Doomsday (2008)
Το ξέσπασμα ενός φονικού ιού στη Μ. Βρετανία έχει ως τραγική συνέπεια το χαμό χιλιάδων ζωών. Έτσι, η κυβέρνηση χτίζει ένα τεράστιο τείχος για να εμποδίσει όσους έχουν μολυνθεί, να εγκαταλείψουν το μέρος προέλευσης του ιού, τη Σκοτία. Όσοι επιχείρησαν να αποδράσουν, εκτελέστηκαν εν ψυχρώ καθώς το τείχος λειτουργούσε, παράλληλα, σαν φρούριο εξοπλισμένο με όπλα τελευταίας τεχνολογίας ώστε να αποτρέπει τις απόπειρες απόδρασης. Η Σκοτία είχε απομονωθεί οριστικά από τον υπόλοιπο κόσμο. Τριάντα χρόνια αργότερα, ο φόβος για μια νέα επιδημία είναι πλέον έκδηλος. Η κυβέρνηση στέλνει μια ομάδα εξειδικευμένων επιστημόνων στην αποκλεισμένη περιοχή. Κανένας δε γνωρίζει τι κρύβεται πίσω από το τείχος. Αυτό που θ´ ανακαλύψουν ξεπερνά τα όρια της φαντασίας...
Director: Neil Marshall
Rhona Mitra Eden Sinclair |
|
Bob Hoskins Bill Nelson |
|
Adrian Lester Sergeant Norton |
|
Alexander Siddig Prime Minister John Hatcher |
|
David O'Hara Michael Canaris |
|
Malcolm McDowell Dr. Marcus Kane |
|
Sean Pertwee Dr. Talbot |
|
MyAnna Buring Cally Kane |
|
Emma Cleasby Katherine Sinclair |
|
Caryn Peterson Vagrant Girl |
|
Adeola Ariyo Nurse |
|
Christine Tomlinson Major Eden Sinclair |
|
Vernon Willemse David / Gimp |
|
Paul Hyett Hot Dog Victim |
|
Craig Conway Sol Kane |
|
Lee-Anne Liebenberg Viper |
|
Darren Morfitt Dr. Stirling |
|
Leslie Simpson Carpenter |
|
Chris Robson Miller |
|
Axelle Carolyn Drop Dead Girl / Podium Marauder #1 |
|
Karl Thaning Pilot |
|
Jason Cope Wall Guard |
|
Stephen Hughes Soldier #1 / Johnson |
|
Ryan Kruger Soldier |
|
Martin Ball DDS Guard |
|
Jeremy Crutchley Richter |
|
Tom Fairfoot John Michaelson |
|
Nora-Jane Noone Read |
|
Nathalie Boltt Jane Harris |
|
Rick Warden Chandler |
|
Cal MacAninch Chancellor Falco |
|
Eloise Cupido Afro Girl |
|
Lily Anderson Bathtub Blonde |
|
Cokey Falkow Captain Hendrix |
|
John Carson George Dutton |
|
Hennie Bosman Telamon |
|
Martin Compston Joshua |
|
Az Abrahams Pin Stripe |
|
Susan Danford Command Centre Official |
|
Alessia Ramazzotti Starved Girl |
|
Shaamilla Noordien Carpenter's Bat Attacker |
|
Nicholas Pauling Cellar Jailer |
|
Riaz Solker Cellar Guard |
|
Porteus Xandau DJ |
|
Benedict Carver Podium Marauder #2 |
|
Daniel Read Sergeant #1 |
|
Nathan Wheatley Patient 'X' |
|
Cecil Carter DDS Assault Trooper |
|
Tyrell Kemlo Pit Audience Member |
|
Garry George Pin Stripe's Security #1 |
|
George Bailey Pin Stripe's Security #2 |
|
Dermot Brogan Command Centre Guard |
|
Amy Barnes Wild Girl (uncredited) |
|
D-Teflon DDS Guard #2 (uncredited) |
|
Kate-Lynn Hocking Marauder (uncredited) |
|
Chris Wilson London Refuge (uncredited) |
Crew | Kim McGarrity | Stunts |
Production | Peter McAleese | Executive Producer |
Crew | Rob Inch | Stunts |
Crew | Rob Inch | Stunt Coordinator |
Sound | Peter Burgis | Foley |
Sound | Tyler Bates | Original Music Composer |
Production | Steven Paul | Producer |
Art | Mags Horspool | Art Direction |
Art | Jonathan Hely-Hutchinson | Art Direction |
Production | Jeff Abberley | Executive Producer |
Production | Julia Blackman | Executive Producer |
Art | Julia Dehoff | Assistant Art Director |
Production | Jeremy Zimmermann | Casting |
Costume & Make-Up | Juanette Van Der Merwe | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Juanette Van Der Merwe | Hairstylist |
Art | Steve Carter | Supervising Art Director |
Directing | Jason Xenopoulos | Second Unit Director |
Camera | Giulio Biccari | Second Unit Director of Photography |
Editing | Andrew MacRitchie | Editor |
Directing | Neil Marshall | Director |
Writing | Neil Marshall | Writer |
Camera | Sam McCurdy | Director of Photography |
Production | Marc D. Evans | Executive Producer |
Production | Trevor Macy | Executive Producer |
Production | Benedict Carver | Producer |
Directing | Jacques Terblanche | Second Second Assistant Director |
Directing | Marci Trout | Third Assistant Director |
