Θλιμμένη Τζάσμιν (2013)
Η Τζασμίν βλέπει ξαφνικά τη ζωή της να καταρρέει στη Νέα Υόρκη και μετακομίζει στο διαμέρισμα της αδερφής της στο Σαν Φρανσίσκο, προκειμένου να ξαναβρεί τον εαυτό της. Ομως, δεν παίρνει πολύ χρόνο μέχρι η κακομαθημένη και εμφανώς αλκοολική Τζασμίν να βγάλει στην επιφάνεια την ελιτίστικη συμπεριφορά της και να έρθει σε σύγκρουση με τους απλούς εργατικούς ανθρώπους με τους οποίους υποχρεώνεται να συμβιώνει. Εκεί θα συναντήσει και έναν άντρα ο οποίος θα μπορούσε να τη βοηθήσει να ανακτήσει το lifestyle της, αλλά πρώτα θα πρέπει να ανακαλύψει την πραγματική του ταυτότητα καθώς και να αποδεχτεί το Σαν Φρανσίσκο ως το νέο της σπίτι…
Director:
Woody Allen
Writer:
Woody Allen
Alec Baldwin Hal |
|
Cate Blanchett Jasmine |
|
Louis C.K. Al |
|
Bobby Cannavale Chili |
|
Andrew Dice Clay Augie |
|
Sally Hawkins Ginger |
|
Peter Sarsgaard Dwight |
|
Michael Stuhlbarg Dr. Flicker |
|
Tammy Blanchard Jasmine's Friend Jane |
|
Max Casella Eddie |
|
Alden Ehrenreich Danny |
|
Joy Carlin Woman on Plane |
|
Richard Conti Woman's Husband |
|
Glen Caspillo Taxi Driver |
|
Charlie Tahan Young Danny |
|
Annie McNamara Jasmine's Friend Nora |
|
Daniel Jenks Matthew |
|
Max Rutherford Johnny |
|
Kathy Tong Raylene |
|
Ted Neustadt Hal and Jasmine's Friend |
|
Andrew Long Hal and Jasmine's Friend |
|
Laurena Allan Hal and Jasmine's Friend |
|
John Harrington Bland Hal and Jasmine's Friend |
|
Leslie Lyles Hal and Jasmine's Friend |
|
Glenn Fleshler Hal and Jasmine's Friend |
|
Brynn Thayer Hal and Jasmine's Friend |
|
Christopher Rubin Hal and Jasmine's Friend |
|
Emily Bergl Hal and Jasmine's Friend |
|
Barbara Garrick Hal and Jasmine's Friend |
|
Ali Fedotowsky Melanie |
|
Dean Farwood Computer Teacher |
|
Conor Kellicutt Chili's Friend |
|
Colin Thomson Chili's Friend |
|
Val Diamond Dental Patient |
|
Joe Bellan Dental Patient |
|
Catherine MacNeal Dental Patient |
|
Irit Levi Dental Patient |
|
Diane Amos Dental Hygienist |
|
Shannon Finn Jasmine's Friend Sharon |
|
Tom Kemp Nat |
|
Emily Hsu Amy |
|
Maurice Sonnenberg Man at House Party |
|
Martin Cantu Ginger's Boss |
|
Daniel Hepner Café Waiter |
|
Al Palagonia US Marshall |
|
Boston Rush Freeman Traveler (uncredited) |
Camera | Javier Aguirresarobe | Director of Photography |
Production | Juliet Taylor | Casting |
Writing | Woody Allen | Screenplay |
Directing | Woody Allen | Director |
Editing | Alisa Lepselter | Editor |
Production | Letty Aronson | Producer |
Production | Stephen Tenenbaum | Producer |
Art | Kris Boxell | Set Decoration |
Production | Helen Robin | Unit Production Manager |
Production | Helen Robin | Co-Producer |
Production | Jack Rollins | Co-Executive Producer |
Production | Patricia Kerrigan DiCerto | Casting |
Costume & Make-Up | Suzy Benzinger | Costume Designer |
Art | Louis Visco | Set Dresser |
Camera | Dave Childers | Key Grip |
Lighting | Brook Johnson | Rigging Grip |
Camera | Robert 'Boomer' McCann | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Karen Bradley | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gretchen Davis | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Yvette Rivas | Hair Department Head |
Production | Nina Henninger | Casting |
Crew | Mark Bosia | Set Medic |
Crew | James Chandler | Craft Service |
Art | Patrick Ludden | Property Master |
Art | Mike Helbig | Set Dresser |
Sound | Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Sound | Robert Hein | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Peggy Schierholz | Hair Department Head |
Art | Santo Loquasto | Production Design |
Art | Michael E. Goldman | Art Direction |
Sound | Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Matthew Haasch | Foley Editor |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Crew | Jim Chesney | Transportation Coordinator |
Crew | Carla Meyer | Dialect Coach |
Production | Debbie Brubaker | Unit Production Manager |
