Hellboy II: Η Χρυσή Στρατιά (2008)
Μετά από μια μακρά περίοδο ανακωχής ανάμεσα στους ανθρώπους και τον αθέατο κόσμο, έρχεται ένα ξέσπασμα χωρίς προηγούμενο. Ένας αδίστακτος δυνάστης συγκεντρώνει μια πανίσχυρη στρατιά από πλάσματα του Κάτω Κόσμου και κηρύσσει τον πόλεμο στην ανθρωπότητα με σκοπό να κατακτήσει τη Γη και για το λόγο αυτό, ο γεννημένος στις φλόγες της Κόλασης δαίμονας Hellboy και η ομάδα του καλούνται να σώσουν τη Γη από την ανταρσία. Για άλλη μια φορά, ο πύρινος ήρωας θα συμμαχήσει με τους θνητούς με στόχο να σώσουν την ανθρωπότητα από τις δυνάμεις του Σκότους. Ωστόσο, όντας ένα πλάσμα ανάμεσα στο ανθρώπινο και το φανταστικό και ο ίδιος, θα βρεθεί σύντομα να πρέπει να επιλέξει ανάμεσα στη ζωή που ξέρει και ένα άγνωστο πεπρωμένο που τον καλεί.
Director:
Guillermo del Toro
Writer:
Guillermo del Toro
Ron Perlman Hellboy |
|
Selma Blair Liz Sherman |
|
Doug Jones Abe Sapien |
|
John Alexander Johann Krauss / Bethmoora Goblin |
|
Seth MacFarlane Johann Krauss (voice) |
|
Luke Goss Prince Nuada |
|
Anna Walton Princess Nuala |
|
Jeffrey Tambor Tom Manning |
|
John Hurt Trevor Bruttenholm |
|
James Dodd Johann Krauss |
|
Brian Steele Wink / Cronie / Spice Shop Troll / Cathedral Head / Fragglewump |
|
Andrew Hefler Agent Flint |
|
Iván Kamarás Agent Steel |
|
Mike Kelly Agent Marble |
|
Jeremy Zimmermann Auctioneer |
|
Santiago Segura Distinguished Buyer |
|
Roy Dotrice King Balor |
|
Aidan Cook Two-Headed Shop Owner |
|
Jeanne Mockford Bag Lady |
|
Montse Ribé Young Hellboy |
|
Ferenc Elek Fat Slob |
|
Alex McSweeney Policeman |
|
Justin Pierre Policeman |
|
Matthew O'Toole Limb Vendor |
|
Jamie Wilson Cat Vendor |
|
Clive Llewellyn Tadpole Vendor |
|
Sándor Svigelj Bagpipe Player |
|
Brian Herring Silkard / Fish Vendor |
|
Pálma Pásztor Mummy Vendor |
|
Jimmy Kimmel Jimmy Kimmel |
|
Tim Flavin Newscaster |
|
Belinda Henley Newscaster |
|
Blake Perlman Newscaster |
|
Matt Rippy Newscaster |
|
Judit Viktor Lady with Dog |
|
Szonja Oroszlán Woman with Baby |
|
Michael Mehlmann Auction Bidder Man |
|
Todd Williams Auction Bidder Man |
|
Beatrice Zentai Auction Bidder Woman |
|
Peter Horkay Steward |
|
Richard Rifkin TV Pundit |
|
Guillermo del Toro Creature Vocals (voice) (uncredited) |
|
Tim Larsen Street Thug (uncredited) |
|
Gavin McKenzie Auction Room Steward (uncredited) |
|
Julia Papp Reporter (uncredited) |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Production | Lawrence Gordon | Producer |
Production | Lloyd Levin | Producer |
Camera | Guillermo Navarro | Director of Photography |
Art | Peter Francis | Supervising Art Director |
Art | Stephen Scott | Production Design |
Costume & Make-Up | Sammy Sheldon | Costume Design |
Sound | Andie Derrick | Foley Artist |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Art | Elli Griff | Set Decoration |
Sound | Bryan Bowen | Sound Designer |
Crew | Sam Conway | Special Effects Technician |
Art | Csaba Stork | Art Direction |
Writing | Guillermo del Toro | Screenplay |
Directing | Guillermo del Toro | Director |
Editing | Bernat Vilaplana | Editor |
Writing | Mike Mignola | Story |
Production | Mike Mignola | Co-Executive Producer |
Writing | Mike Mignola | Comic Book |
Production | Mike Richardson | Producer |
Sound | Nicolas Becker | Foley Artist |
Crew | Gábor Hortobágyi | Stunts |
Production | Chris Symes | Executive Producer |
Crew | Gábor Piroch | Stunt Double |
Production | Jeremy Zimmermann | Casting |
Art | John Frankish | Art Direction |
Production | Zsolt Csutak | Casting |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Crew | Bonnie Morgan | Stunts |
Production | Jo Burn | Unit Production Manager |
Art | Zsuzsa Mihalek | Set Decoration |
Visual Effects | Wayne D. Barlowe | Creature Design |
Crew | Justin Rodgers Hall | Stunts |