Production | Carole Sheridan | Executive Producer |
Crew | Ray Nicholas | Stunts |
Art | Zoe Smith | Set Decoration |
Crew | Pierre Marais | Stunts |
Visual Effects | Hal Couzens | Visual Effects Supervisor |
Editing | Catriona Richardson | First Assistant Editor |
Crew | Andy Hague | Visual Effects Editor |
Crew | Axelle Carolyn | Makeup Effects |
Art | Andy Thomson | Art Direction |
Sound | Greg Morgenstein | Music Editor |
Camera | Peter Field | Second Unit Director of Photography |
Art | Simon Bowles | Production Design |
Production | Karen Richards | Production Manager |
Crew | Paul Hyett | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Paul Hyett | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Cordell McQueen | Stunt Coordinator |
Crew | David Garrick | Stunts |
Crew | Paul Pieterse | Stunts |
Lighting | John McKay | Gaffer |
Crew | Peter Miles | Stunt Double |
Crew | Andy Wareham | Stunts |
Camera | Ossie McLean | Camera Operator |
Crew | Patrick John Walton | Stunts |
Costume & Make-Up | Kerry Skelton | Makeup Artist |
Crew | Nick Chopping | Stunt Double |
Crew | Vernon Willemse | Stunts |
Art | Jim Elliott | Property Master |
Crew | Mark Hardy | Transportation Coordinator |
Crew | Jeanette Haley | Post Production Supervisor |
Art | Emer O'Sullivan | Art Direction |
Camera | Jay Maidment | Still Photographer |
Crew | Rowley Irlam | Stunts |
Art | Clive Pollick | Construction Manager |
Camera | Adi Visser | Steadicam Operator |
Visual Effects | Sarah Hemsley | Visual Effects Producer |
Camera | Susie Allnutt | Still Photographer |
Art | David Doran | Art Direction |
Directing | Morag Cameron | Script Supervisor |
Sound | David C. Hughes | Sound Designer |
Sound | Michael J. Fox | ADR & Dubbing |
Art | Maeve Slemon | Art Department Coordinator |
Crew | Simon Allmark | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Charlene Johnson | Seamstress |
Art | Nick Turnbull | Property Master |
Sound | Paul Govey | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | John Marzano | Helicopter Camera |
Production | Alan Shearer | Unit Production Manager |
Camera | Sarel Pretorius | Steadicam Operator |
Crew | Lee Ifans | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Mark Michaels | Visual Effects Supervisor |
Crew | Linda Gamble | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Tahira Herold | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Tahira Herold | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Orlando Bassi | Wigmaker |
Sound | Michael Maroussas | Sound Effects Editor |
Sound | Michael Maroussas | Sound Effects Designer |
Sound | Danny Sheehan | Supervising Sound Editor |
Sound | Paul Carter | Sound Designer |
Crew | Paul Herbert | Stunts |
Costume & Make-Up | Francesca Van Der Feyst | Hairstylist |
Sound | Chris Sturmer | Dolby Consultant |
Crew | Kristyan Mallett | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Nikki Brannan | Makeup Artist |
Crew | Gary Birmingham | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Raine Edwards | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Raine Edwards | Hairstylist |
Art | Gaby Beyers | Property Buyer |
Camera | Damien Walsh | Second Assistant "B" Camera |
Production | Morten Nielsen | Location Manager |
Camera | John Taylor | Steadicam Operator |
Crew | Martin Alderdice | Picture Car Coordinator |
Production | Nicky Earnshaw | Production Coordinator |
Camera | Mannie Ferreira | Camera Operator |
Directing | Vinca Cox | Script Supervisor |
Sound | Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Susan Collin | Art Direction |
Art | Rhian Nicholas | Art Direction |
Art | John Trafford | Art Direction |
Art | Mark Auret | Set Decoration |
Costume & Make-Up | John Norster | Costume Design |
Art | Melloney Cunnell | Assistant Art Director |
Art | Boris Rivett-Carnac | Property Master |
Art | Terry Chicken | Greensman |
Art | Brendan Jayne | Greensman |
