Πολύ Σκληρός για να Πεθάνει: Η Εκδίκηση (1995)
Ένας παρανοϊκός τρομοκράτης ανατινάζει με βόμβα ένα πολυσύχναστο εμπορικό κέντρο στη Νέα Υόρκη, σκορπίζοντας τη φρίκη και το θάνατο και απειλώντας να πυροδοτήσει και άλλες! Μία ολόκληρη πόλη αιχμάλωτη του πανικού! Και μόνο ο υπαστυνόμος Μακλέιν, ένας Ράμπο των μεγαλουπόλεων με μυαλό και χιούμορ και δύο φορές πιο τρελός απ αυτόν, μπορεί να τον σταματήσει. Έστω κι αν πρόκειται να ζήσει τη χειρότερη και ίσως την πιο επικίνδυνη μέρα της ζωής του!
Director:
John McTiernan
Writers:
Jonathan Hensleigh, Roderick Thorp.
Bruce Willis John McClane |
|
Samuel L. Jackson Zeus Carver |
|
Jeremy Irons Simon |
|
Larry Bryggman Chief Walter Cobb |
|
Graham Greene Joe Lambert |
|
Anthony Peck Ricky Walsh |
|
Nicholas Wyman Mathias Targo |
|
Kevin Chamberlin Charles Weiss |
|
Colleen Camp Connie Kowalski |
|
Sam Phillips Katya |
|
Michael Alexander Jackson Dexter |
|
Aldis Hodge Raymond |
|
Sharon Washington Officer Jane |
|
Stephen Pearlman Dr. Fred Schiller |
|
Mischa Hausserman Mischa |
|
Edwin Hodge Dexter's Friend |
|
Robert Sedgwick Rolf |
|
Tony Halme Roman |
|
Bill Christ Ivan |
|
Anthony Thomas Gang Member #1 |
|
Glenn Herman Gang Member #2 |
|
Kent Faulcon Gang Member #3 |
|
Akili Prince Gang Member #4 |
|
Ardie Fuqua Gang Member #5 |
|
Mike Jefferson Gang Member #6 |
|
Andre Ware Gang Member #7 |
|
Michael Lee Merrins Van Driver |
|
Birdie M. Hale Harlem Woman |
|
Daryl Edwards Livery Driver |
|
Barbara Hipkiss Phone Woman |
|
Aasif Mandvi Arab Cabbie |
|
Bill Kux Business Guy (Taxi) |
|
Scott Nicholson Transit Cop |
|
Ralph Buckley Businessman (Station) |
|
Charles Dumas Cross |
|
Michael Cristofer Jarvis |
|
Phyllis Yvonne Stickney Wanda Shepard |
|
J.R. Horne Sgt. John Turley |
|
Michael Tadross Greek Deli Proprietor |
|
Elvis Duran Radio D.J. |
|
John McTiernan Sr. Fisherman |
|
Greg A. Skoric Kurt |
|
Sven Toorvald Karl |
|
T. Alloy Langenfeld Berndt |
|
Timothy Adams Gunther |
|
John C. Vennema Felix Little |
|
Gerrit Vooren Nils |
|
Willis Sparks Klaus |
|
Tony Travis Marshal #1 |
|
Danny Dutton Marshal #2 |
|
James Saito Korean Proprietor |
|
Patrick Borriello Kid #1 |
|
Víctor Rojas Kid #2 |
|
Jeffrey Dreisbach Yuppie Stockbroker |
|
Joe Zaloom Jerry Parks |
|
John Doman Construction Foreman |
|
Patricia Mauceri Miss Thomas |
|
Franchelle Stewart Dorn Principal Martinez |
|
Kharisma Little Tina |
|
Gerry Becker Larry Griffith |
|
Richard Council Otto |
|
John Robert Tillotson Second Broker |
|
Ray Aranha Janitor |
|
Phil Theis Erik |
|
Flip Subway Man |
|
Dory Binyon Reporter |
|
David Vitt Kid at Gas Station |
|
John Glenn Hoyt Federal Reserve Guard #1 |
|
Bray Poor Federal Reserve Guard #2 |
|
Shari-Lyn Safir Secretary |
|
Ivan Skoric Villain A |
|
Faisal Hassan FBI Agent |
|
Richard Russell Ramos FBI Chief |
|
Angela Amato Velez Cop #1 |
|
Richard V. Allen Chief Allen |
|
Shirley J. Hatcher Cop #2 |
|
David P. Martin Federal Reserve Guard #3 |
|
James Patrick Whalen Sr. Fat Larry Lumis |
|
Paul Simon Man in Precinct |
|
Carl Brewer Helicopter Villain |
|
Vernon Campbell Large Gang Member (uncredited) |
|
Ali A. Wahhab Large Gang Member #2 (uncredited) |
|
David Sontag Biker (uncredited) |
|
Ralph A. Villani Bomb Squad Detective (uncredited) |
|
Carlo Giuliano Bomb Squad Member (uncredited) |
|
Jeannie Epper Woman at Subway Station (uncredited) |
|
Keith Schwabinger Policeman (uncredited) |
|
Michael Luggio Teacher (uncredited) |
|
Drew Nelson Kindergarten Student (uncredited) |
|
Alan Rickman Hans Gruber (archive footage) (uncredited) |
Sound | Mark A. Mangini | Sound Designer |
Writing | Jonathan Hensleigh | Screenplay |
Directing | John McTiernan | Director |
Production | John McTiernan | Producer |
Art | Leslie Bloom | Set Decoration |
Writing | Roderick Thorp | Screenplay |
Writing | Roderick Thorp | Characters |
Sound | Michael Kamen | Original Music Composer |
Sound | Michael Kamen | Music |
Art | Jackson De Govia | Production Design |
Art | John R. Jensen | Art Direction |
Editing | John Wright | Editor |
Sound | Christopher Moriana | Foley |
Production | Buzz Feitshans | Executive Producer |
Production | Patricia McCorkle | Casting |
Crew | Tony Brubaker | Stunts |
