Σύρριζα (2005)
Τέλη της δεκαετίας του ’80. Ο Άντονι «Σουόφ» Σουόφορντ, φοιτητής από το Σακραμέντο, μόλις κατατάχθηκε στο Σώμα Πεζοναυτών. Η βασική εκπαίδευση τελειώνει και τώρα ο Σουόφ είναι ελεύθερος σκοπευτής, πανέτοιμος για όλα. Τουλάχιστον έτσι νομίζει… Με το ξέσπασμα του Πολέμου του Κόλπου, η διμοιρία του Σουόφ μετατίθεται στη Σαουδική Αραβία. Μετά από 175 μέρες απραξίας, αφόρητης ζέστης, και διαρκούς εκνευρισμού ξεκινά η περίφημη επιχείρηση «Καταιγίδα της Ερήμου». Μέσα σε πέντε μέρες, ο Σουόφ και η διμοιρία του θα γίνουν μάρτυρες φρικαλεοτήτων, θα προσπεράσουν απανθρακωμένα πτώματα, φλεγόμενες πετρελαιοπηγές και ίσως να αρπάξουν την ευκαιρία για ν’ αποδείξουν στους εαυτούς τους πως είναι ικανοί να σκοτώνουν. Άλλωστε, γι’αυτό το λόγο δεν βρίσκονται εκεί;
Director:
Sam Mendes
Writer:
William Broyles Jr.
Jamie Foxx Staff Sgt. Sykes |
|
Jake Gyllenhaal Anthony Swofford |
|
Peter Sarsgaard Alan Troy |
|
Scott MacDonald D.I. Fitch |
|
Chris Cooper Lt. Col. Kazinski |
|
Laz Alonso Ramon Escobar |
|
Lucas Black Kruger |
|
Brian Geraghty Fergus O'Donnell |
|
Damion Poitier Poitier |
|
Jocko Sims Julius |
|
Dennis Haysbert Major Lincoln |
|
John Krasinski Corporal Harrigan |
|
Kevin Foster Branded Marine |
|
Riad Galayini Nurse |
|
Craig Coyne Young Mr. Swofford |
|
Katherine Randolph Young Mrs. Swofford |
|
Rini Bell Swoff's Sister |
|
Dendrie Taylor Mrs. Swofford |
|
James Morrison Mr. Swofford |
|
Ming Lo Bored Gunny |
|
Brianne Davis Kristina |
|
Evan Jones PFC Dave Fowler |
|
Todd Jensen Lieutenant (uncredited) |
|
Nick Dash Corp Marine (uncredited) |
|
Jacob Vargas Juan Cortez |
|
Iván Fenyő Pinko |
|
Martin Papazian Brian Dettman |
|
Becky Boxer Dettman's Wife |
|
Mark Davis Dettman's Neighbor |
|
Kareem J. Grimes Welty |
Sound | Thomas Newman | Original Music Composer |
Directing | Sam Mendes | Director |
Production | Debra Zane | Casting |
Production | Bobby Cohen | Executive Producer |
Production | Sam Mercer | Executive Producer |
Writing | William Broyles Jr. | Screenplay |
Writing | Anthony Swofford | Book |
Camera | Roger Deakins | Director of Photography |
Editing | Walter Murch | Editor |
Art | Nancy Haigh | Set Decoration |
Production | Douglas Wick | Producer |
Art | Dennis Gassner | Production Design |
Sound | Kyrsten Mate | Sound Designer |
Sound | Kyrsten Mate | Sound Effects Editor |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Sound | Pat Jackson | Supervising Sound Editor |
Sound | Bill Bernstein | Music Editor |
Production | Sharon Mann | Unit Production Manager |
Crew | Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Directing | Jeff Habberstad | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Albert Wolsky | Costume Design |
Art | Marco Niro | Art Direction |
Costume & Make-Up | George L. Little | Assistant Costume Designer |
Editing | Curtis Lindersmith | Digital Intermediate Editor |
Art | Christina Ann Wilson | Art Direction |
Production | Lucy Fisher | Producer |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Costume & Make-Up | Robert L. Stevenson | Hair Department Head |
Production | Pippa Harris | Co-Producer |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Sound | Jim Dunbar | Music Coordinator |
Editing | R. Orlando Duenas | Assistant Editor |
Directing | Alan B. Curtiss | First Assistant Director |
Production | Faith Hibbs-Clark | Local Casting |
Crew | Cliff Fleming | Aerial Coordinator |
Costume & Make-Up | Allan A. Apone | Makeup Supervisor |
Art | Stefan Dechant | Supervising Art Director |
Art | Kasra Farahani | Production Illustrator |
Production | Bill Ceresia | Post Production Coordinator |
Camera | François Duhamel | Still Photographer |
Production | Murray Miller | Location Manager |
Sound | Thomas Vicari | Scoring Mixer |
Production | Tannis Vallely | Casting Associate |
Visual Effects | Peter Daulton | Lead Animator |
Crew | Steve Cremin | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Robert Q. Mathews | Costume Supervisor |
Art | John Chichester | Set Designer |
Art | Andrew Petrotta | Property Master |
Art | Jeff Passanante | Construction Coordinator |
Directing | Jayne-Ann Tenggren | Script Supervisor |
Art | A. Todd Holland | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Corey Bronson | Set Costumer |
Visual Effects | Pablo Helman | Visual Effects Supervisor |
Sound | Marvin E. Lewis | Boom Operator |
Sound | Richard Quinn | Dialogue Editor |
Sound | Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Lighting | Chris Napolitano | Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Constantine Sekeris | Makeup Effects Designer |
Crew | Rob Harris | Unit Publicist |
Crew | Kent Blocher | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Deidra Dixon | Hairstylist |
Crew | Christian Alzmann | Visual Effects Art Director |
Costume & Make-Up | Jack Blanchard | Set Dressing Artist |
Crew | Robert E. Dingle | Transportation Co-Captain |
Sound | Krissopher Chevannes | ADR Recordist |