Art | Regina Graves | Set Decoration |
Crew | Michael Primmer | Cableman |
Camera | Merrick Morton | Still Photographer |
Production | Edward Walson | Producer |
Lighting | Scott H. Ramsey | Gaffer |
Visual Effects | Jim Rider | Visual Effects Supervisor |
Production | Leroy Schecter | Executive Producer |
Production | Adam B. Stern | Executive Producer |
Sound | Thomas Varga | Sound Mixer |
Production | Heather MacLean | Location Assistant |
Crew | Sandy Reed | Craft Service |
Art | Ann Miller | Property Master |
Sound | Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Crew | Elise Ganz | Studio Teacher |
Art | Chad Owens | Set Designer |
Art | Chad Owens | Assistant Art Director |
Sound | David Wahnon | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Lori Hicks | Makeup Department Head |
Camera | Will Arnot | Camera Operator |
Camera | Will Arnot | Steadicam Operator |
Camera | Jeph Folkins | Second Assistant Camera |
Camera | Michael Best | Grip |
Visual Effects | Jake Braver | Visual Effects Supervisor |
Sound | Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Robin Fredriksz | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lona Vigi | Key Hair Stylist |
Directing | Virginia Saenz McCarthy | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Leslie Weir | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Nancy Servin | Tailor |
Camera | Patrick McArdle | First Assistant Camera |
Sound | Thomas Kodros | Dolby Consultant |
Editing | Morgan Neville | First Assistant Editor |
Production | Scott Kordish | Production Supervisor |
Production | Scott Kordish | Production Coordinator |
Crew | Joe Feeney | Transportation Co-Captain |
Camera | Gregory Collis | Grip |
Costume & Make-Up | Yaneya Rovira | Costume Supervisor |
Camera | Jessica Miglio | Still Photographer |
Sound | Nelson Stoll | Sound Mixer |
Art | Kelli Lundy | Set Decorating Coordinator |
Lighting | Steve Condiotti | Gaffer |
Lighting | John Lacy | Best Boy Electric |
Camera | Don L. Henderson | Dolly Grip |
Directing | Brad Robinson | Second Assistant Director |
Camera | Gary Martone | Key Grip |
Crew | Doug Hunt | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Robert Mrazik | Assistant Hairstylist |
Art | David Hendrickson | Art Department Coordinator |
Art | David Hendrickson | Graphic Designer |
Camera | Gregory M. Childers | Grip |
Sound | Brendan O'Brien | Boom Operator |
Art | Anna Rogers | Assistant Property Master |
Camera | Aaron Kirby | Camera Loader |
Crew | Anthony R. Sacco | Transportation Captain |
Lighting | Pedro Hernández | Key Rigging Grip |
Art | John Lister | Set Dresser |
Camera | Richard A. Hunt | Grip |
Art | Doni McMillan | Leadman |
Directing | John M. Morse | First Assistant Director |
Sound | Brian Copenhagen | Boom Operator |
Directing | Danielle Rigby | First Assistant Director |
Production | Christie Mullen | Location Manager |
Costume & Make-Up | Marco Piemontese | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Rory Powers | Costume Supervisor |
Production | Pietro Lorino, Jr. | Production Accountant |
Editing | Kate Rose Itzkowitz | Assistant Editor |
Production | Deborah Alexander | Producer's Assistant |
Directing | Cindy A. Taylor | Second Assistant Director |
Production | Emily Pierceall | Production Coordinator |
Production | Jonathan Shedd | Location Manager |
Art | Douglas Huszti | Art Direction |
Production | Laura F. Haynes | Assistant Production Coordinator |
Production | Paul J. Park | Assistant Accountant |
Production | Gaetano Akiya | Payroll Accountant |
Art | Qris Fry | Construction Coordinator |
Art | Joel Morgante | Construction Foreman |
Camera | Chris Sanders | Grip |
Lighting | Chris Shellenberger | Rigging Gaffer |
Directing | Ted Leonard | Second Second Assistant Director |
Crew | Erik Hattan | Transportation Co-Captain |
Crew | Bob Loeffler | Security Coordinator |