Ρίο 2

Καλωσήρθατε στη ζούγκλα

Ρίο 2 (2014)

ΠεριπέτειαΚωμωδίαΟικογενειακήΜουσικήΚινούμενα Σχέδια

Οι Μπλου, Τζούελ και τα τρία τους παιδιά ζουν την τέλεια ζωή στη μαγευτική πόλη του Ρίο Ντε Τζανέιρο. Όταν η Τζούελ αποφασίζει πως τα παιδιά της πρέπει να μάθουν να ζουν σαν αληθινά πουλιά, επιμένει πως όλη η οικογένεια πρέπει να μεταφερθεί στον Αμαζόνιο. Ο Μπλου προσπαθεί να ταιριάξει με τους νέους γείτονες και να προσαρμοστεί στη νέα καθημερινότητά του, ενώ παράλληλα αρχίζει να ανησυχεί για τη ζωή της Τζούελ και των παιδιών του μέσα στην άγρια φύση.

Director: Carlos Saldanha
Writers: Carlos Kotkin, Yoni Brenner, Don Rhymer, Jenny Bicks.

Release Date: 2014-03-19
Status: Released
Run time: 101 min / 1:41
Budget: $103,000,000
Revenue: $500,188,435
Production Companies : Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation
Production Country: United States of America

IMDB

http://www.riomovies.com/


Casts

Jesse Eisenberg
Blu (voice)
Anne Hathaway
Jewel (voice)
Leslie Mann
Linda (voice)
Jamie Foxx
Nico (voice)
Andy García
Eduardo (voice)
Bruno Mars
Roberto (voice)
Jemaine Clement
Nigel (voice)
Rodrigo Santoro
Tulio (voice)
Jake T. Austin
Fernando (voice)
Amandla Stenberg
Bia (voice)
Pierce Gagnon
Tiago (voice)
Rita Moreno
Aunt Mimi (voice)
Kristin Chenoweth
Gabi (voice)
Tracy Morgan
Luiz (voice)
Will.i.am
Pedro (voice)
George Lopez
Rafael (voice)
Rachel Crow
Carla (voice)
Bebel Gilberto
Eva (voice)
Jason Harris
Old Bird (voice)
Natalie Morales
Newscaster (voice)
Janelle Monáe
Dr. Monae (voice)
Amy Heidemann
Rapping Sloth (as Amy Heidemann from Karmin) (voice)
Carlinhos Brown
Audition Bird (voice)
Jim Conroy
Capoeira Turtle (voice)
Bernardo de Paula
Carnival Barker / Blue Sentry (voice)
Nola Donkin
Opera Bird (voice)
Miguel Ferrer
Big Boss (voice)
Jeffrey Garcia
Spoonbill / Perl (voice)
Kevin W. Keane
Obnoxious Kid (voice)
Philip Lawrence
Felipe (voice)
Gracinha Leporace
Swinging Audition Monkey (voice)
Sérgio Mendes
Street Vendor (voice)
Kate Micucci
Tiny (voice)
Pablo Ramírez
Tapir Game Announcer (voice)
Marco Antonio Regil
Porcupine Game Announcer (voice)
Peter Pamela Rose
Mom (voice)
Carlos Saldanha
Amazon Quail (voice)
Julia Scarpa Saldanha
Kid Macaw (voice)
Manoela Scarpa Saldanha
Lady Macaw (voice)
Rafael Scarpa Saldanha
Kid Macaw (voice)
Sofia Scarpa Saldanha
Kid Macaw (voice)
Cindy Slattery
Plucked Porcupine (voice)
Randy Thom
Logging Foreman (voice)
Claira Nicole Titman
Claira (voice)
Miriam Wallen
Coin Toss Bird (voice)
Claudine Barros
Additional Voices (voice)
Mauro Blanco
Additional Voices (voice)
Jeremy Bowker
Additional Voices (voice)
Dennis T. Carnegie
Additional Voices (voice)
Shanti Correa
Additional Voices (voice)
Alberto Costa
Additional Voices (voice)
David Cowgill
Additional Voices (voice)
Holly Dorff
Additional Voices (voice)
Harry Hitner
Additional Voices (voice)
Rif Hutton
Additional Voices (voice)
Vanessa Lemonides
Additional Voices (voice)
Hope Levy
Additional Voices (voice)
Henry Martin Leyva
Additional Voices (voice)
Anselmo Martini
Additional Voices (voice)
Renata Becker
Additional Voices (voice)
Ron McClary
Additional Voices (voice)
Brian Scott McFadden
Additional Voices (voice)
Phil Miler
Additional Voices (voice)
Edie Mirman
Additional Voices (voice)
Heber Moreira
Additional Voices (voice)
Leo Nobre
Additional Voices (voice)
Mina Olivera
Additional Voices (voice)
Jackeline Olivier
Additional Voices (voice)
Kleber Jorge Pimenta
Additional Voices (voice)
Byron Thames
Additional Voices (voice)
Annie Tippe
Additional Voices (voice)

