Ο Σκοτ Πίλγκριμ Εναντίον των 7 Πρώην (2010)
Ελάτε να γνωρίσετε το χαριτωμένο Σκοτ Πίλγκριμ, τον μπασίστα μιας νεανικής μπάντας που όλο και είχε τα τυχερά του στο παιχνίδι του έρωτα, αλλά και τις απογοητεύσεις του. Ξαφνικά όμως, ο παράξενος αυτός καρδιοκατακτητής βρίσκει το μάστορά του στο πρόσωπο μιας εκκεντρικής κοπέλας που μάλιστα, είναι, κυριολεκτικά, το κορίτσι των ονείρων του! Τι χρειάζεται για να κερδίσει την καρδιά της και να κατορθώσει να βγει μαζί της; Πολύ απλά… πρέπει πρώτα να νικήσει σε μονομαχία τις 7 προηγούμενες σχέσεις της που ελέγχουν απόλυτα την ερωτική της ζωή κι έρχονται με σκοπό να τον εξοντώσουν! Αν κατορθώσει να αφανίσει και τα επτά πρώην έτερα ήμισύ της…τότε μπορεί και να βγει νικητής στο παιχνίδι του έρωτα.
Director:
Edgar Wright
Writers:
Edgar Wright, Michael Bacall.
Michael Cera Scott Pilgrim |
|
Mary Elizabeth Winstead Ramona Flowers |
|
Ellen Wong Knives Chau |
|
Kieran Culkin Wallace Wells |
|
Alison Pill Kim Pine |
|
Mark Webber Stephen Stills |
|
Johnny Simmons Young Neil |
|
Jason Schwartzman Gideon Graves |
|
Anna Kendrick Stacey Pilgrim |
|
Aubrey Plaza Julie Powers |
|
Satya Bhabha Matthew Patel |
|
Chris Evans Lucas Lee |
|
Brandon Routh Todd Ingram |
|
Mae Whitman Roxy Richter |
|
Brie Larson Envy Adams |
|
Keita Saito Kyle Katayanagi |
|
Shota Saito Ken Katayanagi |
|
Will Bowes Party Goer |
|
Celine Lepage Party Goer |
|
Mark Leroy Party Goer |
|
Kjartan Hewitt Jimmy |
|
Ben Lewis Other Scott |
|
Nelson Franklin Comeau |
|
Kristina Pesic Sandra |
|
Matt Watts Promoter |
|
Ingrid Haas Monique |
|
Maurie W. Kaufmann Joel |
|
Marley Otto Party Goer |
|
Christine Watson Demon Hipster Chick |
|
Chantelle Chung Tamara Chen |
|
Don McKellar Director |
|
Jung-Yul Kim Goon |
|
Erik Knudsen Crash |
|
Abigail Chu Trasha |
|
Tennessee Thomas Lynette Guycott |
|
Emily Kassie Winifred Hailey |
|
Michael Lazarovitch Some Guy |
|
John Patrick Amedori Lollipop Hipster |
|
Joe Dinicol Elevator Hipster |
|
Craig Stickland Elevator Hipster |
|
Bill Hader The Voice (voice) |
|
Thomas Jane Vegan Police (uncredited) |
|
Clifton Collins Jr. Vegan Police (uncredited) |
|
Bryan Lee O'Malley Lee's Palace Bar Patron (uncredited) |
Crew | Quentin Tarantino | Thanks |
Camera | Bill Pope | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Laura Jean Shannon | Costume Design |
Sound | James Boyle | Sound Designer |
Writing | Edgar Wright | Screenplay |
Directing | Edgar Wright | Director |
Production | Edgar Wright | Producer |
Production | Nira Park | Producer |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Sound | Arthur Graley | Foley Editor |
Crew | J.J. Abrams | Thanks |
Sound | James Harrison | Sound Effects Editor |
Crew | Guillermo del Toro | Thanks |
Production | Ronaldo Vasconcellos | Executive Producer |
Crew | Jackie Chan | Thanks |
Production | Marc Platt | Producer |
Production | Robin D. Cook | Casting |
Art | Marcus Rowland | Production Design |
Production | Allison Jones | Casting |
Production | J. Miles Dale | Executive Producer |
Crew | Greg Mottola | Thanks |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Production | Adam Siegel | Executive Producer |
Writing | Michael Bacall | Screenplay |
Production | Eric Gitter | Producer |
Production | Lisa Gitter | Co-Producer |
Writing | Bryan Lee O'Malley | Graphic Novel |
Visual Effects | Sarah McMurdo | Visual Effects Producer |
