Jumanji: Καλώς Ήρθατε στη Ζούγκλα (2017)
Τέσσερις έφηβοι δοκιμάζουν να παίξουν ένα παλιό βιντεογκέιμ, το οποίο τους «ρουφάει» και τους μετατρέπει σε ήρωες ενός παιχνιδιού επιβίωσης σε μια επικίνδυνη ζούγκλα.
Director:
Jake Kasdan
Writers:
Scott Rosenberg, Jeff Pinkner, Chris McKenna, Erik Sommers.
Dwayne Johnson Dr. Smolder Bravestone |
|
Kevin Hart Franklin 'Mouse' Finbar |
|
Jack Black Professor Sheldon 'Shelly' Oberon |
|
Karen Gillan Ruby Roundhouse |
|
Rhys Darby Nigel Billingsley |
|
Bobby Cannavale Van Pelt |
|
Nick Jonas Jefferson 'Seaplane' McDonough |
|
Alex Wolff Young Spencer Gilpin |
|
Ser'Darius Blain Young Anthony 'Fridge' Johnson |
|
Madison Iseman Young Bethany Walker |
|
Morgan Turner Young Martha Kaply |
|
Sean Buxton Jogger |
|
Mason Guccione Gamer |
|
Marin Hinkle Spencer's Mom |
|
Tracey Bonner Fridge's Mom |
|
Najah Jackson Girl in Car |
|
Natasha Charles Parker Bethany's Mom |
|
Kat Altman Lucinda |
|
Maribeth Monroe Teacher |
|
Missi Pyle Coach Webb |
|
Michael Shacket Fussfeld |
|
Jamie Renell Male Gym Teacher |
|
Marc Evan Jackson Principal Bentley |
|
Carlease Burke Miss Mathers |
|
Jason New Bivouac Biker |
|
Rohan Chand Kid at Bazaar |
|
William Tokarsky Bread Vendor |
|
Tait Fletcher Scorpion Recipient |
|
Stephen Dunlevy Transportation Shed Guard |
|
Rob Mars Transportation Shed Guard |
|
Colin Hanks Alex Vreeke (uncredited) |
|
Virginia Newcomb Alex's Wife (uncredited) |
|
Sylvia Jefferies Jogger's Wife (uncredited) |
|
Daniel Salyers High School Student (uncredited) |
|
Tim Matheson Old Man Vreeke (uncredited) |
|
Tad Sallee Skater Punk (uncredited) |
|
Ryan Baughman Boy #1 (uncredited) |
|
Maddie Nichols Kid #2 (uncredited) |
|
Ashley Lonardo Kid #3 (uncredited) |
|
Friday Chamberlain Amazon Warrior (uncredited) |
|
Ted Williams Gypsy Cowboy (uncredited) |
|
Juan Gaspard The Spy (uncredited) |
|
Scott Hunter Van Pelt's Henchman (uncredited) |
|
Maiya Boyd Cute Bazaar Kid (uncredited) |
|
Natasha Mayet Berber Lady (uncredited) |
|
Danny Pardo Bazaar Vendor (uncredited) |
Production | Jeanne McCarthy | Casting |
Writing | Jonathan Hensleigh | Original Film Writer |
Editing | Mark Helfrich | Editor |
Art | Ronald R. Reiss | Set Decoration |
Writing | Scott Rosenberg | Screenplay |
Directing | Jack Gill | Second Unit Director |
Art | Stella Vaccaro | Set Designer |
Production | Owen Paterson | Production Designer |
Production | Ted Field | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Laura Jean Shannon | Costume Designer |
Art | Hugo Santiago | Art Direction |
Crew | Tim Sitarz | Stunts |
Production | Dwayne Johnson | Executive Producer |
Visual Effects | Jerome Chen | Visual Effects Supervisor |
Editing | Steve Edwards | Editor |
Camera | Gyula Pados | Director of Photography |
Writing | Chris Van Allsburg | Book |
Writing | Chris Van Allsburg | Original Film Writer |
Production | William Teitler | Producer |
Directing | Jake Kasdan | Director |
Production | Jake Kasdan | Executive Producer |
Writing | Greg Taylor | Original Film Writer |
Writing | Jim Strain | Original Film Writer |
Production | David B. Householter | Executive Producer |
Production | David B. Householter | Unit Production Manager |
Sound | Jussi Tegelman | Sound Editor |
Production | Basil Grillo | Unit Production Manager |
Directing | Matt Rebenkoff | First Assistant Director |
Crew | Gary Hymes | Stunt Coordinator |
Crew | Hiro Koda | Utility Stunts |
Crew | Felipe Savahge | Stunt Double |
Editing | Doug Delaney | Digital Intermediate Colorist |
Crew | Jalil Jay Lynch | Stunts |
Crew | Tanoai Reed | Stunts |
Crew | Kenny Bartram | Stunts |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Crew | Derek Graf | Stunts |
Crew | Rob Mars | Stunts |
Visual Effects | David Nelson | Visual Effects Supervisor |
Writing | Jeff Pinkner | Screenplay |
Sound | Julian Slater | Sound Designer |
Sound | Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Sound | Julian Slater | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Henry Jackman | Original Music Composer |
Production | Nicole Abellara Hallman | Casting |
Production | Matt Tolmach | Producer |
Crew | Logan Holladay | Stunts |
Crew | Logan Holladay | Stunt Double |
Crew | Craig H. Davidson | Utility Stunts |
Production | Dany Garcia | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Toni G | Makeup Department Head |
Crew | Tait Fletcher | Stunts |
Crew | Damien Bray | Utility Stunts |
Visual Effects | Julia Frey | Visual Effects Producer |
Art | Steve Cooper | Art Direction |
Crew | Jahnel Curfman | Stunts |
Writing | Chris McKenna | Screenplay |
Writing | Chris McKenna | Screenstory |
Crew | Jawed El Berni | Stunts |