Crew

Production Christian Kaplan Casting
Writing Carlos Kotkin Screenplay
Writing Yoni Brenner Screenplay
Directing Carlos Saldanha Director
Production Bruce Anderson Producer
Production John C. Donkin Producer
Writing Don Rhymer Screenplay
Writing Carlos Saldanha Story
Visual Effects Tony Mecca Animation
Visual Effects Erik Baker Animation
Editing Harry Hitner Editor
Production Chris Wedge Executive Producer
Writing Jenny Bicks Screenplay
Sound John Powell Original Music Composer
Camera Renato Falcão Director of Photography
Sound Thomas A. Carlson Music Editor
Sound Lora Hirschberg Sound Re-Recording Mixer
Sound Randy Thom Sound Re-Recording Mixer
Sound Jeremy Bowker Sound Effects Editor
Sound Mac Smith Sound Effects Editor
Sound Gwendolyn Yates Whittle Supervising Sound Editor
Sound Brian Tarlecki Sound Recordist
Production Ashini Shah Executive Producer
Editing Randy Trager Editor
Art Thomas Cardone Art Direction
Art Isaac Holze Set Decoration
Visual Effects Sangjun Lee Lead Character Designer
Sound Neel Hammond Musician
Sound Germaine Franco Musician
Sound Germaine Franco Orchestrator
Sound Leff Lefferts Additional Sound Re-Recording Mixer
Visual Effects Burke Roane Animation
Visual Effects Valerie Scheiber Animation
Crew Anthony B. Willis Additional Music
Crew Paul Mounsey Additional Music
Lighting Daniel Naughton Lighting Artist
Crew David Raghavan Compositors
Crew Chris 'Pinkus' Wesselman Compositors
Sound Jose Serebrier Conductor
Crew Sérgio Mendes Executive Music Producer
Art Shaun Cusick Sculptor
Visual Effects Motoko Wada Visual Development
Sound Paul S. Henning Musician
Visual Effects Bryan Useo Pre-Visualization Supervisor
Production Katie Hasleham Co-Producer
Production Patrick Worlock Production Supervisor
Camera Kevin Estrada Still Photographer
Crew Andrew Beddini Technical Supervisor
Crew Christopher Moore Technical Supervisor
Crew Kirk Garfield CG Supervisor
Crew Heather Barrons Compositors
Crew Jake Albers Compositors
Crew Julia Correnti Compositors
Crew Morgan C. Griffiths Compositors
Crew Zoe Peck-Eyler Compositors
Crew Aubrie Goslin Production Intern
Crew Kristine Familletti Schedule Coordinator
Crew Daniel Patrick O'Brien Sequence Leads
Crew Joe Bonomo Systems Administrators & Support
Crew Matthew Jurczyk Systems Administrators & Support
Editing Erin Crackel Additional Editing
Editing Carlos Rojas Assistant Editor
Editing William Michals Assistant Editor
Editing Vandana Pulijaal Editorial Coordinator
Editing Jason Fricchione Editorial Manager
Editing Jennifer Margaret Nordmark Editorial Production Assistant
Editing Jorge Lucas Editorial Production Assistant
Lighting Kristina Hall Lighting Coordinator
Lighting Sophia Ohara Lighting Coordinator
Lighting Justin Leach Rigging Supervisor
Production Holly Dorff ADR Voice Casting
Production Jason Harris ADR Voice Casting
Production Gina Grasso Assistant Production Manager
Production Paul Ohrt Executive In Charge Of Production
Production Alexis Jallad Production Accountant
Production Laurel Elmendorf Production Accountant
Production Sean M. Murphy Production Manager
Production Joshua Spencer Production Supervisor
Sound Charleen Richards ADR & Dubbing
Sound Michael Miller ADR & Dubbing
Sound James Spencer Apprentice Sound Editor
Sound Cheryl Nardi Dialogue Editor
Sound Chris Manning Foley
Sound Dennie Thorpe Foley
Sound Jana Vance Foley
Sound Pascal Garneau Foley Editor
Sound Brandon Gilliard Musician
Sound George Doering Musician
Sound Nick Ariondo Musician
Sound Andrew Kinney Orchestrator
Sound Brad Dechter Orchestrator
Sound Dave Metzger Orchestrator
