Annie (2014)
Η μικρούλα Άνι είναι ορφανή και ζει σε ένα ορφανοτροφείο υπό τη σκληρή διεύθυνση της Δις Χάνινγκαν που καταπιέζει όλα τα παιδιά. Παρότι ο πόθος της είναι να βρει κάποτε τους αληθινούς της γονείς, εμφανίζεται ένας πλούσιος πολιτικός, ο Μπέντζαμιν Στακς, κι αναλαμβάνει τον ρόλο του πατέρα. Βέβαια, κι αυτός θέλει την «εκπαίδευση» του.
Director:
Will Gluck
Writers:
Aline Brosh McKenna, Will Gluck.
Quvenzhané Wallis Annie Bennett |
|
Jamie Foxx William "Will" Stacks |
|
Rose Byrne Grace Farell |
|
Cameron Diaz Miss Colleen Hannigan |
|
Bobby Cannavale Guy |
|
Adewale Akinnuoye-Agbaje Nash |
|
David Zayas Lou |
|
Amanda Troya Pepper |
|
Zoe Colletti Tessie |
|
Nicolette Pierini Mia |
|
Eden Duncan-Smith Isabella |
|
Dorian Missick Annie's "Dad" |
|
Tracie Thoms Annie's "Mom" |
|
Mike Birbiglia Social Services Inspector |
|
Stephanie Kurtzuba Mrs. Kovacevic |
|
Peter Van Wagner Harold Gray |
|
Michael J. Fox Himself |
|
Raushanah Simmons YaYa L'Occitane |
|
DonnaMarie Recco Woman on Street |
|
Mila Kunis Andrea Alvin |
|
Ashton Kutcher Simon Goodspeed |
|
Rihanna Moon Goddess |
|
Patricia Clarkson Focus Group Woman |
|
Sia Animal Care & Control Volunteer |
|
Bobby Moynihan Guy In Bar |
|
Pat Kiernan NY1 Reporter |
|
Beth Rowe Reporter |
|
Jill Nocolini Ms. Giannetti |
|
Brad Bong Pickle Stevens |
|
Andrew Fleming Cleve Sweetzer |
|
Jessica Sherr Mary Gillen |
|
Scarlett Benchley Fish Goddess |
|
Ray Iannicelli Waiter at Domani |
|
Ty Jones Stacks Mobile Reporter |
|
Victor Cruz Teacher |
|
Taylor Richardson Red Haired "Annie" |
|
Derrick Baskin Auditioning 'Dad' |
|
Pernell Walker Auditioning 'Mom' |
|
Lytle Harper Domani Reporter |
|
J. Kaitlin Becker Grace's Assistant |
|
Ruby Rose Turner Orphan #8 (uncredited) |
|
Cynthia Basinet Wealthy mother (uncredited) |
|
Maesi Caes Orphan #3 (uncredited) |
|
Josh Elliott Pickel (uncredited) |
|
Lily Peterson Tessie Photo Double |
|
Patricia Pinto Mom |
|
Francesca Pinto Friend of foster girls |
|
Nicholas Pinto Friend of foster girls |
|
Bill Walters Soup Kitchen Guest (uncredited) |
|
Amyrh Harris Classroom Kid |
|
Gabriella Baldacchino Classmate (uncredited) |
|
Tate McRae Orphan #17 (uncredited) |
|
Degenerocity Kid in Theater (uncredited) |
Production | Will Smith | Producer |
Writing | Aline Brosh McKenna | Screenplay |
Costume & Make-Up | Renee Ehrlich Kalfus | Costume Design |
Sound | Charles Strouse | Music |
Production | Jada Pinkett Smith | Producer |
Writing | Thomas Meehan | Novel |
Sound | Lisa Jaime | Music Editor |
Editing | Tia Nolan | Editor |
Art | Patricia Woodbridge | Art Direction |
Camera | Michael Grady | Director of Photography |
Production | James Lassiter | Producer |
Production | Kathleen Chopin | Casting |
Production | Jay-Z | Producer |
Production | Caleeb Pinkett | Producer |
Writing | Will Gluck | Screenplay |
Directing | Will Gluck | Director |
Crew | Al Cerullo | Pilot |
Camera | Dylan Goss | Aerial Director of Photography |
Sound | Charles Maynes | Sound Effects Editor |
Art | David Schlesinger | Set Decoration |
Directing | Jeffrey Wetzel | First Assistant Director |
Writing | Martin Charnin | Lyricist |
Art | Marcia Hinds | Production Design |
Sound | David Richard Campbell | Orchestrator |
Art | Joel Weaver | Property Master |
Production | Tyson Bidner | Location Manager |
Sound | Robert Troy | Dialogue Editor |
Directing | Jody Blose | Script Supervisor |
Sound | Carlton Kaller | Music Editor |
Art | Sha-Sha Shiau | Art Department Coordinator |
Lighting | Bill O'Leary | Gaffer |
Sound | Robert Getty | Dialogue Editor |
Sound | Bruce Tanis | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Nathan J. Busch II | Hair Department Head |
Camera | Brian Heller | Aerial Director of Photography |
Crew | Fred Buchholz | Special Effects Coordinator |
Camera | Maceo Bishop | Steadicam Operator |
Camera | Barry Wetcher | Still Photographer |
Sound | Ulrika Akander | Supervising ADR Editor |
Sound | Randle Akerson | Sound Effects Editor |
Crew | Lorena Talpan | Visual Effects Editor |
Camera | Darin Moran | Camera Operator |
Crew | Jill Brown | Stunt Driver |
Lighting | Richie Ford | Rigging Gaffer |
Crew | Victor Paguia | Stunt Coordinator |
Sound | Sherry Whitfield | Music Editor |
Costume & Make-Up | Louise McCarthy | Makeup Department Head |
Crew | Shawnna Thibodeau | Stunt Double |
Crew | Caroline Vexler | Stunts |
Camera | Mitchell Andrew Lillian | Key Grip |
Production | Deb Dyer | Unit Production Manager |
Sound | Junior Cyrus Baron | Boom Operator |
Art | Timothy Metzger | Leadman |
Costume & Make-Up | Joanna McCarthy | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dain I. Kalas | Tailor |
Camera | Andrew Priestley | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Jimmy McBride | Tailor |
Production | Tyran Smith | Producer |
Sound | Greg Kurstin | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Jon Jordan Dibartolomeo | Key Hair Stylist |
Sound | Jon Wakeham | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Careen Fowles | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Tiffany Kirkland | Costume Coordinator |
Production | Mara Alcaly | Location Manager |
Sound | Wende Crowley | Music Supervisor |
Writing | Stanley D. Williams | Script Consultant |
Crew | Haaron Hines | Stunts |