Η Μοδίστρα (2015)
Μια σχεδιάστρια μόδας επιστρέφει στον τόπο καταγωγής της, μια μικρή επαρχιακή πόλη της Αυστραλίας, στις αρχές της δεκαετίας του ’50, με σκοπό τη μεταμόρφωση των γυναικών της περιοχής αλλά και την εκδίκηση για μια ιστορία από το παρελθόν.
Director:
Jocelyn Moorhouse
Writers:
P.J. Hogan, Jocelyn Moorhouse.
Kate Winslet Myrtle "Tilly" Dunnage |
|
Liam Hemsworth Teddy McSwiney |
|
Caroline Goodall Elsbeth Beaumont |
|
Judy Davis Molly Dunnage |
|
Hayley Magnus Prudence |
|
Hugo Weaving Sergeant Farrat |
|
Sarah Snook Gertrude "Trudy" Pratt |
|
Kerry Fox Beulah Harridiene |
|
Shane Jacobson Alvin Pratt |
|
Rebecca Gibney Muriel Pratt |
|
James Mackay William Beaumont |
|
Gyton Grantley Barney McSwiney |
|
Barry Otto Percival Almanac |
|
Sacha Horler Una Pleasance |
|
Julia Blake Irma Almanac |
|
Roy Barker Doctor |
|
Rory Potter Stewart Pettyman |
|
Alison Whyte Marigold Pettyman |
|
Amanda Woodhams Nancy Pickett |
|
Madeleine Hogan Elizabeth McSwiney |
|
Sage Barreda Margaret McSwiney |
|
Caroline Lee Fashionable Relative |
|
Geneviève Picot Mrs. Tobin |
|
Margot Knight Mrs. Wood |
|
Francesca Waters Mrs. Enright |
|
Lucy Moir Young Molly |
|
Grace Rosebirch Young Nancy |
|
Olivia Sprague Young Gertrude |
|
Katia Nizic Theatre Patron |
|
Lanie Lane Singer |
|
Sandra Talty Drummer |
|
Charlotte Friels Football Fan |
|
Mark Leonard Winter Reginald Blood |
|
Stan Leman Ed McSwiney |
|
Gregory Quinn Detective |
|
Fletcher Humphrys Ticket Collector |
|
Richard Anastasios Winyerp Footballer |
|
Mike Snow Dungatar Footballer |
|
Adrian Pickering Dungatar Footballer |
|
Shane Bourne Evan Pettyman |
Camera | Donald McAlpine | Director of Photography |
Writing | P.J. Hogan | Screenplay |
Production | P.J. Hogan | Executive Producer |
Writing | Jocelyn Moorhouse | Screenplay |
Directing | Jocelyn Moorhouse | Director |
Editing | Jill Bilcock | Editor |
Art | Roger Ford | Production Design |
Production | Christine King | Casting |
Costume & Make-Up | Warren Hanneman | Hairstylist |
Art | Lucinda Thomson | Art Direction |
Sound | David Hirschfelder | Music |
Art | Lisa Thompson | Set Decoration |
Sound | Glenn Newnham | Supervising Sound Editor |
Lighting | Karl Engeler | Gaffer |
Costume & Make-Up | Margot Wilson | Costume Design |
Sound | Chris Goodes | Sound Designer |
Sound | Jason Fernandez | Music Editor |
Costume & Make-Up | Kerry Thompson | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Ivana Primorac | Makeup Artist |
Crew | Jane Murphy | Property Master |
Production | Sue Maslin | Producer |
Costume & Make-Up | Marion Boyce | Costume Design |
Visual Effects | Prue Fletcher | Visual Effects Producer |
Visual Effects | David Booth | Visual Effects Supervisor |
Crew | Chris Anderson | Stunt Coordinator |
Art | Nicholas Dare | Assistant Art Director |
Art | Sophie Durham | Art Department Assistant |
Crew | Philli Anderson | Stunts |
Crew | Scott Warwick | Armorer |
Costume & Make-Up | Helen Magelaki | Hairstylist |
Production | Cinzia Coassin | Casting Associate |
Production | Amanda Mitchell | Casting Associate |
Art | Das Patterson | Art Department Assistant |
Editing | Caitlin Spiller | First Assistant Editor |
Crew | Caitlin Spiller | Visual Effects Editor |
Sound | Bernard Galbally | Music Supervisor |
Directing | Susie Struth | Script Supervisor |
Camera | David Williamson | Camera Operator |
Crew | Ross Giardina | Second Unit Cinematographer |
Sound | Liesl Pieterse | ADR & Dubbing |
Crew | Andrew Ramage | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Shane Thomas | Hair Designer |
Editing | Catherine Armstrong | Digital Intermediate |
Writing | Rosalie Ham | Novel |