Μεγάλο Φαβορί (2010)
To 1969 η Πένυ Τσένερι, κόρη του επιτυχημένου επιχειρηματία και ιδιοκτήτη των στάβλων Μίντοου, Κρίστοφερ Τσένερι, απόφασίζει να αναλάβει τα ηνία της οικογενειακής επιχείρησης. Αυτή ήταν η πρώτη μιας σειράς κρίσιμων αποφάσεων, οι οποίες έμελλε να αλλάξουν οριστικά τη ζωή της ίδιας, αλλά και των αγαπημένων της προσώπων. Μην έχοντας, ως νοικοκυρά, την παραμικρή πείρα από κούρσες αλόγων, η Τσένερι αποφάσισε να εισβάλλει στον αυστηρά ανδροκρατούμενο αυτό χώρο, ποντάροντας πάνω στο καστανόχρωμο πουλάρι με την πορφυρή χαίτη και το σημάδι στο μέτωπο που θύμιζε λευκό αστέρι. Η Τσένερη ανέθρεψε το πουλάρι, με την πίστη πως έχει στα χέρια της έναν γεννημένο πρωταθλητή και του έδωσε το όνομα Σεκρετέριατ. Τρία χρόνια αργότερα, χάρη στη φροντίδα της ιδίας και των συνεργατών της και υπό την πολύτιμη καθοδήγηση του βετεράνου εκπαιδευτή αλόγων Λουσιέν Λοράν.
Director:
Randall Wallace
Writer:
Mike Rich
Diane Lane Penny Chenery |
|
John Malkovich Lucien Laurin |
|
Scott Glenn Chris Chenery |
|
Dylan Walsh Jack Tweedy |
|
Fred Thompson Bull Hancock |
|
Margo Martindale Miss Ham |
|
Nelsan Ellis Eddie Sweat |
|
James Cromwell Ogden Phipps |
|
Otto Thorwarth Ronnie Turcotte |
|
Michael Harding E.V. Benjamin |
|
Richard Fullerton Robert Kleburg |
|
Tim Ware John Galbreath |
|
Nestor Serrano Pancho Martin |
|
Keith Austin Laffit Pincay |
|
Kevin Connolly Bill Nack |
|
Eric Lange Andy Beyer |
|
Drew Roy Seth Hancock |
|
Carissa Capobianco Sarah Tweedy |
|
AJ Michalka Kate Tweedy |
|
Sean Michael Cunningham Chris Tweedy |
|
Jacob Rhodes John Tweedy |
|
Dylan Baker Hollis Chenery |
|
Graham McTavish Earl Jansen |
|
Ken Strunk Dr. Manuel Gilman |
|
Wynn Reichert Pastor |
|
Audrey P. Scott Penny, age 6 |
|
Joe Chrest Sports Broadcaster |
Directing | Randall Wallace | Director |
Art | Thomas E. Sanders | Production Design |
Camera | Dean Semler | Director of Photography |
Production | Sheila Jaffe | Casting |
Editing | John Wright | Editor |
Sound | Scott G.G. Haller | Dialogue Editor |
Sound | Benjamin L. Cook | Sound Designer |
Writing | Mike Rich | Screenplay |
Crew | Freddie Hice | Stunt Coordinator |
Art | Naaman Marshall | Supervising Art Director |
Sound | Sean McCormack | Supervising Sound Editor |
Sound | Kami Asgar | Supervising Sound Editor |
Directing | Kim H. Winther | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Richard Redlefsen | Key Makeup Artist |
Sound | Nick Glennie-Smith | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Michael T. Boyd | Costume Design |
Art | Patrick Cassidy | Set Decoration |
Production | Mark Ciardi | Producer |
Production | Gordon Gray | Producer |
Art | Darrell L. Wight | Set Designer |
Sound | Joe Dzuban | Sound Effects Editor |
Crew | Paul J. Lombardi | Special Effects Coordinator |
Sound | Tim Tuchrello | Sound Editor |
Sound | Paul Pirola | Sound Effects Editor |
Camera | Maurice K. McGuire | Camera Operator |
Art | Tom Jones Jr. | Construction Coordinator |
Visual Effects | Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Art | Jenne Lee | Art Department Coordinator |
Art | Sarah Boardman | Art Direction |
Lighting | James J. Gilson | Chief Lighting Technician |
Camera | George Peters | Camera Operator |
Sound | Mark Larry | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Kim Santantonio | Hair Department Head |
Directing | Pam Fuller | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Melizah Anguiano Wheat | Key Hair Stylist |
Visual Effects | Robert Vazquez | Special Effects Supervisor |
Art | Donald Dowd | Production Design |
Costume & Make-Up | Michael Mills | Makeup Department Head |
Camera | Mark Goellnicht | Camera Operator |
Sound | Mark Jan Wlodarkiewicz | Music Editor |
Production | Robert Mazaraki | Production Coordinator |
Sound | Herwig Maurer | Sound Effects Editor |
Crew | John D. Milinac | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Beverley Woods | Costume Supervisor |
Production | Michelle Basterrechea | Producer's Assistant |
Art | Roger Scruggs | Construction Foreman |
Crew | Rusty Hendrickson | Stunt Coordinator |
Production | Michael 'Goat' Goatley | Production Assistant |