American Woman (2018)
Σε μια μικρή κωμώπολη της Πενσυλβάνιας, η 32χρονη Deb προσπαθεί να μεγαλώσει τον εαυτό της, αλλά και την έφηβη κόρη της, Bridget μαζί με τον γιό της Jesse. Ένα βράδυ η Deb έχει μείνει με τον εγγονό της καθώς η Bridget έχει βγεί έξω να διασκεδάσει, μόνο που το επόμενο πρωί η Deb δεν βρίσκει την κόρη της πουθενά. Με την υπόθεση εξαφάνισης να μην έχει επιλυθεί και χωρίς να γνωρίζει αν η κόρη της είναι ζωντανή ή νεκρή, η Deb προσπαθεί να μεγαλώσει τον εγγονό της και να κάνει σωστές επιλογές στη ζωή της.
Director: Jake Scott
Sienna Miller Deb Callahan |
|
Christina Hendricks Kath |
|
Aaron Paul Chris |
|
Will Sasso Terry |
|
Sky Ferreira Bridget Callahan |
|
Pat Healy Ray |
|
Alex Neustaedter Tyler Hanrick |
|
E. Roger Mitchell Det. Sergeant Morris |
|
Kentucker Audley Brett Tobeck |
|
Aidan McGraw Jesse (Age 7) |
|
Aidan Fiske Jesse (Age 13) |
|
Amy Madigan Peggy |
|
Alexander Joseph Wildes Jesse (Age 1) |
|
Maximus Thomas Wildes Jesse (Age 1) |
|
Katie Elinoff Cindy |
|
Rene Cadet Paul |
|
Gavin Earle Murph (Age 10) |
|
Kobi Polisky Patrick (Age 8) |
|
Adrianne Krstansky Carol Hanrick |
|
Kelly Rose Golden Jenna Cunningham |
|
Bates Wilder Detective O'Brien |
|
Chet Harding Local News Reporter |
|
Gwen Callahan Mrs. Clancy |
|
Karen Elverson Mrs. Caponi |
|
Rosemary Mahoney Mrs. Hastings |
|
Maggie Castle Brett's Wife |
|
Dennis Staroselsky Professor Walters |
|
Tyler Wesley Parrish Murph (Age 16) |
|
Jack Brunault Patrick (Age 14) |
|
Maggie Budzyna Colleen |
|
Dottie Reid Aunt Dottie |
|
Jack Reid Uncle Jack |
|
Christopher Hickey Priest |
|
Rebecca Gibel Nursing Assistant #1 |
|
Georgia Lyman Nursing Assistant #2 |
|
Nancy Villone Shawna |
|
Matt Merritt Murph (Age 21) |
|
Logan Hallowell Patrick (Age 18) |
|
Sarah Amber Newcomb Sarah |
|
Dee Nelson Mrs. Coates |
|
Gillian Mariner Gordon Derrick Daughter |
|
Rachel Singer Mrs. Derrick |
|
Joseph Oliveira Man at the House (uncredited) |
|
Lexie Roth Search Party Member (uncredited) |
|
Danielle Lyons Search Party Volunteer (uncredited) |
|
Michael Marchand Police Officer (uncredited) |
|
Tom Mariano Search Party Member (uncredited) |
|
Mazen Elkot Customer (uncredited) |
|
Travis Starr Football Fan (uncredited) |
|
Lisa Wynn Football Game Spectator (uncredited) |
Production | Ridley Scott | Producer |
Camera | John Mathieson | Director of Photography |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Production | Carmen Cuba | Casting |
Sound | Dawn Fintor | Foley Artist |
Sound | Alicia Stevenson | Foley Artist |
Directing | Jake Scott | Director |
Production | Carolyn Pickman | Local Casting |
Crew | John Vincent Mason | Stunt Coordinator |
Sound | Andy Hay | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Jonathan Rosenthal | Executive Producer |
Production | Brad Ingelsby | Executive Producer |
Writing | Brad Ingelsby | Writer |
Art | Happy Massee | Production Design |
Editing | Emma Stickgold | Assistant Editor |
Production | Helen Geier | Casting Associate |
Production | Kevin J. Walsh | Producer |
Crew | Agnes Obel | Additional Music |
Costume & Make-Up | Tina Ulee | Costume Supervisor |
Camera | Mark Schmidt | "A" Camera Operator |
Sound | Drew Webster | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Sherryn Smith | Key Makeup Artist |
Sound | Michael D. Wilhoit | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Liz Bernstrom | Makeup Department Head |
Sound | Kimberly Ellis | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Raul Hernandez | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Hillary Derby | Tailor |
Crew | Mike Smith | Stunt Coordinator |
Art | Michael C. Stone | Art Direction |
