Αφανείς Ηρωίδες (2016)
Τρεις ιδιοφυείς Αφροαμερικανίδες, οι οποίες εργάζονταν για τη NASA, ήταν οι εγκέφαλοι πίσω από μία από τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις στην Ιστορία, την εκτόξευση του αστροναύτη Τζον Γκλεν σε τροχιά, ένα σπουδαίο επίτευγμα που ανέτρεψε τη διαστημική κούρσα και ενθουσίασε τον κόσμο. Οι τρεις πρωτοπόροι ξεπέρασαν κάθε εμπόδιο που συνάντησαν λόγω του φύλου και της φυλής τους, εμπνέοντας τις επόμενες γενιές να κάνουν μεγάλα όνειρα.
Director:
Theodore Melfi
Writers:
Allison Schroeder, Theodore Melfi.
Taraji P. Henson Katherine G. Johnson |
|
Octavia Spencer Dorothy Vaughan |
|
Janelle Monáe Mary Jackson |
|
Kevin Costner Al Harrison |
|
Kirsten Dunst Vivian Mitchell |
|
Jim Parsons Paul Stafford |
|
Mahershala Ali Jim Johnson |
|
Glen Powell John Glenn |
|
Ariana Neal Joylette Johnson |
|
Saniyya Sidney Constance Johnson |
|
Zani Jones Mbayise Kathy Johnson |
|
Donna Biscoe Joylette Coleman |
|
Olek Krupa Karl Zielinski |
|
Aldis Hodge Levi Jackson |
|
Kimberly Quinn Ruth |
|
Frank Hoyt Taylor Judge |
|
Lidya Jewett Young Katherine |
|
Karan Kendrick Younger Joylette |
|
Jaiden Kaine Joshua Coleman |
|
Kurt Krause Sam Turner |
|
Ken Strunk Jim Webb |
|
Selah Kimbro Jones Carolyn Marie Jackson |
|
Tre Stokes Levi Jackson Jr. |
|
Corey Mendell Parker Howard Vaughan |
|
Ashton Tyler Leonard Vaughan |
|
Alkoya Brunson Kenneth Vaughan |
|
Ron Clinton Smith White Cop |
|
Gregory Alan Williams Marion Smithson |
|
Maria Howell Ms. Sumner |
|
Arnell Powell Professor Graves |
|
Crystal Lee Brown Bernie |
|
Tequilla Whitfield Eleanor |
|
Dane Davenport Alan Shepard |
|
Evan Holtzman Deke Slayton |
|
Travis Smith Scott Carpenter |
|
Scott Michael Morgan Bill Calhoun |
|
Chris Cavalier IBM Technician |
|
Robert G. McKay Pastor Ayres |
|
Rhoda Griffis White Librarian |
|
Karen Wheeling Reynolds Court Clerk |
|
Kate Kneeland Court Clerk |
|
Joe Knezevich Wind Tunnel PA Announcer |
|
Paul Ryden TV Reporter at Cape Canaveral |
|
John Atwood Newscaster |
|
Jon Edwin Wright Newscaster |
|
Wilbur Fitzgerald Senator Patrick |
|
Michael Hartson Night School Professor |
|
Bob Jennings Navy Officer |
|
Gary Weeks Reporter at Press Conference |
|
Afemo Omilami Man Outside Store |
|
Cullen Moss Mission Control Commander |
|
Amy Tipton Woman Crying |
|
Elijah Everett Man Crying |
|
Andre Pushkin Russian Scientist |
|
Randall Newsome Russian Scientist |
|
Joe Hardy Jr. Gordon Cooper |
|
Howie Johnson Library Security Guard |
|
David Kallaway NASA Security Guard |
|
Addison Rose Melfi Addie Marcus |
|
Paige Nicollette Eunice (uncredited) |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Production | Victoria Thomas | Casting |
Art | Wynn Thomas | Production Design |
Costume & Make-Up | Renee Ehrlich Kalfus | Costume Design |
Sound | Benjamin Wallfisch | Original Music Composer |
Production | Donna Gigliotti | Producer |
Editing | Peter Teschner | Editor |
Production | Jenno Topping | Producer |
Sound | R.J. Kizer | Dialogue Editor |
Sound | David Betancourt | ADR Mixer |
Sound | Erin Michael Rettig | Sound Engineer |
Sound | Derek Vanderhorst | Sound Designer |
Sound | Derek Vanderhorst | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Mandy Walker | Director of Photography |
Art | Jason Sweers | Graphic Designer |
Production | Kevin Halloran | Executive Producer |
Writing | Allison Schroeder | Screenplay |
Production | Peter Chernin | Producer |
Production | Pharrell Williams | Producer |
Sound | Pharrell Williams | Original Music Composer |
Art | Jeremy Woolsey | Art Direction |
Writing | Theodore Melfi | Screenplay |
Directing | Theodore Melfi | Director |
Production | Theodore Melfi | Producer |
Crew | Greg Sproles | Stunts |
Crew | Sean Bankhead | Choreographer |
Sound | Steve Baine | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Cha Blevins | Key Costumer |
Crew | Paul E. Short | Stunts |
Costume & Make-Up | Beverly Jo Pryor | Makeup Department Head |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Missy Parker | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Valerie Zielonka | Costume Supervisor |
Camera | Jason Ellson | Steadicam Operator |
