Cell (2016)
Ο Κλέι Ράιντελ, ένας καλλιτέχνης από τη Νέα Αγγλία, γίνεται μάρτυρας ενός άσχημου φαινομένου: ενός μυστηριώδους σήματος αποτυπωμένου στο παγκόσμιο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, που μετατρέπει τους ανθρώπους σε άγρια ζώα. Τώρα, αυτός και όσοι έχουν επιβιώσει πρέπει να βρουν τρόπο να σταματήσει αυτό το σήμα και τον άνθρωπο που το ελέγχει, ενώ την ίδια ώρα ο Κλέι πρέπει να βρει ξανά τον μικρό του γιο πριν να είναι πολύ αργά.
Director:
Tod Williams
Writers:
Stephen King, Adam Alleca.
John Cusack Clayton 'Clay' Riddell |
|
Samuel L. Jackson Thomas 'Tom' McCourt |
|
Isabelle Fuhrman Alice Maxwell |
|
Owen Teague Jordan |
|
Clark Sarullo Sharon Riddell |
|
Anthony Reynolds Ray |
|
Erin Elizabeth Burns Denise |
|
Stacy Keach Charles Ardai |
|
Alex ter Avest Chloe |
|
Wilbur Fitzgerald Geoff |
|
Joshua Mikel Raggedy Man |
|
Catherine Dyer Sally |
|
Griffin Freeman Mike Mattick |
|
Ethan Andrew Casto Johnny Riddell |
|
Lloyd Kaufman Bystander |
|
Mark Ashworth Bartender |
|
E. Roger Mitchell Roscoe |
|
Gaby Leyner Maddy |
|
Rey Hernandez Cop (Rick) |
|
Frederick C. Johnson Jr. Cop's Partner |
|
Michael Beasley Construction Worker |
|
Mandi Christine Kerr Bluetooth Woman |
|
Brian Boland Businessman |
|
Alexis Humphrey Phoner Screamer |
|
Tony McFarr Escalator Phoner |
|
Elizabeth Davidovich Airport Phoner / Tavern Phoner / Chaos Phoner |
|
Shellita Boxie Foot Chase Phoner |
|
Maya Santandrea Foot Chase Phoner |
|
Marcelle Coletti Foot Chase Phoner |
|
Danya Bateman Foot Chase Phoner |
|
John Ross Bored Man |
|
Jennifer Badger Bored Woman |
|
Jwaundace Candece Tackled Person |
|
Greg Tresan TSA Agent |
|
Remington Steele Kashwak Phoner |
|
Tammie Baird Kashwak Phoner |
|
Scott Loeser Kashwak Phoner |
|
Damita Jane Howard Kashwak Phoner |
Writing | Stephen King | Screenplay |
Writing | Stephen King | Novel |
Production | John Cusack | Executive Producer |
Production | Marina Grasic | Executive Producer |
Production | Jan Korbelin | Executive Producer |
Production | Xavier Gens | Executive Producer |
Directing | Tod Williams | Director |
Production | Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Crew | Jasi Cotton Lanier | Stunt Double |
Camera | Mary F. Stankiewicz | First Assistant Camera |
Camera | Michael Simmonds | Director of Photography |
Editing | Jacob Craycroft | Editor |
Sound | Marcelo Zarvos | Original Music Composer |
Production | Peter Graham | Executive Producer |
Production | Richard Saperstein | Producer |
Production | Brian Witten | Producer |
Art | Jason Davis | Property Master |
Crew | Russell Towery | Stunt Coordinator |
Production | Paddy Cullen | Executive Producer |
Production | Paddy Cullen | Production Manager |
Production | Mark Leyner | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Kimberly Jones | Makeup Department Head |
Camera | Greg Waddle | Grip |
Production | Shara Kay | Producer |
Sound | Aron Siegel | Production Sound Mixer |
Writing | Craig Gilmore | Storyboard |
Crew | Matthew Silva | Special Effects Coordinator |
Crew | Matthew Silva | Makeup Effects |
Sound | Gareth Rhys Jones | Foley |
Production | Stephen Hays | Executive Producer |
Production | Michael Benaroya | Producer |
Writing | Adam Alleca | Screenplay |
Art | John Collins | Production Design |
Costume & Make-Up | Shunika Terry | Hair Department Head |
Production | Brian Pope | Executive Producer |
Production | Edward Mokhtarian | Executive Producer |
Production | James Lejsek | Co-Producer |
Production | Tyler A. Hawes | Executive Producer |
Sound | Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Brian Bowles | Dialogue Editor |
Sound | Brian Bowles | ADR Editor |
Production | Chase Paris | Casting |
Production | Tara Feldstein Bennett | Casting |
Crew | Caius Man | Special Effects Coordinator |
Art | Kristen McGary | Set Decoration |
Crew | Paul Bednarz | Set Medic |
Camera | Richard Foreman Jr. | Still Photographer |
Camera | Bob Gorelick | Steadicam Operator |
