Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου: Μέρος Α' (2010)
Ο Χάρι, ο Ρον και η Ερμιόνη αναλαμβάνουν τον εντοπισμό και την καταστροφή του μυστικού της αθανασίας του Βόλντεμορτ. Σκοτεινές δυνάμεις, όμως, τους κυνηγούν ανελέητα!
Director:
David Yates
Writer:
Steve Kloves
Daniel Radcliffe Harry Potter |
|
Emma Watson Hermione Granger |
|
Rupert Grint Ron Weasley |
|
Toby Jones Dobby (voice) |
|
Helena Bonham Carter Bellatrix Lestrange |
|
Alan Rickman Severus Snape |
|
Ralph Fiennes Lord Voldemort |
|
Bill Nighy Rufus Scrimgeour |
|
Simon McBurney Kreacher (voice) |
|
Rhys Ifans Xenophilius Lovegood |
|
Evanna Lynch Luna Lovegood |
|
Andy Linden Mundungus Fletcher |
|
Guy Henry Pius Thicknesse |
|
Jason Isaacs Lucius Malfoy |
|
Brendan Gleeson Alastor "Mad-Eye" Moody |
|
John Hurt Ollivander |
|
Robbie Coltrane Rubeus Hagrid |
|
David Thewlis Remus Lupin |
|
Richard Griffiths Vernon Dursley |
|
Julie Walters Molly Weasley |
|
Michael Gambon Albus Dumbledore |
|
Warwick Davis Griphook |
|
Imelda Staunton Dolores Umbridge |
|
Tom Felton Draco Malfoy |
|
Timothy Spall Peter Pettigrew |
|
Fiona Shaw Petunia Dursley |
|
Dave Legeno Fenrir Greyback |
|
Helen McCrory Narcissa Malfoy |
|
Nick Moran Scabior |
|
Peter Mullan Corban Yaxley |
|
David O'Hara Albert Runcorn |
|
Clémence Poésy Fleur Delacour |
|
Natalia Tena Nymphadora Tonks |
|
Mark Williams Arthur Weasley |
|
Bonnie Wright Ginny Weasley |
|
Harry Melling Dudley Dursley |
|
Ian Kelly Mr Granger |
|
Michelle Fairley Mrs Granger |
|
Carolyn Pickles Charity Burbage |
|
Graham Duff Death Eater |
|
Arben Bajraktaraj Antonin Dolohov |
|
Rod Hunt Thorfinn Rowle |
|
Suzie Toase Alecto Carrow |
|
Ralph Ineson Amycus Carrow |
|
Adrian Annis Death Eater |
|
Emil Hostina Death Eater |
|
Paul Khanna Death Eater |
|
Richard Strange Death Eater |
|
Anthony John Crocker Death Eater |
|
Peter G. Reed Death Eater |
|
Granville Saxton Death Eater |
|
Judith Sharp Death Eater |
|
Ashley McGuire Death Eater |
|
Penelope McGhie Death Eater |
|
Bob Yves Van Hellenberg Hubar Death Eater |
|
Tony Kirwood Death Eater |
|
David Ryall Elphias Doge |
|
James Phelps Fred Weasley |
|
Oliver Phelps George Weasley |
|
George Harris Kingsley Shacklebolt |
|
Domhnall Gleeson Bill Weasley |
|
Frances de la Tour Olympe Maxime |
|
Matyelok Gibbs Auntie Muriel |
|
Eva Alexander Waitress |
|
Matthew Lewis Neville Longbottom |
|
Jon Campling Death Eater |
|
Devon Murray Seamus Finnigan |
|
William Melling Nigel Wolpert |
|
Simon Grover Death Eater |
|
Freddie Stroma Cormac McLaggen |
|
Isabella Laughland Leanne |
|
Jessie Cave Lavender Brown |
|
Anna Shaffer Romilda Vane |
|
Josh Herdman Gregory Goyle |
|
Amber Evans Twin Girl 1 |
|
Ruby Evans Twin Girl 2 |
|
Katie Leung Cho Chang |
|
Georgina Leonidas Katie Bell |
|
Louis Cordice Blaise Zabini |
|
Scarlett Hefner Pansy Parkinson |
|
Afshan Azad Padma Patil |
|
Steffan Rhodri Reginald Cattermole |
|
Sophie Thompson Mafalda Hopkirk |
|
Daniel Tuite Skinny Ministry Wizard |
|
Daisy Haggard Ministry Lift (voice) |
|
George Potts Balding Wizard |
|
Rose Keegan Red Haired Witch |
|
Ned Dennehy Scared Man |
|
Kate Fleetwood Mary Cattermole |
|
Daniel Hill Bushy Haired Muttering Wizard |
|
Rade Šerbedžija Mykew Gregorovitch |
|
Jamie Campbell Bower Young Grindelwald |
|
Hazel Douglas Bathilda Bagshot |
|
Adrian Rawlins James Potter |
|
Geraldine Somerville Lily Potter |
|
Miranda Richardson Rita Skeeter |
|
Michael Byrne Gellert Grindelwald |
|
Samuel Roukin Snatcher |
|
Toby Regbo Young Albus Dumbledore (uncredited) |
|
Lewis Young Snatcher (uncredited) |
Crew | Kim McGarrity | Stunts |
Sound | Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Art | Stephenie McMillan | Set Decoration |
Art | Stuart Craig | Production Design |
Crew | Tina Maskell | Stunts |
Production | J.K. Rowling | Producer |
Writing | J.K. Rowling | Novel |
Writing | Steve Kloves | Screenplay |
Production | David Heyman | Producer |
Art | Andrew Ackland-Snow | Art Direction |
Crew | Greg Powell | Stunt Coordinator |
Art | Mark Bartholomew | Art Direction |
Costume & Make-Up | Nick Dudman | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Nick Dudman | Prosthetic Makeup Artist |
Art | Gary Tomkins | Art Direction |
Costume & Make-Up | Jany Temime | Costume Design |
Costume & Make-Up | Elizabeth Lewis | Makeup Artist |
Production | Fiona Weir | Casting |
Art | Alastair Bullock | Art Direction |
Costume & Make-Up | Amanda Knight | Makeup Designer |
Crew | Lucy Allen | Stunts |
Directing | David Yates | Director |
Editing | Mark Day | Editor |
Sound | James Mather | Supervising Sound Editor |
Crew | Eunice Huthart | Stunts |
Sound | Andie Derrick | Foley Artist |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Production | David Barron | Producer |
Production | Tim Lewis | Unit Production Manager |
Production | Tim Lewis | Co-Producer |
Production | Lionel Wigram | Executive Producer |
Art | Molly Hughes | Art Direction |
Art | Hattie Storey | Art Direction |
Camera | Eduardo Serra | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Shaune Harrison | Prosthetics Sculptor |
