Ξόρκισε το Κακό (2014)
Ο αστυνομικός επιθεωρητής Ραλφ Σάρτσι, έχοντας προσωπικούς δαίμονες που τον ταλαιπωρούν, διενεργεί έρευνες για μια σειρά από άγρια και ανεξήγητα εγκλήματα. Στην πορεία ενώνει τις δυνάμεις του με έναν ανορθόδοξο ιερέα που ειδικεύεται στους εξορκισμούς και μαζί προσπαθούν να καταπολεμήσουν το Κακό που τρομοκρατεί την πόλη της Νέας Υόρκης.
Director: Scott Derrickson
Eric Bana Ralph Sarchie |
|
Olivia Munn Jen |
|
Edgar Ramírez Mendoza |
|
Joel McHale Butler |
|
Sean Harris Santino |
|
Chris Coy Jimmy |
|
Dorian Missick Gordon |
|
Mike Houston Nadler |
|
Lulu Wilson Christina |
|
Antoinette LaVecchia Serafina |
|
Scott Johnsen Lt. Griggs |
|
Valentina Rendón Claudia (uncredited) |
|
Daniel Sauli Salvatore |
|
Olivia Horton Jane Crenna |
|
Sean Bennett The Other Guy (uncredited) |
|
Lolita Foster Patrol Cop |
|
Sean Nelson Cop |
|
Raiden Integra Patient (uncredited) |
|
John Cenatiempo Cop #1 (uncredited) |
|
Jenna Gavigan Lucinda |
|
Victor Pagan Mental Patient |
|
Ben Livingston Physician |
|
John Cariani Zookeeper |
|
Tijuana Ricks Officer |
|
Ivan Cardona Soccer Referee (uncredited) |
|
Umar Khan Insurgent Leader (uncredited) |
|
Carol Stanzione Mental Patient |
|
Steve Hamm Cop |
|
Mark David Watson Treasury Service Officer |
|
Robert Keiley Desk Sergeant |
|
Adam Kobylarz Mental Patient |
|
Aidan Gemme Mario |
|
Mari-Ange Ramirez Woman in Bar |
|
Blair Sams Mental Health Officer |
|
Ben Horner Officer |
|
Sebastian La Cause EMT |
|
Kevin Nagle Sergeant |
|
Lauro Chartrand Marine Corporal |
|
John Auer Naked Psych Ward Mental Patient (uncredited) |
|
Joseph Basile Psych Ward Mental Patient (uncredited) |
|
José Báez Prisoner in Handcuffs (uncredited) |
|
Mikhael DeVille Insurgent (uncredited) |
|
Dennis Jay Funny Superintendent (stairs) (uncredited) |
|
Joseph Anthony Jerez Amputee Veteran (uncredited) |
|
Amra Mallassi Lead Insurgent (uncredited) |
Production | Jerry Bruckheimer | Producer |
Production | Denise Chamian | Casting |
Art | Laura Ballinger | Art Direction |
Sound | Christopher Young | Original Music Composer |
Camera | Scott Kevan | Director of Photography |
Directing | Scott Derrickson | Director |
Writing | Scott Derrickson | Writer |
Writing | Paul Harris Boardman | Writer |
Art | Ellen Christiansen | Set Decoration |
Editing | Jason Hellmann | Editor |
Crew | Lauro Chartrand | Stunt Coordinator |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Costume & Make-Up | Christopher Peterson | Costume Design |
Crew | Drew Jiritano | Special Effects Coordinator |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Directing | G. A. Aguilar | Second Unit Director |
Lighting | Scott H. Ramsey | Gaffer |
Sound | Robin Harlan | Foley |
Sound | David Williams | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Winsome G. McKoy | Set Costumer |
Directing | Andra Barbuica | Script Supervisor |
Crew | Colin Brantley | Scenic Artist |
Costume & Make-Up | René Stejskal | Makeup Artist |
Sound | Sarah Monat | Foley |
Visual Effects | Dane Allan Smith | Visual Effects Producer |
Sound | Jamie Hardt | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Raoul Bolognini | Visual Effects Producer |
Art | Michael Jortner | Property Master |
Camera | Andrew D. Schwartz | Still Photographer |
Production | Donna E. Bloom | Production Manager |
Crew | Diana Shaller | Scenic Artist |
Art | Greg John Callas | Construction Coordinator |
Camera | John S. Moyer | Steadicam Operator |
Crew | Michael Singer | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Jerry DeCarlo | Hairstylist |
Camera | Brian Heller | Helicopter Camera |
Camera | David Knox | Camera Operator |
Production | Julie Schubert | Casting |
Art | Martin Sullivan | Art Direction |
Costume & Make-Up | Zera Azmi | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Zera Azmi | Hairstylist |
Costume & Make-Up | John Jack Curtin | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Lori Hicks | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Linda Kaufman | Makeup Artist |
Art | Alyssa Motschwiller | Art Department Coordinator |
Art | Katya Blumenberg | Assistant Art Director |
Art | Ruth Falco | Assistant Art Director |
Art | Marie Lynn Wagner | Assistant Art Director |
Art | Francis Maiorino | Greensman |
Art | Dick Tice | Leadman |
Crew | Chris Bertholf | Scenic Artist |
Crew | Claire Bretschneider | Scenic Artist |
Crew | John S. Schlicter | Scenic Artist |
Crew | Arthur Vitello III | Scenic Artist |
Sound | Christian Schaanning | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Sabina Fredenburg | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Niki Hillier | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Scott Stokdyk | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Curt Miller | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Nicholas Lund-Ulrich | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | William Groebe | Animation Supervisor |
Crew | Morgan McDermott | CG Supervisor |
Crew | Rif Dagher | CG Supervisor |
Camera | Richard Latham | Camera Operator |
Camera | Eric Leach | Camera Operator |
Camera | Ron Chapple | Helicopter Camera |
Camera | Lukasz Jogalla | Second Unit Director of Photography |
Camera | Jonathan Beck | Additional Camera |
Lighting | Bartolomé Pérez | Gaffer |
Costume & Make-Up | Kevin P. Faherty | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Seana Gordon | Set Costumer |
Sound | Thomas Milano | Music Editor |
Crew | Nadia Venesse | Dialect Coach |
Directing | Jodi Domanic | Script Supervisor |
Production | James D. Lee | Location Manager |
Art | Bob Shaw | Production Design |
Visual Effects | Chuck Duke | Animation |
Crew | Aja Frary | Stunts |
Crew | Shawnna Thibodeau | Stunts |
Crew | Caroline Vexler | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Patrick S. O'Donoghue | Set Costumer |