Έμφυτο Ελάττωμα (2014)
Όταν η πρώην φίλη του ιδιωτικού ντετέκτιβ Ντοκ Σπορτέλο εμφανίζεται ξαφνικά από το πουθενά με μία ιστορία για τον νυν δισεκατομμυριούχο εργολάβο φίλο της -με τον οποίο είναι ερωτευμένη- και ένα σχέδιο της συζύγου του και του φίλου της, να τον απαγάγουν και να τον κλείσουν σε ψυχιατρική κλινική… κάτι στην ιστορία της μάλλον πάει στραβά.
Director: Paul Thomas Anderson
Joaquin Phoenix Larry "Doc" Sportello |
|
Josh Brolin Lt. Det. Christian F. "Bigfoot" Bjornsen |
|
Owen Wilson Coy Harlingen |
|
Katherine Waterston Shasta Fay Hepworth |
|
Reese Witherspoon Deputy D.A. Penny Kimball |
|
Benicio del Toro Sauncho Smilax |
|
Jena Malone Hope Harlingen |
|
Joanna Newsom Sortilège |
|
Jordan Christian Hearn Denis |
|
Hong Chau Jade |
|
Jeannie Berlin Aunt Reet |
|
Maya Rudolph Petunia Leeway |
|
Michael Kenneth Williams Tariq Khalil |
|
Martin Short Dr. Rudy Blatnoyd, D.D.S. |
|
Sasha Pieterse Japonica Fenway |
|
Martin Donovan Crocker Fenway |
|
Eric Roberts Michael Z. Wolfmann |
|
Serena Scott Thomas Sloane Wolfmann |
|
Christopher Allen Nelson Glenn Charlock |
|
Sam Jaeger Agent Flatweed |
|
Timothy Simons Agent Borderline |
|
Jillian Bell Chlorinda |
|
Taylor Bonin Ensenada Slim |
|
Martin Dew Dr. Buddy Tubeside |
|
Shannon Collis Bambi |
|
Catherine Haena Kim News Reporter |
|
Vivienne Khaledi Amethyst Harlingen |
|
Yvette Yates Redick Luz |
|
Andrew Simpson Riggs Warbling |
|
Joe Dioletto Cop with Bigfoot |
|
Jack Kelly Burke Stodger (archive footage) |
|
The Growlers The Boards |
|
Belladonna Clancy Charlock |
|
Alina Gatti Howdy Doper's Phone Voice (voice) |
|
Elaine Tan Xandra |
|
Wilson Bethel LAPD Officer #1 |
|
Anders Holm LAPD Officer #2 |
|
Emmet Unverzagt Bigfoot's Kid |
|
Erica Sullivan Dr. Lily Hammer |
|
Eva Fisher Dr. Threeply's Assistant #1 |
|
Jackie Michele Johnson Dr. Threeply's Assistant #2 |
|
Katie Schwartz Kimberly |
|
Charley Morgan Dr. Igor |
|
Keith Jardine Puck Beaverton |
|
Delaina Mitchell Mrs. Chastity Bjornsen |
|
Michael Cotter Rhus Frothingham |
|
Peter McRobbie Adrian Prussia |
|
Shannon C. Sullivan Adrian Prussia's Secretary |
|
Samantha Lemole Golden Fang Mother |
|
Madison Leisle Golden Fang Daughter |
|
Liam Van Joosten Golden Fang Son |
|
Matt Doyle Golden Fang Father |
|
Christian Williams Smedley |
|
Jefferson Mays Dr. Threeply |
|
David Prak Buddhist Monk |
|
Amy Ferguson Bodhi |
|
Emma Dumont Zinnia |
|
Scott Aschenbrenner Jesus Guard (uncredited) |
|
Christina Bobrowsky Patient (uncredited) |
|
Peter Bonilla Police Officer (uncredited) |
|
Gregoer Boru Recording Tech (uncredited) |
|
Marianne Bourg Beach Girl (uncredited) |
|
Toyia Brown Harmony (uncredited) |
|
Stu Brumbaugh Groupie (uncredited) |
|
Seth Cash Detective (uncredited) |
|
Laura Lyon Rossi Groupie (uncredited) |
|
Ashleigh Biller Patient (uncredited) |
|
Elizabeth Colunga Patient (uncredited) |
|
Emma Cooper Groupie (uncredited) |
|
Nick de Graffenreid Patient (uncredited) |
|
Adam Dorsey Jesus Guard (uncredited) |
|
Ken Edling Judge (uncredited) |
|
Jenna Emery Groupie (uncredited) |
|
Al Function Biker (uncredited) |
|
Brandy Futch Flight Attendant (uncredited) |
|
Lauren Goncher Dental Assistant (uncredited) |
|
Ellen Ho Chinese Waitress (uncredited) |
