Αντιρρησίας Συνείδησης (2016)
Η αληθινή ιστορία του νοσηλευτή στρατιώτη Ντέσμοντ Τ. Ντος, ενός ευσυνείδητου παρατηρητή του πολέμου, που αρνούνταν να πιάσει όπλο, κι όμως παρασημοφορήθηκε από τον πρόεδρο Τρούμαν για τη διάσωση των ζωών 75 συμπολεμιστών του υπό διαρκή καταιγισμό πυρών σε μια από τις βιαιότερες μάχες του Β` Παγκοσμίου Πολέμου, στη νήσο Οκινουάουα.
Director:
Mel Gibson
Writers:
Robert Schenkkan, Andrew Knight.
Andrew Garfield Desmond T. Doss |
|
Sam Worthington Captain Glover |
|
Vince Vaughn Sgt Howell |
|
Teresa Palmer Dorothy Schuttle |
|
Luke Bracey Smitty Ryker |
|
Hugo Weaving Tom Doss |
|
Rachel Griffiths Bertha Doss |
|
Ryan Corr Lieutenant Manville |
|
Richard Roxburgh Colonel Stelzer |
|
Goran D. Kleut Andy 'Ghoul' Walker |
|
Luke Pegler Milt 'Hollywood' Zane |
|
Firass Dirani Vito Rinnelli |
|
Michael Sheasby Tex Lewis |
|
Nathaniel Buzolic Harold "Hal" Doss |
|
Ori Pfeffer Irv Schecter |
|
Matt Nable Lt. Cooney |
|
Jacob Warner James Pinnick |
|
Richard Pyros Randall "Teach" Fuller |
|
Ben Mingay Grease Nolan |
|
Harry Greenwood Henry Brown |
|
Damien Thomlinson Ralph Morgan |
|
Robert Morgan Colonel Sangston |
|
Milo Gibson Lucky Ford |
|
John Batziolas Rescued Private Schulenburg |
|
Charles Jacobs Private Webb |
|
Ben O'Toole Corporal Jessop |
|
James Lugton Hiker |
|
Kasia Stelmach Hiker's Friend |
|
Tim McGarry Local Man |
|
Tyler Coppin Lynchburg Doctor |
|
Dennis Kreusler Sergeant Amos |
|
Nico Cortez Wal Kirzinski |
|
Helmut Bakaitis Minister |
|
Bill Young General Musgrove |
|
Benedict Hardie Captain Daniels |
|
Darcy Bryce Young Desmond |
|
Philip Quast Judge |
|
James Mackay Prosecutor |
|
Sam Parsonson 96th Soldier Bob |
|
James O'Connell 96th Soldier Page |
|
Sean Lynch Popeye |
|
Hayden Geens Wounded Private Blake |
|
Tim Potter Soldier Hank |
|
Santo Tripodi Soldier Carl |
|
Nobuaki Shimamoto Japanese Officer |
|
Laurence Brewer Head Doctor |
|
Hiroshi Kasuga Japanese Hanging Soldier |
|
Yuki Nagashima Rescued Japanese Soldier |
|
Taki Abe Japanese Sniper |
|
Taka Uematsu Reacting Japanese Soldier #2 |
|
Yoji Tatsuta Japanese General |
|
Thomas Unger Stretcher Bearer |
|
John Cannon Corporal Cannon |
|
Georgia Adamson Receptionist |
|
Andrew Sears Private Maguire |
|
Jim Robison Private Bates |
|
Nathan Baird Private Green |
|
Samuel R. Wright Private Dixon |
|
Mikael Koski Private Giles |
|
Troy Pickering Private Tyler |
|
James Moffett Private Lewis |
|
Roman Guerriero Young 'Hal' Doss |
|
Jarin Towney Teenage Boy |
|
Richard Platt Flirting Hospital Soldier |
|
Laura Buckton Cinema Kissing Sweetheart |
|
Anthony Rizzo Cinema Kissing Soldier |
|
Simon Edds MP Gibbs |
|
Thatcher McMaster Company B Soldier |
|
Josh Dean Williams Private Perry |
|
Andrew Hansch Bugle Player |
|
Craig Reeves Climbing Soldier |
|
Adrian Twigg Soldier - Death Throes |
|
Luke McMahon Stretcher Bearer |
|
Bill Thompson Wounded Soldier |
|
William Takayanagi-Temm Firing Japanese Soldier #1 |
|
Kazuaki Ono Firing Japanese Soldier #2 |
|
Eric Taugherbeck Wounded Private O'Conner |
|
Ned Law Rescued Private Horvath |
|
Kazuki Yuyama Corpse with Rats #2 |
|
Daisaku Takeda Corpse With Rats #3 |
|
