Ο Κύκλος Των Αναμνήσεων (2013)
Ο Έρικ Λόμαξ ήταν ένας από τους χιλιάδες αιχμαλώτους πολέμου που αναγκάστηκαν να εργαστούν για την κατασκευή του σιδηρόδρομου που θα ένωνε την Ταϊλάνδη με τη Βιρμανία κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Οι εμπειρίες του τον τραυμάτισαν βαθιά και τον έκαναν να αποκοπεί από τον κόσμο. Πολλά χρόνια αργότερα, γνώρισε στο τρένο την πανέμορφη Πάτι και την ερωτεύτηκε σφόδρα. Η Πάτι ήταν αποφασισμένη να τον βοηθήσει να απαλλαγεί από τους δαίμονες του. Ανακάλυψε ότι ο νεαρός Ιάπωνας που στοίχειωνε τον Έρικ ήταν ακόμη ζωντανός και βρέθηκε αντιμέτωπη με ένα τεράστιο δίλημμα: θα του έλεγε την αλήθεια ώστε να έχει την ευκαιρία να εξιλεωθεί; Θα τον στήριζε ο,τιδήποτε κι αν έκανε εκείνος;
Director:
Jonathan Teplitzky
Writers:
Frank Cottrell Boyce, Andy Paterson.
Colin Firth Eric |
|
Nicole Kidman Patti |
|
Stellan Skarsgård Finlay |
|
Jeremy Irvine Young Eric |
|
Hiroyuki Sanada Nagase |
|
Tanroh Ishida Young Nagase |
|
Michael MacKenzie Sutton |
|
Jeffrey Daunton Burton |
|
Tom Stokes Withins |
|
Bryan Probets Major York |
|
Tom Hobbs Thorlby |
|
Sam Reid Young Finlay |
|
Akos Armont Jackson |
|
Takato Kitamoto Japanese Officer |
|
Keith Fleming Removal Man |
|
Ben Aldridge Baliff |
|
Yutaka Izumihara Japanese NCO |
|
Louis Toshio Okada Hank the Yank |
|
Micheal Doonan Doctor Rogers |
|
Shoota Tanahshi Japanese Mechanic |
|
Peter Tuinstra Pump Operator |
|
Shogo Tanikawa Japanese Engineer |
|
Ben Warren Cook |
|
Yasuhiko Miyauchi Japanese Sergeant |
|
Keiichi Enomoto Sakamoto |
|
Masa Yamaguchi Kempai Officer |
|
Ewen Leslie Captain Thompson |
|
Shinji Ikefuji Thug Sergeant |
|
Jack McTaggart Australian Soldier |
|
Sarah McVicar Nurse |
|
Therese Bradley Mother |
|
Byron J. Brochmann British Trooper POW (uncredited) |
|
Marta Dusseldorp Memsahib (uncredited) |
|
Charlie Ruedpokanon Japanese Guard (uncredited) |
|
Kate Rutter Jean |
Production | Samuel Hadida | Co-Executive Producer |
Production | Zygi Kamasa | Executive Producer |
Art | Steve Spence | Supervising Art Director |
Crew | Andy Smart | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Lizzy Gardiner | Costume Design |
Writing | Frank Cottrell Boyce | Screenplay |
Production | Anand Tucker | Executive Producer |
Crew | Kevin Chisnall | Supervising Armorer |
Production | Victor Hadida | Co-Executive Producer |
Writing | Andy Paterson | Screenplay |
Production | Andy Paterson | Producer |
Camera | Garry Phillips | Director of Photography |
Production | Nikki Barrett | Casting |
Sound | David Hirschfelder | Original Music Composer |
Sound | Andrew Plain | Sound Designer |
Sound | Peter Gleaves | ADR Recordist |
Production | Charles Salmon | Line Producer |
Art | Steven Jones-Evans | Production Design |
Sound | Gethin Creagh | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Wendy De Waal | Hair Designer |
Production | Barbara Gibbs | Line Producer |
Directing | Jonathan Teplitzky | Director |
Art | Bert Ross | Supervising Carpenter |
Sound | Stuart Morton | Sound Effects Editor |
Production | Bill Curbishley | Producer |
Crew | Brahim Achabbakhe | Stunt Coordinator |
Production | Claudia Bluemhuber | Executive Producer |
Art | Nicki McCallum | Art Direction |
Art | Willem van Heemstra | Petty Cash Buyer |
Camera | Paul Knox | Data Wrangler |
Production | Daria Jovicic | Executive Producer |
Sound | Bruce Emery | Dolby Consultant |
Writing | Eric Lomax | Author |
Art | Nicki Gardiner | Set Decoration |
Production | Ben Parkinson | Casting |
Production | Ben Parkinson | Extras Casting |
Sound | Jason Fernandez | Music Editor |
Crew | John Walton | Stunt Coordinator |
Production | Kaprice Kea | Casting |
Production | Kaprice Kea | Casting Director |
Production | Caroline Stewart | Casting |
Production | Caroline Stewart | Additional Casting |
Costume & Make-Up | Ivana Primorac | Hairstylist |
Crew | William Conacher | Dialogue Coach |
Art | Jim Elliott | Property Master |
Crew | Russell D. Equi | Transportation Captain |
Art | Jocelyn Thomas | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Helen Kok | Visual Effects Coordinator |
Camera | Simon Baker | Steadicam Operator |
Directing | Pamela Willis | Script Supervisor |
Art | Paula Whiteway | Set Designer |
Sound | Craig Walmsley | Sound Recordist |
Camera | Jaap Buitendijk | Still Photographer |