Crew | Gary A. Theard | Cableman |
Costume & Make-Up | Robert Iannaccone | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Matt Chase | Costumer |
Sound | Larry Schalit | Sound Editor |
Editing | Kenny Becker | Color Timer |
Art | Mark Weissenfluh | Leadman |
Lighting | David Burnett | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | Ben Conrad | Foley Mixer |
Art | Carol Koch | Sculptor |
Costume & Make-Up | Blanca Garcia | Seamstress |
Camera | Greg Beaumonte | Camera Technician |
Crew | Sean T. Stratton | Post Production Supervisor |
Crew | John A. Brubaker | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Steven E. Anderson | Makeup Artist |
Sound | Willie D. Burton | Sound Mixer |
Crew | George A. Parker | Technical Supervisor |
Art | Chris Cummings | Art Department Coordinator |
Sound | Thomas Pasatieri | Orchestrator |
Production | Alejandra Cárdenas | Assistant Production Coordinator |
Production | Terrence B. Zinn | Key Set Production Assistant |
Crew | Fred Teague | Transportation Captain |
Camera | Will Dearborn | Additional Second Assistant Camera |
Sound | George Budd | Music Consultant |
Camera | Matthew Haskins | Second Assistant Camera |
Production | Deedra Ricketts | Location Casting |
Production | David H. Kramer | ADR Voice Casting |
Sound | Brian Chumney | Assistant Sound Editor |
Lighting | Ken W. Ballantine | Lighting Technician |
Production | Lois Walker | Production Coordinator |
Camera | Andy Harris | First Assistant Camera |
Camera | Mitchell Andrew Lillian | Key Grip |
Production | Gerald Scaife | Production Supervisor |
Art | Richard J. Bell | Greensman |
Crew | John Wright | Craft Service |
Lighting | Gary Kangrga | Key Rigging Grip |
Sound | Jane McCulley | ADR Editor |
Visual Effects | Jennifer C. Bell | Visual Effects Producer |
Crew | Dennis McCarthy | Picture Car Coordinator |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Production | Stacy Opalewski | Casting Assistant |
Crew | P. David Miller | Special Effects Assistant |
Sound | Jeremy Molod | First Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Stephanie Taubert | Rotoscoping Artist |
Production | Mark Mayer | Production Accountant |
Visual Effects | Christopher Cram | Visual Effects Coordinator |
Art | Mark W. Brown | Assistant Property Master |
Art | Deborah Ross | Title Designer |
Lighting | Jason Blaise Cunningham | Rigging Grip |
Crew | Cheryl Andryco | Set Production Assistant |
Art | Edward L. Turk | Construction Foreman |
Art | Rick Poyner | Location Scout |
Camera | Brian Branton | Grip |
Crew | L. Chip Crosby Jr. | Driver |
Camera | Kirsten Laube | Camera Loader |
Crew | Robert Hatfield | Projection |
Crew | Mark Sparks | Propmaker |
Crew | Lindsay Hudson | Set Medic |
Crew | Chris Kephart | Stand In |
Crew | Greg Anthony | Stunts |
Crew | Jeff M. Lewis | Utility Stunts |
Crew | Clark Higgins | Video Assist Operator |
Directing | Luke Longin | Layout |
Lighting | Danny Ault | Electrician |
Lighting | Edward R. Nedin | Rigging Gaffer |
Visual Effects | Matt Brumit | Digital Compositors |
Art | Eric Ramsey | Storyboard Artist |
Editing | Pat Jackson | Additional Editing |
Production | Jake Borowski | Production Assistant |
Crew | Christian Eubank | Special Effects Technician |
Writing | Sam Chouia | Script Consultant |
Camera | Quinn Grove | Best Boy Grip |
Editing | Terra Bliss | Digital Intermediate Producer |
Sound | James Willetts | Foley Recordist |
Production | John Montgomery | Payroll Accountant |
Production | Jennifer Gillespie | Travel Coordinator |
Production | Timber Kislan | Location Assistant |
Directing | Basti Van Der Woude | Second Assistant Director |
Directing | Jody Spilkoman | Second Second Assistant Director |
Production | Julio Salazar | Production Driver |
Visual Effects | Martin Rosenberg | VFX Director of Photography |
Art | Kim Lincoln | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Ma. Teresa Chavez | Hairdresser |
Costume & Make-Up | Glenn H. Roberts | On Set Dresser |
Directing | Cy Roscoe Strickland | Additional Second Assistant Director |
Art | Phillip Cappe | Concept Artist |
Sound | Jon Logan | Apprentice Sound Editor |
Visual Effects | Jerome Bakum | Visual Effects Assistant Editor |
Visual Effects | Todd Martin | Visual Effects Production Assistant |
Camera | Jason Corica | Camera Production Assistant |
Camera | Seong Dilg | Dolly Grip |
Editing | Sean Cullen | Associate Editor |
Production | Bridget Cleary | Assistant Location Manager |
Production | Enriqueta 'Queta' Amador | Accountant |
Production | Chesley Phipps | Assistant Accountant |
Production | Ruben Marquez | Extras Casting Assistant |
Production | Edna Wilkerson | First Assistant Accountant |
Crew | Michael DePue | Generator Operator |
Crew | Skip Holm | Pilot |
Production | R. Dawn Vigil | Production Secretary |
Production | Skylar Schmidt | Second Assistant Accountant |
Visual Effects | Jeanie King | Visual Effects Producer |