Annabelle (2014)
Η όμορφη, vintage κούκλα που επιλέγει να κάνει δώρο ο Τζον Φορμ στην έγκυο γυναίκα του, Μία, μοιάζει να είναι ιδανική. Η χαρά της Μία για την κούκλα Annabelle δεν θα κρατήσει για πολύ όμως… Σύντομα, το ζευγάρι θα δεχτεί μία βίαιη επίθεση από μια ομάδα σατανιστών. Φεύγοντας, οι σατανιστές δεν αφήνουν πίσω τους μόνο αίμα και τρόμο, αλλά και μία δαιμονισμένη Annabelle, η οποία θα διαταράξει τα πνεύματα για τα καλά!
Director: John R. Leonetti
Annabelle Wallis Mia Form |
|
Ward Horton John Form |
|
Tony Amendola Father Perez |
|
Alfre Woodard Evelyn |
|
Eric Ladin Detective Clarkin |
|
Kerry O'Malley Sharon Higgins |
|
Brian Howe Pete Higgins |
|
Ivar Brogger Dr. Burgher |
|
Gabriel Bateman Robert |
|
Shiloh Nelson Nancy |
|
Morganna Bridgers Debbie |
|
Michelle Romano Mary |
|
Paige Diaz Candy Striper |
|
Tree O'Toole Thin Woman; Annabelle |
|
Trampas Thompson Thin Man |
|
Camden Singer Clerk |
|
Keira Daniels Young Annabelle Higgins |
|
Richard Allan Jones Parishoner |
|
Christopher Shaw Fuller |
|
Geoff Wehner Neighbor |
|
Sasha Sheldon Nurse |
|
Robin Pearson Rose Mother |
|
Joseph Bishara Demonic Figure (uncredited) |
|
Emily Brobst Demonic Figure (uncredited) |
|
Patrick Wilson Ed Warren (archive footage) (uncredited) |
Production | James Wan | Producer |
Directing | John R. Leonetti | Director |
Art | Bob Ziembicki | Production Design |
Art | Lia Roldan | Set Decoration |
Production | Walter Hamada | Executive Producer |
Editing | Tom Elkins | Editor |
Production | Peter Safran | Producer |
Costume & Make-Up | Richard De Alba | Hairstylist |
Production | Richard Brener | Executive Producer |
Crew | Alex Daniels | Stunt Coordinator |
Art | Douglas Cumming | Art Direction |
Sound | Joseph Bishara | Original Music Composer |
Crew | Joseph Bishara | Stunts |
Directing | Milos Milicevic | First Assistant Director |
Production | Hans Ritter | Executive Producer |
Crew | Corey Michael Eubanks | Stunts |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Camera | Frank Anthony Garbutt | Grip |
Production | Lauren Bass | Casting |
Editing | Paul Lavoie | Digital Intermediate Producer |
Production | Jenny Hinkey | Co-Producer |
Camera | Chris Freilich | Epk Camera Operator |
Production | Murray Miller | Location Manager |
Art | John Fox | Storyboard Artist |
Crew | Ron Trost | Special Effects Coordinator |
Sound | Joe Dzuban | Sound Designer |
Sound | Justin Dzuban | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Eleanor Sabaduquia | Makeup Department Head |
Sound | John Sievert | Foley |
Writing | Gary Dauberman | Writer |
Art | Aaron Becker | Title Designer |
Camera | James Kniest | Director of Photography |
Sound | Julie Pearce | Music Editor |
Sound | Bill R. Dean | Sound Designer |
Production | Jordan Bass | Casting |
Costume & Make-Up | Janet Ingram | Costume Design |
Crew | Cary Ayers | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Martina Kohl | Makeup Artist |
Art | Jeffrey M. O'Brien | Property Master |
Crew | James Ferrera | Unit Publicist |
Visual Effects | Tiffany Smith | Visual Effects Producer |
Camera | Mark La Bonge | Steadicam Operator |
Sound | James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Tim Marshall | Gaffer |
Lighting | Tim Marshall | Chief Lighting Technician |
Production | Kei Rowan-Young | Location Manager |
Editing | Mato | Color Timer |
Costume & Make-Up | Heide Kacser | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Liz Mendoza | Makeup Department Head |
Art | Carolyn King | Art Department Coordinator |
Crew | Samuel Ejnes | Sound Recordist |
Sound | Marilee Yorston | Foley |
Visual Effects | Arthur J. Codron | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Anne Kemmeter | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Silvia Raiano | Set Costumer |
Crew | Michael Perrotti | Transportation Coordinator |
Directing | Sherie Giehtbrock | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Michele Dunn | Costume Supervisor |
Crew | Maxine Brooks | Studio Teachers |
Crew | Geraldine Needle | Studio Teachers |
Production | Steven Mnuchin | Executive Producer |
Editing | Nicholas 'Nikko' Tsiotsias | First Assistant Editor |
Editing | Jeff Halsey | Digital Intermediate Producer |
Editing | Regan Copeland | Digital Intermediate Editor |
Camera | Gregory Smith | Still Photographer |
Lighting | Wayne Marshall | Assistant Chief Lighting Technician |
Art | Stephanie Furr | Assistant Property Master |
Production | Vanessa Portillo | Extras Casting |
Editing | Mark Griffith | Digital Intermediate Colorist |
Crew | Mallory Thompson | Stunts |
Camera | Douglas Blagg | Dolly Grip |
Camera | Dan Reilly | Key Grip |
Camera | Quinton Reilly | Best Boy Grip |
Camera | Cody Cuellar | Digital Imaging Technician |
Production | Susan Murphy | Production Accountant |
Camera | Scott Ronnow | First Assistant "A" Camera |
Lighting | John Van Valkenburgh | Lighting Technician |
Camera | MIke Wong | Grip |
Camera | Chris Mack | First Assistant "B" Camera |
Lighting | Casey Desmet | Lighting Technician |
Art | Lupe Sanchez | Construction Coordinator |
Art | Basilo Vallejo | Construction Foreman |
Art | Joe Grafmuller | Leadman |
Art | Adan Avila | Set Dresser |
Lighting | Steve Kagan | Best Boy Electric |
Camera | Ryan Houghton | Best Boy Grip |
Camera | Jeff Journey | Dolly Grip |
Camera | Scott Floren | Dolly Grip |
Camera | Martin Gillette | Grip |
Lighting | Clint Acquistapace | Lighting Technician |
Lighting | James Crawford | Lighting Technician |
Lighting | Robert Waers II | Lighting Technician |
Lighting | Bobby Waers | Lighting Technician |
Camera | John Rodriguez | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Gaston Richmond | Second Assistant "B" Camera |
Editing | Howard Brodersen | Colorist |
Editing | Ryan Coursey | Dailies Operator |