|
Jessica Huss Speed Freak (uncredited) |
|
Raiden Integra Patient (uncredited) |
|
Dallas James Auto Mechanic (uncredited) |
|
Christopher Karl Johnson Mr. Robinson (uncredited) |
|
Timothy Lally Commando (uncredited) |
|
Adeana Lane Beach Girl (uncredited) |
|
Kira Legg Groupie (uncredited) |
|
Tracy Ann Lisa District Attorney (uncredited) |
|
Blue LoLan Patient (uncredited) |
|
Jacob Lyman Mormon FBI Agent (uncredited) |
|
Amanda Maddox Flight Attendant (uncredited) |
|
Emilee Madrak Groupie (uncredited) |
|
Kirstin Masters Dental Assistant (uncredited) |
|
Zach McMahon Police Officer (uncredited) |
|
Chelsea O'Toole Patient (uncredited) |
|
Shaun Parker Commando (uncredited) |
|
Rodney J. Richards Adrian Prussia's Friend (uncredited) |
|
Philip Roosevelt Hippie in Commune (uncredited) |
|
Osamu Saito Japanese Waiter (uncredited) |
|
Joel Shock Police Officer (uncredited) |
|
Matthew Skomo Detective (uncredited) |
|
Chantal Thuy Groupie (uncredited) |
|
Diana Elizabeth Torres Lourdes (uncredited) |
Camera | Robert Elswit | Director of Photography |
Production | Scott Rudin | Executive Producer |
Directing | Paul Thomas Anderson | Director |
Production | Paul Thomas Anderson | Producer |
Writing | Paul Thomas Anderson | Writer |
Production | Daniel Lupi | Producer |
Production | Daniel Lupi | Unit Production Manager |
Production | JoAnne Sellar | Producer |
Production | Cassandra Kulukundis | Casting |
Crew | Jim Palmer | Stunts |
Art | John W. Micheletos | Leadman |
Sound | Linda Cohen | Music Supervisor |
Art | Amy Wells | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Mark Bridges | Costume Design |
Crew | Ed Begley Jr. | Thanks |
Editing | Leslie Jones | Editor |
Sound | Matthew Wood | Supervising Sound Editor |
Sound | Jonny Greenwood | Original Music Composer |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Production | Larry Ring | Location Manager |
Crew | Monty L. Simons | Stunts |
Art | David Crank | Production Design |
Production | John Barba | Casting Associate |
Production | John Barba | Casting Assistant |
Production | Eli Bush | Co-Producer |
Production | Adam Somner | Executive Producer |
Directing | Adam Somner | First Assistant Director |
Camera | Aaron Ali Tichenor | Second Assistant Camera |
Lighting | Michael Tolochko | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | David 'Goldy' Goldsmith | Video Assist Operator |
Crew | Rick Miller | Stunts |
Crew | Dennis Keiffer | Stunts |
Writing | Thomas Pynchon | Novel |
Sound | David Acord | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Kim Richey | Assistant Property Master |
Art | Ruth De Jong | Art Direction |
Costume & Make-Up | Wendy M. Craig | Costume Supervisor |
Crew | Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Sound | David M. Roberts | Boom Operator |
Sound | Doug Winningham | Foley Editor |
Visual Effects | Christina Graff | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Paul Graff | Visual Effects Supervisor |
Sound | Brad Semenoff | Dialogue Editor |
Sound | Richard Quinn | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Robert Ziegler | Conductor |
Camera | Colin Anderson | Steadicam Operator |
Sound | Chris Scarabosio | Sound Designer |