Costume & Make-Up | Shayna Passaretti | Key Hair Stylist |
Crew | Paul Marini | Stunt Coordinator |
Camera | Seacia Pavao | Still Photographer |
Sound | Brian Magrum | ADR Mixer |
Crew | John Ruggieri | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Alex Bovaird | Costume Design |
Directing | Jenna Dayton | Script Supervisor |
Crew | Sera Trimble | Stunts |
Production | Michael A. Pruss | Producer |
Sound | Tom Williams | Sound Mixer |
Sound | Nicholas Fitzgerald | Music Editor |
Art | Danica Chipman | Set Decoration |
Art | Amy Teitter | Property Master |
Production | Matt Bouldry | Casting Associate |
Lighting | James R. Mitchell | Best Boy Electric |
Production | Feifei Ling | Production Coordinator |
Camera | Terrence Hayes | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Paula Dion | Hairstylist |
Camera | Basil Smith | First Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Frank Barbosa | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Marissa Giammarco | Makeup Artist |
Camera | Eric Komar | Key Grip |
Editing | Joi McMillon | Editor |
Production | Erika Olde | Executive Producer |
Production | Shea Kammer | Executive Producer |
Production | Shea Kammer | Unit Production Manager |
Sound | Adam Wiltzie | Original Music Composer |
Sound | David Jobe | Foley Mixer |
Art | Megan Blake | Graphic Designer |
Crew | Wendy Overly | Dialect Coach |
Lighting | Joshua Dreyfus | Gaffer |
Art | Justin Bliss | Assistant Property Master |
Art | Beth Anderson | Assistant Property Master |
Art | Guy L. Bermel | Leadman |
Editing | Daniel Morfesis | First Assistant Editor |
Sound | Charley Stauber | Assistant Sound Editor |
Production | Brad Feinstein | Producer |
Visual Effects | Paul O'Shea | Visual Effects Supervisor |
Production | Joseph Ingrassia | Executive Producer |
Production | Ryan Stowell | Executive Producer |
Camera | Tobias Haller | Best Boy Grip |
Lighting | Mark Price | Rigging Gaffer |
Sound | Bob Lacivita | ADR Mixer |
Art | Stephen Gavin | Construction Coordinator |
Camera | Jamie Fitzpatrick | First Assistant "B" Camera |
Crew | Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Art | Alix Metros | Art Department Coordinator |
Production | Alex Berard | Location Manager |
Camera | Mark Killian | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Mike DeGrazzio | Digital Imaging Technician |
Costume & Make-Up | Tyler Kinney | Key Costumer |
Camera | Eve Strickman | Second Assistant "A" Camera |
Directing | Kenneth Donaldson | Second Assistant Director |
Camera | John F. McCarthy | Camera Loader |
Production | Brandon Hollyer | First Assistant Accountant |
Production | Billy Dowd | Extras Casting |
Directing | Howell Caldwell | First Assistant Director |
Production | Rosa Garces | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Margaret Codola | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Brian Nunez | Key Hair Stylist |
Production | Jordan Foley | Executive Producer |
Sound | Mark Shaw | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Ginny Colangelo | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Matt Passarelli | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Brian Sprouse | Costume Assistant |
Production | Jarin Rossiter | Production Supervisor |
Production | Elliott Adkins | Assistant Production Coordinator |
Production | Tevya Desiderio | Production Secretary |
Art | C. Kent Lanigan | Property Master |
Crew | Renee Minasian | Post Production Supervisor |
Sound | Ian Herbert | Music Coordinator |
Art | Niko Diaz | Set Dresser |
Camera | Tim Catz | Dolly Grip |
Camera | Joe Christofori | First Assistant "B" Camera |