Τζουράσικ Παρκ (1993)
Χάρη στο DNA επιστήμονες καταφέρνουν να «αναστήσουν» ορισμένα είδη δεινοσαύρων τα οποία κοσμούν τώρα το πιο πρωτότυπο πάρκο στον κόσμο. Όμως, οι ειδικοί που θα το επισκεφθούν πριν από τα επίσημα εγκαίνια θα γίνουν μάρτυρες της «θεωρίας του χάους», σύμφωνα με την οποία τίποτα στη φύση δεν είναι σταθερό, ελεγχόμενο και προβλέψιμο.
Director:
Steven Spielberg
Writers:
David Koepp, Michael Crichton.
Sam Neill Dr. Alan Grant |
|
Laura Dern Dr. Ellie Sattler |
|
Jeff Goldblum Dr. Ian Malcolm |
|
Richard Attenborough Dr. John Hammond |
|
Bob Peck Robert Muldoon |
|
Wayne Knight Dennis Nedry |
|
Ariana Richards Lex Murphy |
|
Joseph Mazzello Tim Murphy |
|
Martin Ferrero Donald Gennaro |
|
Samuel L. Jackson Ray Arnold |
|
BD Wong Dr. Henry Wu |
|
Gerald R. Molen Dr. Harding |
|
Miguel Sandoval Juanito Rostagno |
|
Cameron Thor Dr. Lewis Dodgson |
|
Christopher John Fields Volunteer #1 |
|
Whit Hertford Volunteer Boy |
|
Dean Cundey Mate |
|
Jophery C. Brown Worker in Raptor Pen |
|
Tom Mishler Helicopter Pilot |
|
Greg Burson 'Mr. D.N.A.' Voice (voice) |
|
Adrian Escober Worker at Amber Mine |
|
Richard Kiley Jurassic Park Tour Voice (voice) |
|
Brad M. Bucklin Lab Technician (uncredited) |
|
Laura Burnett Archeologist (uncredited) |
|
Michael Lantieri Customer at San Jose restaurant (uncredited) |
|
Gary Rodriguez Miner - Dug Out Mosquito (uncredited) |
|
Lata Ryan Control Room technician (uncredited) |
|
Brian Smrz Driver of Grant, Sattler & Malcolm's Jeep (uncredited) |
|
Rip Lee Walker Raptor #1 (uncredited) |
|
Robert 'Bobby Z' Zajonc InGen Helicopter Pilot (uncredited) |
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Directing | Steven Spielberg | Director |
Production | Kathleen Kennedy | Producer |
Production | Colin Wilson | Associate Producer |
Editing | Michael Kahn | Editor |
Art | Rick Carter | Production Design |
Writing | David Koepp | Screenplay |
Sound | Christopher Boyes | Assistant Sound Designer |
Sound | Christopher Boyes | Foley Recordist |
Camera | Dean Cundey | Director of Photography |
Sound | Alexander Courage | Orchestrator |
Production | Gerald R. Molen | Producer |
Sound | Gary Rydstrom | Sound Designer |
Sound | Gary Rydstrom | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Janet Hirshenson | Casting |
Production | Jane Jenkins | Casting |
Visual Effects | Dennis Muren | Visual Effects Supervisor |
Writing | Michael Crichton | Screenplay |
Writing | Michael Crichton | Novel |
Sound | Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Phil Tippett | Visual Effects |
Editing | Louis Rivera | Negative Cutter |
Sound | Michael Silvers | Dialogue Editor |
Sound | Dennie Thorpe | Foley Artist |
Sound | Tim Holland | Sound Effects Editor |
Art | Jackie Carr | Set Decoration |
Art | William James Teegarden | Art Direction |
Crew | Patricia Tallman | Stunt Double |
Production | Lata Ryan | Associate Producer |
Production | Michael Hirshenson | Casting Associate |
Sound | Teresa Eckton | Sound Effects Editor |
Crew | R.A. Rondell | Stunts |
Crew | Brian Smrz | Stunts |
Sound | Sandina Bailo-Lape | Foley Editor |
Sound | Chris Boardman | Music Arranger |
Art | Martin A. Kline | Assistant Art Director |
Art | Lauren E. Polizzi | Set Designer |
Camera | Lloyd Ahern II | Additional Photography |
Crew | Stan Winston | Special Effects |