Lighting | John Colley | Gaffer |
Crew | Randy Vellacott | Compositor |
Directing | Lucy Enfield | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Zeljka Stanin | Additional Hairstylist |
Sound | Justine Angus | ADR Editor |
Editing | Katherine Heads | Digital Intermediate Producer |
Editing | Jolayne Crabbe | Digital Intermediate Editor |
Editing | Matthew T. Griffin | Digital Intermediate |
Camera | Luke Nixon | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Wendy Kemp Forbes | Additional Hairstylist |
Camera | Julie Bills | Camera Operator |
Art | Zoe Wight | Standby Art Director |
Lighting | Matt Slattery | Gaffer |
Production | Ian Hutchinson | Executive Producer |
Crew | Charles McDonald | Unit Publicist |
Art | Tony Williams | Set Designer |
Editing | Amelia Ford | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Vitchu Chavasit | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Vitchu Chavasit | Makeup Supervisor |
Costume & Make-Up | Louise Coulston | Hairstylist |
Crew | Ewan Epton | Generator Operator |
Costume & Make-Up | Kerry Warn | Hairstylist |
Production | Natalie Wall | Casting Associate |
Art | Callum Webster | Concept Artist |
Sound | Maggie Rodford | Music Supervisor |
Camera | Derrick Peters | First Assistant "A" Camera |
Art | Gary Nicholson | Title Designer |
Sound | Andrew Simmons | Foley Editor |
Sound | Blair Slater | Foley Supervisor |
Costume & Make-Up | Katherine Burchill | Costume Supervisor |
Camera | Paul Shakeshaft | First Assistant Camera |
Editing | Lea Morement | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Shane Thomas | Hair Designer |
Art | Graeme Callander | Storyboard Artist |
Sound | Jared Dwyer | Assistant Sound Editor |
Art | John Rann | Construction Manager |
Sound | Bronwyn Murphy | Dialogue Editor |
Production | Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Konstantin Kovalenko | 3D Artist |
Sound | Colin Nicolson | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Gail Kane | Additional Hairstylist |
Sound | Colin Gregory | Boom Operator |
Art | Russell McGovern | Art Department Assistant |
Production | Oliver Veysey | Associate Producer |
Art | Justine Dunn | Property Master |
Camera | Todd Carmody | Additional Grip |
Sound | Linda Murdoch | ADR Supervisor |
Sound | Dan Johnston | Foley Artist |
Crew | Allan Mowbray | Armorer |
Camera | Luke Stone | Key Grip |
Camera | Warwick Drucker | Key Grip |
Camera | Ed Lancaster | Grip |
Costume & Make-Up | Damir Peranovic | Costume Supervisor |
Camera | Billy Harmer | Best Boy Grip |
Crew | Wayne Diskin | Carpenter |
Art | Ron Wallekers | Head Greensman |
Costume & Make-Up | Jodie Hellingman | Additional Hairstylist |
Visual Effects | Ian Dodman | 3D Artist |
Costume & Make-Up | Jessi Cruickshank | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Jessi Cruickshank | Makeup Supervisor |
Crew | Jamie McCallum | Carpenter |
Sound | Ben Wyatt | Boom Operator |
Editing | David Birrell | Associate Editor |
Crew | Maire Tracey | Unit Publicist |
Sound | Mick Boraso | Foley Editor |
Art | Colin H. Fraser | Construction Manager |
Art | Caireen Todd | Assistant Art Director |
Camera | Christopher Reig | Data Wrangler |
Costume & Make-Up | Desiree Vogelsang | Additional Hairstylist |
Crew | Daniel Loui | Compositor |
Visual Effects | Rahul Deshprabhu | 3D Artist |
Costume & Make-Up | Lynne O'Brien | Additional Hairstylist |
Camera | John Harper | First Assistant "B" Camera |
Sound | Duncan McAllister | Foley Recordist |
Sound | Emmet O'Donnell | ADR Recordist |
Production | Tony Clarke | Location Manager |
Camera | Theo Berman | Second Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Leanne Belbin | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Isobel Donald | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Megan Giles | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Delia Letham | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Tia Stephanou | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Sudjai Tangsiri | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Lek Limsittiporn | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tammie Dineen | Makeup Trainee |
Costume & Make-Up | Cori Burnett | Makeup Trainee |
Art | Victor Kirk | Additional Set Dresser |
