Cult of Chucky (2017)
Περιορισμένη σε άσυλο για επικίνδυνους ψυχοπαθείς τα τελευταία τέσσερα χρόνια, η Νίκα Πιρς είναι πεπεισμένη εσφαλμένα ότι αυτή, κι όχι ο Τσάκι, δολοφόνησε την οικογένεια της. Αλλά όταν ο ψυχίατρος της παρουσιάζει ένα νέο θεραπευτικό «εργαλείο» για να βοηθήσει τους ασθενείς στην ομαδική θεραπεία -μια κούκλα Τσάκι με αθώο χαμογελαστό πρόσωπο-, μια σειρά αποτρόπαιων φόνων λαμβάνουν χώρα στο άσυλο, και η Νίκα αρχίζει να αναρωτιέται εάν εντέλει δεν είναι τρελή. Προς βοήθεια της θα σπεύσει ο Άντι Μπάρκλεϊ, ο μεγαλωμένος πλέον πρώτος μεγάλος αντίπαλος του Τσάκι. Αλλά για να τη σώσει, πρέπει να περάσει πάνω από την Τίφανι, την παλιά νύφη του Τσάκι, η οποία θα κάνει τα πάντα, όσο θανάσιμα κι αν είναι αυτά, για να βοηθήσει τον αγαπημένο της δαιμονικό κούκλο.
Director: Don Mancini
Fiona Dourif Nica Pierce |
|
Brad Dourif Chucky (voice) |
|
Alex Vincent Andy Barclay |
|
Jennifer Tilly Tiffany Valentine |
|
Michael Therriault Dr. Foley |
|
Adam Hurtig Michael |
|
Elisabeth Rosen Madeline |
|
Zak Santiago Nurse Carlos |
|
Ali Tataryn Nurse Ashley |
|
Grace Lynn Kung Claire |
|
Marina Stephenson Kerr Angela |
|
Allison Dawn Doiron Rachel |
|
Summer H. Howell Alice Pierce |
|
Tom Anniko Chaplain |
|
Darren Wall Asylum Guard |
|
Dan De Jaeger Orderly #1 |
|
Matthew Stefanson Orderly #2 |
|
Dennis Scullard Asylum Patient (uncredited) |
|
Aidan Ritchie Asylum Patient (uncredited) |
|
Linden Porco Body (uncredited) |
|
Lorrie Papadopoulos Asylum Patient (uncredited) |
|
Dustin Kuschnereit Bartender (uncredited) |
|
Paolo Bryant Orderly (uncredited) |
|
Christine Elise Kyle |
Sound | Joseph LoDuca | Original Music Composer |
Production | David Kirschner | Producer |
Production | Ogden Gavanski | Producer |
Production | Tony Gardner | Associate Producer |
Crew | Tony Gardner | Animatronics Supervisor |
Editing | Randy Bricker | Editor |
Directing | Don Mancini | Director |
Production | Don Mancini | Executive Producer |
Writing | Don Mancini | Characters |
Writing | Don Mancini | Writer |
Camera | Michael Marshall | Director of Photography |
Crew | Sean Skene | Stunt Coordinator |
Art | Réjean Labrie | Art Direction |
Costume & Make-Up | Brenda Magalas | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Doug Morrow | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Adrien Morot | Makeup Effects |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Sound | Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Pascal Boisvert | First Assistant Camera |
Production | Carmen Kotyk | Casting |
Art | Mark Simon | Storyboard Artist |
Directing | Reed Makayev | Second Assistant Director |
Crew | Dallas Pomedli | Cableman |
Production | Shelly Anthis | Extras Casting |
Sound | Eric Neufeld | Boom Operator |
Art | Craig Sandells | Production Design |
Art | C. Summer Holmes | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Patricia J. Henderson | Costume Design |
Crew | Marc Reichel | Special Effects Coordinator |
Sound | Verna Mandel | Sound Recordist |
Sound | Leon Johnson | Production Sound Mixer |
Sound | Tim Chilton | Foley Artist |
Art | Brian Smith | Construction Coordinator |
Editing | Carl S.G. Moore | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Travis Marszalek | Hairstylist |
Art | Donna Jenkyns | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Gary Oldroyd | Visual Effects Supervisor |
Directing | Tanya Mazur | Script Supervisor |
Crew | Karen Tyrell | Unit Publicist |
Art | Laura Souter | Art Department Assistant |
Crew | Lloyd Brandson | Scenic Artist |
Editing | Eric Potter | Assistant Editor |
Sound | Emilie Corpuz | Sound Mix Technician |
Visual Effects | Jan Van Eetvelt | Digital Compositor |
Editing | Gregg Garvin | Digital Intermediate Colorist |
Costume & Make-Up | Kristy Greig | Assistant Makeup Artist |
Editing | Travis Dultz | Additional Editor |
Costume & Make-Up | Mathieu Baptista | Special Effects Makeup Artist |
Visual Effects | Laurens Bekaert | Visual Effects Supervisor |
Crew | Kristen Sawatzky | Stunt Double |
Art | Nick Burns | Storyboard Artist |
Camera | Allen Fraser | Still Photographer |
Production | Ellen Rutter | Production Manager |
Production | Ellen Rutter | Co-Producer |
Crew | Michael Chirsky | Picture Car Coordinator |
Lighting | Laurence Mardon | Gaffer |
