Η Χαμένη Πόλη του Ζ (2017)
1925, Ο συνταγματάρχης Πέρσι Φόουσετ μπαίνει στην αφιλόξενη περιοχή του Αμαζονίου για να βρει έναν αρχαίο πολιτισμό, ελπίζοντας ότι θα πετύχει μία από τις σημαντικότερες ανακαλύψεις στην ιστορία. Επί αιώνες, οι Ευρωπαίοι πίστευαν ότι σε αυτή την απέραντη ζούγκλα κρύβεται η μυθική πόλη των Ίνκας, το Ελ Ντοράντο. Χιλιάδες πέθαναν αναζητώντας την, κάνοντας τους επιστήμονες να θεωρούν τον Αμαζόνιο αληθινά εχθρικό προς τον άνθρωπο. Αλλά ο Φόουσετ, έχει ήδη περάσει χρόνια επιστημονικής έρευνας και μαζί με τον γιο του, βάλλονται να αποδείξουν ότι αυτό που καθόρισαν ως Πόλη του Ζ υπάρχει αληθινά.
Director:
James Gray
Writer:
James Gray
Charlie Hunnam Percival Fawcett |
|
Robert Pattinson Henry Costin |
|
Sienna Miller Nina Fawcett |
|
Tom Holland Jack Fawcett |
|
Angus Macfadyen James Murray |
|
Edward Ashley Arthur Manley |
|
Clive Francis Sir John Scott Keltie |
|
Ian McDiarmid Sir George Goldie |
|
Franco Nero Baron de Gondoriz |
|
Matthew Sunderland Dan |
|
Johann Myers Willis |
|
Daniel Huttlestone Brian Fawcett (15 Yr Old) |
|
Harry Melling William Barclay |
|
Pedro Coello Tadjui |
|
Aleksandar Jovanović Urquhart |
|
Yelena Solovey Madame Kumel |
|
Bobby Smalldridge Jack Fawcett (7 Yr Old) |
|
Tom Mulheron Jack Fawcett (3 Yr Old) |
|
Nathaniel Bates Fisher Brian Fawcett (7 Yr Old) |
|
Murray Melvin Lord James Bernard |
|
Michael Jenn Brigd-General Sidney Thornton |
|
Michael Ford-FitzGerald Hunt Leader |
|
Frank Clem Texas Gunman |
|
Bethan Coomber Joan Fawcett (7 Yr Old) |
|
David Calder Secretary Bryce |
|
Stacy Shane American Reporter |
|
Pat Mooney Random Scientist 3 |
|
Colin Carnegie Random Scientist 2 |
|
Anthony Boyle Trench Runner |
|
Neil Bromley Reporter 3 |
|
Bill Hurst Reporter 1 |
|
Richard Croxford Officer Thomas Busby |
|
Louise Parker Random Woman |
|
Jose Pereira Chief Guarayo |
|
Gustavo Duque Crew Member |
|
Fernando Vigui Diminutive Latino Man |
|
Nicholas Agnew John Coundley |
|
Robert Fawsitt Random Man at Port |
|
Patrick McBrearty Whipping Officer |
|
Gary Crossan Waiter @ Savage Club |
|
Niall Cusack Random Scientist |
|
Nick Sampson Doctor |
|
Ruairí Heading Other Soldier |
|
David Coon Random Scientist 4 |
Production | Brad Pitt | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Sonia Grande | Costume Design |
Camera | Darius Khondji | Director of Photography |
Production | Mark Huffam | Executive Producer |
Art | Emilia Roux | Art Direction |
Art | Jean-Vincent Puzos | Production Design |
Production | Dede Gardner | Producer |
Writing | James Gray | Screenplay |
Directing | James Gray | Director |
Production | James Gray | Producer |
Production | Marc Butan | Executive Producer |
Editing | John Axelrad | Editor |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Production | Alex Boyd | Production Manager |
Production | Anthony Katagas | Producer |
Production | Anthony Katagas | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Nana Fischer | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Nana Fischer | Makeup Designer |
Production | Jeremy Kleiner | Producer |
Production | Felipe Aljure | Executive Producer |
Sound | George Drakoulias | Music Supervisor |
Art | Naomi Moore | Set Decoration |
Production | Lew Horwitz | Executive Producer |
Production | Luca Borghese | Associate Producer |
Art | Nigel Pollock | Art Direction |
Art | Heather Greenlees | Art Direction |
Directing | Morag Cameron | Script Supervisor |
Art | Fiona Gavin | Art Direction |
Camera | Adam Dale | Aerial Director of Photography |
Costume & Make-Up | Ray Marston | Wigmaker |
Art | Paul Carter | Property Master |
Production | Aidan Elliott | Co-Producer |
Camera | Aidan Monaghan | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Regina Calvo | Costume Supervisor |
Writing | David Grann | Novel |
Production | Michael Ilitch Jr. | Executive Producer |
Production | Kate Ringsell | Casting |
Art | Maria Andrea Rangel | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Gabriella Loria | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Wanda Morales | Assistant Costume Designer |
Editing | Lee Haugen | Editor |
Production | Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Production | Juan Pablo Rincón | Local Casting |
Art | John Merry | Art Direction |
Costume & Make-Up | Geri Doherty | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Aidan Bradley | Hairstylist |
Production | Dale Armin Johnson | Producer |
Production | Julie B. May | Executive Producer |
Production | Glenn Murray | Executive Producer |
Production | Doug Torres | Co-Producer |
Directing | Doug Torres | First Assistant Director |
Art | Peter N. Brown | Construction Manager |
Production | Carla Stronge | Casting |
Sound | Christopher Spelman | Music |
Art | César Montoya | Art Direction |
Art | Julie Lillis | Art Department Coordinator |
Art | Archie Campbell-Baldwin | Draughtsman |
Production | Catriona Dickie | Casting Assistant |
Art | Teddy Blanks | Title Designer |
Costume & Make-Up | Claire Leese | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Cathy Prior | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Manuela Galvez | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Giselle Guevara | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Margaret Pescott | Tailor |
Costume & Make-Up | Sandra O'Brien | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Juanita Santamaria | Key Makeup Artist |
Directing | Sarah Hood | Second Assistant Director |
Production | James Smith | Unit Production Manager |
Editing | Scott Morris | First Assistant Editor |
Art | Nora Takacs Ekberg | Art Direction |
Directing | Philip Stephanou | Second Assistant Director |
Directing | Florence Ortiz | Second Assistant Director |
Visual Effects | Emily Austin Griswold | VFX Artist |