Camera | Bob Gorelick | Second Unit Director of Photography |
Crew | Jennifer Badger | Stunts |
Costume & Make-Up | Askia Won-Ling Jacob | Costume Consultant |
Art | Alex McCarroll | Art Direction |
Costume & Make-Up | Iliana Sanchez | Key Costumer |
Crew | David Hollingsworth | Post-Production Manager |
Production | Mac Gordon | Location Manager |
Production | Dann Fink | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Tammy Sutton | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Lorraine Coppin | Costume Design |
Production | Geno Tazioli | Executive Producer |
Directing | Gail Hunter | Script Supervisor |
Crew | Tony McFarr | Stunts |
Camera | Tom Jordan | First Assistant Camera |
Production | Ben Sachs | Executive Producer |
Art | Andi Crumbley | Art Department Coordinator |
Sound | Warren Shaw | Sound Designer |
Sound | Warren Shaw | Supervising Sound Editor |
Sound | Warren Shaw | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Dionne Pitsikoulis | Makeup Artist |
Sound | Andy Ross | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Lawrence Davis | Key Hair Stylist |
Crew | Andy Rusk | Stunts |
Sound | Mark Baechle | Orchestrator |
Sound | Sonny Kompanek | Orchestrator |
Editing | James Lesage | Assistant Editor |
Sound | Brian Langman | Foley Editor |
Camera | Jeff Crumbley | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Suzanna Boykin | Key Hair Stylist |
Art | Jenny Hicks | Set Dresser |
Lighting | Mike Pearce | Gaffer |
Sound | Julien Pirrie | Foley |
Crew | André Freitas | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | André Freitas | Makeup Effects Designer |
Sound | Justin Moshkevich | Scoring Mixer |
Crew | Christopher C. Padilla | Stunts |
Production | Ben Insler | Co-Producer |
Production | Alex Banuelos | Associate Producer |
Crew | Forrest Hill | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Forrest Hill | Makeup Effects Designer |
Production | Armen Aghaeian | Executive Producer |
Production | Laurence Freed | Executive Producer |
Art | Rob McCallum | Conceptual Design |
Camera | Matthew McGinn | Additional Camera |
Costume & Make-Up | Tracy Ewell | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tracy Ewell | Key Makeup Artist |
Visual Effects | Carlye Archibeque | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Matthew Waterson | Visual Effects Producer |
Crew | Jay Pearson | Stunts |
Crew | Maya Santandrea | Stunts |
Sound | Debora Lilavois | Assistant Sound Editor |
Crew | Greg Tresan | Animal Wrangler |
Sound | Allen Lee Williams III | Boom Operator |
Production | Dianne Ashford | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Micah Laine | Makeup Artist |
Crew | Jason Fournet | Post-Production Manager |
Crew | David Paul Lord | Stunts |
Camera | Adam Kogelman | Grip |
Crew | Remington Steele | Stunts |
Crew | Carol Tresan | Animal Wrangler |
Production | Latisha Fortune | Production Coordinator |
Production | Malika R. Cohen | Production Coordinator |
Sound | Philip Rothman | Orchestrator |
Sound | Marcus Bagala | Sound Designer |
Production | Dustin Pitan | Location Manager |
Crew | Aron Koszeg | Post Production Assistant |
Lighting | David McLendon | Lighting Technician |
Camera | Chile' Manuel | Grip |
Camera | Steve Kupfer | Key Grip |
Lighting | Victor Bland | Lighting Technician |
Camera | Irie Bailey | Grip |
Crew | Dawson Towery | Stunts |
Crew | Taylor Towery | Stunts |
Crew | Bayland Rippenkroeger | Stunts |
Crew | Jessica Merideth | Stunts |
Crew | Jake Whitney | Special Effects |
Crew | Robert Trammell | Special Effects |
Directing | Chip Signore | First Assistant Director |
Directing | Matthew Goodwin | Second Assistant Director |
Art | Tam O'Brien | Set Dresser |
Art | Chuck McCourt | Set Dresser |
Art | Kip Jamison | Set Dresser |
Art | Ben Dishun | Set Dresser |
Production | Chris Whiteside | ADR Voice Casting |
Crew | Anderson Martin | Stunts |
Art | Patrick S. Johnson | Set Dresser |
Crew | Ashley Rae Trisler | Stunt Double |