Jeepers Creepers 2 (2003)
Ο Βίκτορ Σάλβα, αγαπημένος δημιουργός του Φ.Φ. Κόπολα, αποδεικνύει και πάλι τη γνήσια, δημιουργική και...σκοτεινή φαντασία του, σε ένα θρίλερ που ξεπερνάει το πρωτότυπο σε τρόμο, ανατροπές και σασπένς! Το σαρκοβόρο αιωνόβιο τέρας `Creeper` επιστρέφει, αναζητώντας καινούρια θύματα για την τροφή του. Στόχος του αυτή τη φορά, μια ομάδα νεαρών αθλητών του Γυμνασίου, που το λεωφορείο τους χάλασε σ` έναν απομονωμένο δρόμο. Η νύχτα πέφτει και τα τρομοκρατημένα παιδιά παλεύουν για να μείνουν ενωμένα, καθώς διαπιστώνουν ότι το τέρας είναι επιλεκτικό στις επιθέσεις του...
Director: Victor Salva
Ray Wise Jack Taggart, Sr. |
|
Jonathan Breck The Creeper |
|
Nicki Aycox Minxie Hayes |
|
Eric Nenninger Scott 'Scotty' Braddock |
|
Marieh Delfino Rhonda Truitt |
|
Al Santos Dante Belasco |
|
Tom Tarantini Coach Dwayne Barnes |
|
Josh Hammond Jake Spencer |
|
Luke Edwards Jack Taggart, Jr. |
|
Garikayi Mutambirwa Deaundre 'Double D' Davis |
|
Thom Gossom Jr. Coach Charlie Hanna |
|
Billy Aaron Brown Andy 'Bucky' Buck |
|
Kasan Butcher Kimball 'Big K' Ward |
|
Shaun Fleming Billy Taggart |
|
Justin Long Darius 'Darry' Jenner |
|
Diane Delano Bus Driver Betty Borman |
|
Travis Schiffner Izzy Bohen |
|
Lena Cardwell Chelsea Farmer |
|
Drew Tyler Bell Jonny Young |
|
Bob Papenbrook Man in Station Wagon |
|
Jon Powell Older Jack Jr. |
|
Marshall Cook Boy |
|
Joe Reegan Boy |
|
Stephanie Denise Griffin Girl |
|
Nick George Team member |
|
Gil McKinney Team member |
|
David Zepeda Team member |
Production | Francis Ford Coppola | Executive Producer |
Crew | John E. Gray | Special Effects Coordinator |
Crew | Heather Burton | Stunts |
Production | Lucas Foster | Executive Producer |
Art | Peter Jamison | Production Design |
Art | Scott Herbertson | Set Designer |
Production | Philip von Alvensleben | Co-Executive Producer |
Art | Linda Spheeris | Set Decoration |
Directing | Victor Salva | Director |
Writing | Victor Salva | Characters |
Writing | Victor Salva | Writer |
Production | Tom Luse | Producer |
Directing | Tom Luse | Second Unit Director |
Sound | Bennett Salvay | Original Music Composer |
Sound | Bennett Salvay | Conductor |
Camera | Don E. FauntLeRoy | Director of Photography |
Editing | Ed Marx | Editor |
Art | Richard Redlefsen | Sculptor |
Costume & Make-Up | Richard Redlefsen | Prosthetic Supervisor |
Crew | Clay Cullen | Stunt Double |
Production | Kirk D'Amico | Executive Producer |
Production | Aaron Griffith | Casting |
Production | Debbie Hayn-Cass | Unit Production Manager |
Production | Bobby Rock | Executive Producer |
Art | Noah Plunkett | Greensman |
Crew | Richard Cory | Propmaker |
Sound | Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Sound | Steve C. Aaron | Production Sound Mixer |
Editing | Chris Regan | Color Timer |
Crew | Monty L. Simons | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Jonathan Rothbart | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Jana Stern | Costume Design |
Editing | Geraud Brisson | First Assistant Editor |
Crew | Geraud Brisson | Visual Effects Editor |
Art | Nanci Roberts | Art Direction |
Crew | Marc Sadeghi | Executive Visual Effects Producer |
Crew | Bobby Burns | Stunts |
Crew | Richard K. Wright | Property Master |
Sound | Alan Freedman | ADR Mixer |
Production | Linda Phillips-Palo | Casting |
Crew | Joey Banks | Set Production Assistant |
Crew | Elle Alexander | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Elvis Jones | Makeup Artist |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Costume & Make-Up | Elisabeth Fry | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Claudia Wick | Key Costumer |
Crew | Steve Roll | Carpenter |
Crew | Robert Hackl | Post Production Supervisor |
Sound | Ken Dufva | Foley Artist |
Crew | Kevin Baillie | CG Supervisor |
Crew | Darrin Prescott | Stunt Double |