Raphael Sikic Corpse with Rats #4 |
|
Ryuzaburo Naruse Injured Japanese in Tunnel |
|
Adam Bowes Rescued Wounded Leg Soldier |
|
Michael Hennessy Rescued Private Moran |
|
Benjamin McCann Rescued Private Saareste |
|
Daniel Thone Stretcher Bearer |
|
Nathan Halls Private Tillson |
|
Nicholas Cowey Private Gregan |
|
Charles Upton Scared Military Officer |
|
Toshiyuki Teramoto Surrendering Soldier |
|
Honsen Haga Japanese General's Assistant |
|
Milan Pulvermacher Billy Bob (uncredited) |
|
Yasushi Asaya Japanese Soldier (uncredited) |
Production | Lawrence Bender | Executive Producer |
Editing | John Gilbert | Editor |
Art | Mark Robins | Supervising Art Director |
Crew | James Horner | Thanks |
Directing | Mel Gibson | Director |
Production | Bruce Davey | Producer |
Sound | Rupert Gregson-Williams | Original Music Composer |
Production | Suzanne Warren | Executive Producer |
Production | David Permut | Producer |
Camera | Simon Duggan | Director of Photography |
Production | Joel Kramer | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Lizzy Gardiner | Costume Design |
Costume & Make-Up | Warren Hanneman | Hairstylist |
Crew | Mic Rodgers | Stunt Coordinator |
Directing | Mic Rodgers | Second Unit Director |
Art | Barry Robison | Production Design |
Production | Nikki Barrett | Casting |
Art | Richie Dehne | Property Master |
Writing | Robert Schenkkan | Screenplay |
Production | Brian Oliver | Producer |
Production | Stuart Ford | Executive Producer |
Production | James M. Vernon | Executive Producer |
Sound | Kevin Kaska | Orchestrator |
Production | Bill Mechanic | Producer |
Costume & Make-Up | Noriko Watanabe | Makeup Artist |
Production | Barbara Gibbs | Line Producer |
Writing | Andrew Knight | Screenplay |
Sound | Kimberly Harris | ADR Supervisor |
Production | Tyler Thompson | Executive Producer |
Production | Joe Cappelletti | ADR Voice Casting |
Production | Rick Nicita | Executive Producer |
Production | Michael Bassick | Executive Producer |
Production | Buddy Patrick | Executive Producer |
Production | David S. Greathouse | Executive Producer |
Production | Mark C. Manuel | Executive Producer |
Production | Christopher Woodrow | Executive Producer |
Production | Terry Benedict | Producer |
Camera | Damian Wyvill | Second Unit Director of Photography |
Production | Lorelle Adamson | Production Manager |
Production | William D. Johnson | Producer |
Production | Ted O'Neal | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Larry Van Duynhoven | Prosthetic Supervisor |
Production | Paul Currie | Producer |
Costume & Make-Up | Kerry Thompson | Costume Supervisor |
Crew | Rob Flanagan | Driver |
Production | Leo Shi Young | Co-Executive Producer |
Sound | Kevin O’Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Jacinta Leong | Art Direction |
Directing | Sophie Fabbri-Jackson | Script Supervisor |
Visual Effects | Chris Godfrey | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Prue Fletcher | Visual Effects Producer |
Lighting | Shaun Conway | Gaffer |
Production | Mary Barltrop | Location Manager |
Camera | Calum McFarlane | Camera Operator |
Visual Effects | David Booth | Visual Effects Supervisor |