Visual Effects | Steve 'Spaz' Williams | CG Animator |
Camera | Raymond Stella | Camera Operator |
Visual Effects | Mark A.Z. Dippé | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Janet Healy | Visual Effects Producer |
Sound | Kenneth Wannberg | Music Editor |
Production | Jim Morris | General Manager |
Directing | Michele Panelli-Venetis | Second Assistant Director |
Crew | Gary Hymes | Stunt Coordinator |
Directing | Gary Hymes | Second Unit Director |
Sound | Robert Jackson | Boom Operator |
Crew | Norman Howell | Stunts |
Art | Paul Sonski | Assistant Art Director |
Art | John R. Elliott | Construction Foreman |
Costume & Make-Up | Lynda Gurasich | Hair Supervisor |
Sound | Shawn Murphy | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Production | Angela Heald | Production Office Coordinator |
Editing | Derek N. Prusak | Stereoscopic Editor |
Visual Effects | Michael Lantieri | Special Effects Supervisor |
Crew | Gary McLarty | Stunts |
Directing | John T. Kretchmer | First Assistant Director |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Production | Ken Levine | Location Manager |
Crew | Jane Goe | Production Controller |
Costume & Make-Up | Christina Smith | Makeup Supervisor |
Crew | Donna Evans | Stunts |
Costume & Make-Up | Monty Westmore | Makeup Supervisor |
Crew | Laura Dash | Stunts |
Sound | Ron Judkins | Sound Mixer |
Crew | Ron Judkins | Sound Recordist |
Sound | Armen Ksajikian | Musician |
Production | Paul Deason | Unit Production Manager |
Visual Effects | Evan Brainard | Mechanical Designer |
Directing | Kenneth Silverstein | Second Second Assistant Director |
Crew | Robert 'Bobby Z' Zajonc | Aerial Coordinator |
Art | Mark 'Crash' McCreery | Concept Artist |
Lighting | Jack S. Schlosser | Gaffer |
Costume & Make-Up | Mitchell Ray Kenney | Costumer |
Costume & Make-Up | Sue Moore | Costume Supervisor |
Directing | Ana Maria Quintana | Script Supervisor |
Crew | William F. Hamilton | Systems Administrators & Support |
Crew | Denny Caira | Transportation Coordinator |
Art | John Villarino | Construction Coordinator |
Art | John Berger | Set Designer |
Sound | Marnie Moore | Foley Artist |
Art | Lauren Cory | Assistant Art Director |
Art | Masako Masuda | Set Designer |
Camera | Murray Close | Still Photographer |
Crew | Hal Lary | Transportation Captain |
Art | Yarek Alfer | Sculptor |
Art | Jerry Moss | Property Master |
Crew | Michael Gleason | Visual Effects Editor |
Sound | Ken Fischer | Sound Effects Editor |
Camera | David B. Nowell | Helicopter Camera |
Crew | Chris O'Connell | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Fríða Aradóttir | Hair Supervisor |
Art | Jeff Brown | Greensman |
Sound | Douglas Greenfield | Dolby Consultant |
Costume & Make-Up | Eric H. Sandberg | Costume Supervisor |
Sound | Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Mark Walthour | Chief Lighting Technician |
Art | Dan Ondrejko | Head Greensman |
Costume & Make-Up | Kelly Porter (costumer) | Costumer |
Sound | Laurel Ladevich | ADR Editor |
Visual Effects | Judith Weaver | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Kim Blanchette | Visual Effects |
Crew | Brian N. Bentley | Compositors |
Crew | Pat Romano | Stunts |
Crew | Alvin S. Cabrinha Jr. | Carpenter |
Crew | Victor Anderson | Propmaker |
Sound | Sara Bolder | Dialogue Editor |
