Coordinator |
Writing | Hugh Lofting | Story |
Crew | Hugh Lofting | Creator |
Directing | Nancy Karlin | Script Supervisor |
Visual Effects | Mitchell Ferm | Visual Effects Coordinator |
Sound | Jim Harrison | Music Editor |
Art | Jasan Sherman | Location Scout |
Art | Thomas Meikle | Sculptor |
Sound | Spring Aspers | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Craig Anthony | Key Costumer |
Production | Tina Fortenberry | Production Supervisor |
Sound | Harrison D. Marsh | Boom Operator |
Directing | David Hyman | Second Assistant Director |
Production | Nadia Lubbe Simon | Casting Assistant |
Production | Diana Jaher | Casting Associate |
Production | Craig W. van Gundy | Location Manager |
Production | Kris Fullan Martinez | Production Coordinator |
Art | Joe A. Hawthorne | Painter |
Crew | Robert McDonald | Propmaker |
Crew | Robert Prchal | Propmaker |
Crew | Hal Schlax | Propmaker |
Crew | John Molo | Stunt Coordinator |
Camera | Todd Dos Reis | Camera Operator |
Camera | Jason D. Hodges | Dolly Grip |
Camera | Mike Hodges | Key Grip |
Lighting | Kal Manning | Gaffer |
Camera | Larry McCarron | Dolly Grip |
Sound | Kim Strand | Music Editor |
Directing | Mark Tobey | First Assistant Director |
Directing | Michelene Mundo | Second Second Assistant Director |
Camera | George Randell | Best Boy Grip |
Directing | Sharon Swab | Second Second Assistant Director |
Crew | Kirk A. Holland | Transportation Captain |