Sound | Robert Mackenzie | Sound Effects Editor |
Editing | Katherine Heads | Digital Intermediate |
Crew | Fiona Nix | Unit Publicist |
Lighting | Mark Jefferies | Rigging Gaffer |
Production | Lauren Selig | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Bec Taylor | Key Hair Stylist |
Camera | Mark Rogers | Still Photographer |
Directing | Jo Weeks | Script Supervisor |
Camera | Ricky Schamburg | Camera Operator |
Sound | Andy Wright | Sound Supervisor |
Costume & Make-Up | Angela Conte | Key Makeup Artist |
Crew | Sean Button | Stunts |
Production | Gregory Crosby | Co-Producer |
Camera | Mark Goellnicht | Steadicam Operator |
Visual Effects | Kanin Phemayothin | 3D Artist |
Production | Len Blavatnik | Executive Producer |
Directing | P.J. Voeten | First Assistant Director |
Crew | Peter Cogar | Armorer |
Crew | Gideon Marshall | Armorer |
Camera | Christian Gibson | Camera Operator |
Camera | John Platt | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Shane Thomas | Hair Designer |
Camera | Gerard Maher | First Assistant Camera |
Camera | Scott Dolan | First Assistant Camera |
Sound | Peter Grace | Sound Recordist |
Editing | Trish Cahill | Digital Intermediate |
Production | Zak Mechanic | Co-Producer |
Art | Brian Nickless | Assistant Art Director |
Crew | Daniel James Cox | Visual Effects Art Director |
Visual Effects | Kathy Freeman | VFX Editor |
Visual Effects | Maximilian Rea | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Miranda Culley | Visual Effects Producer |
Sound | Liam Price | Sound Effects Editor |
Sound | Tara Webb | Sound Effects Editor |
Production | Steve Longi | Co-Producer |
Lighting | Mark Glindeman | Gaffer |
Visual Effects | Dan Oliver | Special Effects Supervisor |
Production | Eric Greenfeld | Executive Producer |
Production | Lenny Kornberg | Executive Producer |
Production | Tina Xiuli Chen | Co-Producer |
Production | Elexa Ruth | Co-Producer |
Production | Jason Seagraves | Co-Producer |
Production | Helen Ye Zhong | Co-Producer |
Production | James H. Pang | Co-Executive Producer |
Art | Alice Lanagan | Art Department Coordinator |
Crew | Amanda Kirby | Armorer |
Crew | Amanda Kirby | Armory Coordinator |
Crew | Evan Parker | Armorer |
Crew | Peter Ray | Armorer |
Crew | Martin Ryan | Armorer |
Visual Effects | Ben Seager | 3D Generalist |
Visual Effects | Matthew Tillman | 3D Generalist |
Visual Effects | Martin Le | Animation |
Visual Effects | Peter Kober | 3D Generalist |
Visual Effects | Evans Mark | 3D Generalist |
Visual Effects | Juri Mejan-Fripp | 3D Generalist |
Visual Effects | Craig Baxter | Animation |
Visual Effects | Aaron Dexter | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Simone Clow | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Simon Maddison | Visual Effects Supervisor |
Crew | Jasmin Lyford | Special Effects Coordinator |
Crew | Genevieve Bevan-John | Pyrotechnician |
Crew | Tristian Haddon | Pyrotechnician |
Editing | Carly Turner | First Assistant Editor |
Crew | Kyle Gardiner | Stunt Coordinator |
Sound | Brian Smith | ADR Mixer |
Crew | Michael Matthews | Stunts |
Lighting | Charlie Nott | Electrician |
Crew | Jack Kingsley | Stunts |