Crew | Raven-Danielle Baker | Stunts |
Sound | Susan Dawes | ADR Supervisor |
Crew | Keith Adams | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Jason Sanford | Visual Effects Producer |
Sound | Catherine Wilson | Music Editor |
Sound | Richard Ford | Music Editor |
Sound | Wayne Lemmer | Sound Designer |
Sound | Wayne Lemmer | Supervising Sound Editor |
Sound | Phil Barrie | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Yolanda Sheridan | Key Makeup Artist |
Camera | Hopper Stone | Still Photographer |
Visual Effects | Rif Dagher | VFX Supervisor |
Visual Effects | Mark R. Byers | Special Effects Supervisor |
Lighting | Chris Culliton | Gaffer |
Camera | Micky Froehlich | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Melissa Forney | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Kendra L. Patterson | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Quintessence Patterson | Makeup Artist |
Art | Danny Brown | Assistant Art Director |
Camera | Tony Rivetti | First Assistant "B" Camera |
Directing | Gail Hunter | Script Supervisor |
Sound | Christine Sirois | ADR Recordist |
Editing | Thomas Kuo | Digital Intermediate |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Art | Chloe Lipp | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Selena Evans-Miller | Makeup Artist |
Sound | Helen Luttrell | Dialogue Editor |
Production | Bonnie Grisan | Casting Associate |
Sound | Matthew Nicolay | Sound Mixer |
Visual Effects | Stefan Andersson | Visual Effects Supervisor |
Production | Renee Witt | Executive Producer |
Sound | Mark Wilkening | ADR Mixer |
Visual Effects | Chris LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Crew | Bethany Levy | Stunts |
Lighting | Jarek Gorczycki | Best Boy Electric |
Production | Ivana Lombardi | Executive Producer |
Camera | Larry Nielsen | First Assistant "A" Camera |
Camera | Marc Casey | Second Assistant "B" Camera |
Production | Margot Lee Shetterly | Executive Producer |
Writing | Margot Lee Shetterly | Book |
Production | Mimi Valdes | Executive Producer |
Sound | Peter Persaud | Foley Recordist |
Crew | Greg Tresan | Animal Coordinator |
Production | Jamal Daniel | Executive Producer |
Art | Jasmine Alexia Jackson | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Paula Elins | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Fatima Stripling | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Meredith Coats | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Rebecca Napier White | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Dustin Angus | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Ellen Semones | Key Costumer |
Crew | Louie Northern | Drone Operator |
Camera | Louie Northern | Drone Pilot |
Lighting | Chad Schroeder | Rigging Gaffer |
Lighting | Justin Yardley Jones | Rigging Grip |
Lighting | Scott Sealock | Rigging Grip |
Lighting | Edward Young | Rigging Grip |
Camera | Chris Birdsong | Key Grip |
Crew | Sean Pollack | CG Supervisor |
Sound | Luke Schwarzweller | Sound Recordist |
Sound | Brian Bair | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Lawrence Heap | Leadman |
Costume & Make-Up | Al Watson | Hairstylist |
Production | Wes Hagan | Location Manager |
Sound | David J. Krystal | Orchestrator |
Directing | Gary Marcus | First Assistant Director |
Camera | Matthew Kelly Jackson | Second Assistant "A" Camera |
Lighting | Jonathan McKeown | Electrician |
Art | Nathan Krochmal | Set Designer |
Costume & Make-Up | Ashunta Sheriff | Key Makeup Artist |
Crew | Nathaniel Perry | Stunts |
Crew | Kirk A. Jenkins | Stunts |
Crew | Carol Francoso | Scenic Artist |
Crew | Greg Harmon | Propmaker |
Crew | Roman Weaver | Carpenter |
Art | Angie Woodard | Assistant Property Master |
Camera | Linton Flowers | Best Boy Grip |
Lighting | Doug Harmes | Electrician |
Costume & Make-Up | Eric Pagdin | Key Hair Stylist |
Production | Sasha Veneziano | Production Supervisor |
Crew | Brandon M. Shaw | Stunts |
Editing | Leah Gunter | Assistant Editor |
Crew | Wren Boney | Set Medic |
Production | Chip Clanton | Production Coordinator |
Crew | Denise Woods | Dialect Coach |
Directing | Jason Inman | Second Assistant Director |