100 Million BC (2008)
Ένας επιστήμονας που είχε πάρει μέρος στο πιο γνωστό και μυστηριώδες πείραμα που έγινε ποτέ, το Πείραμα της Φιλαδέλφεια, οδηγεί αυτή τη φορά μία επίλεκτη ομάδα του Ναυτικού, πίσω στο χρόνο και πιο συγκεκριμένα στη Κρητιδική περίοδο.Η αποστολή τους είναι να διασώσουν την πρώτη ομάδα που είχε σταλεί εκεί, πίσω στο χρόνο, τη δεκαετία του 40. Εξαιρετικά επικίνδυνη διάσωση αφού η συγκεκριμένη εποχή είναι γνωστή για τα τεράστια προϊστορικά ζωικά είδη που μόνο τα απολιθώματα τους έχουν πια μείνει για να μας τα θυμίζουν.Τα πράγματα όμως δεν εξελίχθηκαν όπως περίμεναν. Η κατάσταση αγρίεψε πολύ όταν κατά την επιστροφή της ομάδας στον παρών χρόνο, έφεραν τυχαία μαζί τους έναν γιγαντιαίο σαρκοφάγο δεινόσαυρο,πεινασμένο και πανικοβλημένο και το χειρότερο στο κέντρο του Los Angeles! Kαι το χάος τώρα αρχίζει.
Director:
Griff Furst
Writer:
Paul Bales
Michael Gross Dr. Frank Reno |
|
Christopher Atkins Erik Reno |
|
Greg Evigan LCDR Ellis Dorn |
|
Stephen Blackehart Lt. Robert Peet |
|
Geoff Meed CPO Lopes |
|
Wendy Carter Betty |
|
Marie Westbrook Ruth |
|
Phil Burke Stubbs |
|
Dean Kreyling Chief 'Bud' Stark |
|
Daniel Ponsky Billy Jones |
|
Nick McCallum Burke |
|
Dustin Harnish Young Frank Reno |
|
Jeffrey Bornstein LAPD Pilot |
|
Eric Spudic Police Co-Pilot |
|
Aaron Stigger Manriquez |
|
James Vieira Przyzicki |
|
Prince Pheenix Wade Myrick |
|
Michelle Dickson Michelle Garcia |
|
Kit Martineau Toby |
|
Conor Gomez SWAT Team Member |
|
Michael Francesco SWAT Team Member |
|
Marcus Jordan SWAT Team Member |
|
Shawn Valentino Construction Worker |
Sound | Ralph Rieckermann | Original Music Composer |
Production | David Michael Latt | Producer |
Visual Effects | David Michael Latt | Additional Visual Effects |
Directing | Griff Furst | Director |
Editing | Nick Everhart | Editor |
Editing | Mark Atkins | Editor |
Writing | Paul Bales | Screenplay |
Production | Paul Bales | Associate Producer |
Camera | Alexander Yellen | Director of Photography |
Crew | Steve Goldenberg | Post Production Assistant |
Directing | Xavier S. Puslowski | First Assistant Director |
Sound | Brett Bach | Sound Designer |
Sound | Brett Bach | ADR Mixer |
Sound | Brett Bach | ADR Recordist |
Sound | Brett Bach | Sound Supervisor |
Sound | Lisa Ries | Sound Mixer |
Sound | Lisa Ries | Dialogue Editor |
Visual Effects | Scott Mueller | Creature Design |
Production | Anthony Fankhauser | Line Producer |
Production | David Rimawi | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Tara Lang | Key Makeup Artist |
Art | James Vieira | Props |
Lighting | Ben Demaree | Gaffer |
Visual Effects | Ken Locsmandi | Visual Effects Supervisor |
Camera | Glenn Miller | Dolly Grip |
Visual Effects | Ross Otterman | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Julie Taylor | Creature Design |
Visual Effects | Robert Giddens | Creature Design |
Crew | Danny Maldonado | Post Production Supervisor |
Production | Jeff Cagle | Casting |
Production | Jeff Cagle | Unit Production Manager |
Production | Jeff Cagle | Production Coordinator |
Art | Brandon Kihl | Production Design |
Camera | Trenton McRae | Key Grip |
Editing | Narbeh Tatoussian | Colorist |
Camera | Orlando Ordonez | Best Boy Grip |
Visual Effects | Tony Buffa | Creature Design |
Visual Effects | Andrew Lewitin | Visual Effects |
Editing | Kate Noonan | Assistant Editor |
Sound | Bali Bock | Sound Mixer |
Sound | Bali Bock | Boom Operator |
Art | Nino Zagaroli | Property Master |
Crew | Robin Petgrave | Aerial Coordinator |
Crew | Robin Petgrave | Pilot |
Camera | Marcus Kellum | Steadicam Operator |
Lighting | Hinishi Tomonori | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Mim Carroll | Costume Design |
Visual Effects | S. Kai Bovaird | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Allan Baxendale | Creature Design |
Crew | Yoshio Kohashi | Visual Effects Editor |
Editing | Bryan Snodgrass | EPK Editor |
Camera | James Hammond | Additional First Assistant Camera |
Camera | Nathaniel Magnuson | Still Photographer |
Camera | Bianca Bahena | First Assistant Camera |
Visual Effects | Neal Kennemore | Creature Design |
Camera | Bryan Krass | Grip |
Camera | Christina N. Jin | Grip |
Directing | Nick Day | Second Assistant Director |
Camera | Jihane Mrad Balaa | Second Assistant Camera |
Camera | Mark Atkins | Director of Photography |
Camera | Scott Wheeler | First Assistant Camera |
Visual Effects | Scott Wheeler | Additional Visual Effects |
Crew | Karine Grigorian | Post Production Supervisor |
Production | Erik Lynch | Production Assistant |
Crew | Gustavo A. Giron Sr. | Pilot |
Editing | Ross H. Martin | Assistant Editor |
Visual Effects | Elliot Rudmann | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | Miki Jelicic | Visual Effects Production Assistant |
Art | Robert Wesley Knight | Sculptor |
Visual Effects | Marcel Dejure | Creature Design |
Art | Joy Shulman | Set Dresser |