Οι Συμμορίες της Νέας Υόρκης (2002)
Καθώς η Αμερική ζει τον αιματηρό εμφύλιό της, μια άλλη μάχη μαίνεται στους δρόμους της Νέας Υόρκης. Έχοντας δει τον πατέρα του να δολοφονείται κατά τη διάρκεια μιας σύγκρουσης συμμοριών, ο νεαρός Άμστερνταμ Βάλον φυγαδεύεται για τη δική του ασφάλεια. Μερικά χρόνια αργότερα, επιστρέφει εκεί, στα περιβόητα Πέντε Σημεία της Νέας Υόρκης, μια από τις πιο επικίνδυνες περιοχές του κόσμου, λόγω των συμπλοκών ανάμεσα στους ντόπιους Αγγλοσάξονες και τους Ιρλανδούς και Ιταλούς μετανάστες. Ο Άμστερνταμ γυρεύει πάνω απ’ όλα εκδίκηση για τον άδικο χαμό του πατέρα του και για το σκοπό αυτό αναζητά τον κύριο υπεύθυνο. Πρόκειται για τον Γουίλιαμ Κάτινγκ, γνωστότερο με το παρατσούκλι ‘Μπιλ, ο Χασάπης’, που είναι ο απόλυτος κυρίαρχος των Πέντε Σημείων, καθώς έχει υπό τον έλεγχό του όλες τις συμμορίες της περιοχής…
Director:
Martin Scorsese
Writers:
Steven Zaillian, Jay Cocks, Kenneth Lonergan.
Leonardo DiCaprio Amsterdam Vallon |
|
Daniel Day-Lewis William "Bill the Butcher" Cutting |
|
Cameron Diaz Jenny Everdeane |
|
Jim Broadbent William "Boss" Tweed |
|
John C. Reilly Happy Jack Mulraney |
|
Henry Thomas Johnny Sirocco |
|
Liam Neeson "Priest" Vallon |
|
Brendan Gleeson Walter "Monk" McGinn |
|
Gary Lewis McGloin |
|
Stephen Graham Shang |
|
Eddie Marsan Killoran |
|
Alec McCowen Reverend Raleigh |
|
David Hemmings Mr. Schermerhorn |
|
Lawrence Gilliard Jr. Jimmy Spoils |
|
Cara Seymour Hell-Cat Maggie |
|
Roger Ashton-Griffiths P.T. Barnum |
|
Peter-Hugo Daly One-Armed Priest |
|
Cian McCormack Young Amsterdam |
|
Andrew Gallagher Young Johnny |
|
Philip Kirk O'Connell Guard Leader |
|
Rab Affleck Plug Uglies Leader |
|
Bill Barclay Shirt Tails Leader |
|
Nick Bartlett Chichesters Leader |
|
Robert Goodman Forty Thieves Leader |
|
Tim Pigott-Smith Calvinist Minister |
|
Liam Carney Bill The Butcher's Gang #1 |
|
Gary McCormack Bill The Butcher's Gang #2 |
|
David McBlain The Butcher's Gang #3 |
|
Dick Holland True Blue American Speaker |
|
Katherine Wallach Jenny's Girl |
|
Carmen Hanlon Jenny's Girl |
|
Ilaria D'Elia Jenny's Girl |
|
Laurie Ventry Resident Woman |
|
Ford Kiernan Black Joke Chief |
|
Alec McMahon Resident Man |
|
Nevan Finegan Dead Rabbit Gang Member |
|
Dominique Vandenberg Dead Rabbit Gang Member |
|
Stuart Yung Sai-Kit Chinese at Sparrow's Pagoda |
|
Basil Chung Elderly Chinese at Pagoda |
|
Finbar Furey Satan's Circus Singer |
|
Sean Gilder Rat Pit Game Master |
|
Richard Graham Harvey - Card Player |
|
Richard Strange Undertaker |
|
Douglas Plasse Medical Student |
|
R. Bruce Steinheimer Army Recruiter |
|
David Bamber Passenger on Omnibus |
|
Barbara Bouchet Mrs. Schermerhorn |
|
Michael Byrne Horace Greeley |
|
Lucy Davenport Miss Schermerhorn |
|
Maura O'Connell Street Singer |
|
Alex Howden Assistant Hangman |
|
James Ramsay Arthur - Condemned Man |
|
Iain McColl Seamus - Condemned Man |
|
Louie Brownsell Legless Soldier |
|
Gennaro Condemi She-He |
|
Kieran Hurley Recruiter |
|
John Sessions Harry Watkins - Lincoln |
|
Michael Billingsley Uncle Tom |
|
Steven Blake Mr. Shelby |
|
Giovanni Lombardo Radice Mr. Legree |
|
Alexia Murray Topsy |
|
Flaminia Fegarotti Miss Eliza |
|
Bronco McLoughlin Assassin |
|
Channing C. Holmes Tap Dancer |
|
Eliane Chappuis Chinese Whore |
|
Roberta Quaresima Whore #1 |
|
Marta Pilato Whore #2 |
|
Jian Su Chinese Acrobat |
|
Man Cao Chinese General |
|
Kathy Shao-Lin Lee Chinese Dancer |
|
Alexander Deng Chinese Boy Singer |
|
Peter Berling Knife Act Caller |
|
Patrick Gordon Surgeon |
|
Brendan White Archbishop |
|
Brendan Dempsey Provost Marshal Registrar |
|
Taddeo Harbutt Unruly Man |
|
Nazzareno Natale Don Whiskerandos |
|
Colin Hill Nativist Candidate |
|
Robert Linge One-Armed Veteran |
|
Richard Syms Drunken Repeater |
|
Christian Burgess The Mayor |
|
Gerry Robert Byrne Draft Official |
|
David J. Nicholls O'Connell Guard Leader |
|
Tim Faraday Plug Uglies Leader |
|
Sean McGinley Forty Thieves Leader |
|
John Anthony Murphy Kerryonians Leader |
|
Terry O'Neill Chichesters Leader |
|
Vincent Pickering American Guard Leader |
|
Nick Miles Atlantic Guard Leader |
|
Ian Pirie Slaughter Housers Leader |
|
John McGlynn Bowery Boys Leader |
|
