Matt Lucas Toad |
|
Mark Gatiss Rat |
|
Lee Ingleby Mole |
|
Bob Hoskins Badger |
|
Imelda Staunton Barge Lady |
|
Jim Carter Engine Driver |
|
Anna Maxwell Martin Gaoler's Daughter |
|
Mary Walsh Washerwoman |
|
Michael Murphy Judge |
|
Alex MacQueen Clerk |
|
Emil Hostina Mr. Tweed |
|
Alexandra Pirici Mrs. Tweed |
|
Radu Andrei Micu Chief Weasel |
|
Andrei Avrinte Hedgehog |
|
Christian Vlad Hedgehog |
|
Tom Baker Judge |
Writing | Lee Hall | Adaptation |
Camera | David Franco | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Vin Burnham | Costume Design |
Art | Bill Crutcher | Supervising Art Director |
Art | Vlad Vieru | Art Direction |
Costume & Make-Up | Erik Gosselin | Prosthetic Designer |
Production | Andrei Boncea | Executive Producer |
Directing | Rachel Talalay | Director |
Production | Michael Prupas | Producer |
Art | Cristian Corvin | Art Direction |
Costume & Make-Up | Ioana Albaiu | Costume Supervisor |
Production | Rachel Freck | Casting |
Sound | Chris Treble | Foley Editor |
Production | Irene Litinsky | Producer |
Writing | Kenneth Grahame | Writer |
Production | Rebecca Eaton | Executive Producer |
Art | Jon Henson | Production Design |
Directing | Virgil Nicolaescu | First Assistant Director |
Visual Effects | Adrian Popescu | Special Effects Supervisor |
Production | Gub Neal | Producer |
Crew | Layla Blackman | Post Production Supervisor |
Production | Charlotte Ashby | Producer |
Art | Cristian Baluta | Property Master |
Production | Dana Andreianu | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Felicity Wright | Key Makeup Artist |
Directing | Andra Barbuica | Script Supervisor |
Production | Polly Hill | Executive Producer |
Camera | Bogdan Stanciu | Steadicam Operator |
Camera | Cos Aelenei | Still Photographer |
Production | Mihai Mitrea | Location Manager |
Costume & Make-Up | Edwina Vodă | Makeup Artist |
Lighting | Florin Niculae | Gaffer |
Sound | Jack Gillies | Dialogue Editor |
Sound | Benoit Jutras | Original Music Composer |
Sound | Paul Davies | Supervising Sound Editor |
Editing | Annie Kocur | Editor |
Costume & Make-Up | Heather Leat | Costume Supervisor |
Crew | Tom Delmar | Stunt Coordinator |
Camera | Dany Racine | First Assistant Camera |
Art | Adrian Popa | Set Decoration |
Camera | Ian Bird | Key Grip |
Sound | Anna Bertmark | Sound Effects Editor |
Writing | Julian Stevens | Script Editor |
Production | Patrick Irwin | Executive Producer |
Art | Dana Boghean-Melconian | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Robert Bock | Visual Effects Supervisor |
Art | Adi Popa | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Jenny Lita | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Penny Smith | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Penny Smith | Makeup Designer |
Production | Irina Chirita | Production Manager |
Directing | Tatjana Jakovleva | First Assistant Director |
Sound | Anick Fleury | Boom Operator |
Visual Effects | George Tudoran | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Stéphane Landry | Visual Effects Supervisor |
Camera | Philip Volkers | Still Photographer |
Editing | Julie Foster | Assistant Editor |
Sound | Justin Mariner | Orchestrator |
Production | Kate Newbold | Production Coordinator |
Production | Clarissa Newman | Production Coordinator |
Production | Justin Thomson | Executive Producer |