Sound | Chris Scarabosio | Supervising Sound Editor |
Sound | Chris Scarabosio | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Luke Dunn Gielmuda | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Miia Kovero | Hair Department Head |
Sound | Andrea Gard | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Patricia DeHaney | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Susan Stepanian | Key Makeup Artist |
Lighting | Michael Bauman | Chief Lighting Technician |
Production | Albert Chi | Co-Producer |
Production | Steven Mnuchin | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Roxane Griffin | Key Hair Stylist |
Camera | Wilson Webb | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Gigi Williams | Makeup Department Head |
Directing | Eric Richard Lasko | Second Assistant Director |
Camera | Jeff Kunkle | Key Grip |
Sound | Shye Ben Tzur | Music |
Editing | Andy Jurgensen | First Assistant Editor |
Crew | Myke Schwartz | Stunt Coordinator |
Directing | Jillian Giacomini | Script Supervisor |
Production | Karen Ruth Getchell | Production Supervisor |
Sound | John Pritchett | Sound Mixer |
Sound | Graeme Stewart | Music Editor |
Crew | Robert T. Chestnut | Transportation Co-Captain |
Art | Conner McKinley | Art Department Coordinator |
Editing | Dan Muscarella | Color Timer |
Crew | Tom McComas | Stunts |
Sound | Steve Slanec | Dialogue Editor |
Sound | Frank Rinella | Foley Artist |
Sound | Frank Rinella | Foley Supervisor |
Crew | Paul E. Stroh | Transportation Coordinator |
Camera | Erik L. Brown | First Assistant Camera |
Crew | Mark Aaron Wagner | Stunts |
Art | Matthew Cavaliero | Property Master |
Crew | Jeremy Fry | Stunts |
Art | Karen Teneyck | Graphic Designer |
Crew | Eric Linden | Stunts |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Production | Demelza Cronin | Production Coordinator |
Production | Kelly A. Snyder | Production Accountant |
Art | Anthony D. Parrillo | Set Designer |
Camera | Brad Rea | Dolly Grip |
Sound | Kelly Doran | Utility Sound |
Crew | Tom Ajar | Projection |
Costume & Make-Up | Grace Lambert Pyke | Key Costumer |
Crew | Chris Raines | Transportation Captain |
Camera | Jamie Franta | Grip |
Camera | Joe Chouchanian | Best Boy Grip |
Directing | Trevor Tavares | Second Second Assistant Director |
Sound | Coya Elliott | First Assistant Sound Editor |
Crew | Kenny Richards | Stunts |
Lighting | Mike Bonnaud | Rigging Gaffer |
Production | Sally Potters | Assistant Production Coordinator |
Art | Tyler Kettenburg | Set Dresser |
Production | Brandon Linville | First Assistant Accountant |
Camera | Matthew Mebane | Camera Loader |
Production | Aaron Walrod | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Kristen Kopp | Assistant Costume Designer |
Art | Lars Petersen | Construction Coordinator |
Crew | Benjamin Hoffman | Stunts |
Visual Effects | Rachel Berry | Visual Effects Producer |
Art | Marco López | Set Dresser |
Production | Cortney Lynn Kammerer | Post Production Coordinator |
Art | Stephen Lauritzen | Set Dresser |
Art | Michael Murray Jr. | Set Dresser |
Camera | Nicholas Kirsten | Grip |
Crew | Pearl Minnie Anderson | Thanks |
Crew | Minnie Ida Anderson | Thanks |
Crew | Jack Anderson | Thanks |
Crew | Lucille Anderson | Thanks |