Larry Kaplan Bloodied Bureaucrat |
|
Leo Burmester Telegraph Operator #1 (voice) |
|
Justin Brennan Telegraph Operator #2 (voice) |
|
Brian Mallon Telegraph Operator #3 (voice) |
|
Joseph P. Reidy Police Chief |
|
Joel Strachan Telegraph Operator |
|
Bill Murdoch Robber on Dock |
|
Angela Pleasence Woman Accomplice |
|
Iain Agnew General Wool |
|
Michael Hausman Gunboat Captain |
|
Bob Colletti Soldier in Mist |
|
Martin Scorsese Wealthy Homeowner (uncredited) |
|
Trevor Cooper Man in Tweed's Office (uncredited) |
|
Massimo Vanni Bar Bouncer (uncredited) |
|
Salvatore Billa Native (uncredited) |
|
Marcello Fonte Citizen (uncredited) |
|
Vincenzo Tanassi Fireman (uncredited) |
|
Paolo Lorimer Tammany Man (uncredited) |
|
Michele Bevilacqua Middle Class Man (uncredited) |
|
Franco Venditti Coach (uncredited) |
|
Katy Monique Cuomo Tweed's Whore (uncredited) |
|
Pietro Torrisi Priest's Gang Member (uncredited) |
|
Corrado Scalia Rapist (uncredited) |
|
Loretta Rossi Stuart Dead Rabbit Gang Member (uncredited) |
|
Mauro Cremonini Internee (uncredited) |
|
Ottaviano Dell'Acqua Bill the Butcher's Gang Member (uncredited) |
|
Arnaldo Dell'Acqua Bill the Butcher's Gang Member (uncredited) |
|
Alberto Dell'Acqua Bill the Butcher's Gang Member (uncredited) |
|
Franco Daddi Bill the Butcher's Gang Member (uncredited) |
|
Virgilio Ponti Bill the Butcher's Gang Member (uncredited) |
|
Clemente Ukmar Priest's Gang Member (uncredited) |
Production | Gerry Robert Byrne | Associate Producer |
Sound | Howard Shore | Original Music Composer |
Directing | Martin Scorsese | Director |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Producer |
Sound | Eugene Gearty | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Ellen Lewis | Casting |
Writing | Steven Zaillian | Screenplay |
Art | Dante Ferretti | Production Design |
Editing | Thelma Schoonmaker | Editor |
Camera | Michael Ballhaus | Director of Photography |
Production | Michael Hausman | Executive Producer |
Writing | Jay Cocks | Screenplay |
Writing | Jay Cocks | Story |
Art | Stefano Maria Ortolani | Supervising Art Director |
Production | Alberto Grimaldi | Producer |
Production | Joseph P. Reidy | Co-Producer |
Directing | Joseph P. Reidy | First Assistant Director |
Camera | Daniele Massaccesi | Steadicam Operator |
Art | Francesca Lo Schiavo | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Sandy Powell | Costume Design |
Sound | Ivan Sharrock | Production Sound Mixer |
Sound | Kathy Durning | Music Editor |
Crew | Vic Armstrong | Stunt Coordinator |
Production | Graham King | Co-Executive Producer |
Art | Dimitri Capuani | Art Direction |
Art | Maria Teresa Barbasso | Art Direction |
Art | Luca Tranchino | Art Direction |
Production | Colin Vaines | Co-Executive Producer |
Writing | Kenneth Lonergan | Screenplay |
Production | Maurizio Grimaldi | Executive Producer |
Production | Michael Ovitz | Executive Producer |
Production | Rick Yorn | Executive Producer |
Production | Laura Fattori | Co-Producer |
Production | Randi Feinberg | Line Producer |
Production | Michael Jackman | Line Producer |
Production | Barbara Phillips Marco | Executive Producer |
Production | Rick Schwartz | Co-Executive Producer |
Crew | Massimo Vanni | Stunts |
Crew | Robbie Robertson | Executive Music Producer |
Crew | Pietro Torrisi | Stunts |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Crew | Katia Crispino | Stunts |
Crew | Arnaldo Dell'Acqua | Stunts |
Sound | Philip Stockton | Supervising Sound Editor |
Sound | Patricia Carlin | Music Editor |
Crew | Gianluca Petrazzi | Stunts |
Sound | Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Andrew Rowlands | Steadicam Operator |
Sound | Jennifer Dunnington | Music Editor |
Crew | Mark Mottram | Stunt Double |
Art | Alessandro Alberti | Art Direction |
Sound | Tass Filipos | Music Editor |
Directing | Rachel Griffiths | Script Supervisor |
Camera | Brigitte Lacombe | Still Photographer |
Camera | Mario Tursi | Still Photographer |
Art | Nazzareno Piana | Art Direction |
Art | Dan Perri | Title Designer |
Crew | Paolo Antonini | Stunts |
Crew | Clemente Ukmar | Stunts |
Crew | Emiliano Novelli | Stunts |
Crew | Valentina Rossi Stuart | Stunts |