Ο Άνθρωπος που Γνώριζε το Άπειρο (2016)
Ένας φτωχός νεαρός Ινδός καταφέρνει, κατά τη διάρκεια του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, να γίνει δεκτός από το πανεπιστήμιο του Καίμπριτζ, όπου θα γίνει πρωτοπόρος σε μαθηματικές θεωρίες υπό την καθοδήγηση του καθηγητή του.
Director:
Matt Brown
Writer:
Matt Brown
Dev Patel Srinivasa Ramanujan |
|
Jeremy Irons G. H. Hardy |
|
Toby Jones Littlewood |
|
Devika Bhise Janaki |
|
Stephen Fry Sir Francis Spring |
|
Kevin McNally Major MacMahon |
|
Jeremy Northam Bertrand Russell |
|
Anthony Calf Howard |
|
Pádraic Delaney Beglan |
|
Shazad Latif Chandra Mahalanobis |
|
Roger Narayan Scribe |
|
Arundathi Nag Komalatammal |
|
Dhritiman Chatterjee Narayana Iyer |
|
Richard Johnson Vice Master Henry Jackson |
|
Raghuvir Joshi Narasimha |
|
Malcolm Sinclair Professor Cartwright |
|
San Shella Dr. Muthu |
|
Richard Cunningham Hobson |
|
Thomas Bewley Baker |
|
Pip Barclay Student |
|
David Shaw-Parker Porter |
|
Dominic Cazenove Waiter |
|
Nicholas Agnew Andrew Hartley |
|
Alan Booty Grocer |
|
Shenagh Govan Postal Worker |
|
Alexander Forsyth Cadet |
|
Enzo Cilenti Doctor |
|
Elaine Caulfield Hospital Nurse |
|
Alex Bartram Hospital Doctor |
|
Christopher Ravenscroft J. J. Thompson |
|
Imogen Sage Nursie (uncredited) |
Camera | Larry Smith | Director of Photography |
Sound | Richard Henderson | Music Editor |
Sound | Peter Clarke | Music Editor |
Production | Edward R. Pressman | Producer |
Art | Luciana Arrighi | Production Design |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Production | Joseph Newton Cohen | Executive Producer |
Production | Tristine Skyler | Executive Producer |
Crew | Meg Clark | Post Production Supervisor |
Sound | Stephen Coleman | Orchestrator |
Costume & Make-Up | Cate Hall | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Cate Hall | Makeup Designer |
Production | Jim Young | Producer |
Sound | Samir Foco | Supervising Sound Effects Editor |
Production | Jon Katz | Producer |
Production | Sofia Sondervan | Producer |
Production | Phil Hunt | Executive Producer |
Production | Simon Moseley | Line Producer |
Production | Compton Ross | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Ann Maskrey | Costume Design |
Production | Reg Poerscout-Edgerton | Casting |
Sound | Del Spiva | Music Editor |
Production | Richard Toussaint | Executive Producer |
Production | Huw Penallt Jones | Co-Producer |
Lighting | Stefan Mitchell | Electrician |
Production | John David Gunkle | Unit Manager |
Art | Justin Warburton-Brown | Art Direction |
Sound | Jason Swanscott | Foley Artist |
Camera | Richard Blanshard | Still Photographer |
Art | Andrew Munro | Supervising Art Director |
Sound | Will Riley | Sound Effects Editor |
Art | Arthur Wicks | Property Master |
Sound | Tim Cavagin | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Simon Chase | Supervising Dialogue Editor |
Directing | San Davey | Script Supervisor |
Camera | Robert Binnall | "B" Camera Operator |
Production | Ben Gladstone | Location Manager |
Costume & Make-Up | Annette Field | Makeup & Hair |
Sound | Nigel Mills | Dialogue Editor |
Editing | JC Bond | Editor |
Camera | Sean Connor | First Assistant "B" Camera |
Lighting | Michael McDermott | Gaffer |
Sound | Phil Lee | Sound Effects Editor |
Sound | Robert Chen | Sound Effects Editor |
Art | Max Klaentschi | Art Department Assistant |
Writing | Matt Brown | Screenplay |
Directing | Matt Brown | Director |
Production | Matt Brown | Producer |
Writing | Matt Brown | Writer |
Production | Shail Shah | Executive Producer |
Camera | Derek Walker | Steadicam Operator |
Art | Damian Léon Watts | Assistant Art Director |
Production | Lillie Jeffrey | Casting Associate |
Sound | Travis MacKay | ADR Mixer |
Sound | Adam Mendez | Foley Mixer |
