Ο Ιδρυτής μιας Αυτοκρατορίας (2016)
Ένας πωλητής από το Ιλινόις, ο Ρέι Κροκ, συναντά τους αδελφούς Μακ και Ντικ ΜακΝτόναλντ, οι οποίοι διευθύνουν ένα χαμπουργκεράδικο στη Νότια Καλιφόρνια της δεκαετίας του 1950. Ο Κροκ πετυχαίνει να αναλάβει τα ηνία της επιχείρησης τους. Κανείς φυσικά δεν θα περίμενε πως το 1961 αυτή θα ήταν μία από τις πλουσιότερες επωνυμίες στον πλανήτη, τα γνωστά φαστ-φουντ McDonald's.
Director: John Lee Hancock
Michael Keaton Ray Kroc |
|
Nick Offerman Dick McDonald |
|
John Carroll Lynch Mac McDonald |
|
Linda Cardellini Joan Smith |
|
B.J. Novak Harry Sonneborn |
|
Laura Dern Ethel Kroc |
|
Justin Randell Brooke Fred Turner |
|
Kate Kneeland June Martino |
|
Patrick Wilson Rollie Smith |
|
Griff Furst Jim Zien |
|
Wilbur Fitzgerald Jerry Cullen |
|
David de Vries Jack Horford |
|
Andrew Benator Leonard Rosenblatt |
|
Cara Mantella Myra Rosenblatt |
|
Randall Taylor Owner (Ed's Drive-In) |
|
Lacey King Car Hop Girl (Ed's Drive-In) |
|
Jeremy Madden Dennis |
|
Rebecca Ray Car Hop Girl (Joe's Drive-In) |
|
Adam Rosenberg Employee (San Bernadino) |
|
Jacinte Blankenship Woman (San Bernadino) |
|
Charles Green Loan Officer #1 |
|
David Marshall Silverman Loan Officer #2 |
|
Mike Pniewski Harvey Peltz |
|
Catherine Dyer Mrs. Horford |
|
Susan Williams Mrs. Cullen |
|
Franco Castan Art Wolodarsky |
|
Kenny Alfonso Kroc Corporate Lawyer |
|
Kabby Borders Cheerleader #1 |
|
Nicolette Goetz Cheerleader #2 |
|
Lauren Denham Cheerleader #3 |
|
Abbey Ferrell Cheerleader #4 |
|
Justin Alvarez Photographer |
|
Victor McCay Kroc Divorce Lawyer |
|
Steve Coulter Doctor Reeves |
|
Ric Reitz Will Davis (LA Times Reporter) |
|
Joy Glover Walters Mother (San Bernadino) |
|
Makabe Ganey Little Boy |
|
Jody Thompson Customer (Schaumburg) |
|
Chris Greene Grand Opening Customer |
|
Kimberly Banta Bingo Caller |
|
Devon Ogden Gorgeous Blonde |
|
Gerald Duckworth Owner (Joe's Drive-In) |
|
Jen Cohen Female Passenger |
|
David Zyler Dr. Nelson |
|
Joseph Sanfelippo McDonald's Announcer (voice) |
|
Conrad Whitaker Limo Driver (uncredited) |
Production | Ronna Kress | Casting |
Production | Aaron Ryder | Producer |
Camera | John Schwartzman | Director of Photography |
Sound | Carter Burwell | Original Music Composer |
Sound | Carter Burwell | Conductor |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Art | Michael Corenblith | Production Design |
Costume & Make-Up | Daniel Orlandi | Costume Design |
Production | Jeremy Renner | Producer |
Camera | Ian Fox | "A" Camera Operator |
Production | David Glasser | Executive Producer |
Editing | Paul Carlin | Digital Conform Editor |
Directing | John Lee Hancock | Director |
Production | Karen Lunder | Executive Producer |
Editing | Robert Frazen | Editor |
Production | Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Editing | Stefan Sonnenfeld | Digital Intermediate Colorist |
Costume & Make-Up | Kimberly Jones | Makeup Department Head |
Sound | David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Robert D. Siegel | Writer |
Sound | Aron Siegel | Sound Mixer |
Production | Don Handfield | Producer |
Art | Susan Benjamin | Set Decoration |
Production | Christos V. Konstantakopoulos | Executive Producer |
Production | Glen Basner | Executive Producer |
Production | David S. Greathouse | Executive Producer |
Production | William D. Johnson | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Derek Sullivan | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Virginia Burton | Costume Supervisor |
Sound | John Sievert | Foley Artist |
Sound | Randy Wilson | Foley Mixer |
Crew | Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Art | Sean Clouser | Construction Coordinator |
