Γαμπρός της Συμφοράς (2000)
Όταν ο Γκρεγκ πήγε να ζητήσει σε γάμο την Τέρι, δεν μπορούσε να φανταστεί πως ο Τζακ Μπερνς, ο πατέρας της κοπέλας του, θα ήταν πρώην πράκτορας της CIA και θα είχε στην κατοχή του έναν ανιχνευτή ψεύδους. Στην προσπάθειά του να πάνε όλα καλά, ο Γκρεγκ θα καταφέρει τα χειρότερα. Ο «νόμος του Μέρφι» και ο υποψήφιος πεθερός του δεν θα του χαριστούν! Ο Τζακ τον περιεργάζεται με καχυποψία. Η ανάκριση μόλις έχει αρχίσει. Όμως, αυτός δεν θα το βάλει κάτω, θα τα δώσει όλα μέχρις εσχάτων και... όποιος αντέξει.
Director:
Jay Roach
Writers:
Jim Herzfeld, John Hamburg.
Ben Stiller Greg Focker |
|
Robert De Niro Jack Byrnes |
|
Teri Polo Pam Byrnes |
|
Blythe Danner Dina Byrnes |
|
Nicole DeHuff Debbie Byrnes |
|
Jon Abrahams Denny Byrnes |
|
Owen Wilson Kevin Rawley |
|
James Rebhorn Dr. Larry Banks |
|
Tom McCarthy Dr. Bob Banks |
|
Phyllis George Linda Banks |
|
Kali Rocha Flight Attendant |
|
Bernie Sheredy Norm the Interrogator |
|
Judah Friedlander Pharmacy Clerk |
|
Peter Bartlett Animal Shelter Worker |
|
John Elsen Chicago Airport Security |
|
Mark Hammer Hospital Patient |
|
Amy Hohn Ticket Agent |
|
William Severs Father O'Boyle |
|
John Fiore Kinky |
|
Marilyn Dobrin Kali Rocha |
|
Marci Reid Traveler |
|
Frank Santorelli Courier |
|
Russell Hornsby Late Night Courier |
|
Patricia Cook Little Girl |
|
Cody Arens Little Boy |
|
Cole Hawkins Little Boy |
|
Spencer Breslin Little Boy |
|
Ina Rosenthal Wedding Worker |
|
Kim Rideout Nurse |
|
Kresh Novakovic Airport Policeman |
|
John Joseph Gallagher Cop |
|
G. A. Aguilar Cop |
|
Lynn Ann Castle Security Guard |
Production | Robert De Niro | Producer |
Production | Ellen Chenoweth | Casting |
Production | Jane Rosenthal | Producer |
Sound | Don Davis | Orchestrator |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Camera | Peter James | Director of Photography |
Directing | Jay Roach | Director |
Production | Jay Roach | Producer |
Sound | Randy Newman | Original Music Composer |
Sound | Bruno Coon | Music Editor |
Sound | Brenda Heins | Music Coordinator |
Costume & Make-Up | Daniel Orlandi | Costume Supervisor |
Writing | Jim Herzfeld | Screenplay |
Production | Amy Sayres | Co-Producer |
Production | Nancy Tenenbaum | Producer |
Editing | Jon Poll | Editor |
Art | Rusty Smith | Production Design |
Production | Lenny Vullo | Production Manager |
Visual Effects | David D. Johnson | Visual Effects Supervisor |
Editing | Greg Hayden | Editor |
Sound | George H. Anderson | Supervising Sound Editor |
Art | John Kasarda | Art Direction |
Production | Greg Glienna | Associate Producer |
Writing | Greg Glienna | Original Film Writer |
Writing | Mary Ruth Clarke | Original Film Writer |
Writing | John Hamburg | Screenplay |
Art | Karin Wiesel | Set Decoration |
Sound | Tod A. Maitland | Sound Mixer |
Camera | Phillip V. Caruso | Still Photographer |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Production | Susie Farris | Casting Associate |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Production | Shauna Robertson | Co-Producer |
Directing | Marco Schnabel | Second Unit Director |
Lighting | Morris Flam | Gaffer |
Sound | Jeanette Browning | ADR Recordist |
Crew | Edward O'Donnell | Transportation Captain |
Crew | Bill Anagnos | Stunts |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Production | Emo Philips | Associate Producer |
Crew | Ron Michaels | Utility Stunts |
Production | Jeff Flach | Location Manager |