Camera | Paul Wheeldon | First Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Nicola Rapley | Costume Supervisor |
Visual Effects | Richard Van Den Bergh | Special Effects Supervisor |
Production | Pamela Godfrey | Executive Producer |
Crew | Pamela Godfrey | Unit Publicist |
Production | Alice Dawson | Line Producer |
Visual Effects | Piers Hampton | Visual Effects Supervisor |
Sound | Ian Voigt | Production Sound Mixer |
Camera | Kevin Foy | Grip |
Writing | Robert Kanigel | Novel |
Production | Robert Kanigel | Co-Producer |
Production | Katy Covell | Casting Assistant |
Production | Ollie Gilbert | Casting Assistant |
Production | Jessica Woodland | Assistant Location Manager |
Art | Laura Miller | Art Department Assistant |
Production | Abby Mills | Assistant Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Louise Coles | Makeup & Hair |
Production | Victoria Zalin | Production Coordinator |
Editing | Elyse Holloway | First Assistant Editor |
Crew | Crispin Layfield | Stunt Coordinator |
Camera | Ronan Murphy | Key Grip |
Lighting | Jack Powell | Electrician |
Production | Masayuki Takase | Associate Producer |
Sound | Andy Stallabrass | ADR Mixer |
Art | Lizzie Kilham | Standby Art Director |
Camera | Mardon de Carvalho | Digital Imaging Technician |
Camera | Jack Knott | Camera Trainee |
Directing | Lydia Currie | First Assistant Director |
Camera | Andrew Jones | Second Assistant "B" Camera |
Art | Liz Colbert | Graphic Designer |
Art | John Moolenschot | Construction Manager |
Camera | Ray Meere | First Assistant "B" Camera |
Lighting | Barry McCulloch | Electrician |
Production | Mark Montgomery | Executive Producer |
Production | Gary Ellis | Executive Producer |
Production | Anand Tharmaratnam | Associate Producer |
Production | Masaaki Tanaka | Executive Producer |
Production | Manraj S. Sekhon | Executive Producer |
Production | Min-Li Tan | Executive Producer |
Sound | Tami Lester | Music Supervisor |
Crew | Raghuvir Joshi | Dialect Coach |
Production | Swati Bhise | Executive Producer |
Production | Swati Bhise | Associate Producer |
Directing | Liam Shaw | Third Assistant Director |
Production | Joe Thomas | Producer |
Crew | Barrie Williams | Transportation Captain |
Production | Melissa Robyn Glassman | Associate Producer |
Camera | Dan Gamble | Second Assistant "A" Camera |
Production | Sarah Ramey | Associate Producer |
Crew | Trisha Joyce | Set Medic |
Costume & Make-Up | Ann Taylor | Assistant Costume Designer |
Directing | Jennie Fava | Second Assistant Director |
Art | Liz Ainley | Set Decoration |
Production | Nick Bain | Associate Producer |
Sound | Coby Brown | Original Music Composer |
Production | Sam Raj Kumar Wilson | Associate Producer |
Production | Nariaki Kumagi | Associate Producer |
Production | Toshinori Nakai | Associate Producer |
Production | James Passin | Associate Producer |
Production | Anthony Timothy Morris | Associate Producer |
Production | Audrey Kathleen Chong | Associate Producer |
Production | Parveen Shereef | Associate Producer |
Production | Apparswamy Subramanian | Associate Producer |
Production | Vinod Kumar | Associate Producer |
Production | David Cochrane | Associate Producer |
Production | Tayyab Madni | Associate Producer |
Production | Manjul Bhargava | Associate Producer |
Production | Ken Ono | Associate Producer |
Production | Sarah Louise Kay | Production Accountant |
Camera | Oliver Squire | Camera Trainee |
Camera | Kev Marchant | Assistant Grip |
Production | Laura Evans | Production Secretary |
Production | Aaron Hopkins | Production Assistant |
Production | Jojo Warne | Assistant Location Manager |
Art | Melissa Herrington | Storyboard Artist |
Art | Caitlyn Carradine | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Micka Agosta | Key Costumer |
Lighting | kyle mann | Best Boy Electric |
Lighting | Larry Park | Rigging Gaffer |