Art | Stacie McKinnon | Art Department Coordinator |
Production | Chase Paris | Local Casting |
Production | Tara Feldstein Bennett | Local Casting |
Sound | Adam Milo Smalley | Music Editor |
Crew | Caius Man | Special Effects Coordinator |
Production | Andrew L. Ullman | Location Manager |
Camera | Bob Gorelick | Steadicam Operator |
Camera | Bob Gorelick | "B" Camera Operator |
Sound | Jon Johnson | Supervising Sound Editor |
Crew | Jennifer Badger | Stunt Coordinator |
Sound | Stefan Fraticelli | Foley Artist |
Lighting | Dan Cornwall | Gaffer |
Sound | Gregory King | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Yann Delpuech | Sound Designer |
Editing | Erik Rogers | Digital Intermediate Producer |
Crew | Alex L. Worman | Unit Publicist |
Editing | Andy Kaplan | Digital Intermediate |
Sound | Brad Sokol | Assistant Sound Editor |
Camera | Daniel C. McFadden | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Michael White | Hair Department Head |
Lighting | Tom Fendley | Rigging Gaffer |
Camera | Brook Willard | Digital Imaging Technician |
Production | Hannah d'Angerio | Casting Associate |
Production | Michael Sledd | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Lawrence Davis | Key Hair Stylist |
Sound | Steve Lindsey | Music Supervisor |
Sound | Kim Drummond | Supervising Dialogue Editor |
Directing | Phil Hardage | First Assistant Director |
Directing | Katherine Steets | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Johnna Thomas | Key Set Costumer |
Crew | Matthew Berning | Techno Crane Operator |
Costume & Make-Up | Tony Kochinas | Set Costumer |
Production | Parry Creedon | Unit Production Manager |
Production | Parry Creedon | Co-Producer |
Lighting | Chris Lumpkin | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Shelby Anne Tompkins | Seamstress |
Camera | Duane Codrington | Epk Camera Operator |
Camera | Dan Ming | First Assistant "A" Camera |
Camera | Kerry Rawlins | Key Grip |
Camera | Jake Liam McGuire | Key Grip |
Sound | Allen Lee Williams III | Boom Operator |
Sound | Robert Vardaros | Boom Operator |
Sound | Kevin Schultz | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Lindsay Waters | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Monty Schuth | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Mi Young | Key Makeup Artist |
Editing | Derek Drouin | First Assistant Editor |
Visual Effects | Rob Krauzig | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Brian Jochum | Visual Effects Producer |
Directing | Amir R. Khan | Second Assistant Director |
Art | Hugh D.G. Moody | Art Direction |
Sound | Trent Richmond | Foley Mixer |
Lighting | Dave Fowler | Best Boy Electric |
Camera | Mackie Roberts | Best Boy Grip |
Camera | Ross Davis | Second Assistant "A" Camera |
Production | Trevanna Post | Post Production Accountant |
Production | Patrick Ingram | Extras Casting |
Production | Alison Cohen | Executive Producer |
Camera | Suzanne Trucks | First Assistant "B" Camera |
Art | John Thigpen | Set Designer |
Sound | Ron Mellegers | Foley Mixer |
Crew | Stephen Stumberg | Video Assist Operator |
Camera | Ryan Abrams | Second Assistant "B" Camera |
Art | Taylor Mosbey | Graphic Designer |
Production | Holly Brown | Executive Producer |
Crew | Cindi Randall | Transportation Coordinator |
Directing | Kevin Black | Second Assistant Director |
Art | Ryan Kutch | Leadman |
Production | Lauren Heath | Production Supervisor |
Production | Alison Maloof | Location Coordinator |
Art | Chris Hunter | Graphic Designer |
Production | Maeve Mannion | Production Accountant |
Art | Tracey Illingworth-Cramer | Set Decorating Coordinator |