Costume & Make-Up | Bart Mixon | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Bradley James Allan | Stunt Coordinator |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Sound | Dominique Devoucoux | Foley Editor |
Camera | Nyika Jancsó | "C" Camera Operator |
Sound | Philippe Amouroux | Foley Recordist |
Crew | Sándor Boros | Stunts |
Production | John Swallow | Co-Producer |
Crew | Chan Man-Ching | Fight Choreographer |
Art | Mark Swain | Art Direction |
Art | Judit Varga | Art Direction |
Art | Anthony Caron-Delion | Art Direction |
Crew | Domonkos Párdányi | Stunt Coordinator |
Crew | Domonkos Párdányi | Stunt Double |
Crew | Ildikó Szücs | Stunts |
Sound | Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jack Stew | Foley Artist |
Art | Paul Laugier | Art Direction |
Sound | Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Jaromír Šedina | Steadicam Operator |
Camera | Jaromír Šedina | "A" Camera Operator |
Production | Miklós Tóth | Production Manager |
Camera | László Bille | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Beverley Binda | Makeup Artist |
Crew | Xia Bin | Stunt Double |
Crew | Ákos Sinkó | Stunts |
Sound | Harry Barnes | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Tim Larsen | Special Effects Makeup Artist |
Visual Effects | Arne Kaupang | Animation |
Visual Effects | Michael J. Wassel | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Thomas Floutz | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Deborah Jarvis | Makeup Designer |
Sound | Kathy Nelson | Music Supervisor |
Sound | Christopher Barnett | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Norman Cabrera | Prosthetics Sculptor |
Crew | Nick Brett | Stunts |
Costume & Make-Up | Ian Morse | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Ed Colyer | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Montse Ribé | Makeup Effects Designer |
Camera | Zsolt Fehér | First Assistant "B" Camera |
Directing | Cliff Lanning | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Henriett Andrejszky | Stunts |
Crew | Henriett Andrejszky | Stunt Double |
Crew | István Koleszár | Stunts |
Crew | Ferenc Berecz | Stunts |
Sound | Nick Foley | ADR Mixer |
Crew | Gao Xiang | Stunts |
Costume & Make-Up | Szandra Bíró | Makeup Artist |
Sound | Christopher Wilson | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Nigel Booth | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Géza Kovács | Stunts |
Crew | Kinga Kosá-Gavalda | Stunts |
Crew | Gáspár Szabó | Stunts |
Camera | Juan Leiva | First Assistant "A" Camera |
Crew | Jan Petřina | Stunt Double |
Crew | Balázs Lengyel | Stunts |
Sound | Julie Altus | ADR Recordist |
Directing | Matthew Sharp | Assistant Director |
Crew | Akos Lenkei | Stunts |
Crew | Norbert Kovács | Stunts |
Crew | László Kósa | Stunts |
Crew | Gergö Horpácsi | Stunts |
Crew | Balázs Farkas | Stunts |
Camera | Gergely Hajba | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Oliver Simor | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Mike Elizalde | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Mike Elizalde | Special Effects Makeup Artist |
Camera | Ádám Wallner | Second Assistant "B" Camera |
Crew | József Kovalik | Stunts |
Crew | Mark Chapman | Stunts |
Costume & Make-Up | Brendon Heath | Hairstylist |
Crew | Lou Horvath | Stunts |
Crew | Attila Mora | Stunts |
Crew | Laszlo Ramon | Stunts |
Crew | Miklós Pardányi | Stunts |
Crew | Ferenc Novinecz | Stunts |
Crew | László Medriczky | Stunts |
Crew | Zsolt Viktor Magyari | Stunts |
Crew | Gábor Duck | Stunts |
Crew | Erika Cziráky | Stunts |
Crew | Rhye Copeman | Stunts |
Art | Harry Szovik | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Mélanie Gerbeau-Lainé | Hairstylist |