Sean Pertwee JC |
|
Catherine Zeta-Jones Chloe |
|
Steven Mackintosh Josh Tambini |
|
Ewan McGregor Dean Raymond |
|
Peter Gunn Terry Colcott |
|
Heathcote Williams Shaper |
|
Colette Brown Junior |
|
Michelle Chadwick Sarah |
|
Keith Allen Mike |
|
Robin Soans Young Bob |
|
Jenny Agutter Guinevere / Mary Fenton |
|
Guy Leverton Crab |
|
Mark Frost Moose |
|
Paul Reynolds Recording Engineer |
|
Edwin Starr Ossie Sands |
|
Richard Moore Smuggler FM's Dan |
|
Raymond Adamson Smuggler FM's Gordon |
|
Russell De Rozario Massive Bouncer |
|
David Glover Hotel Manager |
|
Georgie Glen Hotel Receptionist |
|
Shaughan Seymour Auctioneer |
|
Luke Foxley Stroppy Kid |
|
Astrid Weguelin Baby |
|
Paul Honor Surfing Crew |
|
Jeremy Kent Surfing Crew |
|
Jamie Pardoe Surfing Crew |
|
Chris Ryan Surfing Crew |
|
Essex Tyler Surfing Crew |
|
Andreya Wharry Surfing Crew |
Art | Mark Tildesley | Production Design |
Sound | Danny Hambrook | Sound |
Camera | Richard Greatrex | Director of Photography |
Editing | Michael Ellis | Editor |
Camera | James Welland | Second Unit Director of Photography |
Production | Rosa Romero | Location Manager |
Art | Richard Field | Assistant Art Director |
Writing | Carl Prechezer | Screenplay |
Directing | Carl Prechezer | Director |
Writing | Carl Prechezer | Idea |
Writing | Peter Salmi | Screenplay |
Production | Peter Salmi | Producer |
Writing | Peter Salmi | Idea |
Writing | Tim Veglio | Idea |
Directing | Tim Veglio | Second Unit Director |
Production | Joe Cornish | Production Assistant |
Production | Simon Relph | Producer |
Production | Abi Cohen | Casting |
Production | Fran Robertson | Location Manager |
Directing | Stephen Woolfenden | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Linda Alderson | Costume Design |
Production | Anita Overland | Production Manager |
Sound | Jack Stew | Foley Artist |
Sound | Ian Wilson | Dialogue Editor |
Camera | Liam Longman | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Hair Department Head |
Sound | Diane Greaves | Foley Artist |
Camera | Brad Larner | Focus Puller |
Art | Tristan Peatfield | Art Direction |
Sound | Stuart Wilson | Sound Effects Editor |
Sound | Stuart Wilson | Boom Operator |
Camera | Pat Garrett | Grip |
Sound | Simon Davison | Original Music Composer |
Directing | Julia Richards | Script Supervisor |
Editing | Maria Walker | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Sammy Serjeant | Makeup Artist |
Directing | David Daniels | First Assistant Director |
Directing | Toby Coke | Third Assistant Director |
Production | Julius Brighton | Production Assistant |
Production | Deryn Stafford | Production Coordinator |
Sound | Michael Redfern | Foley Editor |
Production | Rajeshree Patel | Accountant |
Production | Caroline Thomas | Production Secretary |
Production | Victoria Pitkethly | Production Assistant |
Production | Lucy Amor | Production Assistant |
Production | Adam Scott | Production Assistant |
Crew | Jane Headland | Post Production Supervisor |
Production | Jane Headland | Production Accountant |
Production | Nigel Aird | Location Assistant |
Production | Keith Chapple | Accountant |
Art | Mike Mallick | Property Master |
Costume & Make-Up | Lou Durkin | Costume Assistant |
Camera | Alex Williams | Still Photographer |