Η Ανταλλαγή (2008)
Λος Άντζελες 1928: Ένα Σάββατο πρωί η Κριστίν Κόλινς αποχαιρετά, όπως κάθε μέρα άλλωστε, τον 9χρονο μοναχογιό της Ουόλτερ και πηγαίνει στη δουλειά της. Όταν όμως επιστρέφει, ο γιος της έχει μυστηριωδώς εξαφανιστεί. Μετά από πολλές αποτυχημένες έρευνες, ένα αγόρι εμφανίζεται από το πουθενά και ισχυρίζεται πως είναι ο γιος της. Όταν πιέζει τις Αρχές να συνεχίσουν τις έρευνες προκειμένου να βρεθεί το παιδί της, η Κριστίν συνειδητοποιεί πως οι γυναίκες δεν επιτρέπεται να προκαλούν το σύστημα γιατί το πληρώνουν ακόμα και με την ίδια τους τη ζωώ. Μοναδικός της σύμμαχος σε αυτήν την άνιση μάχη, ένας ακτιβιστής ιερωμένος που τη βοηθά να παλέψει ενάντια στο διεφθαρμένο σύστημα για να ανακαλύψει μια αλήθεια που δεν αφήνει κανέναν ανεπηρέαστο!
Director: Clint Eastwood
Angelina Jolie Christine Collins |
|
John Malkovich Rev. Gustav Briegleb |
|
Jeffrey Donovan Captain J.J. Jones |
|
Michael Kelly Detective Lester Ybarra |
|
Colm Feore Chief James E. Davis |
|
Jason Butler Harner Gordon Northcott |
|
Amy Ryan Carol Dexter |
|
Geoff Pierson S.S. Hahn |
|
Denis O'Hare Dr. Jonathan Steele |
|
Frank Wood Ben Harris |
|
Peter Gerety Dr. Earl W. Tarr |
|
Reed Birney Mayor Cryer |
|
Gattlin Griffith Walter Collins |
|
Michelle Gunn Sandy |
|
Jan Devereaux Operator |
|
Erica Grant Operator |
|
Antonia Bennett Operator |
|
Kerri Randles Operator |
|
Morgan Eastwood Girl on Tricycle |
|
Madison Hodges Neighborhood Girl |
|
Devon Conti Arthur Hutchins |
|
Ric Sarabia Man at Diner |
|
J.P. Bumstead Cook |
|
Debra Christofferson Police Matron at Train |
|
Russell Edge Reporter at Train |
|
Stephen W. Alvarez Reporter at Train |
|
Pete Rockwell Reporter at Precinct |
|
John Harrington Bland Dr. John Montgomery |
|
Pamela Dunlap Mrs. Fox |
|
Roger Hewlett Officer Morelli |
|
Jim Cantafio Desk Sergeant |
|
Maria J. Rockwell Police Matron at Precinct |
|
Wendy Worthington Reception Nurse |
|
Riki Lindhome Examination Nurse |
|
Dawn Flood Morning Nurse |
|
Dale Dickey Patient |
|
Eddie Alderson Sanford Clark |
|
Sterling Wolfe Briegleb's Aide |
|
Michael McCafferty Ticket Vendor |
|
David Goldman Administrator |
|
Anthony De Marco Abducted Kid |
|
Joshua Logan Moore Abducted Kid |
|
Joe Kaprielian Abducted Kid |
|
Muriel Minot Secretary |
|
Kevin Glikmann Male Orderly |
|
Drew Richards Holding Officer |
|
Hope Shapiro Medication Nurse |
|
Caleb Campbell Backup Detective |
|
Jeff Cockey Backup Detective |
|
Zach Mills News Vendor |
|
Kelly Lynn Warren Rachel Clark |
|
Colby French Bob Clark |
|
Scott Leva Mountie |
|
Richard King Mountie |
|
Clint Ward Mountie |
|
Michael Dempsey Man on Street |
|
Peter Breitmayer Chairman Thorpe |
|
Phil Van Tee Councilman |
|
Jim Nieb Reporter at Hearing |
|
Lily Knight Mrs. Leanne Clay |
|
Jeffrey Hutchinson Mr. Clay |
|
Brian Prescott Courtroom Bailiff |
|
Ryan Cutrona Judge |
|
Mary Stein Janet Hutchins |
|
Gregg Binkley Jury Foreman |
|
William Charlton Prison Guard |
|
Cooper Thornton Prison Guard |
|
E.J. Callahan Warden |
|
Asher Axe David Clay |
|
Devon Gearhart Winslow Boy |
|
Dalton Stumbo Winslow Boy |
|
Austin Mensch Boy in Coop |
|
Jen Lilley Switchboard Operator (uncredited) |
|
Navah Raphael Phone Operator (uncredited) |
|
Suzanne LaChasse Operator (uncredited) |
|
William Brent Screaming Boy (voice, uncredited) |
|
Callie Thompson Farm Girl (uncredited) |
|
Michael Lovern Train Passenger (uncredited) |
|
