Spotlight: Όλα στο Φως (2015)
Μια πεισματική ομάδα ρεπόρτερ της εφημερίδας Boston Globe, επονομαζόμενοι ως «Spotlight», ξεκινούν μια χρονοβόρα έρευνα πάνω σε ένα από τα παλιότερα και πλέον έμπιστα ιδρύματα της πόλης. Η ομάδα έχει στα χέρια της ισχυρισμούς για καταχρήσεις και σεξουαλικά σκάνδαλα μέσα στην καθολική εκκλησία, και η έρευνα βγάζει σιγά-σιγά στο φως συγκαλύψεις από τα υψηλότερα κλιμάκια της θρησκευτικής, της νομικής και της πολιτικής εξουσίας.
Director: Tom McCarthy
Mark Ruffalo Michael Rezendes |
|
Michael Keaton Walter 'Robby' Robinson |
|
Rachel McAdams Sacha Pfeiffer |
|
Liev Schreiber Marty Baron |
|
John Slattery Ben Bradlee Jr. |
|
Brian d'Arcy James Matt Carroll |
|
Stanley Tucci Mitchell Garabedian |
|
Elena Wohl Barbara |
|
Gene Amoroso Steve Kurkjian |
|
Doug Murray Peter Canellos |
|
Sharon McFarlane Helen Donovan |
|
Jamey Sheridan Jim Sullivan |
|
Neal Huff Phil Saviano |
|
Billy Crudup Eric Macleish |
|
Robert B. Kennedy Court Clerk Mark |
|
Duane Murray Hansi Kalkofen |
|
Brian Chamberlain Paul Burke |
|
Michael Cyril Creighton Joe Crowley |
|
Paul Guilfoyle Peter Conley |
|
Michael Countryman Richard Gilman |
|
Tim Whalen Young Cop |
|
Martin Roach Cop in Coffee Shop |
|
Brad Borbridge Sports Editor |
|
Don Allison Bishop |
|
Patty Ross Linda |
|
Paloma Nuñez Garabedian's Receptionist |
|
Robert Clarke Judge Volterra |
|
Gary Galone Jack Dunn |
|
David Fraser Jon Albano |
|
Paulette Sinclair Receptionist at Judge's Chambers |
|
Laurie Heineman Judge Sweeney |
|
Elena Juatco Guest List Woman |
|
Nancy Villone Maryetta Dussourd |
|
Wendy Merry Female Editor |
|
Siobhan Murphy Intern |
|
Eileen Padua Sacha's Grandmother |
|
Darrin Baker Middle Age Priest at St. Peter's |
|
Brett Cramp Middle Aged Man |
|
Joe Stapleton Older Cop |
|
Maureen Keiller Eileen McNamara |
|
Jimmy LeBlanc Patrick McSorley |
|
Tim Progosh Principal Bill Kemeza |
|
Neion George Waiter at Gala |
|
Laurie Murdoch Wilson Rogers |
|
Zarrin Darnell-Martin Intern Wanda |
|
Krista Morin Young Reporter |
|
Paula Barrett Jim's Wife |
|
Mairtin O'Carrigan Stewart |
|
Rob deLeeuw Herald Reporter Quimby |
|
Nancy E. Carroll Jane Paquin |
|
Anthony Paolucci Kevin |
|
Michele Proude Lisa Tuite |
|
Richard O'Rourke Ronald Paquin |
|
Len Cariou Cardinal Law |
|
Dennis Lynch Clerk O'Brian |
|
Stefanie Drummond Sheila |
|
Mark McGrinder Weeping Man |
|
Richard Fitzpatrick Rectory Priest |
|
Tom Driscoll Disgruntled Man |
|
Jeffrey Samai Library Security |
|
Moira Driscoll Woman Interviewee |
|
Forrest Weber Angry Man |
|
Doreen Spencer Older Southie Woman |
|
Janet Pinnick Receptionist |
|
Shannon McDonough Receptionist |
|
Shannon Ruth Girl at Garabedian's |
|
Daniel Ruth Boy at Garabedian's |
|
Jennifer Ruth Mother at Garabedian's |
|
Timothy Mooney Bad Priest |
|
Bruce-Robert Serafin Boston Globe Security Guard |
|
Donna Sue Jahier Angry Man's Sister |
|
Edward Brickley Red Sox Announcer (voice) |
|
Richard Jenkins Richard Sipe (voice) (uncredited) |
|
Elena Khan Boston Reporter (uncredited) |
|
Teresa Wilson Maureen (uncredited) |
|
Amy Whalen Pedestrian (uncredited) |
|
John Franchi Pedestrian (uncredited) |
|
Peter Lewis Walsh Red Sox Fan (uncredited) |
|
Lance Norris Driver (uncredited) |
|
Harold Rudolph Lawyer (uncredited) |
|
Colleen Kelly Librarian (uncredited) |
Production | Steve Golin | Producer |
Sound | Howard Shore | Original Music Composer |
Production | Kerry Barden | Casting |
Production | Jonathan King | Executive Producer |
Editing | Tom McArdle | Editor |
Directing | Tom McCarthy | Director |
Writing | Tom McCarthy | Writer |
Costume & Make-Up | Brenda McNally | Key Hair Stylist |
Production | Paul Schnee | Casting |
Costume & Make-Up | Wendy Chuck | Costume Design |
Production | Jeff Skoll | Executive Producer |
Sound | Paul Hsu | Sound Designer |
Production | Michael Sugar | Producer |
Production | Tom Ortenberg | Executive Producer |
Art | Shane Vieau | Set Decoration |
Production | Xavier Marchand | Executive Producer |