Crew | Bradley James Allan | Stunt Coordinator |
Directing | Bradley James Allan | Second Unit Director |
Sound | Beck | Songs |
Sound | Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Crew | Reuben Langdon | Stunts |
Sound | Nigel Godrich | Original Music Composer |
Editing | Jonathan Amos | Editor |
Editing | Paul Machliss | Editor |
Visual Effects | Dennis Berardi | Visual Effects Supervisor |
Directing | Walter Gasparovic | First Assistant Director |
Crew | Zhou Yang | Stunts |
Crew | Hope Larson | Thanks |
Crew | Samantha Win | Stunts |
Art | Odetta Stoddard | Set Decoration |
Art | Nigel Churcher | Art Direction |
Costume & Make-Up | Cori Burchell | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Jay Du Boisson | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Frazer Churchill | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Lucy Killick | Visual Effects Producer |
Sound | Jason Swanscott | Foley Artist |
Visual Effects | Richard Bain | Visual Effects |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Crew | Scott Magee | Stunts |
Sound | Ben Meechan | Sound Effects Editor |
Art | Kimberley Zaharko | Assistant Art Director |
Sound | Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Doug Cooper | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Jennifer Euston | Casting |
Crew | Chris Howard | In Memory Of |
Camera | Angelo Colavecchia | Camera Operator |
Visual Effects | Rupert Porter | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Aaron Weintraub | Visual Effects Supervisor |
Crew | Neil Davison | Stunts |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Crew | Tamzin Cary | Thanks |
Crew | Joel Harris | Stunts |
Art | Ken Clark | Set Dresser |
Sound | Kathy Nelson | Music Supervisor |
Production | Margo Mars | Other |
Sound | Travis MacKay | ADR Mixer |
Art | Suzanne Hodson | Set Decoration Buyer |
Directing | Jack Boem | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Nancy Duggan | Costume Supervisor |
Crew | Max White | Stunts |
Visual Effects | Martin Hesselink | VFX Artist |
Sound | Ed Colyer | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Patricia Keighran | Key Makeup Artist |
Crew | Taryn Ash | Stunts |
Sound | Greg Chapman | Sound Mixer |
Sound | Zak Melemendjian | Dialogue Editor |
Directing | Jeff Muhsoldt | Third Assistant Director |
Production | Joe Nozemack | Co-Producer |
Production | Steven V. Scavelli | Co-Producer |
Directing | Adam Bocknek | Third Assistant Director |
Crew | Eli Martyr | Stunts |
Art | Ron Dickie | Set Dresser |
Production | Vince Nyuli | Location Manager |
Sound | Pat Cassin | Boom Operator |
Crew | Jonny Caines | Stunts |
Production | Jared LeBoff | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Iantha Goldberg | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mandy Ketcheson | Contact Lens Technician |
Costume & Make-Up | Kyle Glencross | Prosthetic Makeup Artist |
Visual Effects | Keith Acheson | Visual Effects |
Crew | Jennifer Vey | Stunts |
Art | Oscar Wright | Conceptual Design |
Crew | Jamie James Yungblut | Stunts |
Crew | Rhye Copeman | Stunts |
Crew | Yan Lecomte | Stunts |
Crew | James Mark | Stunts |
Crew | Ming Jian Huang | Stunts |
Crew | Joe Eigo | Stunts |
Crew | Will Chapman | Stunts |
Crew | Jason Burnett | Stunts |
Crew | Jeffery Aro | Stunts |
Art | Chris Deeley | Set Dresser |