Steve Jobs (2015)
Η ζωή ενός από τους σημαντικότερους ανθρώπους του 20ου αιώνα, του ιδρυτή της Apple που αφιέρωσε τη ζωή του στην δημιουργία τεχνολογικών εργαλείων που θα διευκόλυναν την επικοινωνία και την αποδοτικότητα.
Director: Danny Boyle
Michael Fassbender Steve Jobs |
|
Kate Winslet Joanna Hoffman |
|
Seth Rogen Steve Wozniak |
|
Jeff Daniels John Sculley |
|
Michael Stuhlbarg Andy Hertzfeld |
|
Katherine Waterston Chrisann Brennan |
|
Perla Haney-Jardine Lisa Brennan (19) |
|
Ripley Sobo Lisa Brennan (9) |
|
Makenzie Moss Lisa Brennan (5) |
|
Sarah Snook Andrea Cunningham |
|
John Ortiz Joel Pforzheimer |
|
Adam Shapiro Avie Tevanian |
|
John Steen Mike Markkula |
|
Stan Roth George Coates |
|
Mihran Slougian Jandali |
|
Robert Anthony Peters Engineer with Diskette |
|
Noreen Lee Airline Concierge |
|
Gail Fenton Stage Manager (NeXT) |
|
Karen Kahn Stage Manager (NeXT) |
|
Rachel Caproni Stage Manager (NeXT) |
|
Lily Tung Crystal Woman on P.A. (NeXT) |
|
Damara Reilly Woman on P.A. (iMac) |
|
Marika Casteel Woman on P.A. (iMac) |
|
Lana Palmer Straggler (uncredited) |
|
Dylan Freitas-D'Louhy Straggler |
|
Chris Tomasso Straggler |
|
John Chovanec VIP |
|
Daniel Liddle VIP |
|
Lora Oliver Andrea's Assistant |
|
Colm O'Riain Violinist |
|
Anita Bennett News Anchor |
|
Greg Mills News Anchor |
|
Melissa Etezadi News Anchor |
|
Rick Chambers News Anchor |
|
Sara Welch News Anchor |
|
Emmett Miller News Anchor |
|
Marc Istook News Anchor |
|
Carlo Cecchetto News Anchor |
|
Kristina Guerrero News Anchor |
|
Bill Seward News Anchor |
|
Mark Mester News Anchor |
|
Derrin Horton News Anchor |
|
Steven Wiig Bill Martin (uncredited) |
|
Tony Toste Matt McKlusky (uncredited) |
|
Lena Avgust Steve's Stage Manager (uncredited) |
|
Diogo Hausen Stage Hand (uncredited) |
|
Alex Phillip Apple Gen-Xer (uncredited) |
|
Derek W. Adam Cameraman (uncredited) |
|
AnnaCorey Jordan IMAC Marketing Team (uncredited) |
|
Andy Arness Apple Board Member (uncredited) |
|
David Blount-Porter VIP Press (uncredited) |
|
John Edward Cabrera Launch Attendee (uncredited) |
|
Bryan Casserly Apple Employee (uncredited) |
|
Brian Castellanos Cameraman (uncredited) |
|
Javier Chavarin 1984 Launch Attendee (uncredited) |
|
Alan Chu Press Photographer (uncredited) |
|
Stephanie Johnston 1998 Launch Attendee (uncredited) |
Production | Francine Maisler | Casting |
Directing | Danny Boyle | Director |
Production | Danny Boyle | Producer |
Production | Scott Rudin | Producer |
Production | Mark Gordon | Producer |
Art | Gene Serdena | Set Decoration |
Sound | Glenn Freemantle | Sound Designer |
Sound | Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Sound | Gillian Dodders | Supervising ADR Editor |
Sound | Gillian Dodders | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Peter Burgis | Foley |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Camera | Dave Childers | Key Grip |
Camera | Robert 'Boomer' McCann | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Gretchen Davis | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Yvette Rivas | Key Hair Stylist |
Production | Nina Henninger | Casting |
Production | Sarah Kliban | Casting Associate |
Crew | Mark Bosia | Set Medic |
Art | Doug E. Williams | Construction Coordinator |
Writing | Aaron Sorkin | Writer |
Production | Bernard Bellew | Executive Producer |
Production | Bernard Bellew | Unit Production Manager |
Camera | Alwin H. Küchler | Director of Photography |
Art | Guy Hendrix Dyas | Production Design |
Editing | Elliot Graham | Editor |
Production | Guymon Casady | Producer |
Production | Christian Colson | Producer |
Production | Kathleen M. Courtney | Unit Production Manager |
Crew | Susan Hegarty | Dialect Coach |
Art | Luke Freeborn | Supervising Art Director |
Sound | Mark DeSimone | ADR Mixer |
Camera | Geoffrey Haley | Steadicam Operator |
Art | Chris Ubick | Property Master |
Crew | Carla Meyer | Dialect Coach |
Costume & Make-Up | Suttirat Anne Larlarb | Costume Design |
Crew | Tania Blunden | Post Production Supervisor |
Production | Chris Baugh | Location Manager |
Sound | Daniel Pemberton | Original Music Composer |
Art | Peter Borck | Art Direction |
Sound | Michael Primmer | Boom Operator |
