Instinct (1999)
Ενας μελετητης γοριλων εξαφανιζεται για δυο χρονια στη ζουγκλα και εντοπιζεται μετα τη δολοφονια δυο δασοφυλακων και το τραυματισμο αλλων τριων. Οδηγειται στις ΗΠΑ προκειμενου να δικαστει, μοναχα που πια αντιδρα κυριως σαν αγριο ζωο παρα σαν ανθρωπος. Το ψυχωτικο μυαλο του καθηγητη ερχεται να μελετησει ενας εμπειρος ψυχολογος. Στη πορεια ομως οι ρολοι αντιστρεφονται και φαινεται ο τελευταιος να απορροφαται απο τον πρωτο. Συνειδητοποιωντας ποια τα πραγματικα κινητρα του καθηγητη, ο ψυχιατρος θα προσπαθησει να τον βοηθησει να κερδισει την ελευθερια του ενω παραλληλα ο ιδιος θα επιχειρησει να κατανοησει το πραγματικο νοημα της ζωης και του σκοπου του ανθρωπου.
Director:
Jon Turteltaub
Writer:
Gerald Di Pego
Anthony Hopkins Dr. Ethan Powell |
|
Cuba Gooding Jr. Dr. Theo Caulder |
|
Donald Sutherland Ben Hillard |
|
Maura Tierney Lynn Powell |
|
George Dzundza Dr. John Murray |
|
John Ashton Guard Dacks |
|
John Aylward Warden Keefer |
|
Doug Spinuzza Nicko |
|
Thomas Q. Morris Pete |
|
Vivienne Sendaydiego Catherine |
|
Paul Bates Bluto |
|
Rex Linn Gurad Alan |
|
Rod McLachlan Guard Anderson |
|
Tracey Ellis Annie |
|
Kim Ingram Lester Rodman |
|
Paul Collins Tom Hanley |
|
Marc Macaulay Foley |
|
Jim Grimshaw Boaz |
|
Louanne Stephens Marjorie Powell |
|
Ajgie Kirkland Captain Kagona |
|
Chike Kani Omo David |
|
Ivonne Coll Dr. Marzuez |
|
Pat McNamara Dr. Josephson |
|
Roger Floyd Gilbert |
|
Kurt Smildsin Guard #1 |
|
Jim R. Coleman Guard #2 |
|
Gary Bristow Federal Marshall |
|
Tyrone C. Wiggins Soldier (uncredited) |
|
David Deever Man in Car |
|
Tim Goodwin Helmet Man |
|
Kevin-Michael Moore Prisoners |
|
Alex Kalognomos Prisoners |
|
Jimmy Dipisa Prisoners |
|
Manwell Hendrix Prisoners |
|
Kevin McNally Prisoners |
|
Joe Tacke Prisoners |
|
Bertram Wallace Prisoners |
|
John Travis Bartender Mike |
|
Dave Anthony Gorilla Performers |
|
John Munro Cameron Gorilla Performers |
|
Jay Caputo Gorilla Performers |
|
Garon Michael Gorilla Performers |
|
David St. Pierre Gorilla Performers |
|
Verne Troyer Gorilla Performers |
|
Tory Kittles Prisoner |
|
Rico Paisley Uniform Cop |
|
M.J. D'Bella Nurse |
|
Misty Rosas Gorilla Performers |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Camera | Wally Pfister | Camera Operator |
Camera | Philippe Rousselot | Director of Photography |
Editing | Richard Francis-Bruce | Editor |
Sound | Bob Badami | Music Editor |
Production | Wolfgang Petersen | Executive Producer |
Crew | Jay Caputo | Stunts |
Visual Effects | Keith Marbory | Special Effects Supervisor |
Directing | Jon Turteltaub | Director |
Sound | Lisa Jaime | Music Editor |
Production | Michael Taylor | Producer |
Camera | Anastas N. Michos | Camera Operator |
Production | Gail Katz | Executive Producer |
Art | Larry Dias | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Jill M. Ohanneson | Costume Design |
Directing | William M. Elvin | First Assistant Director |
Crew | Alex Green | Stunt Double |
Writing | Gerald Di Pego | Screenplay |
Costume & Make-Up | Alix Friedberg | Key Costumer |
Production | Barbara Boyle | Producer |
Crew | Tierre Turner | Stunt Double |
Art | Mark Garner | Set Designer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dean A. Zupancic | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Garreth Stover | Production Design |
Art | Chris Cornwell | Art Direction |
Costume & Make-Up | Daniel Curet | Hairstylist |
Crew | Larry Holt | Stunts |
Crew | Nick Brandon | Stunts |
Sound | Nerses Gezalyan | Sound Mixer |
Directing | Thomas Johnston | Script Supervisor |
Production | Renee Rousselot | Casting |
Crew | Michael Newman | Stunts |
Art | Marcie Friedman | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | John M. Elliott Jr. | Makeup Department Head |
Art | Cosmas A. Demetriou | Set Designer |
Costume & Make-Up | John Blake | Makeup Supervisor |
Costume & Make-Up | John Casey | Costume Supervisor |
Sound | Jon Title | Sound Designer |
Sound | Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Crew | Jodi Lyn Brockton | Stunts |
Crew | James L. Roberts | Special Effects Coordinator |
Crew | James M. Churchman | Stunts |
Sound | Lauren Stephens | Dialogue Editor |
Crew | Jeff Burks | In Memory Of |
Art | Christopher Scheetz | Construction Foreman |
Art | Kirk Corwin | Property Master |
Sound | Scott Sanders | Sound Effects Editor |
Sound | Jennifer Mann | ADR Editor |
Crew | Jim Vickers | Stunt Coordinator |
Crew | Donald Dowd | Video Assist Operator |
Directing | Scott Graves | Script Supervisor |
Art | Dan Pemberton | Construction Coordinator |
Crew | William Scharpf | Stunts |
Crew | John Moio | Stunts |
Production | Kris Olson | Production Coordinator |
Crew | Tom Akos | Stunts |
Camera | Robin Melhuish | First Assistant Camera |
Sound | Peter J. Devlin | Sound |
Camera | Ted Morris | Camera Operator |
Crew | Chick Bernhard | Stunts |
Crew | Matt Johnston | Stunts |
Crew | Christie Sanders | Stunts |
Crew | Jimmy Waitman | Utility Stunts |
Crew | Erik Solky | Utility Stunts |
Crew | Michael Gaines | Stunts |
Crew | Derrick L. McMillon | Stunts |
Crew | Barry Brazell | Stunts |
Crew | Billy Bates | Stunts |
Crew | Keifus Mathews | Stunts |
Crew | Todd Rogers Terry | Stunts |
Crew | Bill Orsini | Stunts |
Crew | Shawn Fornari | Stunts |
Crew | John Zimmerman | Stunts |
Crew | Luis J. Silva | Stunts |
Crew | Michele Waitman | Stunts |
Crew | David Horner | Utility Stunts |
Crew | Lisa Walcott Bucaro | Stunts |
Crew | Jennifer Baca | Stunts |