Patrizia Milano Train Passenger (uncredited) |
|
January Welsh Train Passenger (uncredited) |
|
Jarrod Robbins Reporter (uncredited) |
|
Marissa Welsh Lady in White (uncredited) |
|
Kerry Hennessy Church Member / Protestor / Witness (uncredited) |
|
JW Wiseman Orderly #2 (uncredited) |
|
Christopher Karl Johnson Protester / Man on Corner with Newspaper Smoking (uncredited) |
|
Jessica Irvine Drake Protestor (uncredited) |
|
Kimberly Langley Protestor (uncredited) |
|
Jennifer Swirtz Protestor (uncredited) |
|
Andre Alexsen LA City Councilman (uncredited) |
|
John H. Tobin Northcott Defense Counsel (uncredited) |
|
Dominick Dunne Man on Jury (uncredited) |
|
Danton Dabar Prison Guard #3 (uncredited) |
|
Scott Pierce Prison Doctor (uncredited) |
|
Gary Buckner Prison Executioner (uncredited) |
|
Bruce Holman Execution Observer (uncredited) |
Directing | Clint Eastwood | Director |
Production | Clint Eastwood | Producer |
Sound | Clint Eastwood | Music |
Sound | Lennie Niehaus | Orchestrator |
Sound | Lennie Niehaus | Conductor |
Art | Adrian Gorton | Set Designer |
Editing | Joel Cox | Editor |
Production | Brian Grazer | Producer |
Camera | Bill Coe | First Assistant "A" Camera |
Camera | Tom Stern | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Deborah Hopper | Costume Designer |
Art | James J. Murakami | Production Design |
Production | Ellen Chenoweth | Casting |
Production | Robert Lorenz | Producer |
Sound | David Boulton | ADR Mixer |
Production | Ron Howard | Producer |
Sound | David Arnold | Supervising Dialogue Editor |
Camera | Paul Wilkowsky | Grip |
Sound | Kyle Eastwood | Music Arranger |
Sound | Michael Stevens | Music Arranger |
Art | Patrick M. Sullivan | Art Direction |
Art | Dianne Wager | Set Designer |
Writing | J. Michael Straczynski | Writer |
Production | Jim Whitaker | Executive Producer |
Production | Geyer Kosinski | Executive Producer |
Production | Tim Moore | Executive Producer |
Production | Tim Moore | Unit Production Manager |
Art | Gary Fettis | Set Decoration |
Crew | Buddy Van Horn | Stunt Coordinator |
Sound | Juno J. Ellis | ADR Supervisor |
Editing | Gary D. Roach | Editor |
Costume & Make-Up | Tania McComas | Makeup Department Head |
Crew | Chuck Waters | Stunts |
Camera | Charles Saldaña | Key Grip |
Costume & Make-Up | Carol A. O'Connell | Hair Department Head |
Sound | Rick Canelli | ADR Recordist |
Visual Effects | Debora Dunphy | Compositing Supervisor |
Visual Effects | Geoffrey Hancock | Visual Effects Supervisor |
Crew | Larry Holt | Stunts |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Visual Effects | David Hughes | Modeling |
Production | Geoffrey Miclat | Casting Associate |
Visual Effects | Steve Riley | Special Effects Supervisor |
Editing | Blu Murray | Assistant Editor |
Crew | Richard Bucher | Stunts |
Crew | Liz Radley | CG Supervisor |
Lighting | Ross Dunkerley | Chief Lighting Technician |
Directing | Peter Dress | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Jo Kissack Folsom | Set Costumer |
Art | Michael Sexton | Property Master |
Sound | James Matheny | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Nancy McArdle | Costume Supervisor |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Sound | Paul Berolzheimer | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Mark Freund | Visual Effects Supervisor |
Sound | Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Alana Stelling | Transportation Captain |