Sound | Mary Helen Leasman | Foley Editor |
Art | Rory Enke | Location Scout |
Sound | Dean Drabin | ADR Mixer |
Art | John Bell | Art Direction |
Art | Anthony 'AJ' Leonardi Jr. | Standby Painter |
Art | Maureen Kropf | Set Painter |
Editing | David Tanaka | Editorial Coordinator |
Art | Caroline Quinn | Art Department Coordinator |
Art | Tim Donelan | Leadman |
Art | Tom Cranham | Production Illustrator |
Camera | Calmar Roberts | First Assistant Camera |
Camera | Ron Cardarelli | Key Grip |
Crew | Tim Gonzales | Craft Service |
Crew | Tino Caira | Driver |
Camera | Stephen Sfetku | Camera Loader |
Crew | Robert West | Post Production Assistant |
Production | Kimberly Verros | Production Assistant |
Crew | Timothy Greenwood | Projection |
Crew | Mark Travis | Security |
Crew | Bruce Lamond | Software Engineer |
Crew | Don Feldstein | Stand In |
Crew | Nathalie B. Bollinger | Stunts |
Crew | Marsha Robertson | Unit Publicist |
Directing | Robert Peluce | Layout |
Editing | Dale Caldwell | Color Timer |
Camera | Sid Lucero | Best Boy Grip |
Lighting | Roger Thompson | Electrician |
Lighting | Henry Charleston | Lighting Technician |
Lighting | Patrick Marshall | Rigging Gaffer |
Lighting | Bud Heller | Key Rigging Grip |
Production | Patricia Blau | Executive In Charge Of Production |
Production | Pam Kaye | Production Accountant |
Production | Mark Lohff | Production Coordinator |
Production | Jason Pomerantz | Production Manager |
Production | Jules Roman | Production Supervisor |
Visual Effects | Ryan Keely | Digital Compositors |
Visual Effects | Rachel Decker | I/O Supervisor |
Crew | TyRuben Ellingson | Visual Effects Art Director |
Production | Sherry Marshall | Assistant Production Coordinator |
Art | Ken Peterson | Assistant Property Master |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Sound | Tom Boyd | Musician |
Production | Elena Holden Tuens | Assistant Accountant |
Art | Scott W. Leslie | Swing |
Production | Susanna Griffith | Casting Assistant |
Art | Luigi Mugavero | Set Dresser |
Camera | Dave Wachtman | Dolly Grip |
Camera | John Coker | Grip |
Sound | Ann Hadsell | ADR Recordist |
Camera | Jolanda R. Wipfli | Second Assistant Camera |
Lighting | Steve Chandler | Assistant Chief Lighting Technician |
Visual Effects | Geoff Campbell | CG Animator |
Visual Effects | Randal M. Dutra | Senior Animator |
Visual Effects | Terry Chostner | Visual Effects Camera |
Art | Phyllis Thurber-Moffit | Textile Artist |
Camera | John Connell | Assistant Camera |
Sound | Donna Jaffe | Assistant Dialogue Editor |
Crew | Thomas R. Homsher | Special Effects Technician |
Visual Effects | Sherin Varghese | Stereoscopic Supervisor |
Visual Effects | Meredith Garrison | Visual Effects Production Assistant |
Editing | Roberto McGrath | Assistant Editor |
Production | Sam Lee | Assistant Location Manager |
Production | Kristen J. Nye | Payroll Accountant |
Crew | J.W. 'Corkey' Fornof | Pilot |
Production | Lynne Cannizzaro | Production Secretary |
Visual Effects | Erick Aragon | Rotoscoping Artist |
Visual Effects | Brian Hawkins | Stereoscopic Technical Director |
Crew | Rusty Hanson | Stunts |
Crew | Cynthia Madvig | Stand In |
Crew | Les Larson | Stunts |
Crew | Larry Davis | Stunts |
Directing | Carla McCloskey | Second Unit First Assistant Director |