Το Παιχνίδι (1997)
Ο Νίκολας Βαν Όρτον (Μάικλ Ντάγκλας) είναι ζάμπλουτος αλλά ζει μια ζωή μοναχική και απομακρυσμένη από τους ανθρώπους που κάποτε τον πλαισίωναν. Στα 48α γενέθλιά του τον επισκέπτεται ο μικρότερος αδερφός του, Κόνραντ (Σον Πεν), και του κάνει δώρο το τηλέφωνο μιας εταιρίας που οργανώνει ένα "παιχνίδι". Η περιέργεια θα ωθήσει τον Νίκολας να δει περί τίνος πρόκειται και δίχως να το καταλάβει θα βρεθεί μπλεγμένος σε ένα παιχνίδι αγωνίας, μυστηρίου και καταδίωξης από όπου όσο κι αν προσπαθεί δεν μπορεί να βγει.
Director:
David Fincher
Writer:
Larry Gross
Michael Douglas Nicholas Van Orton |
|
Sean Penn Conrad Van Orton |
|
Deborah Kara Unger Christine |
|
James Rebhorn Jim Feingold |
|
Peter Donat Samuel Sutherland |
|
Carroll Baker Ilsa |
|
Anna Katarina Elizabeth |
|
Armin Mueller-Stahl Anson Baer |
|
Charles Martinet Nicholas' Father |
|
Scott Hunter McGuire Young Nicholas |
|
Florentine Mocanu Nicholas' Mother |
|
Elizabeth Dennehy Maria |
|
Caroline Barclay Maggie |
|
Daniel Schorr Daniel Schorr |
|
John Aprea Power Executive |
|
Harrison Young Obsequious Executive |
|
Kimberly Russell Cynthia, CRS Receptionist |
|
Joe Frank CRS Data Collating Technician |
|
James Brooks James the Bartender |
|
Gerry Becker New Member Ted |
|
Jarion Monroe New Member Victor |
|
Tommy Flanagan Solicitor / Taxi Driver |
|
Bill Flannery Tubercular Commuter |
|
Kat Kilkenny Rattle Gatherer |
|
John Cassini Man in Airport |
|
Harris Savides Ankles |
|
Aaron Lucich City Club Waiter |
|
Victor Talmadge City Club Maitre D' |
|
Marc Siegler City Club Waiter |
|
André Brazeau Heart Attack Performer |
|
Keena Turner Officer Hicks |
|
Carlos Hoy Paramedic Graves |
|
Edward Campbell Paramedic Stern |
|
Sean Lanthier Paramedic Kirkland |
|
Curtis Vanterpool Ambulance EMT |
|
Jay Gordon Triage Doctor |
|
Jeffrey Michael Young Officer Walker |
|
Owen Masterson Pickpocket |
|
Yuji Okumoto Nikko Hotel Manager |
|
Hideo Kimura Nikko Hotel Bellhop |
|
Rachel Flanagan Nikko Hotel Maid |
|
Mark Boone Junior Shady Private Investigator |
|
Joy Ann Ryan Kaleigh Baer |
|
Peter Davidian Mr. Garcia |
|
Jack Kehoe Lieutenant Sullivan |
|
Christopher John Fields Detective Boyle |
|
Linda Manz Christine's Roomate Amy |
|
Vic Ferreira Assassin Mobubbi |
|
Duffy Gaver Assassin Brodi |
|
Bob Stephenson Assassin Kartmann |
|
Sean Moloney Assassin Rankin |
|
John Hammil U.S. Embassy Counselor |
|
Rachel Steinberg Sheraton Desk Clerk |
|
George Maguire Sheraton Manager |
|
Trish Summerville Hot Waitress |
|
Jason Kristofer Teen Thug |
|
Lily Froehlich New Moon Cafe Manager |
|
Tammy Koehler Tammy Fisher |
|
Michael Lynwood Michael Fisher |
|
Alex Lynwood Alex Fisher |
|
Charles Branklyn CRS Guard |
|
Spike Jonze Airbag EMT Beltran |
|
Michael Massee Airbag EMT Galliano |
|
Sara Davallou Rachel |
|
Stephen Cowee Mel |
|
J. Anthony Pena CRS Security Guard (uncredited) |
Production | Steve Golin | Producer |
Sound | Howard Shore | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Michael Kaplan | Costume Design |
Art | James J. Murakami | Supervising Art Director |
Writing | Larry Gross | Screenplay |
Production | Jonathan Mostow | Executive Producer |
Writing | John Brancato | Writer |
Production | John Brancato | Co-Producer |
Writing | Michael Ferris | Writer |
Production | Michael Ferris | Co-Producer |
Directing | David Fincher | Director |
Production | Ceán Chaffin | Producer |
Editing | James Haygood | Editor |
Sound | Ren Klyce | Sound Designer |
Sound | Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
Art | Jeffrey Beecroft | Production Design |
Art | Jackie Carr | Set Decoration |
Production | R. Anthony Brown | Unit Production Manager |
Camera | Harris Savides | Director of Photography |
Writing | Andrew Kevin Walker | Writer |
Crew | Tora Chung | Set Production Assistant |
Crew | Rocky Capella | Stunts |
Production | Don Phillips | Casting |
Sound | Chris Boardman | Music Arranger |
Art | Steve Saklad | Art Direction |
Directing | Jamie Babbit | Script Supervisor |
Production | Tim Clawson | Executive In Charge Of Production |
Directing | Matt Rebenkoff | Second Second Assistant Director |
Production | Christa Vausbinder | Second Assistant Accountant |
Art | Dean Backer | Swing |
Costume & Make-Up | Bridget Bergman | Makeup Artist |
Camera | Dylan Goss | Aerial Camera |
Sound | Derek Sample | ADR Recordist |
Sound | Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | David Orr | Color Timer |
Crew | Tim Trella | Stunts |
Production | Joel Hatch | Production Supervisor |
Sound | Todd Boekelheide | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Jim Poynter | Leadman |
Costume & Make-Up | Trish Summerville | Assistant Costume Designer |
Crew | Michael Meier | Cableman |