Costume & Make-Up | Barrie Gower | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Derek Trigg | Foley Editor |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Visual Effects | Stephen Elson | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Lisa Tomblin | Hair Designer |
Crew | Jade Gordon | Stunts |
Crew | Nellie Burroughes | Stunts |
Crew | Nina Armstrong | Stunts |
Production | Simon Emanuel | Production Manager |
Crew | Stephanie Carey | Stunts |
Crew | Stephanie Carey | Stunt Double |
Directing | Stephen Woolfenden | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Charlotte Finlay | Costume Supervisor |
Art | Neil Lamont | Supervising Art Director |
Art | Kate Grimble | Art Direction |
Visual Effects | Nicolas Aithadi | Visual Effects Supervisor |
Sound | Michael Fentum | Sound Designer |
Sound | Dominic Gibbs | Sound Designer |
Visual Effects | Sean Mathiesen | Visual Effects Supervisor |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Crew | Abbi Collins | Stunts |
Art | Ashley Winter | Art Direction |
Visual Effects | Oliver Money | Visual Effects Producer |
Art | Christian Huband | Art Direction |
Sound | Sandy Buchanan | ADR Recordist |
Art | Peter Dorme | Art Direction |
Directing | Anna Worley | Script Supervisor |
Visual Effects | Christian Manz | Visual Effects Supervisor |
Sound | Andrea King | Foley Artist |
Visual Effects | Tim Burke | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Sarah Weatherburn | Wigmaker |
Visual Effects | David Vickery | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Chloe Grysole | Visual Effects Producer |
Sound | Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Mark Coulier | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Stuart Hilliker | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Charlotte Hayward | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Amy Byrne | Makeup Artist |
Visual Effects | Owen Klatte | Visual Effects |
Visual Effects | Owen Klatte | Animation Supervisor |
Visual Effects | Charlotte Loughnane | Visual Effects Producer |
Art | Rosie Goodwin | Set Decoration |
Visual Effects | Emma Norton | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Duncan Jarman | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Amanda Foster | Stunts |
Visual Effects | Martin Wiseman | Visual Effects Producer |
Visual Effects | John Richardson | Special Effects Supervisor |
Art | Martin Foley | Art Direction |
Directing | Jamie Christopher | First Assistant Director |
Production | John Trehy | Co-Producer |
Visual Effects | Mark Webb | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Richard Davies | Assistant Costume Designer |
Sound | Stuart Wilson | Production Sound Mixer |
Art | Alberto Mielgo | Concept Artist |
Sound | Ed Colyer | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Adrian Rigby | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Paul Spateri | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sarah Downes | Makeup Artist |
Crew | Jo McLaren | Stunts |
Costume & Make-Up | Jessica Needham | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Sarah Franzl | Stunts |
Costume & Make-Up | Claire Matthews | Makeup Artist |
Visual Effects | John Moffatt | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Gemma Richards | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | David Holmes | Stunt Double |
Crew | Sian Milne | Stunts |
Visual Effects | Matthew Twyford | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Belinda Hodgson | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sharon Nicholas | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nathaniel De'Lineadeus | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ken Lintott | Makeup Artist |
Crew | Ann Koska | Thanks |
Visual Effects | Aimee Dadswell | Visual Effects Producer |
Crew | Tolga Kenan | Stunts |
Crew | Tolga Kenan | Stunt Double |
Directing | Matthew Sharp | Assistant Director |
Crew | Elaine Ford | Stunts |
Visual Effects | Kate Phillips | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Tracey Lee | Makeup Artist |
Crew | Maxine Whittaker | Stunts |
Art | Nicholas Henderson | Art Direction |
Costume & Make-Up | Stephen Murphy | Prosthetic Makeup Artist |
Visual Effects | John Richardson | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Eloise Waymouth | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Hannah Jones | Stunt Double |
Art | Buddie Wilkinson | Props |
Visual Effects | Ferran Domenech | Animation Supervisor |
Visual Effects | Ferran Domenech | Pre-Visualization Supervisor |
Costume & Make-Up | Amanda Burns | Makeup Artist |
Crew | Joanna Whitney | Stunt Double |
Crew | Tilly Powell | Stunts |
Crew | Alison Ryan | Stunts |
Visual Effects | Chris Shaw | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Katy Fray | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Marc Mailley | Stunt Double |
Crew | Juliet McGill | Stunts |
Crew | Esme Coleman | Compositor |
Visual Effects | Nathaniel Caauwe | Digital Compositor |