Crew | Myles Humphus | Stunts |
Crew | Myles Humphus | Stunt Double |
Crew | Stephen Conroy | Stunts |
Crew | Greg Sproles | Stunts |
Crew | Chelsea Bruland | Stunts |
Visual Effects | Tom Barber | Visual Effects Producer |
Production | Mike Weber | Executive Producer |
Production | Meagan Lewis | Location Casting |
Sound | Jon Title | Sound Designer |
Visual Effects | Robin L. D'Arcy | Visual Effects Producer |
Writing | Erik Sommers | Screenplay |
Production | Katie Doyle | Location Casting |
Crew | Victor Favrin | Stunts |
Visual Effects | Scott Puckett | Visual Effects Producer |
Sound | Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Patricia Klawonn | Set Designer |
Crew | Oakley Lehman | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Tim LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Jason Sanford | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Ineke Majoor | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Sébastien Moreau | Visual Effects Producer |
Sound | Yann Delpuech | Sound Editor |
Sound | Shaughnessy Hare | Sound Editor |
Sound | Joel Shryack | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Marco Maldonado | Visual Effects Supervisor |
Crew | Nito Larioza | Fight Choreographer |
Costume & Make-Up | Heather Mages | Makeup Artist |
Crew | Nico Woulard | Stunts |
Crew | Ashlen Aquila | Utility Stunts |
Costume & Make-Up | Robin Roberts | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Isabelle Langlois | Visual Effects Producer |
Crew | Tony McFarr | Stunts |
Crew | Tim Drnec | Utility Stunts |
Production | Hiram Garcia | Co-Producer |
Directing | Cate Hardman | Script Supervisor |
Crew | Nicolas Bosc | Stunts |
Crew | Scott Hunter | Stunts |
Crew | Shane Habberstad | Stunt Double |
Crew | Tim Soergel | Stunt Double |
Sound | Manish Raval | Music Supervisor |
Production | Melvin Mar | Co-Producer |
Sound | Tom Wolfe | Music Supervisor |
Crew | Marc Scizak | Utility Stunts |
Production | Ashley Lambert | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Alexandre Lafortune | Visual Effects Supervisor |
Crew | Chick Bernhard | Stunts |
Crew | Casey Hendershot | Stunts |
Crew | Allan Padelford | Stunts |
Crew | Allan Padelford | Stunt Driver |
Crew | Hamid-Reza Benjamin Thompson | Stunts |
Crew | Malosi Leonard | Stunts |
Costume & Make-Up | Roz Music | Makeup Artist |
Crew | Jimmy Waitman | Stunt Double |
Crew | David Castillo | Stunts |
Costume & Make-Up | Merc Arceneaux | Makeup Artist |
Visual Effects | Melanie La Rue | Visual Effects Producer |
Crew | Tom Crisp | Utility Stunts |
Crew | Ryan Happy | Stunts |
Crew | Jason Charles Hill | Stunt Driver |
Crew | Garrett Hammond | Stunt Coordinator |
Crew | Bayland Rippenkroeger | Stunts |
Art | Vince Mountain | Set Designer |
Crew | Joanna Bennett | Stunt Double |
Crew | Collin Hymes | Stunts |
Crew | Tad Griffith | Stunts |
Crew | Aden Stay | Stunts |
Costume & Make-Up | Debra Beebe | Costume Supervisor |
Crew | Adam Horwitz | Stunts |
Visual Effects | Chris Waegner | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Anouk L'Heureux | Visual Effects Producer |
Crew | Rico Burgos | Utility Stunts |
Production | Hannah Caruso | Casting Assistant |
Production | Alexandra Di Giacomo | Extras Casting Assistant |
Crew | Urs Inauen | Stunts |
Visual Effects | Yani Lathouris | Visual Effects |
Production | Toni Avalos | Extras Casting |
Visual Effects | Jordan Soles | Visual Effects Producer |
Crew | Tony Lazzara | Stunts |
Crew | Chris Denison | Stunts |
Production | Mary Huber | Extras Casting |
Crew | Richard C. Taylor | Stunts |
Crew | Jess Lundgren | Stunts |
Visual Effects | Simon Rosenthal | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Glenn Melenhorst | Visual Effects Supervisor |
Crew | Ryan Orr | Stunts |
Crew | Samuel J. Paul | Stunts |
Crew | Samuel J. Paul | Stunt Double |
Production | Brian Webb | Extras Casting Assistant |
Production | Blossom Peters | Extras Casting Assistant |
Production | Rick Messina | Casting Associate |
Production | Debbie Andrews | Casting |
Production | Chris Velez | Casting Associate |
Directing | Paul Schneider | Second Assistant Director |
Crew | Chris Barrett | Stunts |
Visual Effects | Scott Aaron Silver | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Robert Winter | Visual Effects Supervisor |
Crew | Duane Burkhart | Utility Stunts |
Crew | Rich Volp | Utility Stunts |
Crew | Michael J. Waitman | Stunts |
Crew | Jacob B. Wright II | Stunts |
Crew | Jacob B. Wright II | Stunt Double |
Crew | Mark Dobson | Stunts |
Crew | Jordan Scott | Stunt Double |
Production | George Ludlow | Casting Coordinator |
Production | Alyssa Jacobson | Extras Casting |