Lighting | James Chrysler | Best Boy Electric |
Camera | Steve Madden | Dolly Grip |
Directing | Douglas Mitchell | First Assistant Director |
Production | Tamara Mauthe | Production Coordinator |
Sound | Brandon Sanchez | Foley Artist |
Production | Puneet Chawla | Production Assistant |
Camera | Steven K. Johnson | Second Assistant Camera |
Lighting | Thayer Macinnis | Electrician |
Camera | Vince Syposh | Dolly Grip |
Sound | Scott Francisco | Music Editor |
Costume & Make-Up | Vague Vartanian | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Dries Derycke | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Chris Van Osselaer | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Pieter Jongbloed | Assistant Costume Designer |
Camera | Brad Crosbie | Camera Operator |
Camera | Brad Crosbie | Steadicam Operator |
Camera | Shauna Townley | Camera Operator |
Camera | Callum Graham | Epk Camera Operator |
Camera | Reil Munro | Dolly Grip |
Visual Effects | Clint White | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Christel Schoeffaerts | Visual Effects Producer |
Sound | Andrew Garrett Lange | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Jonathan Kennedy | Lighting Technician |
Crew | Liam Karp | Set Production Assistant |
Visual Effects | Andrew Degryse | Visual Effects Supervisor |
Crew | Brent Poplawski | Stunt Double |
Production | Ira Friedlander | Production Accountant |
Editing | Craig Price | Digital Intermediate Editor |
Art | Pamela B. Green | Creative Director |
Camera | Craig Leatherdale | Grip |
Sound | Colin Rogers | ADR Mixer |
Sound | Colin Rogers | Foley Mixer |
Camera | Jack Tunnicliffe | Drone Pilot |
Costume & Make-Up | Stacey Mendoza | Key Hair Stylist |
Art | Greg Warkentin | Set Dresser |
Art | Mark Stratton | Property Master |
Art | Steve Benson | Set Dresser |
Art | Rachel Kendall | Set Dresser |
Camera | Marcus James | Camera Operator |
Camera | Conroy Finnigan | Best Boy Grip |
Camera | Caley Gibson | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Alisha Talbot | Makeup Department Head |
Production | Missy Eustermann | Post Production Accountant |
Costume & Make-Up | Kim Wright | Assistant Makeup Artist |
Lighting | Aaron Merasty | Electrician |
Camera | Devon Unrau | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Rachael Poklitar | Costumer |
Visual Effects | Roel Herrebrugh | VFX Artist |
Visual Effects | Daan Tanghe | Digital Compositor |
Visual Effects | Emiel Strijker | Modeling |
Visual Effects | Laurent De Greef | Digital Compositor |
Visual Effects | Bert Steyaert | Digital Compositor |
Camera | Aaron Judlowe | Additional First Assistant Camera |
Camera | Daniel Quesnel | Digital Imaging Technician |
Camera | Bill Mills | Key Grip |
Crew | Davin MacRae | Special Effects Technician |
Visual Effects | Kwinten Debien | Digital Compositor |
Visual Effects | Olivier Antignac | VFX Artist |
Costume & Make-Up | Angela Wells | Set Costumer |
Directing | Cody McCullough | Third Assistant Director |
Camera | Paul Skirzyk | Grip |
Art | Rob Laurie | Set Dresser |
Camera | Trevor Bennett | Drone Cinematographer |
Costume & Make-Up | Leanne Neiser | Hairstylist |
Art | Aaron W.R. Johnston | Assistant Property Master |
Art | Robert Kestler | Assistant Set Decoration |
Crew | Myles Cook | Carpenter |
Crew | Carey Siddorn | Carpenter |
Art | Martin Surya | Title Designer |
Costume & Make-Up | Barb Myrvold | Seamstress |
Costume & Make-Up | Michelle Boulet | Truck Costumer |
Camera | Casey Harrison | Assistant Camera |
Lighting | Blaine Komatich | Electrician |
Lighting | Jeremiah Milmine | Electrician |
Crew | Marvin Klein | Generator Operator |
Camera | Wes Reid | Grip |
Camera | Perry Thompson | Second Assistant Camera |
Visual Effects | Kevin Van Asch | Digital Compositor |
Visual Effects | Kumar Gaurav | Visual Effects Producer |
Production | George Goodwin | First Assistant Accountant |
Production | Tracey Phillips | Payroll Accountant |
Production | Joan Turgeon | Production Accountant |
Production | Casandra Brescacin | Production Assistant |
Production | Chris Gabb | Production Assistant |
Production | Sophia Hedlund | Production Executive |
Production | Aaron Graham | Assistant Production Coordinator |
Crew | Echo Andersson | Actor's Assistant |