Ο Λαβύρινθος του Πάνα (2006)
Ισπανία, 1944: το τέλος του Εμφυλίου Πολέμου. Η Κάρμεν, που πρόσφατα ξαναπαντρεύτηκε, μετακομίζει με την κόρη της Οφηλία, στο σπίτι του καινούριου της συζύγου Βιντάλ, λοχαγό στον στρατό του δικτάτορα Φράνκο. Μην μπορώντας να αντέξει εύκολα την καινούρια της ζωή, το νεαρό κορίτσι ψάχνει να βρει καταφύγιο σε έναν μυστηριώδη λαβύρινθο, που ανακαλύπτει στο νέο της σπίτι. Ο Πάνας, ο φρουρός του, ένα μαγικό πλάσμα, της αποκαλύπτει ότι είναι η χαμένη από καιρό πριγκίπισσα του μυθικού αυτού βασιλείου. Για να βρει την αλήθεια η Οφηλία πρέπει να φέρει εις πέρας τρεις επικίνδυνες αποστολές, αποστολές που δε μοιάζουν σε τίποτα με ότι έχει αντιμετωπίσει έως τώρα στη ζωή της.
Director:
Guillermo del Toro
Writer:
Guillermo del Toro
Ivana Baquero Ofelia |
|
Sergi López Capitán Vidal |
|
Maribel Verdú Mercedes |
|
Ariadna Gil Carmen |
|
Doug Jones Fauno / Pale Man |
|
Álex Angulo Dr. Ferreiro |
|
Roger Casamajor Pedro |
|
Manolo Solo Garcés |
|
César Vea Serrano |
|
Ivan Massagué El Tarta |
|
Gonzalo Uriarte Francés |
|
Eusebio Lázaro Padre |
|
Francisco Vidal Sacerdote |
|
Juanjo Cucalón Alcalde |
|
Lina Mira Esposa del alcalde |
|
Mario Zorrilla Jefe de botiquín |
|
Sebastián Haro Capitán Guardia Civil |
|
Mila Espiga Esposa del doctor |
|
Pepa Pedroche Conchita |
|
Lalá Gatóo Jacinta |
|
Ana Sáez Paz |
|
Chani Martín Trigo |
|
Milo Taboada Joven |
|
Fernando Albizu Maquinista |
|
Pedro G. Marzo Encargado |
|
José Luis Torrijo Sargento Bayona |
|
Íñigo Garcés Joven Guerrillero |
|
Fernando Tielve Joven Guerrillero 2 |
|
Federico Luppi Rey |
|
Chicho Campillo Anciano |
|
Pablo Adán Narrator / Fauno (voice) |
Crew | Alejandro González Iñárritu | Thanks |
Production | Sara Bilbatúa | Casting |
Camera | Guillermo Navarro | Director of Photography |
Production | Alfonso Cuarón | Producer |
Crew | Michael Toji | Post Production Supervisor |
Production | Frida Torresblanco | Producer |
Crew | Joe Fineman | Post Production Consulting |
Costume & Make-Up | Lala Huete | Costume Design |
Writing | Guillermo del Toro | Screenplay |
Directing | Guillermo del Toro | Director |
Production | Guillermo del Toro | Producer |
Editing | Bernat Vilaplana | Editor |
Art | Eugenio Caballero | Production Design |
Costume & Make-Up | Rocío Redondo | Costume Design |
Crew | Reyes Abades | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Reyes Abades | Special Effects Supervisor |
Crew | César Abades | Special Effects Technician |
Crew | Óscar Abades | Special Effects |
Sound | Miguel Ángel Polo | Sound Designer |
Sound | Miguel Ángel Polo | Sound |
Sound | Carlos Zamorano | Foley Artist |
Sound | Roland N. Thai | Sound Effects Editor |
Art | Pilar Revuelta | Set Decoration |
Art | Pilar Revuelta | Set Designer |
Writing | Raúl Monge | Storyboard |
Art | Raúl Monge | Storyboard Artist |
Crew | Patricia Cuevas | Property Master |
Crew | Héctor Gil | Property Master |
Production | Álvaro Augustin | Producer |
Production | Elena Manrique | Executive Producer |
Production | Bertha Navarro | Producer |
Production | Víctor Albarrán | Unit Production Manager |
Production | Víctor Albarrán | Line Producer |
Production | Belén Atienza | Executive Producer |
Sound | Javier Navarrete | Original Music Composer |
Visual Effects | Everett Burrell | Visual Effects Supervisor |
Crew | Jesús de la Vega | Thanks |
Art | Carlos Zaragoza | Assistant Art Director |
Production | Cristina Perales | Casting |
Production | David Ebner | Associate Producer |
Camera | Antonio Belón | Second Assistant Camera |
Sound | Alejandro Quevedo | Sound Effects Editor |
Crew | Jordi Casares | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | José Quetglás | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Blanca Sánchez | Hairstylist |
Sound | Marc Blanes Matas | Scoring Mixer |
Visual Effects | Ryan Bozajian | Rotoscoping Artist |
Camera | Jaromír Šedina | Steadicam Operator |
Editing | Nick Iannelli | Digital Intermediate Producer |