Sound | Paul B. Clay | Supervising Sound Editor |
Sound | Paul B. Clay | ADR Supervisor |
Directing | Mark Anthony Little | First Assistant Director |
Visual Effects | Rainer Gombos | Digital Compositors |
Sound | David Bondelevitch | Music Editor |
Camera | Gene Page | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Lori McCoy-Bell | Hair Department Head |
Crew | Jimi Johnson | Video Assist Operator |
Sound | Trevor Ward | Dolby Consultant |
Sound | Patrick O'Sullivan | Sound Effects Editor |
Crew | P. Gerald Knight | Transportation Coordinator |
Visual Effects | Arin Finger | Visual Effects Coordinator |
Lighting | Don Bixby | Lighting Technician |
Crew | Joshua I. Kolden | Technical Supervisor |
Crew | Phil Lee | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Brian Penikas | Makeup Department Head |
Visual Effects | Christopher Walsh | Animation Supervisor |
Production | Sande Alessi | Extras Casting |
Directing | Patricia A. Fullerton | Script Supervisor |
Lighting | Louis DiCesare | Gaffer |
Sound | Randy Kerber | Orchestrator |
Camera | Ron Vargas | First Assistant Camera |
Sound | Craig A. Dellinger | ADR Editor |
Crew | Boyd Lacosse | Special Effects Technician |
Crew | Laura Lee Connery | Stunt Double |
Lighting | Corwin A. Bibb | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Angela Meryl | Stunt Double |
Production | Mary Sunshine | Production Accountant |
Art | dooner | Art Department Coordinator |
Art | Todd Young | Construction Coordinator |
Art | David Ross Lawrence | Construction Foreman |
Art | Tim Scheu | Leadman |
Art | Jesse Valdez | Standby Painter |
Camera | Gavin Aims | Camera Operator |
Art | Zachary Alex | Set Dresser |
Crew | Tony Swatton | Armorer |
Crew | Richard Cody | Craft Service |
Crew | Chris Walden | Driver |
Crew | Season FauntLeRoy | Loader |
Crew | Yuko Takeshita | Post Production Assistant |
Visual Effects | Yuko Takeshita | Visual Effects Assistant Editor |
Crew | Sam M. Cobb | Set Medic |
Crew | Chris Blackwood | Stunts |
Crew | George Koran | Telecine Colorist |
Crew | Maxine Leonard | Unit Publicist |
Crew | Steven Leavitt | Utility Stunts |
Sound | Michael P. Cook | Dialogue Editor |
Lighting | Sean P. Fickert | Best Boy Electric |
Lighting | Tim Durr | Electrician |
Lighting | Chad C. Barrow | Rigging Grip |
Production | Debbie Rothstein | Casting Associate |
Production | Deborah Reissman | Executive In Charge Of Production |
Production | Kristi Frankenheimer | Location Manager |
Production | Leslie Silvey | Production Coordinator |
Sound | Dan Whiting | Boom Operator |
Sound | Nick Clay | Assistant Sound Editor |
Sound | John Rotondi | Sound Engineer |
Sound | Robby Bartholomew | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | YouJin Choung | Visual Effects |
Visual Effects | Luke O'Byrne | Visual Effects Producer |
Camera | Charles John Bukey | Key Grip |
Directing | Danny Green | Second Assistant Director |
Directing | Rick Kelly | Second Second Assistant Director |
Crew | Catherine Pittman | Animal Coordinator |
Camera | Alan Shultz | Dolly Grip |
Art | Melissa Elliott | Title Designer |
Art | Lorne Grant | Assistant Property Master |
Camera | Henry L. Bukey | Grip |
Sound | Steve Becknell | Musician |
Visual Effects | Moonsung Lee | CG Animator |
Production | Eva M. Schroeder | Assistant Location Manager |
Sound | Lee Tinkham | Foley Mixer |
Editing | Mark V. Phillips | Assistant Editor |
Editing | Jeff Chaves | Colorist |
Costume & Make-Up | Tron Morgan | Costumer |
Sound | Greg Barbacovi | ADR Recordist |
Camera | Michael Fauntleroy Jr. | Assistant Camera |
Camera | Jacqueline J. Nivens | Second Assistant Camera |
Production | David Medrano | Assistant Accountant |
Production | Carrie Arnold | Production Assistant |
Production | William S. White | Production Secretary |
Camera | Thomas A. Curran | Grip |