Crew | Walter Scott | Stunts |
Camera | Peter Menzies Jr. | Director of Photography |
Production | Michael Tadross | Producer |
Crew | Terry Leonard | Stunt Coordinator |
Directing | Terry Leonard | Second Unit Director |
Production | David Willis | Co-Producer |
Crew | Danny Aiello III | Stunts |
Costume & Make-Up | Linda DeVetta | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Linda DeVetta | Hairstylist |
Crew | Steven Geray | Stunts |
Crew | Peter Bucossi | Stunts |
Costume & Make-Up | Joseph G. Aulisi | Costume Designer |
Crew | Shawn Howell | Stunts |
Production | Andrew G. Vajna | Executive Producer |
Art | Peter Rogness | Assistant Art Director |
Crew | Phil Cory | Special Effects Coordinator |
Crew | Matt Birman | Stunts |
Crew | Dean Jeffries | Stunts |
Crew | Gus Williams | Stunts |
Crew | Dick Durock | Stunts |
Crew | Jeannie Epper | Stunts |
Crew | Bill Anagnos | Stunts |
Crew | John-Clay Scott | Stunts |
Crew | Troy Brown | Stunts |
Crew | Tony Lee Boggs | Stunts |
Crew | Frank Ferrara | Stunts |
Crew | Michael Russo | Stunts |
Crew | Bob Minor | Stunts |
Crew | Brad Bovee | Stunts |
Crew | John Cenatiempo | Stunts |
Crew | Bobby McLaughlin | Stunts |
Crew | Jeff Ramsey | Stunts |
Crew | Terry Jackson | Stunt Coordinator |
Crew | Terry Jackson | Stunt Double |
Crew | Harry Wowchuk | Stunts |
Crew | Jim Wilkey | Stunts |
Production | Carmine Zozzora | Co-Producer |
Visual Effects | Julia Frey | Visual Effects Producer |
Crew | Matt Leonard | Stunts |
Crew | Jeff Ward | Stunts |
Art | Woods Mackintosh | Art Direction |
Crew | William Washington | Stunts |
Crew | Keii Johnston | Stunts |
Sound | Avram D. Gold | ADR & Dubbing |
Sound | Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Shelby Swatek | Stunts |
Sound | Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Kyung W. Chang | Set Designer |
Costume & Make-Up | Audrey Futterman-Stern | Hairstylist |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Anthony Dunne | Construction Coordinator |
Crew | David B. Sharp | Visual Effects Art Director |
Crew | Kerry Rossall | Stunts |
Sound | Alexandra Root | Assistant Sound Editor |
Crew | Tommy Tomlinson | Property Master |
Production | Robert H. Lemer | Associate Producer |
Art | Bruce J. Gfeller | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Verne Caruso | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Carol Meikle | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Marilyn Peoples | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Christina Bartolucci | Makeup Artist |
Crew | Philip Saccio Jr. | Property Master |
Art | Bob Shaw | Set Designer |
Crew | Kim Maitland | Sound Recordist |
Crew | Jennifer Wollan | Visual Effects Editor |
Crew | Juliette Yager | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Diane Pearlman | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Carolyn Soper | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Scott E. Anderson | Visual Effects Supervisor |
Crew | Jill Brown | Stunts |
Crew | Dale Frye | Stunts |
Production | Robert Lawrence | Executive Producer |
Crew | Manny Perry | Stunts |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunts |
Crew | Ralph Ferrara | Stunts |
Crew | Janet Paparazzo | Stunts |
Crew | Jack Carpenter | Stunts |
Crew | Malosi Leonard | Stunts |
Crew | Patrick M. Walsh | Utility Stunts |
Crew | Andree Gibbs | Stunts |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Stunts |
Crew | Brian Burrows | Stunts |
Sound | Stephen McLaughlin | Scoring Mixer |
Lighting | Kevin Murphy | Gaffer |
Crew | Deborah Watkins | Stunts |
Crew | Bobby Aldridge | Stunts |
Crew | Dana Bertolette | Stunts |
Crew | Kurtis Epper | Stunts |
Crew | Kym Washington Longino | Stunts |
Crew | Chris Branham | Stunts |
Crew | Danny Wong | Stunts |
Crew | Dwayne McGee | Stunts |
Crew | Richard Washington | Stunts |
Crew | David D. Darling | Stunts |
Crew | Hal Burton | Stunts |
Crew | Teri Garland | Stunts |
Crew | R.J. Chambers | Stunts |
Crew | Bonnie Happy | Stunts |
Production | Geoff Suddleson | Production Assistant |
Crew | Jimmy Lewis Jr. | Stunts |
Crew | Gwynn Turnbull Weaver | Stunts |
Crew | Gary Dionne | Stunts |