Παρασκευή και 13 Νο 10 - Τζέισον 10 (2001)
Έπειτα από λουτρό αίματος σε εργαστήριο πειραμάτων, μια επιστήμονας καταφέρνει να κλείσει τον Τζέισον Βόρχες στο θάλαμο κρυογενετικής. Τετρακόσια χρόνια αργότερα το πλήρωμα ενός διαστημοπλοίου τον ανακαλύπτει και επιχειρεί να τον μεταφέρει σε διαστημικό σταθμό. Ο Τζέισον "αποψύχεται" και αρχίζει να σκορπά τον τρόμο.
Director:
James Isaac
Writer:
Todd Farmer
Kane Hodder Jason Voorhees / Uber Jason |
|
Jeff Geddis Johnson (Soldier #1) |
|
Lexa Doig Rowan |
|
David Cronenberg Dr. Wimmer |
|
Markus Parilo Sgt. Marcus |
|
Jonathan Potts Professor Lowe |
|
Lisa Ryder Kay-Em 14 |
|
Dov Tiefenbach Azrael |
|
Chuck Campbell Tsunaron |
|
Melyssa Ade Janessa |
|
Boyd Banks Fat Lou |
|
Barna Moricz Kicker |
|
Dylan Bierk Briggs |
|
Todd Farmer Dallas |
|
Peter Mensah Sgt. Brodski |
|
Melody Johnson Kinsa |
|
Kristi Angus Adrienne |
|
Derwin Jordan Waylander |
|
Yani Gellman Stoney |
|
Robert A. Silverman Dieter Perez |
|
Steve Lucescu Condor |
|
Thomas Seniuk Sven |
|
Amanda Brugel Geko |
|
Roman Podhora Rescue Pilot |
|
Kaye Penaflor VR Teen Girl #1 |
|
Tania Maro VR Teen Girl #2 |
|
Mika Ward Campfire Teen #1 |
|
David Cook Campfire Teen #2 |
|
James Isaac Doctor (uncredited) |
Crew | Steve Lucescu | Stunt Coordinator |
Crew | Brian Jagersky | Stunts |
Crew | John Stoneham Jr. | Stunts |
Sound | Harry Manfredini | Original Music Composer |
Production | Robin D. Cook | Casting |
Art | Clive Thomasson | Set Decoration |
Production | Sean S. Cunningham | Executive Producer |
Camera | Derick V. Underschultz | Director of Photography |
Writing | Todd Farmer | Screenplay |
Editing | David Handman | Editor |
Crew | Eric Bryson | Stunts |
Directing | James Isaac | Director |
Production | Noel Cunningham | Producer |
Crew | Charlie Picerni | Stunts |
Production | Marilyn Stonehouse | Unit Production Manager |
Directing | Daniela Saioni | Script Supervisor |
Crew | Robert Racki | Stunts |
Costume & Make-Up | Maxyne Baker | Costume Design |
Visual Effects | Dennis Berardi | Special Effects Supervisor |
Directing | Walter Gasparovic | First Assistant Director |
Production | Christopher Dunn | Assistant Location Manager |
Crew | Kevin Rushton | Stunt Double |
Sound | Steve Baine | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Lindsay Jacobs | Assistant Costume Designer |
Art | David Hirschfield | Set Designer |
Crew | Edward A. Queffelec | Stunt Double |
Art | William Cheng | Set Designer |
Camera | Tony Guerin | Camera Operator |
Art | Marc Kuitenbrouwer | Head Carpenter |
Camera | Michael Carella | First Assistant Camera |
Crew | Alison Reid | Stunt Double |
Art | Joe Curtin | Construction Coordinator |
Camera | Ava Gerlitz | Still Photographer |
Art | Neil Morfitt | First Assistant Art Direction |
Editing | Marc Pollon | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Irene Kent | Makeup Artist |
Crew | Walter Masko | Stunt Double |
Editing | Wendy Lanning | Project Manager |
Sound | Bruce Carwardine | Sound Mixer |
Visual Effects | Arthur Langevin | Pyrotechnic Supervisor |
Crew | Jacqui Hemingway | Scenic Artist |
Production | Vair Macphee | Production Coordinator |
Lighting | R. Scott Phillips | Best Boy Electrician |
Camera | Colin Akoon | Camera Trainee |
Costume & Make-Up | Janice Skinner | Seamstress |
Sound | Michael Baskerville | ADR Mixer |
Crew | Jim Rutherford | Supervising Animator |
Directing | Penny Charter | Second Assistant Director |
Art | Dennis Kirkham | Set Dresser |
Crew | Hugh McCallum | Driver |
Crew | Jazz Helie | Transportation Coordinator |
Crew | Wayne Wells | Stunts |
Sound | Jonas Kuhnemann | Dialogue Editor |
Production | Andrea Kool | Casting Assistant |
Art | David DeMarinis | Leadman |
Art | James Oswald | Art Direction |
Art | Chris Pellegrini | Property Master |
Camera | Rod Benjamin | Key Grip |
Art | Nick Fischer | Set Dresser |
Sound | Markus Wade | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Allison Mondesir | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jane Flanders | Wardrobe Assistant |
Sound | Mark Beck | Sound Effects Designer |
Visual Effects | Colin Cunningham | Visual Effects |
Sound | Ben Swarbrick | ADR Recordist |
Camera | Paul Sweeney | Grip |
Camera | Robert Vigus | Best Boy Grip |
Lighting | David Fisher | Gaffer |
Art | Ellis Lam | Set Designer |
Art | Greg Beale | Second Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Greg Pelchat | On Set Dresser |
Art | David Lylloff | Set Dresser |
Camera | Michael Purdon | Second Assistant Camera |
Directing | Bryn Caron | Third Assistant Director |
Lighting | Philip Giglio | Electrician |
Camera | Mathew Pill | Grip |
Art | Jeff Mawle | Assistant Property Master |
Art | Nick Viziris | Gun Wrangler |
Costume & Make-Up | Chris Pizzarelli | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Carole Costello | Key Set Costumer |
Costume & Make-Up | Renee Bravener | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Vashti Arthur | Seamstress |
Costume & Make-Up | Maria Belperico | Seamstress |
Production | Kimberlee Morley | Assistant Production Coordinator |
Production | Brian Turley | Production Accountant |
Production | Marilyn Jang | First Assistant Accountant |
Production | Alex Kontsalakis | Payroll Accountant |
Production | Nadine Dislioglu | Post Production Coordinator |
Production | Nadine Dislioglu | Production Assistant |
Production | Otis Barlow | Production Assistant |
Production | Andy Sykes | Executive Producer |
Editing | Ron Wiseman, Jr. | First Assistant Editor |
Sound | Wally Weaver | Sound Supervisor |
Sound | J. Daniel Sexton | Sound Effects Designer |
Sound | Laurie Regan | Assistant Sound Editor |
Sound | John Bracco | Foley Mixer |
Sound | John Bracco | Foley Recordist |
Sound | John Hurlbut | ADR Recordist |
Art | Norm Kelner | Standby Painter |
Crew | Gary Phaneuf | Head Driver |
Crew | John Muir | Driver |
Crew | Jeff Peebles | Driver |
Crew | David Pond-Smith | Unit Publicist |
Crew | Jennifer Vey | Stunts |
Crew | Don Stockford | Stunts |
Crew | Bryan J. Thomas | Stunts |
Crew | Jessica Meyer | Stunt Double |