Sound Gregory Jamrok Orchestrator
Sound Jeff Atmajian Orchestrator
Sound John Ashton Thomas Orchestrator
Sound Nicholas Pike Orchestrator
Sound Randy Kerber Orchestrator
Sound Rick Giovinazzo Orchestrator
Sound Victor Pesavento Orchestrator
Sound Brad Haehnel Scoring Mixer
Visual Effects Adam Singer Animation
Visual Effects Adam Strick Animation
Visual Effects Amanda Wagner Animation
Visual Effects Andrew Atteberry Animation
Visual Effects Andrew Feliciano Animation
Visual Effects Bertrand Chung Animation
Visual Effects Byoung Ho Kang Animation
Visual Effects Christopher D. Williams Animation
Visual Effects Christopher Silva Animation
Visual Effects Dan Segarra Animation
Visual Effects David Crispino Animation
Visual Effects David Nasser Animation
Visual Effects David W. Zach Animation
Visual Effects Drew Winey Animation
Visual Effects Elena Ortego Animation
Visual Effects Emanuele Pavarotti Animation
Visual Effects Eric Prah Animation
Visual Effects George Schermer Animation
Visual Effects Graham Silva Animation
Visual Effects Hector Godoy Garcia Animation
Visual Effects James Young Jackson Animation
Visual Effects Jamie Giger Animation
Visual Effects Jason Ho Animation
Visual Effects Jeff Gabor Animation
Visual Effects Jeremy Lazare Animation
Visual Effects Jin Kum Animation
Visual Effects Joerg Volk Animation
Visual Effects Julen Santiago Animation
Visual Effects Justin Weg Animation
Visual Effects Ken Huling Animation
Visual Effects Ken Kaiser Animation
Visual Effects Louaye Moulayess Animation
Visual Effects Matthew Hasselmann Animation
Visual Effects Michael Berardini Animation
Visual Effects Miurika Valery Animation
Visual Effects Pako Bagur Animation
Visual Effects Patrick Giusiano Animation
Visual Effects Pete Devlin Animation
Visual Effects Richard A. Fournier Animation
Visual Effects Scott Farrell Animation
Visual Effects Scott McWhinnie Animation
Visual Effects Stephen Dahler Animation
Visual Effects Tab Burton Animation
Visual Effects Theresa Adolph Animation
Visual Effects Thom Roberts Animation
Visual Effects Tingting Liu Animation
Visual Effects Todd Elliott Animation
Visual Effects Tom Grevera Animation
Visual Effects Tony Bonilla Animation
Visual Effects Trevor Young Animation
Visual Effects Vincent Gorman Animation
Visual Effects Wee Brian Animation
Visual Effects YuehChih Eric Lin Animation
Visual Effects Zala Linea Rutar Animation
Visual Effects Dana Lynn Bennett Animation Department Coordinator
Visual Effects Glen Young Animation Department Coordinator
Visual Effects José Manuel Fernández Oli Character Designer
Visual Effects David V. Mei Character Modelling Supervisor
Visual Effects Christopher M.K. Hill Creature Technical Director
Visual Effects Daniel Sampaio Lima Creature Technical Director
Visual Effects James Gu Creature Technical Director
Visual Effects Marin Petrov Creature Technical Director
Visual Effects Ashleigh Abramovich Digital Compositors
Visual Effects Claudio Gonzalez Digital Compositors
Visual Effects Joseph Antonuccio Lead Animator
Visual Effects Lluis Llobera Lead Animator
Visual Effects Raymond Ross Lead Animator
Visual Effects Jason Sadler Lead Character Designer
Visual Effects Adam McMahon Modeling
Visual Effects Christian Haniszewski Modeling
Visual Effects Dinis 'Dennis' Morais Modeling
Visual Effects Jonathan Lin Modeling
Visual Effects Krzysztof Fus Modeling
Visual Effects Ramón López Seco de Herrera Modeling
Visual Effects Aimee Johnson VFX Artist
Visual Effects Peter Chan Visual Development
Visual Effects Bela Brozsek Visual Effects
Writing Laurie Craig Script Consultant

Similar Movies