Το Γυάλινο Σπίτι (2001)
Όταν οι γονείς της Ρούμπι Μπέικερ και του μικρότερου αδελφού της Ρετ, σκοτώνονται σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα, τη φροντίδα τους αναλαμβάνουν η Έριν και ο Τέρι Γκλας, οι καλύτεροι φίλοι εκείνων. Το ζευγάρι υπόσχεται στα δύο παιδιά μία πλουσιοπάροχη και ευχάριστη ζωή στην Καλιφόρνια. Το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να μετακομίσουν στην έπαυλη της οικογένειας Γκλας στο Μαλιμπού. Οι νέοι κηδεμόνες μοιάζουν να ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για τις υλικές ανάγκες των παιδιών. Το μόνο περίεργο είναι το γεγονός ότι μοιράζονται την ίδια κρεβατοκάμαρα, σε ένα σπίτι πολλών δωματίων.
Director: Daniel Sackheim
Leelee Sobieski Ruby Baker |
|
Diane Lane Erin Glass |
|
Stellan Skarsgård Terence Glass |
|
Trevor Morgan Rhett Baker |
|
Chris Noth Uncle Jack |
|
Bruce Dern Alvin Begleiter |
|
Kathy Baker Nancy Ryan |
|
Michael O'Keefe Dave Baker |
|
Vyto Ruginis Don |
|
Gavin O'Connor Whitey |
|
Carly Pope Tasha |
|
China Shavers E.B. |
|
Agnes Bruckner Zoe |
|
Michael Paul Chan Mr. Kim |
|
Rachel Wilson Hannah |
|
Rutanya Alda Vice Principal |
|
Erick Avari Ted Ross |
|
Mia Barrentine 5-year-old Ruby |
|
John Billingsley Driving Instructor |
|
Richard Anthony Crenna Cop |
|
Maia Danziger Deirdre |
|
Leslie Sackheim Waitress |
|
Stephanie Ittleson Officer |
|
Harry Johnson Minister |
|
January Jones Girl |
|
Kirk Kinder Sheriff |
|
Maya McLaughlin Receptionist |
|
Wayne Morse Psycho Killer |
|
Michele Nordin Teen Queen |
|
Brent Sexton Mechanic |
|
Paul Tuerpe Traffic Cop |
|
Julia Vera Vicki |
|
Hunter Shepard Male Student |
|
Kim Webster Miss Drake |
|
D. Elliot Woods Cop |
|
Kempton Kilbarger Valet |
|
Alice Hirson Mrs. Morgan |
|
Drew Snyder Mr. Morgan |
|
Rita Wilson Grace Avery Baker (uncredited) |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Sound | Christopher Young | Music |
Production | Heather Lieberman | Co-Producer |
Art | Sarah Knowles | Art Direction |
Production | Anne McCarthy | Casting |
Production | Neal H. Moritz | Producer |
Art | Jon Gary Steele | Production Design |
Art | Tessa Posnansky | Set Decoration |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Directing | Daniel Sackheim | Director |
Crew | R. Bruce Steinheimer | Special Effects |
Editing | Howard E. Smith | Editor |
Writing | Wesley Strick | Writer |
Camera | Alar Kivilo | Director of Photography |
Directing | Louis D'Esposito | First Assistant Director |
Production | Michael I. Rachmil | Executive Producer |
Production | Michael I. Rachmil | Unit Production Manager |
Crew | Norman Howell | Stunts |
Directing | Michael Viglietta | Second Assistant Director |
Crew | Jon H. Epstein | Stunts |
Production | Felicia Fasano | Casting |
Crew | Randy Hall | Stunts |
Crew | Troy Brown | Stunts |
Crew | Bob Brown | Stunt Coordinator |
Directing | Bob Brown | Second Unit Director |
Crew | Billy D. Lucas | Stunts |
Production | Freddy Luis | Casting Associate |
Art | Charisse Cardenas | Set Designer |
Crew | Debbie Lynn Ross | Stunts |
Camera | Chris Squires | Camera Operator |
Camera | Chris Squires | Steadicam Operator |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Artist |
Camera | Peter Iovino | Still Photographer |
Crew | Chris Durand | Stunts |
Crew | Monica Staggs | Stunts |
Costume & Make-Up | Victoria DeKay | Costume Supervisor |
Crew | Thomas Robinson Harper | Stunts |
Art | Randall D. Wilkins | Set Designer |
Art | Joe Ondrejko | Construction Coordinator |
Sound | Jay Wilkinson | Sound Editor |
Crew | Steve M. Davison | Stunts |
Sound | Greg Orloff | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Richard Burton | Sound Editor |
Art | Jonathan Bobbitt | Leadman |
Costume & Make-Up | Linda Arnold | Key Hair Stylist |
Sound | Thomas Milano | Music Editor |
Costume & Make-Up | Nina Kraft | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Christina Criswell | Makeup Artist |
Sound | Alison Fisher | Sound Editor |
Sound | Matthew Dettmann | Foley Artist |
Sound | Andrea Horta | ADR Supervisor |
Sound | Skip Longfellow | Assistant Sound Editor |
Camera | Monty Rowan | Camera Operator |
Directing | Elizabeth Ludwick-Bax | Script Supervisor |
Lighting | Elan Yaari | Chief Lighting Technician |
Writing | Gabriel Hardman | Storyboard |
Art | Gabriel Hardman | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Chrisi Karvonides-Dushenko | Costume Design |
Crew | Jeff Winn | Craft Service |
Sound | John Morris | Supervising Sound Editor |
Sound | Mark Pappas | Foley Supervisor |
Crew | Joel Renfro | Transportation Captain |
Sound | Raul A. Bruce | Boom Operator |
Production | Andrea Gabusi | Production Coordinator |
Production | Cornelia Ryan | Production Supervisor |
Sound | Lane Burch | Foley Mixer |
Crew | Sammy Maloof | Stunts |
Production | Alex Newman | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Lana Heying | Hairstylist |
Production | Robert C. Decker | Location Manager |
Crew | Teri Anne Kopp | Property Master |
Crew | Shelley Kirkwood | Unit Publicist |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Camera | Joseph Dianda | Key Grip |
Lighting | Tom Franchett | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Annie Ellis | Stunts |
Camera | Kenny Davis | Dolly Grip |
Production | Patricia L. DeShields | Production Accountant |
Sound | Craig Weintraub | Assistant Sound Editor |