Ο Κούμπο και οι Δύο Χορδές

Να είσαι τολμηρός. Να είσαι γενναίος. Να είσαι επικός.

Ο Κούμπο και οι Δύο Χορδές (2016)

Κινούμενα ΣχέδιαΠεριπέτειαΟικογενειακή

Στην αρχαία Ιαπωνία, ένα μικρό αγόρι, ο Κούμπο, ζει σε χωριό και φροντίζει τη μητέρα του. Όμως, ένα πνεύμα από το παρελθόν αναστατώνει τη ζωή του αναφλέγοντας μια παλιά βεντέτα. Αυτό θα προκαλέσει αναστάτωση στον κόσμο των θεών και των τεράτων, που όλα πλέον κυνηγούν τον Κούμπο. Για να επιβιώσει, πρέπει να εντοπίσει μια μαγική πανοπλία, την οποία κάποτε φορούσε ο πατέρας του, θρυλικός πολεμιστής σαμουράι.

Director: Travis Knight
Writers: Chris Butler, Marc Haimes.

Release Date: 2016-08-18
Status: Released
Run time: 101 min / 1:41
Budget: $60,000,000
Revenue: $69,929,545
Production Companies : Focus Features, Laika Entertainment
Production Country: United States of America

IMDB

https://www.facebook.com/KuboTheMovie


Casts

Art Parkinson
Kubo (voice)
Charlize Theron
Mother/Monkey (voices)
Rooney Mara
The Sisters (voice)
Matthew McConaughey
Beetle (voice)
Ralph Fiennes
Moon King (voice)
Brenda Vaccaro
Kameyo (voice)
Cary-Hiroyuki Tagawa
Hashi (voice)
George Takei
Hosato (voice)
Minae Noji
Minae (voice)
Saemi Nakamura
Villager (voice)
Alpha Takahashi
Aiko (voice)
Michael Sun Lee
Villager (voice)
Laura Miro
Miho (voice)
Ken Takemoto
Ken (voice)
Aaron Aoki
Villager (voice)
Thomas Isao Morinaka
Villager (voice)
Rachel Morihiro
Villager (voice)
Meyrick Murphy
Mari (voice)
Ranjani Brow
(voice)
Mariel Sheets
Villager (voice)
Luke Donaldson
Villager (voice)
Cary Y. Mizobe
Villager (voice)
Zachary Alexander Rice
Villager (voice)

