Ο Στόχος (2017)
1942 και το τρίτο ράιχ είναι στο απόγειο του. Η τσεχική αντίσταση στο Λονδίνο αποφασίζει την πλέον φιλόδοξη επιχείρηση κατά τον Β` Παγκόσμιο Πόλεμο: το «Ανθρωποειδές». Δύο νεαροί νεοσύλλεκτοι κοντά στα 30 τους, ο Γιόζεφ Γκάμπσικ και ο Γιάν Κούμπις, στέλνονται στην Πράγα για να δολοφονήσουν τον πλέον αδίστακτο ηγέτη των ναζί: τον Ράινχαρντ Χάιντρικ, επικεφαλής της γκεστάπο και αρχιτέκτονας της «τελικής λύσης».
Director:
Cédric Jimenez
Writers:
David Farr, Cédric Jimenez, Audrey Diwan.
Jason Clarke Reinhard Heydrich |
|
Rosamund Pike Lina von Osten |
|
Jack O'Connell Jan Kubiš |
|
Jack Reynor Jozef Gabčík |
|
Mia Wasikowska Anna Novák |
|
Stephen Graham Heinrich Himmler |
|
Thomas M. Wright Josef Valčík |
|
Barry Atsma Karl Hermann Frank |
|
Geoff Bell Muller |
|
Enzo Cilenti Adolf Opálka |
|
David Horovitch Admiral Hansen |
|
Abigail Lawrie Libena Fafek |
|
David Rintoul General Wagner |
|
Ian Redford Ernst Rohm |
|
Adam Nagaitis Emile Čurda |
|
Céline Sallette Marie Moravec |
|
Gilles Lellouche Václav Morávek |
|
Steve Evets Jan Zelenka |
|
Noah Jupe Vlastimil "Aťa" Moravec |
|
Volker Bruch Schellenberg |
|
Oscar Kennedy Jan Milíč Zelenka |
|
Vernon Dobtcheff Emile Hacha |
|
Paul Brennen Břetislav Baumann |
|
Luca Fiorilli Castorp |
|
Krisztina Goztola Christine Weigel |
|
Lloyd Owen Commandant Schuster |
|
Bart Edwards Douglas Williams |
|
Jim Sturgeon Mr. Novak |
|
Peter Sztojanov Jr. Röhm's Guard |
Editing | Chris Dickens | Editor |
Costume & Make-Up | Olivier Bériot | Costume Design |
Writing | David Farr | Screenplay |
Writing | Cédric Jimenez | Screenplay |
Directing | Cédric Jimenez | Director |
Writing | Audrey Diwan | Screenplay |
Production | Reg Poerscout-Edgerton | Casting |
Directing | Isabelle Querrioux | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Erzsébet Rácz | Hairstylist |
Camera | Laurent Tangy | Director of Photography |
Sound | Guillaume Roussel | Music |
Camera | Bruno Calvo | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Anji Bemben | Hairstylist |
Art | Alexis McKenzie Main | Art Direction |
Costume & Make-Up | Corinne Bruand | Assistant Costume Designer |
Art | Jean-Philippe Moreaux | Production Design |
Visual Effects | Guy Monbillard | Special Effects Supervisor |
Sound | Katia Boutin | Dialogue Editor |
Sound | Philippe Penot | Foley |
Visual Effects | Guillaume Le Gouez | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Stéphanie Watrigant | Key Costumer |
Visual Effects | Michel Denis | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Lorraine Glynn | Hair Designer |
Art | Carine Demongueres | Draughtsman |
Sound | Nikolas Javelle | Sound Effects Editor |
Writing | Laurent Binet | Novel |
Camera | Marco Graziaplena | Camera Operator |
Visual Effects | Ronald Grauer | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Ronald Grauer | Special Effects Supervisor |
Lighting | Viktor Racsek | Rigging Gaffer |
Visual Effects | Gyula Krasnyánszky | Special Effects Supervisor |
Crew | Béla Gajdos | Armorer |
Crew | Abraham Goldblat | Post Production Supervisor |
Production | Lillie Jeffrey | Casting Associate |
Art | Zsuzsanna Borvendég | Art Direction |
Visual Effects | Philippe Aubry | Visual Effects Supervisor |
Crew | Fiú László | Armorer |
Crew | Christophe Maratier | Armorer |
Crew | Iván Steiner | Armorer |
Costume & Make-Up | Rita Horváth | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Sébastien Pierre | Foley |
Sound | Gwennolé Le Borgne | Supervising Sound Editor |
Sound | Pierre Picq | Boom Operator |
Crew | Nicolas Bonnet | Post-Production Manager |
Costume & Make-Up | Clarisse Domine | Makeup Artist |
Editing | Thialy Sow | First Assistant Editor |
Crew | Thialy Sow | Visual Effects Editor |
Crew | Luc Poullain | Aerial Coordinator |
Camera | Grégori Gajéro | Underwater Camera |
Production | Katy Covell | Casting Assistant |
Production | Ollie Gilbert | Casting Assistant |
Sound | Bálint Csáki | Boom Operator |
Visual Effects | Benjamin Blatière | Digital Compositors |
Production | Eszter Izso | Casting |
Costume & Make-Up | Szandra Gerö | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Péter Gyöngyösi | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Nóra Koltai | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Zalaveczki Viktória | Makeup Artist |
Production | Éva Kovács | Production Manager |
Production | Olivier Lagny | Production Manager |
Visual Effects | Etienne Allard | Digital Compositors |
Visual Effects | Gaetan Baldy | Digital Compositors |
Visual Effects | Natacha Brohan | Digital Compositors |
Crew | János Felföldi | Armorer |
Crew | Tamás Lindenberger | Armorer |
Crew | Attila Varsányi | Pyrotechnician |
Crew | László Pintér | Pyrotechnician |
Crew | Gábor Pesta | Stunts |
Sound | Cédric Deloche | Sound Mixer |
Sound | János Csáki Jr. | Boom Operator |
Art | Petra Balogh | Draughtsman |
Art | Dániel Miklós | Set Designer |
Costume & Make-Up | László Donkó | Key Costumer |
Visual Effects | Marion Frelat | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Clement Zveguintzoff | Visual Effects Coordinator |
Lighting | Guillaume Lemerle | Gaffer |
Lighting | Tibor Kecskeméti | Gaffer |
Lighting | Márk Büti | Electrician |