Φρανκενστάιν τζούνιορ (1974)
Ένας απόγονος του Δρ Φρανκενστάιν επιστρέφει στον προγονικό πύργο των Καρπαθίων, όπου ξαναρχίζει τα πειράματα του προπάππου του. Ευτυχώς όμως αυτή τη φορά οι επιπτώσεις είναι περισσότερο κωμικές παρά τρομακτικές. Η ωραιότερη σάτιρα ταινίας τρόμου.
Director:
Mel Brooks
Writers:
Gene Wilder, Mel Brooks.
Gene Wilder Frederick Frankenstein |
|
Teri Garr Inga |
|
Marty Feldman Igor |
|
Peter Boyle Frankenstein's Monster |
|
Cloris Leachman Frau Blücher |
|
Madeline Kahn Elizabeth |
|
Kenneth Mars Inspector Kemp |
|
Richard Haydn Gerhard Falkstein |
|
Liam Dunn Mr. Hilltop |
|
Danny Goldman Medical Student |
|
Oscar Beregi Jr. Sadistic Jailor |
|
Arthur Malet Village Elder |
|
Richard A. Roth Inspector Kemp's Aide |
|
Monte Landis Gravedigger |
|
Rusty Blitz Gravedigger |
|
Anne Beesley Little Girl |
|
Gene Hackman Blindman |
|
John Madison Villager |
|
John Dennis Orderly in Frankenstein's Class |
|
Rick Norman Villager |
|
Rolfe Sedan Train Conductor |
|
Terrence Pushman Villager |
|
Randolph Dobbs Villager |
|
Norbert Schiller Emcee at Frankenstein's Show |
|
Pat O'Hara Villager |
|
Michael Fox Helga's Father |
|
Lidia Kristen Helga's Mother |
|
Berry Kroeger First Village Elder |
|
Ian Abercrombie Second Villager |
|
Mel Brooks Werewolf / Cat Hit by Dart / Victor Frankenstein (voice) |
|
Lou Cutell Frightened Villager |
|
Leoda Richards Theatre Goer |
|
Clement von Franckenstein | |
Jeff Maxwell Medical Student |
|
Lars Hensen Theatre Goer |
|
Johnny Marlin Spectator |
|
Maida Severn Train Passenger |
|
Arthur Tovey Member of Angry Mob |
|
Max Wagner Villager |
Production | Jane Feinberg | Casting |
Production | Mike Fenton | Casting |
Sound | John Morris | Original Music Composer |
Sound | John Morris | Orchestrator |
Sound | John Morris | Conductor |
Sound | Richard Portman | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Gene Wilder | Screenplay |
Writing | Gene Wilder | Screenstory |
Camera | Gerald Hirschfeld | Director of Photography |
Crew | Edward T. McAvoy | Scenic Artist |
Editing | John C. Howard | Editor |
Production | Michael Gruskoff | Producer |
Costume & Make-Up | Edwin Butterworth | Makeup Artist |
Writing | Mel Brooks | Screenplay |
Directing | Mel Brooks | Director |
Writing | Mel Brooks | Screenstory |
Art | Dale Hennesy | Production Design |
Art | Dale Hennesy | Set Designer |
Art | Robert De Vestel | Set Decoration |
Editing | Stanford C. Allen | Assistant Editor |
Crew | Jay King | Special Effects |
Writing | Mary Shelley | Characters |
Costume & Make-Up | Dorothy Jeakins | Costume Design |
Costume & Make-Up | William Tuttle | Makeup Designer |
Directing | Michael Grillo | Assistant Director |
Editing | William D. Gordean | Assistant Editor |
Sound | Jonathan Tunick | Orchestrator |
Sound | Dan Wallin | Scoring Mixer |
Costume & Make-Up | Mary Keats | Hairdresser |
Crew | Ken Strickfaden | Thanks |
Crew | Roger Creed | Stunt Coordinator |
Lighting | James Plannette | Gaffer |
Directing | Ray Quiroz | Script Supervisor |
Art | Hendrik Wynands | Construction Coordinator |
Camera | Eric D. Andersen | First Assistant Camera |
Production | Frank Baur | Unit Production Manager |
Directing | Barry Stern | Assistant Director |
Crew | Jack M. Marino | Property Master |
Sound | Don Hall | Sound Editor |
Sound | Gene S. Cantamessa | Production Sound Mixer |
Crew | Gary L. King | Special Effects |
Visual Effects | Matthew Yuricich | Visual Effects |
Crew | Jesse Wayne | Stunts |
Camera | Richard Tim Vanik | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Ed Wynigear | Wardrobe Master |
Costume & Make-Up | Phyllis Garr | Wardrobe Master |
Crew | Henry Millar Jr. | Special Effects |
Crew | Hal Millar | Special Effects |
Art | Anthony Goldschmidt | Title Designer |
Art | Anthony Goldschmidt | Graphic Designer |
Directing | Marvin Miller | Assistant Director |
Costume & Make-Up | Dick James | Wardrobe Master |
Costume & Make-Up | Carolyn Ewart | Wardrobe Master |
Art | Charles Sertin | Assistant Property Master |