Ράμπο Νο 3 (1988)
Οι μάχες έχουν επηρεάσει τον Ράμπο, αλλά τελικά έχει αρχίσει να βρίσκει εσωτερική γαλήνη σε ένα μοναστήρι. Όταν ο φίλος και μέντορας του, συνταγματάρχης Τρότμαν, ζητά τη βοήθειά του σε μια άκρως μυστική αποστολή στο Αφγανιστάν, ο Ράμπο αρνείται αλλά πρέπει να το ξανασκεφτεί όταν ο συνταγματάρχης συλλαμβάνεται από τους Ρώσους.
Director:
Peter MacDonald
Writers:
Sylvester Stallone, Sheldon Lettich.
Sylvester Stallone John Rambo |
|
Richard Crenna Trautman |
|
Marc de Jonge Coronel Zaysen |
|
Kurtwood Smith Griggs |
|
Spiros Focás Masoud |
|
Sasson Gabai Mousa |
|
Doudi Shoua Hamid |
|
Randy Raney Kourov |
|
Marcus Gilbert Tomask |
|
Alon Abutbul Nissem |
|
Mahmoud Assadollahi Rahim |
|
Yosef Shiloach Khalid |
|
Harold Diamond Stick Fighter |
|
Mati Seri Gun Dealer |
|
Hany Said El Deen Gun Dealer |
|
Shaby Ben-Aroya Uri |
|
Marciano Shoshi Afghan Girl |
|
Sadiq Tawfik Helicopter Person |
|
Julian Patrice Helicopter Person |
|
Tal Kastoriano Helicopter Person |
|
Benny Bruchim Helicopter Person |
|
Tikva Aziz Helicopter Person |
|
Milo Rafi Helicopter Person |
|
Clark Acton Afghani Freedom Fighter (uncredited) |
|
R.T. Freeman Afghan Warrior (uncredited) |
|
Iyad Hajjaj Arabic Shop Assistant (uncredited) |
|
Paul Dion Monte Russian Gunner (uncredited) |
Art | Adrian Gorton | Art Direction |
Sound | Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Production | Mario Kassar | Executive Producer |
Production | Joy Todd | Casting |
Art | Benjamín Fernández | Art Direction |
Editing | Edward Warschilka | Editor |
Crew | Kenny Bates | Stunts |
Art | Bill Kenney | Production Design |
Sound | Victoria Rose Sampson | Sound Editor |
Art | Alan Cassie | Art Direction |
Production | Buzz Feitshans | Producer |
Sound | Kenneth Hall | Music Editor |
Art | Greg Papalia | Set Designer |
Crew | Vic Armstrong | Stunt Coordinator |
Writing | Sylvester Stallone | Screenplay |
Crew | Mark De Alessandro | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Michael Westmore | Special Effects Makeup Artist |
Writing | David Morrell | Characters |
Sound | Fred J. Brown | Supervising Sound Editor |
Crew | Thomas L. Fisher | Special Effects |
Directing | Peter MacDonald | Director |
Writing | Sheldon Lettich | Screenplay |
Camera | John Stanier | Director of Photography |
Editing | O. Nicholas Brown | Editor |
Editing | Andrew London | Editor |
Editing | James R. Symons | Editor |
Art | Pier Luigi Basile | Art Direction |
Costume & Make-Up | Richard La Motte | Costume Design |
Costume & Make-Up | Giannetto De Rossi | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Donna Barrett Gilbert | Hairstylist |
Sound | Michael Dittrick | Music Editor |
Sound | Rodger Pardee | Sound Editor |
Visual Effects | William Mesa | Visual Effects Supervisor |
Crew | Freddie Hice | Stunts |
Crew | Mic Rodgers | Stunts |
Art | Giorgio Postiglione | Set Decoration |
Art | Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Sound | William B. Kaplan | Sound Mixer |
Sound | Earl Sampson | Boom Operator |
Production | Andrew G. Vajna | Executive Producer |
Production | Tony Munafo | Associate Producer |
Camera | Tony Rowland | Key Grip |
Crew | Don Charles McGovern | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Kamal Haasan | Makeup Artist |
Crew | Harry Hauss | Pilot |
Crew | Steven Lambert | Stunts |
Crew | Gary McLarty | Stunts |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Crew | Dick Ziker | Stunts |
Sound | Margie O'Malley | Foley Artist |
Camera | Bob Rose | Key Grip |
Crew | Danny Epper | Stunts |
Art | David J. Negron Jr. | Storyboard Artist |
Crew | Tom Elliott | Stunts |
Camera | Moshe Levin | Camera Operator |
Art | Mark Rich | Property Master |
Sound | Evelyn Dutton | Foley Artist |
Production | Terry Collis | Production Manager |
Camera | Yoni Hamenachem | Still Photographer |
Sound | Lucy Coldsnow-Smith | ADR Editor |
Sound | Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Sidney Sidell | Assistant Camera |
Sound | Constance A. Kazmer | ADR Editor |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Dave Friedman | Still Photographer |
Sound | Solange S. Schwalbe | Sound Editor |
Art | John Sweeney | Assistant Property Master |
Directing | Ronit Ravich-Boss | Script Supervisor |
Production | Delia Circelli | Production Coordinator |
Art | Howard Fannon | Props |
Sound | Linda Folk | Sound Editor |
Sound | Michele Sharp | Sound Editor |
Camera | Itzik Ben-Aroya | Key Grip |
Camera | Bob Bridges | Clapper Loader |
Art | Sam Moore | Property Master |
Camera | Timothy E. Wade | Camera Operator |
Sound | Shelley Brown | Assistant Sound Editor |
Sound | Lauren Palmer | ADR Editor |
Sound | Michelle Pleis | Assistant Sound Editor |
Sound | Steve Bartlett | Sound |
Crew | Tony Didio Jr. | Armorer |
Crew | Bob Orrison | Stunts |
Lighting | Danny ben Menahem | Gaffer |
Lighting | Yuda Tatarko | Best Boy Electric |
Camera | Rami Siman-Tov | Focus Puller |
Art | Panyawadee Sangchai | Props |
Production | Michael Fuller | Unit Production Manager |
Production | Charles Murray | Unit Production Manager |
Crew | Charles Bella | Pilot |
Camera | Jacob Bukman | Key Grip |
Camera | Michael T. Travers | Grip |
Art | Carlo Postiglione | Props |
Art | Larry Verne | Construction Coordinator |
Camera | John Campbell | Camera Operator |
Sound | Christy Richmond | Assistant Sound Editor |
Crew | Frank Leasure | Propmaker |
Art | Ron Reedy | Props |
Camera | Louis H. Lavelly | Camera Operator |
Camera | Moshe Bukman | Grip |
Camera | Gerard Jakubowicz | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Carol Fisher-Mann | Seamstress |
Sound | Yossi Yarkoni | Boom Operator |
Sound | Ross Taylor | Foley Artist |
Sound | Lorane Mitchell | Sound Editor |
Sound | Eli Yarkoni | Sound Mixer |
Crew | Syd Stembridge | Armorer |
Crew | Yoav Peled | Pilot |
Crew | Roy Matthews | Pilot |
Crew | Mike De Luca | Security |
Crew | Johnny Hock | Utility Stunts |
Crew | Dave Lowry | Stunts |