Crew | Larry Stelling | Transportation Coordinator |
Directing | Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Corey Bronson | Set Costumer |
Crew | Deborah L. Mazor | Stunts |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Sound | Alan Robert Murray | Supervising Sound Editor |
Art | Pam Cartmel | Assistant Art Director |
Sound | Lucy Coldsnow-Smith | Dialogue Editor |
Sound | Flash Deros | Boom Operator |
Visual Effects | Michael Owens | Visual Effects Supervisor |
Camera | Stephen S. Campanelli | Steadicam Operator |
Editing | Kurt Smith | Color Timer |
Visual Effects | Jinnie Pak | Visual Effects Producer |
Art | Edward J. Protiva | Leadman |
Crew | Ryan Murphy | Mix Technician |
Visual Effects | Darin McCormick-Millett | Visual Effects Producer |
Sound | William Cawley | Sound Effects Editor |
Sound | Lisa J. Levine | ADR Editor |
Sound | Chris McGeary | Music Editor |
Costume & Make-Up | Jay Wejebe | Makeup Artist |
Art | William Gideon | Construction Foreman |
Costume & Make-Up | Patricia DeHaney | Hairstylist |
Crew | Karri Mayo | Studio Teacher |
Costume & Make-Up | Janis Clark | Hairstylist |
Editing | Mark Sahagun | Digital Intermediate Editor |
Crew | T. Ryan Mooney | Stunts |
Sound | Jason King | Sound Effects Editor |
Sound | Kevin Murray | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Robert Iannaccone | Costumer |
Visual Effects | Earl Paraszczynec | CG Artist |
Crew | Carol McConnaughey | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Zoe Hay | Makeup Artist |
Art | Michael Muscarella | Construction Coordinator |
Production | Patrick Mignano | Location Manager |
Production | Audrey Chon | Executive Producer |
Sound | Walt Martin | Sound Mixer |
Camera | Tony Rivetti Jr. | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Cheryl Scarano | Costumer |
Editing | Bob Peishel | Digital Intermediate Producer |
Crew | Scott Leva | Utility Stunts |
Crew | Holly Goline | Actor's Assistant |
Costume & Make-Up | Terry Anderson | Assistant Costume Designer |
Art | Mark David Katchur | Art Department Coordinator |
Production | Amelia Rasche McCarthy | Casting Associate |
Editing | Michael Cipriano | Assistant Editor |
Lighting | T. Daniel Scaringi | Key Rigging Grip |
Directing | Donald Murphy | First Assistant Director |
Lighting | Matt Floyd | Rigging Grip |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Lighting | John Lacy | Assistant Chief Lighting Technician |
Lighting | Brian Minzlaff | Lighting Technician |
Editing | Jill Bogdanowicz | Digital Intermediate Colorist |
Art | David Ladish | Set Dresser |
Lighting | Buzzy Burwell | Lighting Technician |
Crew | Paul Darnell | Stunts |
Crew | Dustin Meier | Stunts |
Production | Jessica Meier | Producer's Assistant |
Crew | William Barillaro | Stunts |
Sound | Valerie Davidson | Foley Editor |
Visual Effects | Wes Sargent | VFX Artist |
Crew | Gail Carroll-Coe | Cableman |
Sound | Thomas W. Small | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Ann Culotta | Set Costumer |
Sound | Jonathan Klein | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Jack Taggart | Ager/Dyer |
Crew | Ryan Senecal | Special Effects Technician |
Crew | Nancy G. James | Craft Service |
Camera | Trevor Carroll-Coe | Camera Loader |
Camera | Doug Wall | Best Boy Grip |
Production | Jason S. Gondek | Production Accountant |
Crew | Davey Thompson | Stunts |