Camera | Christopher Blauvelt | Second Assistant Camera |
Production | Thomas M. Harrigan | Location Assistant |
Art | Christopher S. Nushawg | Assistant Art Director |
Production | Liz Newman | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Linda Matthews | Costume Supervisor |
Crew | Nancy Young | Stunt Double |
Sound | Hilda Hodges | Foley Artist |
Crew | Cliff Wenger | Special Effects Coordinator |
Crew | Darrin Prescott | Stunts |
Sound | Marvin E. Lewis | Boom Operator |
Sound | Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Martin Schaer | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Patricia Miller | Hairstylist |
Visual Effects | Kevin Tod Haug | Visual Effects Supervisor |
Sound | Malcolm Fife | Foley Editor |
Camera | Michael Ferris | Underwater Camera |
Sound | Carolyn Tapp | Foley Recordist |
Sound | Scott Brose | ADR Mixer |
Camera | Daniel Page McDonough | Assistant Camera |
Art | Patrick Janicke | Production Illustrator |
Sound | Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Art | Robert Consing | Storyboard Artist |
Lighting | Chris Weigand | Lighting Technician |
Camera | Julian Whatley | First Assistant Camera |
Production | Sande Alessi | Extras Casting |
Crew | Glenn Kiser | Post Production Supervisor |
Sound | Elizabeth Kenton | Dialogue Editor |
Crew | Jeff Khachadoorian | Carpenter |
Crew | Steve Burnes | Propmaker |
Crew | Michael Runyard | Stunt Coordinator |
Crew | Jimmy Hart | Utility Stunts |
Sound | Willie D. Burton | Sound Mixer |
Art | Lara Kelly | Art Department Coordinator |
Art | Larry Misselhorn | Greensman |
Crew | Raymond Bulinski | Craft Service |
Sound | Kimberly Lambert | Supervising ADR Editor |
Sound | Dawn Solér | Music Supervisor |
Camera | Tony Friedkin | Still Photographer |
Crew | Eric Roberts | Special Effects |
Crew | James Thornsberry | Transportation Coordinator |
Crew | Manny Demello | Driver |
Production | Kirsten Anderson | Payroll Accountant |
Lighting | Larry J. Aube | Key Rigging Grip |
Production | Brian Dettor | Additional Production Assistant |
Camera | John-Paul Beeghly | Additional Second Assistant Camera |
Crew | Jurgen Scharpf | Mix Technician |
Camera | Nico Bally | Grip |
Art | Anthony Gaudio | Standby Painter |
Costume & Make-Up | Janine Cavoto | Set Dressing Artist |
Crew | Marsha Robertson | Unit Publicist |
Visual Effects | Alex Frisch | Visual Effects Supervisor |
Art | Robert L. Thompson | Construction Foreman |
Camera | Michael J. Coo | Key Grip |
Costume & Make-Up | Amy J. Smith | Costumer |
Crew | Wayne Tidwell | Video Assist Operator |
Visual Effects | Robert Ikeda | Visual Effects |
Art | Jack Robinson | Location Scout |
Art | Karman Graham | Art Department Assistant |
Art | Roy 'Bucky' Moore | Property Master |
Lighting | Ronald A. Miller | Rigging Grip |
Production | Flint Maloney | Location Manager |
Costume & Make-Up | Julie L. Pearce | Makeup Department Head |
Sound | Michael Jacobi | Supervising Music Editor |
Art | Alan S. Kaye | Set Designer |
Sound | Tod Holcomb | Music Editor |
Camera | Michael Brennan | Dolly Grip |
Crew | George Hrivnak | Transportation Co-Captain |
Production | Sue Bokobza | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Cynthia Black | Key Set Costumer |
Crew | Annie Ellis | Stunts |
Crew | Louis Rodriguez | Transportation Captain |
Sound | Bryan Pezzone | Musician |
Crew | Michelle Mendenhall | Post Production Assistant |
Directing | Yudi Bennett | First Assistant Director |
Lighting | Michael S. Adler | Best Boy Electric |
Production | David Auge | Production Assistant |
Lighting | Jeffrey De La Rosa | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Meg Matthews | Set Costumer |
Sound | Yin Cantor | Assistant Sound Editor |
Production | Karen Chalk Wheeler | Post Production Accountant |
Art | Pete Bowman | Construction Coordinator |
Art | Craig Nycz | Sign Painter |
Visual Effects | Josa Leah 'SDB' Porter | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Jenny Bright | Visual Effects Producer |
Lighting | Spencer Anderson | Electrician |
Lighting | Michael Katz | Gaffer |
Crew | David Gleeson | Additional Music |
Camera | Craig Kohtala | Best Boy Grip |
Visual Effects | Michael Luciano | Visual Effects Production Manager |
Sound | Sandy DeCrescent | Conductor |
Production | Samuel Bokebza | First Assistant Accountant |
Art | Richard 'Dr.' Baily | Title Designer |
Visual Effects | Alex Frisk | VFX Artist |
Production | Rachel Flanagan | Casting Assistant |
Editing | Babette Dickerson | Assistant Editor |
Production | Ellen Hofstadter | Accounting Supervisor |
Production | Mark Trapenberg | Key Set Production Assistant |
Production | Earl McDaniel III | Researcher |
Crew | Gregg Bond | Special Effects |