Camera | François Duhamel | Still Photographer |
Directing | Peter Dress | Second Assistant Director |
Crew | John McLeod | Special Effects Coordinator |
Writing | Walter Isaacson | Book |
Costume & Make-Up | Ivana Primorac | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Ivana Primorac | Makeup Designer |
Sound | Niv Adiri | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Danny Freemantle | Sound Effects Editor |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Sound | Peter Hanson | Foley Editor |
Art | Mark Hitchler | Set Designer |
Sound | Ian Tapp | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Tim Caplan | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Adam Gascoyne | Visual Effects Supervisor |
Crew | Elise Ganz | Studio Teacher |
Crew | Guy Adan | Unit Publicist |
Lighting | Len Levine | Chief Lighting Technician |
Sound | Dillon Bennett | Sound Effects Editor |
Editing | Andrew Jadavji | First Assistant Editor |
Directing | Rebecca Robertson | Script Supervisor |
Editing | Begoña Lopez | Digital Intermediate |
Production | Jason Sack | Co-Producer |
Camera | Jeph Folkins | Second Assistant "A" Camera |
Sound | Mark Appleby | ADR Mixer |
Lighting | Oskar Ness | Electrician |
Sound | Rael Jones | Music Editor |
Costume & Make-Up | Amanda Ramirez | Set Costumer |
Art | Susan Alegria | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Jennifer Tremont | Hairstylist |
Camera | Gregory Irwin | First Assistant Camera |
Art | Emily K. Rolph | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Leslie Weir | Costume Supervisor |
Sound | Lisa Pinero | Sound Mixer |
Production | Beau Bonneau | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Nancy Servin | Tailor |
Camera | Patrick McArdle | First Assistant Camera |
Directing | Donald Murphy | First Assistant Director |
Production | Melissa Kostenbauder | Casting Associate |
Sound | Alexa Kahn | ADR Recordist |
Art | Kelli Lundy | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Andrea Cooper | Set Costumer |
Sound | Laurence Love Greed | Music Editor |
Crew | Edd Gamlin | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Helen Streeter | Visual Effects Coordinator |
Camera | Steve Condiotti | Camera Operator |
Camera | Jarid S. Johnson | Camera Operator |
Camera | Randall Love | Camera Operator |
Lighting | John Lacy | Rigging Gaffer |
Sound | James Wichall | Dialogue Editor |
Editing | Joshua Raymond Lee | First Assistant Editor |
Editing | Emily Streetz | First Assistant Editor |
Lighting | Brian Minzlaff | Lighting Technician |
Camera | Don L. Henderson | Dolly Grip |
Lighting | Sophie Shellenberger | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | Kasper Pedersen | ADR Recordist |
Sound | Harry Platford | ADR Recordist |
Sound | Zoe Freed | Foley Artist |
Sound | Robert Malone | Assistant Sound Editor |
Sound | Ben Greaves | Boom Operator |
Sound | Joe Rubel | Music Editor |
Editing | Luke Clare | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Andrea Pino | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Deirdre Scully | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Catherine Gélinas | Key Set Costumer |
Production | Lauren Lohman | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Robert Mrazik | Hairstylist |
Camera | Gregory M. Childers | Dolly Grip |
Camera | Tim Guffin | Second Assistant "B" Camera |
Production | Colleen Kenneavy | Extras Casting |
Crew | Phillip Buckley | Set Medic |
Production | Ricky Cuevas | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Chris Proctor | Costumer |
Costume & Make-Up | Lisa Patnoe | Makeup Artist |
Lighting | Evan Jones | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Tess Felix | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Karalynne Fiebig | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Monika Maka | Hairstylist |
Crew | Lauren Abrams | Scenic Artist |
Crew | Piper Rovin | Scenic Artist |
Lighting | Ryan J. Calkin | Lighting Technician |
Lighting | Ricky Tayerle | Lighting Technician |
Lighting | Gill Wright | Rigging Grip |
Production | Melanie Parkham | Extras Casting |
Crew | Bob Delong | Set Medic |
Production | Danielle Schmidt | Production Secretary |