Crew

Art Lou Romano Concept Artist
Sound Catherine Harper Foley Artist
Sound Dario Marianelli Original Music Composer
Sound Dario Marianelli Orchestrator
Sound Tim Chau Sound Designer
Sound Tim Chau Supervising Sound Editor
Sound Tim Chau Sound Re-Recording Mixer
Art Nelson Lowry Production Design
Production Allison Jones Casting
Camera Frank Passingham Director of Photography
Art Toby Froud Sculptor
Visual Effects Daniel Short Digital Compositor
Writing Chris Butler Screenplay
Writing Chris Butler Head of Story
Visual Effects Brad Schiff Animation Supervisor
Crew Olivia Harrison Thanks
Editing Christopher Murrie Editor
Directing Travis Knight Director
Production Travis Knight Producer
Visual Effects Travis Knight Animation
Production Arianne Sutner Producer
Art Mark Garcia Storyboard Artist
Art Graham Annable Storyboard Artist
Crew Jay Kogen Thanks
Production Taro Goto Production Consultant
Sound James Bellamy Music Editor
Crew Megan Ganz Thanks
Sound Gregg Barbanell Foley Artist
Production John Peter Kousakis Casting Assistant
Crew Nick Wollage Score Engineer
Sound Tim LeBlanc Sound Re-Recording Mixer
Visual Effects Danail Kraev Animation
Sound Clayton Weber Sound Editor
Writing Marc Haimes Screenplay
Writing Marc Haimes Story
Editing Valance Eisleben Digital Intermediate Colorist
Sound Thomas O'Neil Younkman Sound Effects Editor
Editing Anthony Pitone First Assistant Editor
Visual Effects Phil Dale Animation
Visual Effects Anthony Elworthy Animation
Visual Effects Brian Leif Hansen Animation
Visual Effects Jason Stalman Animation
Visual Effects Justin M. Rasch Animation
Visual Effects Daniel Alderson Animation
Visual Effects Charles Greenfield Animation
Visual Effects Mike Hollenbeck Animation
Visual Effects Rachelle Lambden Animation
Visual Effects Adam Lawthers Animation
Visual Effects Matias Liebrecht Animation
Art Brian Ormiston Storyboard Artist
Visual Effects Kevin Parry Animation
Visual Effects Gabe Sprenger Animation
Visual Effects Anthony Straus Animation
Visual Effects Philippe Tardif Animation
Visual Effects David Vandervoort Animation
Visual Effects Ian Whitlock Animation
Visual Effects Phil Brotherton Visual Effects
Directing Billy Cabey Layout
Visual Effects Jan-Erik Maas Animation
Crew David J. Rowe Information Systems Manager
Writing Shannon Tindle Story
Visual Effects Shannon Tindle Character Designer
Art Shannon Tindle Storyboard Artist
Visual Effects Daniel Gill Animation
Visual Effects Dobrin Yanev Animation
Visual Effects Andy Bailey Animation
Visual Effects Ludovic Berardo Animation
Art Emanuela Cozzi Storyboard Artist
Visual Effects Oliver Jones Special Effects Supervisor
Art Julian Narino Storyboard Artist
Art Ovi Nedelcu Storyboard Artist
Visual Effects Florian Perinelle Animation
Visual Effects Kim Slate Visual Effects
Directing Holly Werner Second Assistant Director
Visual Effects Suzy Parr Animation
Visual Effects Jeff Croke Animation
Writing Shawn Palmer Story Artist
Visual Effects Baptiste Rogron Animation
Editing Nancy Fuller Digital Intermediate Producer
Sound Dominick Certo Music Editor
Sound Sara Matarazzo Music Supervisor
Production Ashley Lambert ADR Voice Casting
Crew Aaron Toney Stunt Coordinator
Crew David E. Hall Post Production Supervisor
Crew Leigh-Alexandra Jacob Scenic Artist
Visual Effects Thiago Calçado Animation
Visual Effects Helen Duckworth Modeling
Visual Effects Sean Gregory Animation
Visual Effects Zachary Rahman Animation
Visual Effects Alexander Snow Animation
Visual Effects Carolyn Vale Animation
Sound Geoff Alexander Conductor
Writing John Aoshima Head of Story
Production Judy Cook ADR Voice Casting
Camera Jason Potter Data Wrangler
Art August Hall Conceptual Design
Visual Effects Steve Emerson Special Effects Supervisor
Costume & Make-Up Deborah Cook Costume Design
Production Jocelyn Pascall Associate Producer
Art Carl B. Hamilton Set Designer
Visual Effects Emily Greene Visual Effects
Visual Effects Claudia Amatulli Animation Coordinator
Art Daniel R. Casey Production Design
Production Ben Harris Casting Associate
Sound Darrin Mann Foley Mixer
Sound Brian Tarlecki Sound Mix Technician
Sound Carlos Sotolongo ADR Mixer
Editing Mike Sowa Digital Intermediate Colorist
Lighting James WilderHancock Gaffer
Crew John Henry Frankenhauser Systems Administrators & Support
Crew Dawn Yamada Thanks
Production Tyler M. Saunders Production Coordinator
Crew Nicholas Childs Compositor
Directing Jodi Clark Second Assistant Director
Production Maggie Begley Publicist
Art Alice Bird Art Direction
Production Christina Mackin Producer's Assistant
Camera Nik Siefke Data Wrangler
Visual Effects Joe Gorski CG Animator
Crew Daniel Leatherdale Compositor
Directing Samuel Wilson First Assistant Director
Art Ean McNamara Concept Artist
Art Joe Kortum Prop Designer
Art Andy Berry Set Dresser
Crew Owen Nelson Software Engineer
Sound Eric Stolberg Sound Recordist
Production David J. Epstein Assistant Production Coordinator
Crew Jenniphur Ryan Legal Services
Visual Effects Brian McLean Visual Effects
Visual Effects Tilman Paulin Compositing Lead
Crew Monica Fedrick Title Graphics
Sound Travis Crotts Foley Editor
Crew Brice Shultz Compositor
Art Josh Holtsclaw Graphic Designer
Production Danika Burtt Accountant
Visual Effects Michelle Ross CG Animator
Crew Matthew Beightol Compositor
Visual Effects Joel Hasse Animation
Visual Effects Alastair Macleod Animation Technical Director
Art Casey Zander Anderson Art Department Coordinator
Camera Jake Carlson Assistant Camera
Camera Jesse Levitt Assistant Camera
Editing Mandy Hutchings Assistant Editor
Crew Richard Sevy CG Supervisor
Crew James Pina Compositor
Crew Mike Terpstra Compositor
Crew Sara Ireland Compositor
Costume & Make-Up Annika Schindler Costumer
Costume & Make-Up Colette Nickola Costumer
Camera Amelia 'Mia' Sires Data Wrangler
Visual Effects Curtis Darwin Zinn Digital Compositor
Lighting Trahern Wells Gaffer
Art Tim Garbutt Graphic Designer
Lighting Joe Strasser Lighting Director
Visual Effects Joe Beckley Matte Painter
Sound Clive Bell Musician
Sound Hibiki Ichikawa Musician
Sound Kevin Kmetz Musician
Sound Melissa Holding Musician
Production Emily Shinyi Hsu Producer's Assistant
Production Daniela Scovel Production Assistant
Production Desiree Ong Production Assistant
Production Andrew Hollandsworth Production Runner
Production Evan Hailstone Production Runner
Production Kara Sinclair Production Runner
Production Marina Capizzi Production Runner
Production Matthew J.D. Thill Production Runner
Directing Kj Pilar Script Coordinator
Directing Alicia Cortes Second Assistant Director
Visual Effects Jeffrey Riley Animation
Crew Nickolas Zolotko Systems Administrators & Support
Directing Brett Alexander Nichols Third Assistant Director
Directing Finley Mulligan Third Assistant Director
Visual Effects Nick Mariana Visual Effects
Visual Effects Takashi Kuboto Visual Effects
Visual Effects Karl Kohlman VFX Artist
Visual Effects Holly Webster VFX Artist
Visual Effects Andrew Gotham Visual Effects Coordinator
Sound Melanie Pappenheim Vocals

Similar Movies