Art | Louis van Tonder | Greensman |
Art | Johan van der Merwe | Greensman |
Art | Jamal Cader | Greensman |
Sound | Dave Sloss | Foley |
Crew | Kevin Adcock | Special Effects Coordinator |
Crew | Matthew Rouleau | CG Supervisor |
Crew | Gurel Mehmet | Visual Effects Art Director |
Crew | Peter Olliff | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Clare Tinsley | Visual Effects Producer |
Camera | Alan Maxwell | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Anna Lau | Costume Supervisor |
Editing | Mike Morrison | Digital Intermediate |
Crew | Anton Moon | Stunts |
Crew | Anton Voster | Stunts |
Camera | Zane Harrison | First Assistant "C" Camera |
Costume & Make-Up | Josephine Pegram | Seamstress |
Art | Kirk Doman | Assistant Property Master |
Crew | Maurice Lee | Stunt Double |
Directing | Marc Wolff | Second Unit Director |
Directing | Raymond Kirk | Second Unit First Assistant Director |
Crew | Garry George | Stunts |
Crew | George Bailey | Stunts |
Crew | Jo McLaren | Stunts |
Crew | Julian Koberman | Stunts |
Crew | Leander Lacey | Stunts |
Crew | Vanessa Brierley | Stunts |
Crew | Daniel Naprous | Stunt Double |
Crew | David Holmes | Stunts |
Directing | Jack Ravenscroft | First Assistant Director |
Crew | Oliver Bailey | Stunts |
Crew | Andrew McKenzie | Stunts |
Crew | Malcolm Cochrane | Stunt Driver |
Crew | Arthur Berezin | Stunts |
Camera | Jon Garwes | First Assistant "A" Camera |
Crew | Jared Cohen | Stunts |
Crew | Crispin Layfield | Stunts |
Crew | Grant Powell | Stunts |
Camera | George Amos | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Philip Stapelberg | Wardrobe Supervisor |
Crew | Etienne Changuion | Stunts |
Production | J.P. van der Merwe | Extras Casting |
Crew | Zandara Kennedy | Stunts |
Production | Gail Mannion | Production Accountant |
Production | Andrew Strachan | Production Coordinator |
Crew | Kelly Dent | Stunt Double |
Crew | Dominic Preece | Stunts |
Crew | Zorya Kennedy | Stunts |
Art | Steven Saunders | Props |
Lighting | Jaco Van Niekerk | Rigging Grip |
Crew | Nick Wilkinson | Stunts |
Crew | Werner Vermaak | Stunts |
Crew | Morne van Tonder | Stunts |
Crew | Fleur van Eeden | Stunt Double |
Crew | Thembaletu Tyutu | Stunts |
Crew | Brian Svosve | Stunts |
Crew | Michael Solomon | Stunts |
Crew | Craig Gordon Sobotker | Stunt Driver |
Crew | Reghard Roets | Stunt Driver |
Crew | Tatum Prins | Stunts |
Crew | Jacques Petiteaud | Stunts |
Crew | Bradley Peterson | Stunts |
Crew | Brian Nichols | Stunts |
Crew | Mark Myron | Stunts |
Crew | Voytec Modrezewski | Stunts |
Crew | Cobus Liebenberg | Stunts |
Crew | Annick Lenelle | Stunts |
Crew | Tania Koetzee | Stunts |
Crew | Willie Ireland | Stunts |
Crew | Frida Hulten | Stunts |
Crew | Sean Heron | Stunts |
Crew | Michelle Heron | Stunts |
Crew | Alexander Hawkins | Stunts |
Crew | Louis Gouws | Stunt Driver |
Crew | Theo Gildenhuys | Stunts |
Crew | Gary Formato | Stunt Driver |
Crew | Johan du Plessis | Stunts |
Crew | Karina Demetriou | Stunts |
Crew | John Demetriou | Stunts |
Crew | Carolyn Dean | Stunts |
Crew | Marco de Nobrega | Stunts |
Crew | Jarred de Beer | Stunts |
Crew | Dorothy Cole | Stunts |
Crew | Marlon Braaf | Stunts |
Crew | Rory Atkinson | Stunts |
Camera | Adrian Konstant | Second Assistant "C" Camera |
Camera | Tatum Roche | Second Assistant "A" Camera |
Production | Nikki Wichmann | Production Secretary |
Production | Beatle Van Graan | Unit Manager |
Lighting | J.P. Hankins | Best Boy Electric |
Directing | Dale Butler | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Carol Isaacs | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Tiffany Heyns | Wardrobe Coordinator |
Costume & Make-Up | Jillian Johnson | Wardrobe Assistant |
Lighting | Alan Barnes | Rigging Gaffer |
Camera | Greg Cameron | Key Grip |
Camera | Brett Lamerton | Best Boy Grip |
Directing | Emily Hobbs | Third Assistant Director |