Visual Effects | Edward Irastorza | Visual Effects Producer |
Camera | Teresa Isasi | Still Photographer |
Directing | Carmen Soriano | Script Supervisor |
Art | Pedro Jesús De la Fuente | Construction Coordinator |
Editing | Dave Muscat | Digital Intermediate Editor |
Editing | Fran Amaro | Assistant Editor |
Visual Effects | Steve Dellerson | Visual Effects |
Visual Effects | Angie Jones | Animation |
Sound | Martín Hernández | Sound Designer |
Sound | Martín Hernández | Supervising Sound Editor |
Art | Alicia Castro Chicol | Assistant Art Director |
Crew | Ángel Alonso | Special Effects Coordinator |
Crew | Guiomar Alonso | Stunt Double |
Production | Sally Steele | Publicist |
Costume & Make-Up | Montse Ribé | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | David Martí | Makeup Effects Designer |
Lighting | David Lee | Gaffer |
Art | Laura Musso | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Laura Musso | On Set Dresser |
Crew | Raquel Guirro | Special Effects Assistant |
Crew | Pablo Perona | Special Effects |
Camera | Rick Stribling | Key Grip |
Costume & Make-Up | Mar Paradela | Assistant Makeup Artist |
Crew | Akira Orikasa | CG Supervisor |
Art | Ariel Margolis | Props |
Camera | Pavel Proisl | Grip |
Editing | Chris Wallace | Digital Intermediate Colorist |
Camera | David Domínguez | Camera Operator |
Camera | Juan Leiva | First Assistant "A" Camera |
Camera | Edmundo Sanz | Key Grip |
Visual Effects | Wendy Hulbert | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Tommy Williamson | Compositing Supervisor |
Sound | Marta Monistrol | ADR Recordist |
Camera | Álvaro García | Second Assistant Camera |
Visual Effects | Doug Cram | Digital Compositor |
Art | Patricia Cuevas | Property Master |
Visual Effects | Lindsay M. Hoppe | Rotoscoping Artist |
Camera | Bruce Saintclaire | Camera Operator |
Camera | Bruce St. Clair | Camera Operator |
Camera | Olaf Guembe | Camera Loader |
Camera | Sergio Delgado | First Assistant "B" Camera |
Camera | Rodrigo López | First Assistant "C" Camera |
Camera | Paco Laso | First Assistant "D" Camera |
Lighting | Ricardo Rodríguez | Gaffer |
Crew | Roberto Campos | Generator Operator |
Lighting | José Luis Torrecilla | Rigging Gaffer |
Camera | Jon Elizegui | Second Assistant Camera |
Directing | Jorge Calvo | First Assistant Director (Prep) |
Production | Jeff Barnes | Production Executive |
Production | David Ebner | Associate Producer |
Production | David Ebner | Production Executive |
Lighting | Leigh van der Byl | Lighting Technician |
Production | Edmundo Gil | Co-Executive Producer |
Crew | Silvia Alonso | Production Office Assistant |
Crew | Mandy Goldberg | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Aleix Torrecillas | Special Effects Makeup Artist |
Art | Sergio Sandoval | Concept Artist |
Crew | Antonio Arnalte | Stunts |
Production | Vivien Quetglas | Production Secretary |
Art | Alberto Feito | Construction Manager |
Directing | Karin Marzocchini | Third Assistant Director |
Directing | Borja Grandío | Second Assistant Director |
Crew | Jesús María Antón Rodríguez | Carpenter |
Art | Pedro Calderón Muñoz | Painter |
Art | Philippe Mayanobe | Assistant Set Decoration |
Sound | Dana Blanco | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Ron Friedman | Animation Supervisor |
Crew | Josh Heeren | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Grzegorz Jonkajtys | Lead Animator |
Visual Effects | Neil Lim Sang | Senior Animator |
Crew | Lap Van Luu | Systems Administrators & Support |
Production | O.D. Welch | Executive Producer |
Production | Cristina Perales | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | José Luis Aranda | Tailor |
Costume & Make-Up | Asun Arretxe | Costume Assistant |
Production | Pedro Lozano | Post Production Coordinator |
Crew | James Yazbeck | Post Production Assistant |
Production | Barbara Allegue | Location Assistant |
Sound | Brian Howard | Conductor |
Crew | Felix Buenache | Driver |
Production | George Nicholis | Publicist |