Σκοτεινός Κώδικας (2009)
ΔράσηΜυστηρίουΕπ. ΦαντασίαςΘρίλερ
Με καθυστέρηση πενήντα ετών, η προφητεία μιας μαθήτριας φτάνει στα χέρια ενός καθηγητή. Πρόκειται για μια ακολουθία αριθμών που προβλέπει ανατριχιαστικές συμφορές... άλλες έχουν ήδη συμβεί κι άλλες απειλούν άμεσα την ανθρωπότητα.
Director:
Alex Proyas
Writers:
Ryne Douglas Pearson, Juliet Snowden, Stiles White.
Nicolas Cage John Koestler |
|
Rose Byrne Diana Wayland |
|
Chandler Canterbury Caleb Koestler |
|
Ben Mendelsohn Phil Bergman |
|
Nadia Townsend Grace Koestler |
|
Terry Camilleri Cashier |
|
Lara Robinson Lucinda Embry / Abby Wayland |
|
Adrienne Pickering Allison |
|
Danielle Carter Miss Taylor (1959) |
|
Alethea McGrath Miss Taylor (2009) |
|
David Lennie Principal Clark (1959) |
|
D.G. Maloney The Stranger |
|
Alan Hopgood Rev. Koestler |
|
Joshua Long Younger Caleb |
|
Tamara Donnellan Lucinda's Mother |
|
Travis Waite Lucinda's Father |
|
Liam Hemsworth Spencer |
|
Harli Ames Man in Duffle Coat |
|
Alyssa McClelland Flight Attendant |
|
Gareth Yuen Donald |
|
Lesley Anne Mitchell Stacey |
|
Raymond Thomas Teacher |
|
Angie Diaz Reporter |
|
Kate Mylius Student (uncredited) |
Production | Steve Tisch | Producer |
Crew | Ludwig van Beethoven | Additional Music |
Costume & Make-Up | Terry Ryan | Costume Design |
Sound | Marco Beltrami | Original Music Composer |
Directing | Steve E. Andrews | First Assistant Director |
Art | Michelle McGahey | Supervising Art Director |
Camera | Simon Duggan | Director of Photography |
Production | Gregory Apps | Casting |
Costume & Make-Up | Ilona Herman | Makeup Artist |
Production | Norman Golightly | Executive Producer |
Production | Aaron Kaplan | Co-Executive Producer |
Production | Sean Perrone | Co-Executive Producer |
Directing | Alex Proyas | Director |
Production | Alex Proyas | Producer |
Production | Todd Black | Producer |
Production | Jason Blumenthal | Producer |
Writing | Ryne Douglas Pearson | Screenplay |
Writing | Ryne Douglas Pearson | Story |
Production | Ryne Douglas Pearson | Co-Producer |
Camera | Ross Emery | Second Unit Director of Photography |
Production | Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Directing | Kimble Rendall | Second Unit Director |
Art | Steven Jones-Evans | Production Design |
Visual Effects | Angelo Sahin | Special Effects Supervisor |
Sound | Phil Heywood | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Juliet Snowden | Screenplay |
Writing | Stiles White | Screenplay |
Directing | Betty Fotofili | Second Second Assistant Director |
Crew | Eddie Yansick | Stunt Double |
Production | Topher Dow | Executive Producer |
Editing | Richard Learoyd | Editor |
Costume & Make-Up | Lesley Vanderwalt | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Lesley Vanderwalt | Makeup Designer |
Production | Stephen Jones | Executive Producer |
Production | David Bloomfield | Executive Producer |
Art | Nicki Gardiner | Set Decoration |
Camera | Jody Muston | First Assistant "B" Camera |
Crew | Chelsea Bruland | Stunts |
Costume & Make-Up | Paula Ryan | Costume Supervisor |
Production | Robert Threadgold | Post Production Accountant |
Sound | Simon Leadley | Music Editor |
Camera | Peter McCaffrey | "A" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Jennifer Stanfield | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jennifer Stanfield | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Ashley Johnson | Makeup & Hair |
Lighting | Shaun Conway | Gaffer |
Sound | Robert Sullivan | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Robyn McFarlane | Foley Mixer |
Production | Jennifer Cornwell | Unit Production Manager |
Crew | Chris Anderson | Stunt Coordinator |
Art | Shanthi Nadaraja | Construction Coordinator |
Crew | Ian Richter | Scenic Artist |
Visual Effects | Eric Durst | Visual Effects Supervisor |
Directing | Karen Mansfield | Script Supervisor |
Art | Vanessa Younger | Art Department Coordinator |
Art | Peter Pound | Storyboard Artist |
Camera | Chaz Lyon | Second Assistant "A" Camera |
Camera | David Elmes | First Assistant "A" Camera |
Sound | Peter Grace | Sound Recordist |
Editing | Milena Romanin | First Assistant Editor |
Visual Effects | Andrew Jackson | Visual Effects Supervisor |
Camera | Bruce Phillips | "B" Camera Operator |
Sound | Tim Ryan | Supervising Music Editor |
Camera | Toby Copping | Key Grip |
Production | Serena Gattuso | Production Coordinator |
Crew | Peter Kent | Dialogue Coach |
Crew | Warwick Sadler | Stunts |
Crew | Colleen Clarke | Post Production Supervisor |
Directing | Giovanni Pacialeo | Second Assistant Director |
Sound | Carrie McLaughlin | Foley Artist |
Lighting | Alex Laguna | Rigging Gaffer |
Sound | Chris O'Shea | Boom Operator |
Art | Andrew Walpole | Art Direction |
Art | Jane Mancini | Set Designer |