Crew | Christine Petrov | Compositor |
Crew | J.P. Romano | Stunts |
Art | Kai Blomberg | Set Dresser |
Camera | Greg Brooks | Dolly Grip |
Camera | Bruce D. Spellman | Grip |
Crew | Shawn Crowder | Stunts |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Production | David S. Cox | Production Assistant |
Crew | Brandon Loeser | Stunts |
Sound | Brian Gallagher | ADR Recordist |
Crew | Vicki Goldsmith | Set Production Assistant |
Crew | Sebastian Bilbao | CG Supervisor |
Lighting | Karl Sisson | Lighting Artist |
Art | Doreen Austria | Graphic Designer |
Art | Doug Sieck | Set Dresser |
Camera | Bobby McMahan | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Samuel Reynolds | Stunts |
Crew | Abel Milanes | Compositor |
Production | Patrick Tendai Pfupajena | Production Assistant |
Production | Joel Tokarsky | First Assistant Accountant |
Art | Chuck Eskridge | Standby Painter |
Crew | Loren Dennis | Stunts |
Production | Kimi Armstrong Stein | Producer's Assistant |
Art | George Hess | Set Dresser |
Camera | Mark Wojciechowski | Grip |
Production | Shauna Bryan | Executive Producer |
Crew | Dominic V. Ruiz | Special Effects Technician |
Production | Dennis Hoffman | Head of Production |
Production | Tony Hobbs | Extras Casting |
Directing | Katie Carroll | Second Assistant Director |
Art | Scott M. Anderson | Assistant Property Master |
Art | Steve-O Ladish | Set Dresser |
Production | Claire Benjamin | Extras Casting |
Visual Effects | Scott Russell | CG Artist |
Art | John Horning | Assistant Property Master |
Crew | Nathan Kimball | Set Production Assistant |
Production | Natalie Hsieh Cencula | Executive Producer's Assistant |
Crew | Moritz Eiche | Compositor |
Crew | Luci Romberg | Stunts |
Visual Effects | Christian Emond | CG Artist |
Art | J.R. Vasquez | Set Dresser |
Art | Leslie Warren | Set Dresser |
Art | Kate Fettis | Set Dresser |
Lighting | Joseph M. Lyons | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Felicia Molinari | Set Costumer |
Production | Tony X. Deale | Production Assistant |
Crew | Bobby Clark | Stunts |
Costume & Make-Up | James Fernandez | On Set Dresser |
Camera | Craig Garfield | Grip |
Camera | Charlie Edwards | Grip |
Crew | E. Michael Stankevich | Actor's Assistant |
Production | Kathryn C. Galberth | Assistant Production Coordinator |
Production | Trish Pertschi | Assistant Production Coordinator |
Production | Stephanie N. Whallon | Assistant Accountant |
Production | Krista Kuebler | Assistant Accountant |
Production | Jennifer Hunt | Assistant Accountant |
Production | Lindsey Hennig | Assistant Accountant |
Crew | Shari Ann Riley | Special Effects Technician |
Crew | Dom Rodriguez | Transportation Captain |
Lighting | Andrew Dorowsky | Rigging Gaffer |
Crew | Brian K. Stuart | Craft Service |
Crew | Dr. Ferguson Reid | Set Medic |
Crew | Linda Stelling | Set Medic |
Crew | Donald A. Kincade | Set Production Assistant |
Crew | Chuck Webb | Set Production Assistant |
Crew | Matthew Gannon | Set Production Assistant |
Production | Will Ziegenhorn | Production Assistant |
Production | Hector M. Bueno | Production Assistant |
Production | Jared A.J. Muscarella | Production Assistant |
Production | Annie Brownell Jewell | Production Assistant |
Visual Effects | Marta Knapik | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Mike Borgstrom | CG Artist |
Crew | Allan Lee | Compositor |