Το Ουρλιαχτό (1981)
Μια τηλεπαρουσιάστρια αποσύρεται στην «Αποικία», μια απομονωμένη κλειστή κοινότητα ανθρώπων που ζουν στο δάσος, μετά από τη συνάντησή της με έναν κατ’ εξακολούθηση δολοφόνο. Σύντομα ο τρόμος θα χτυπήσει την πόρτα της κοινότητας, που μοιάζει να κρύβει ένα φρικτό μυστικό.
Director:
Joe Dante
Writers:
Terence H. Winkless, John Sayles.
Dee Wallace Karen White |
|
Patrick Macnee Dr. George Waggner |
|
Dennis Dugan Chris |
|
Christopher Stone R. William 'Bill' Neill |
|
Belinda Balaski Terry Fisher |
|
Kevin McCarthy Fred Francis |
|
John Carradine Erle Kenton |
|
Slim Pickens Sam Newfield |
|
Elisabeth Brooks Marsha Quist |
|
Robert Picardo Eddie Quist |
|
Margie Impert Donna |
|
Noble Willingham Charlie Barton |
|
James Murtaugh Jerry Warren |
|
Jim McKrell Lew Landers |
|
Meshach Taylor Shantz |
|
Robert A. Burns Porn Store Patron |
|
Kenneth Tobey Older Cop |
|
Dick Miller Walter Paisley - Bookstore Owner |
|
Don McLeod T.C. Quist |
|
Bill Sorrells Kline |
|
Ivan Saric Jack Molina |
|
Steve Nevil Young Cop |
|
Sarina C. Grant Hooker |
|
Wendell Wright Man at Bar |
|
Herbie Braha Porno Cashier |
|
Joe Bratcher Radio Man |
|
Chico Martínez Man on Street |
|
Daniel Nunez Liquor Cashier |
|
Michael O'Dwyer Drunk |
|
Roger Corman Man in Phone Booth (uncredited) |
|
John Sayles Morgue Attendant (uncredited) |
|
Jonathan Kaplan Gas Station Attendant (uncredited) |
|
Forrest J. Ackerman Bookstore Customer (uncredited) |
|
Robert A. Burns Porn Store Patron (uncredited) |
|
Michael Chapman Man at End of Bar (uncredited) |
|
Mick Garris Man with TV Guide (uncredited) |
Editing | Mark Goldblatt | Editor |
Directing | Joe Dante | Director |
Editing | Joe Dante | Editor |
Crew | Conrad E. Palmisano | Utility Stunts |
Production | Michael Finnell | Producer |
Camera | John Hora | Director of Photography |
Production | Susan Arnold | Casting |
Costume & Make-Up | Rick Baker | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Pino Donaggio | Original Music Composer |
Production | Judith Weiner | Casting |
Costume & Make-Up | Greg Cannom | Special Effects Makeup Artist |
Art | Ivo Cristante | Property Master |
Production | Steven A. Lane | Executive Producer |
Production | Daniel H. Blatt | Executive Producer |
Directing | Jack Cummins | First Assistant Director |
Writing | Gary Brandner | Novel |
Writing | Terence H. Winkless | Screenplay |
Production | Jack Conrad | Producer |
Art | Robert A. Burns | Art Direction |
Writing | John Sayles | Screenplay |
Directing | Jeanne Rosenberg | Script Supervisor |
Visual Effects | Peter Kuran | Visual Effects |
Production | Rob Bottin | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Rob Bottin | Makeup Effects Designer |
Crew | Roger George | Special Effects |
Crew | Roger Creed | Stunt Coordinator |
Visual Effects | David Allen | Visual Effects |
Art | Steven Legler | Set Designer |
Costume & Make-Up | Nancy G. Fox | Wardrobe Supervisor |
Sound | Natale Massara | Conductor |
Costume & Make-Up | Margaret Prentice | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jack Buehler | Costume Design |
Costume & Make-Up | Gigi Williams | Makeup & Hair |
Production | David C. Thomas | Production Manager |
Lighting | Roger Sassen | Best Boy Electric |
Camera | Laurel Moore | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Josephine Turner | Wigmaker |
Sound | Douglas Vaughan | Boom Operator |
Camera | Norman Cattell | First Assistant Camera |
Lighting | John Murray | Gaffer |
Camera | Kurt Young | Key Grip |
Costume & Make-Up | Joe Beserra | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Bill Davis | Assistant Makeup Artist |