Art | Hamish Raven | Additional Set Dresser |
Art | Jeff Sturm | Additional Set Dresser |
Art | Jodie Cooper | Art Department Assistant |
Crew | Saul Fitton | Carpenter |
Crew | Matthew Wenn | Carpenter |
Crew | Phil Bowen | Carpenter |
Crew | Jake Drummond | Carpenter |
Art | Ross Cairns | Construction Foreman |
Art | Ross Donoghue | Construction Foreman |
Art | Ukit Reunsukon | Construction Manager |
Art | Sam Curren | Painter |
Art | Iain Geddes | Painter |
Art | Bobby Gee | Painter |
Art | Jaen Tanghom | Property Master |
Art | Corey O'Connell | Set Dresser |
Art | Mick Bennett | Set Painter |
Art | Katrina Bull | Set Painter |
Art | John Rooney | Set Painter |
Camera | Jason McPhee | Additional Grip |
Camera | Rusty | Additional Grip |
Camera | Brooke Ledingham | Additional Grip |
Camera | Josh Calder | Assistant Grip |
Camera | Dillan Hamer | Assistant Grip |
Camera | Marcus Ballantine | Assistant Grip |
Lighting | Surarak Sriaumka | Best Boy Electrician |
Camera | Chalew Turmkratok | Best Boy Grip |
Camera | Laura Dinnett | Camera Trainee |
Camera | Treenuch Aerawan | Clapper Loader |
Camera | Fraser Denholm | Digital Imaging Technician |
Camera | Christopher R. Nunn | Digital Imaging Technician |
Lighting | Jattupong Koonsoot | Electrician |
Lighting | Yootthapoom Peatonga | Electrician |
Lighting | Pronsak Pojang | Electrician |
Lighting | Chanpen Poonperm | Electrician |
Lighting | Alongkorn Sinsamorn | Electrician |
Lighting | Sittichai Teankaw | Electrician |
Lighting | Nalit Sangpa | Electrician |
Lighting | Grant McLean | Electrician |
Lighting | Callum Milne | Electrician |
Lighting | Anusorn JitPong | Gaffer |
Camera | Martin Campbell | Grip |
Camera | Veera Tikratok | Grip |
Camera | Anak Klahan | Grip |
Camera | Virat Boontor | Grip |
Camera | Charruek Thatanam | Key Grip |
Camera | Erin Currie | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Scott Wood | Second Assistant Camera |
Lighting | Iain Harrison | Standby Rigger |
Visual Effects | Sebastian Ravagnani | 3D Artist |
Visual Effects | Jensen Toms | 3D Artist |
Visual Effects | Rakitha Vithanage | 3D Artist |
Crew | Dustin Cumming | Compositor |
Crew | Ian Douglass | Compositor |
Crew | Chris Jackson | Compositor |
Crew | Tim Parsons | Compositor |
Crew | Takahiro Suzuki | Compositor |
Crew | Ben Tanti | Compositor |
Visual Effects | Dominique Cama | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Jayne da Costa | Visual Effects Producer |
Sound | Teekhayu Kongchayuth | Boom Operator |
Sound | Scott Bruce | Sound Assistant |
Sound | Thayna McLaughlin | Sound Assistant |
Production | Tamonwan Ngamvilai | Casting Assistant |
Production | Warunee Nawatthanaphaiboon | Casting Coordinator |
Production | Joshua Taylor | Extras Casting Assistant |
Production | Bud Hopes | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Amanda Mattes | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Adam Dalli | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Thitipang Pungsung | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Amy Mitchell | Costume Standby |
Costume & Make-Up | Elizabeth Rice | Costume Standby |
Costume & Make-Up | Benyapa Sananpanich | Costume Standby |
Costume & Make-Up | Sally-Gay McCann | Costume Standby |
Costume & Make-Up | Caroline Thorpe | Costume Standby |
Costume & Make-Up | Sanivad Pungsung | Costume Supervisor |
Editing | Jo Dale | Assistant Editor |
Editing | Brisha Gurung | Digital Intermediate Assistant |
Editing | Olivier Fontenay | Digital Intermediate Colorist |
Editing | Catherine Duroux | Digital Intermediate Producer |
Crew | Tania Carter | Animal Wrangler |
Crew | Sue Clarke | Animal Wrangler |
Crew | Glynn Henderson | Health and Safety |
Crew | Shug McGurk | Security |
Production | Terri Robinson | Travel Coordinator |
Production | Miglet Crichton | Location Manager |
Production | Prawit Saenthit | Location Manager |
Production | David Burt | Assistant Location Manager |
Production | Colleen Clarke | Supervising Producer |
Art | Nick Foley | Art Department Assistant |
Production | Annalise Davis | Co-Producer |
Production | Chris Brown | Producer |
Production | Nick Manzi | Executive Producer |
Sound | Nicholas Rowe | Music Score Producer |
Production | Michelle Sahayan | Associate Producer |
Production | Mike Kamakua | Line Producer |