Sound | Marko Costanzo | Foley |
Sound | Marissa Littlefield | ADR Editor |
Lighting | Morris Flam | Gaffer |
Camera | Masanobu Takayanagi | Director of Photography |
Editing | Andrew Pang | First Assistant Editor |
Production | Jason Knight | Casting |
Costume & Make-Up | Jordan Samuel | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Cathy Shibley | Key Hair Stylist |
Production | John Buchan | Casting |
Directing | Walter Gasparovic | First Assistant Director |
Crew | Bobby Beckles | Stunt Coordinator |
Art | Stephen H. Carter | Production Design |
Production | Michael Bederman | Executive Producer |
Camera | Gilles Corbeil | Steadicam Operator |
Camera | Kerry Hayes | Still Photographer |
Production | Josh Singer | Executive Producer |
Writing | Josh Singer | Writer |
Visual Effects | Colin Davies | Visual Effects Supervisor |
Crew | Jeffrey Lee Gibson | Stunt Coordinator |
Sound | Frank Kern | Foley |
Costume & Make-Up | Virginia B. Johnson | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Kathleen Meade | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Robyn Rosenberg | Costume Supervisor |
Art | Christopher Geggie | Property Master |
Directing | Dug Rotstein | Script Supervisor |
Art | Vanessa Knoll | Set Decoration |
Visual Effects | Neishaw Ali | Visual Effects Producer |
Crew | Branko Racki | Stunt Coordinator |
Art | William Cheng | Set Designer |
Sound | Jennifer Dunnington | Music Editor |
Visual Effects | Christa Tazzeo | Visual Effects Producer |
Camera | Henry Tirl | Camera Operator |
Crew | Jessica Drake | Dialect Coach |
Lighting | Tom Starnes | Gaffer |
Costume & Make-Up | Karola Dirnberger | Hair Department Head |
Art | Dusty Reeves | Art Department Coordinator |
Production | Kate Churchill | Co-Producer |
Sound | Branka Mrkic | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Nichole Pleau | Makeup Artist |
Camera | Seacia Pavao | Still Photographer |
Sound | Chad Birmingham | Music Editor |
Crew | Brandon Terry | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Kelly Shanks | Hairstylist |
Directing | Jenna Dayton | Script Supervisor |
Editing | Philippe Majdalani | Digital Intermediate |
Costume & Make-Up | Renee Fontana | Assistant Costume Designer |
Sound | Heather Gross | Sound Effects Editor |
Sound | Mary Ramos | Music Supervisor |
Production | Pierre Omidyar | Executive Producer |
Production | Bard Dorros | Executive Producer |
Production | Peter Lawson | Executive Producer |
Production | Nicole Rocklin | Producer |
Production | Blye Pagon Faust | Producer |
Costume & Make-Up | Mario Cacioppo | Makeup Artist |
Crew | Ahmed Shehata | CG Supervisor |
Production | Youtchi von Lintel | Co-Producer |
Production | David Mizner | Associate Producer |
Crew | Shawnna Thibodeau | Stunt Driver |
Camera | Patrick Stepien | First Assistant Camera |
Camera | Joseph Micomonaco | First Assistant Camera |
Production | Matt Bouldry | Casting Associate |
Production | Joey Montenarello | Casting Associate |
Production | Adam Richards | Casting Associate |
Production | Maura Smith | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Taryn Walsh | Set Costumer |
Camera | Greg Wimer | First Assistant Camera |
Lighting | Jason Dodds | Rigging Gaffer |
Lighting | James R. Mitchell | Rigging Gaffer |
Lighting | Daryl Richardson | Rigging Grip |
Visual Effects | Kayla Cabral | Visual Effects Coordinator |
Crew | Mike Barber | Visual Effects Editor |
Art | Michaela Cheyne | Art Direction |
Costume & Make-Up | Patricia Keighran | Makeup Artist |
Visual Effects | Edward Hanrahan | Visual Effects Coordinator |
Art | Jeff Poulis | Set Dresser |
Production | Elspeth Cassar | Production Coordinator |
Art | John MacNeil | Set Designer |
Art | Karl Denniston Brown | Set Dresser |
Art | Nathan Alexander Kirk | Set Dresser |
Art | Don McQueen | Set Dresser |
Art | Toni Wong | Set Dresser |
Visual Effects | Mike Duffy | Visual Effects Supervisor |
Crew | Stephen Gabis | Dialect Coach |