Έλλα, η μαγεμένη (2004)
Η Έλλα, μια νεαρή κοπέλα μετά από ένα μαγικό ξόρκι είναι καταδικασμένη να υπακούει στις προσταγές όλων. όταν ο πατέρας της ξαναπαντρεύεται και μπαίνει στη ζωή της η κακιά μητρία και οι κακομαθημένες κόρες της, η Έλλα θα πρέπει να τις υπακούει. Προσπαθώντας να απελευθερωθεί από την κατάρα αποφασίζει να πάει στο μαγεμένο δάσος για να βρει το αντίδοτο
Director:
Tommy O'Haver
Writers:
Karen McCullah, Kirsten Smith, Laurie Craig, Jennifer Heath, Michele J. Wolff.
Anne Hathaway Ella of Frell |
|
Hugh Dancy Prince "Char" Charmont |
|
Cary Elwes King Edgar |
|
Vivica A. Fox Lucinda |
|
Joanna Lumley Dame Olga |
|
Jimi Mistry Benny |
|
Steve Coogan Heston (voice) |
|
Aidan McArdle Slannen |
|
Heidi Klum Brumhilda |
|
Jim Carter Nish |
|
Jennifer Higham Olive |
|
Parminder Nagra Areida |
|
Lucy Punch Hattie |
|
Minnie Driver Mandy |
|
Patrick Bergin Sir Peter |
|
Eric Idle Narrator |
|
Alvaro Lucchesi Koopooduk |
|
Donna Dent Ella's Mother |
|
Paraic Breathnach Ogre No 2 |
|
Daniel Naprous Ogre No 3 |
|
Merrina Millsapp Hall of Records Attendant |
|
Pat Kinevane Make-Up Artist |
|
Ron Yuan Red Guard (uncredited) |
|
Johnny Nguyen Red Knight (uncredited) |
Art | Maggie Gray | Set Decoration |
Art | Norman Garwood | Production Design |
Production | Susie Figgis | Casting |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Crew | Roger Yuan | Fight Choreographer |
Sound | Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Lucy Richardson | Supervising Art Director |
Costume & Make-Up | Sallie Jaye | Makeup Department Head |
Production | Su Armstrong | Executive Producer |
Editing | Masahiro Hirakubo | Editor |
Crew | Rob Inch | Stunts |
Directing | Jean Bourne | Script Supervisor |
Camera | David Appleby | Still Photographer |
Art | Anna Rackard | Art Direction |
Visual Effects | Angus Bickerton | Visual Effects Designer |
Sound | Kieran Horgan | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Ruth Myers | Costume Design |
Production | David Parfitt | Producer |
Production | Julie Goldstein | Executive Producer |
Crew | Paul Jennings | Stunt Coordinator |
Camera | John de Borman | Director of Photography |
Crew | Shaun Davey | Additional Music |
Writing | Karen McCullah | Screenplay |
Writing | Kirsten Smith | Screenplay |
Costume & Make-Up | Eileen Buggy | Hairstylist |
Production | Mary Alleguen | Unit Production Manager |
Sound | Nick Glennie-Smith | Original Music Composer |
Crew | Ron Yuan | Fight Choreographer |
Directing | Tommy O'Haver | Director |
Art | Matthew Gray | Art Direction |
Writing | Gail Carson Levine | Book |
Writing | Laurie Craig | Screenplay |
Writing | Jennifer Heath | Screenplay |
Writing | Michele J. Wolff | Screenplay |
Crew | Sophia M. Crawford | Stunts |
Sound | Patrick Cutliffe | Assistant Sound Editor |
Sound | Anthony Litton | Foley Editor |
Sound | Jon Stevenson | Sound Effects Editor |
Crew | Martin Grace | Stunt Double |
Production | Morgan O'Sullivan | Co-Producer |
Directing | Karen Richards | Second Assistant Director |
Writing | Stephen Daly | Storyboard |
Production | Susan Miller Lazar | Co-Producer |
Crew | Bruno Tonioli | Choreographer |
Production | Jane Startz | Producer |
Production | James Flynn | Co-Producer |
Production | Rebecca Roper | Casting Assistant |
Art | Paul Hedges | Property Master |
Crew | Richard Lloyd | Post Production Supervisor |
Crew | Rowley Irlam | Stunts |
Crew | Rowley Irlam | Stunt Double |
Visual Effects | Barrie Hemsley | Visual Effects Producer |
Crew | Kevin Ahern | Visual Effects Editor |
Camera | Ciarán Barry | Camera Operator |
Production | Jennifer Lane | Executive In Charge Of Post Production |
Sound | Michael Connell | Supervising Music Editor |
Lighting | Noel Cullen | Rigging Gaffer |
Camera | Alastair Rae | Camera Operator |
Camera | Alastair Rae | Steadicam Operator |
Sound | Caoimhe Doyle | Foley |
Sound | John Fitzgerald | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Neil Williams | First Assistant Editor |
Writing | Martin Asbury | Storyboard |
Production | Gerry Lundberg | Publicist |
Crew | Amanda Foster | Stunt Double |
Lighting | Louis Conroy | Gaffer |
Costume & Make-Up | Dee Corcoran | Hair Department Head |
Crew | Randy Spendlove | Executive Music Producer |
Sound | Sarah Gaines | Dialogue Editor |
Editing | Mike Stanwick | Color Timer |
Crew | Giedrius Nagys | Stunts |
Crew | Eamonn Murphy | Transportation Captain |
Directing | Raymond Kirk | Third Assistant Director |
Production | Manus Hingerty | Location Manager |
Sound | Noel Quinn | Boom Operator |
Directing | David Daniels | First Assistant Director |
Art | Colman Corish | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Ann Cartwright | Seamstress |
Production | Rachel Smith | Production Coordinator |
Sound | Hugo Monks | First Assistant Sound Editor |
Sound | Brendan Geaney | Assistant Sound Editor |
Production | Maggie Phelan | Production Accountant |
Visual Effects | Clare Longhurst | Visual Effects Coordinator |
Crew | Phil Lonergan | Stunt Double |
Crew | Philippe Zone | Stunts |
Crew | Dominick Hewitt | Stunts |
Crew | Bean Peel | Stunt Double |
Visual Effects | John Slattery | Digital Compositor |
Crew | Dominic Preece | Stunt Double |
Crew | Richard Dwyer | Stunts |
Visual Effects | Jeremy Hattingh | Digital Compositor |
Crew | Nikki Powell | Stunt Double |