Ο Αυτοκράτορας Έχει Κέφια (2000)
ΠεριπέτειαΚινούμενα ΣχέδιαΚωμωδίαΟικογενειακήΦαντασίας
Ο Κούζκο ένας νεαρός και εγωιστής αυτοκράτορας θέλει να ξεσπιτώσει ένα χωριάτη τον Πάτσα και τους συγχωριανούς του για να φτιάξει εκεί το εξοχικό του. Παράλληλα απολύει την αυτοκρατορική του σύμβουλο Ύζμα και αυτή μαζί με τον αδέξιο βοηθό της Κρονκ προσπαθεί να τον βγάλει απ' τη μέση. Αυτή προσπαθεί να τον δηλητηριάσει αλλά ο βοηθός της κατά λάθος μπερδεύει τα φίλτρα και αντί να δηλητηριαστεί ο Κούζκο μεταμορφώνεται σε λάμα. Έτσι ο Κρονκ βάζει τον Κούζκο σ' ένα σακίδιο αλλά αυτό καταλήγει στο καρότσι του Πάτσα και έπειτα στο χωριό του. Τώρα ο Πάτσα πρέπει να κάνει τον Κούζκο ν' αλλάξει γνώμη και οι δυο να συνεργαστούν και να γυρίσουν στο παλάτι ώστε ο Κούζκο να βρει το φίλτρο που θα τον κάνει ξανά άνθρωπο και ν' αντιμετωπίσουν την Ύζμα η οποία θέλει να ξεφορτωθεί μια και καλή τον Κούζκο.
Director:
Mark Dindal
Writer:
David Reynolds
David Spade Kuzco (voice) |
|
John Goodman Pacha (voice) |
|
Eartha Kitt Yzma (voice) |
|
Patrick Warburton Kronk (voice) |
|
Wendie Malick Chicha (voice) |
|
Kellyann Kelso Chaca (voice) |
|
Eli Russell Linnetz Tipo (voice) |
|
Stephen J. Anderson Additional Voices (voice) |
|
Bob Bergen Bucky / Fly Stuck in Web (voice) |
|
Rodger Bumpass Townspeople (voice) |
|
Robert Clotworthy Guards (voice) |
|
Jennifer Darling (voice) |
|
Patti Deutsch Waitress (voice) |
|
John Fiedler Old Man (voice) |
|
Miriam Flynn The Piñata Lady (voice) |
|
Geri Lee Gorowski (voice) |
|
Sherry Lynn Woman #2 (voice) |
|
Danny Mann Additional Voices (voice) |
|
Mickie McGowan Woman #1 (voice) |
|
D.F. Reynolds (voice) |
|
Andre Stojka Topo (voice) |
|
Steve Susskind (voice) |
|
Joe Whyte Official (voice) |
|
Jack Angel Villagers (voice) (uncredited) |
|
Mark Dindal Kitty Yzma (voice) (uncredited) |
|
Bill Farmer Villagers (voice) (uncredited) |
|
Carole Jeghers Jaguars (voice) (uncredited) |
|
Tom Jones Theme Song Guy (voice) (uncredited) |
|
Patrick Pinney Villagers (voice) (uncredited) |
|
Jess Harnell Additional Voices (voice) |
|
Phil Proctor Villagers (voice) (uncredited) |
Writing | David Reynolds | Screenplay |
Sound | Sting | Songs |
Writing | Sting | Lyricist |
Sound | John Debney | Original Music Composer |
Production | Ruth Lambert | Casting |
Production | Mary Hidalgo | Casting |
Crew | Joe Ranft | Thanks |
Writing | Roger Allers | Original Story |
Production | Don Hahn | Executive Producer |
Writing | Stephen J. Anderson | Story Artist |
Production | Dorothy McKim | Director of Operations |
Sound | Tim Chau | Sound Designer |
Crew | Bruce W. Smith | Supervising Animator |
Editing | Tom Finan | Editor |
Visual Effects | Paul Brizzi | Visual Development |
Writing | Mark Kennedy | Story Artist |
Directing | Mark Dindal | Director |
Writing | Mark Dindal | Story |
Production | Matthew Jon Beck | Casting |
Production | Randy Fullmer | Producer |
Writing | Mark Walton | Story |
Writing | Mark Walton | Story Artist |
Crew | Tony Bancroft | Supervising Animator |
Crew | Sue Bea Montgomery | Post-Production Manager |
Writing | Chris Williams | Story |
Art | Paul A. Felix | Production Design |
Editing | Pam Ziegenhagen | Editor |
Sound | Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Matthew Jacobs | Original Story |
Sound | Dean A. Zupancic | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Don Hall | Story Artist |
Production | Monica Lago-Kaytis | Assistant Production Manager |
Writing | John Norton | Story Artist |
Crew | Chris Montan | Executive Music Producer |
Production | Tracey Miller-Zarneke | Assistant Production Manager |
Art | Colin Stimpson | Art Direction |
Production | Prudence Fenton | Development Producer |
Crew | Nik Ranieri | Supervising Animator |
Visual Effects | Tim Allen | Animation |
Camera | Thomas Baker | Director of Photography |
Crew | Dale Baer | Supervising Animator |
Visual Effects | James Baker | Animation |
Editing | Paul Carrera | First Assistant Editor |
Production | Coralie Cudot-Lissillour | Production Manager |
Production | Michael De La Cruz | Assistant Production Manager |
Production | Etienne Longa | Assistant Production Manager |
Production | Jenni Magee-Cook | Assistant Production Manager |
Production | Frederika Pepping | Assistant Production Manager |
Production | Doeri Welch Greiner | Assistant Production Manager |
Visual Effects | Jin Kim | Animation |
Art | Thomas Cardone | Co-Art Director |
Production | David Biello | Assistant Production Manager |
Sound | Charles Paley | Music Editor |
Sound | Paul Silver | Music Editor |
Visual Effects | Doug Frankel | Lead Animator |
Writing | Doug Frankel | Story Artist |
Visual Effects | James Lopez | Lead Animator |
Production | Patricia Hicks | Associate Producer |
Production | Cathy McGowan Leahy | Assistant Production Manager |
Writing | Dave Hartley | Lyricist |
Production | Julie Vieillemaringe | Assistant Production Manager |
Production | Elzbieta Araszkiewicz | Production Assistant |
Production | Ron Betta | Assistant Production Manager |
Production | Diana Blazer | Assistant Production Manager |
Production | Patricia Feldstein-Reed | Assistant Production Manager |
Production | Suzanne Henderson Holmes | Assistant Production Manager |
Crew | Berenice Le Maitre | Post Production Supervisor |
Production | Tod C. Marsden | Production Manager |