Art | Brett Botula | Location Scout |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Art | Mike Bundlie | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | David Davenport | Costumer |
Art | Tommy Allen | Property Master |
Art | Eric Cheripka | Assistant Property Master |
Directing | Richard Cowan | Assistant Director |
Crew | William Riley | Scenic Artist |
Directing | Eva Z. Cabrera | Script Supervisor |
Lighting | Bill Almeida | Best Boy Electric |
Production | Valentina Aulisi | Production Secretary |
Production | Julie Kuehndorf | Publicist |
Art | Ken Nelson | Construction Coordinator |
Editing | Kent Blocher | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Michal Bigger | Makeup Artist |
Sound | James Morioka | Assistant Sound Editor |
Sound | Renée Tondelli | Supervising ADR Editor |
Art | Amy Safhay | Greensman |
Sound | Frank Graziadei | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Victor DeNicola | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Joanna Brett | Wardrobe Supervisor |
Production | Jim Vincent | Associate Producer |
Camera | Tom Prate | Key Grip |
Lighting | Clay Liversidge | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | John Quaglia | Key Hair Stylist |
Art | Alyson Wellins | Art Department Coordinator |
Crew | Lisa Rodgers | Post Production Supervisor |
Crew | J.C. Brotherhood | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | John Glaser | Assistant Costume Designer |
Directing | Deanna Leslie | Additional Second Assistant Director |
Sound | Dennis Drummond | Sound Effects Editor |
Camera | Ronald Burke | Dolly Grip |
Editing | Curtis Croeni | First Assistant Editor |
Sound | Kim Drummond | Dialogue Editor |
Camera | Bobby Mancuso | First Assistant Camera |
Editing | Dennis McNeill | Color Timer |
Crew | Kevin Du Toit | Post Production Assistant |
Crew | Daniel Geary | Carpenter |
Art | John Davis | Storyboard Artist |
Directing | Amy Lauritsen | Second Assistant Director |
Crew | Joseph Barry | Stand In |
Production | Tamara Bally | Accountant |
Camera | Caesar S. Carnevale | Camera Loader |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Sound | Jonathan Klein | Foley |
Art | Hyun-joo Kim | Assistant Art Director |
Art | Steven E. Lawler | Construction Foreman |
Art | Christopher Ferraro | Set Dresser |
Crew | Julie Arenal | Choreographer |
Crew | Solange Monnier | Craft Service |
Crew | Rocco Curatolo | Driver |
Crew | Edmund Nardone | Projection |
Crew | Orin Faison | Set Medic |
Crew | Cynthia Bauer | Set Production Assistant |
Sound | Joe DeAngelis | Sound Recordist |
Crew | Maurice Fitzgerald | Transportation Co-Captain |
Lighting | William MacGhee | Electrician |
Lighting | Steven Blaho | Rigging Grip |
Crew | Jim Lillis | Special Effects Technician |
Sound | Mark Cross | Music Consultant |
Production | Brian Cantaldi | Location Assistant |
Crew | Ralph G. Crowley | Generator Operator |
Camera | Kenny Burke | Best Boy Grip |
Production | Grant Wilfley | Extras Casting |
Sound | Ron Mellegers | Foley Recordist |
Production | Judy Pursley | First Assistant Accountant |
Directing | Jennifer Truelove | Second Second Assistant Director |
Camera | Michael Cambria | Second Assistant Camera |
Production | Carey DePalma | Assistant Location Manager |
Production | Aleta Shaffer | Art Department Production Assistant |
Production | Juliet D'Annibale | Assistant Production Coordinator |
Production | Susan Silas | Payroll Accountant |
Production | Johnny Egan | Production Assistant |
Production | Steve Ginsburg | Second Assistant Accountant |
Production | Kate Kelly | Production Coordinator |
Crew | Brian Byers | Other |