American Assassin: Η Εκδίκηση (2017)
Ο Μιτς Ραπ είναι ένας νεοσύλλεκτος μυστικός πράκτορας της CIA που εργάζεται υπό την καθοδήγηση του βετεράνου Σταν Χάρλεϊ. Οι δύο άντρες αναλαμβάνουν να ερευνήσουν μια σειρά επιθέσεων σε στρατιωτικούς και πολιτικούς στόχους που κατά τα φαινόμενα μοιάζουν να μην συνδέονται μεταξύ τους. Πράγματι ανακαλύπτουν ένα κοινό μοτίβο βίας που τους οδηγεί στην αναζήτηση ενός μυστηριώδους και αδίστακτου πράκτορα που επιδιώκει να ξεκινήσει παγκόσμιο πόλεμο στην Μέση Ανατολή.
Director:
Michael Cuesta
Writers:
Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Stephen Schiff, Michael Finch.
Dylan O'Brien Mitch Rapp |
|
Michael Keaton Stan Hurley |
|
Taylor Kitsch 'Ghost' |
|
Shiva Negar Annika |
|
Sanaa Lathan Irene Kennedy |
|
Scott Adkins Victor |
|
David Suchet Director Stansfield |
|
Navid Negahban Minister Behurz |
|
Joseph Long General Rostami |
|
Charlotte Vega Katrina |
|
Andrew Pleavin Admiral Bristow |
|
Shahid Ahmed Adnan Al-Mansur |
|
Joost Janssen American Operator |
|
Adam Collins American Operator #2, Mansur Compound |
|
Christopher Bomford Bartender |
|
Stephen Shafer Blackhawk Pilot |
|
Vladimir Fridman Borys Bartosh |
|
Nick Cavaliere Building Superintendent |
|
Adam Robertson Damage Control Officer |
|
Trevor White Dr. Frain |
|
Josh Danford CIA Officer #3 |
|
JF Davis CIA Officer Giving Nuke Intel |
|
Bentley Kalu Delta One Lead |
|
Sydney White Emily, Rome Safe House |
|
Shani Erez Female Mossad Agent |
|
Martina Brusco Hotel Concierge |
|
Sharif Dorani Iranian Nuclear Physicist |
|
Alaa Safi Javeed |
|
Tolga Safer Kamil, Sharif's Assistant |
|
Bruno Bilotta Keys |
|
Yousef Sweid Khaled |
|
Chris Webster Mansur Recruit Video |
|
Buster Reeves Martial Arts Instructor |
|
Simon Connolly NSA Techie |
|
Michael Wildman Orion Instructor |
|
Alexis Barron Pregnant Woman |
|
Khalid Laith Sharif |
|
Göksun Çam Sharif's Mistress |
|
Roberto Sgarbi Stolen Car Owner |
|
Aso Sherabayani Turkish MP |
|
Nej Adamson Turkish Operative |
|
Ronan Summers USS Eisenhower Captain |
|
Matt Rippy USS Flynn Captain |
|
Gjevat Kelmendi Vladik |
|
Damian Dudkiewicz Warsaw Cop |
|
Jake Mann Ben (uncredited) |
|
Jorge Leon Martinez CIA Agent (uncredited) |
|
Dacio Caballero Camorra (uncredited) |
|
Kamil Lemieszewski Waiter (uncredited) |
|
Kola Bokinni Destroyer Boson (uncredited) |
|
Garreth Hadfield Boat Terrorist (uncredited) |
|
Alexander Winters Tourist Victim (uncredited) |
|
Mohammad Bakri Ashani |
Sound | Eugene Gearty | Sound Designer |
Editing | Conrad Buff IV | Editor |
Costume & Make-Up | Anna B. Sheppard | Costume Design |
Production | Nick Wechsler | Producer |
Production | Lorenzo di Bonaventura | Producer |
Sound | Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Writing | Edward Zwick | Screenplay |
Writing | Marshall Herskovitz | Screenplay |
Sound | Steven Price | Original Music Composer |
Camera | Enrique Chediak | Director of Photography |
Art | Julia Dehoff | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Jo Grover | Makeup Artist |
Art | Andrew Laws | Production Design |
Production | Elaine Grainger | Casting |
Writing | Stephen Schiff | Screenplay |
Art | Lek Chaiyan Chunsuttiwat | Art Direction |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Sound | Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Art | Matthew Gray | Supervising Art Director |
Sound | Chris Seefried | Music Supervisor |
Directing | Michael Cuesta | Director |
Production | Daniel M. Stillman | Executive Producer |
Writing | Michael Finch | Screenplay |
Production | Marco Valerio Pugini | Line Producer |
Art | Tom Olive | Set Decoration |
Art | Matthew Savage | Concept Artist |
Sound | Michael Feuser | Dialogue Editor |
Sound | Richard Pilcher | Boom Operator |
Crew | Marcus Shakesheff | Fight Choreographer |
Crew | Andy Wareham | Stunt Double |
Art | Naomi Moore | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Felicity Bowring | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Felicity Bowring | Makeup Designer |
Art | Justin Warburton-Brown | Art Direction |
Visual Effects | Carl Grinter | Visual Effects Producer |
Directing | Paula Casarin | Script Supervisor |
Visual Effects | Paul Norris | Visual Effects Supervisor |
Crew | Timothy Eulich | Stunt Double |
Sound | Alexa Zimmerman | Dialogue Editor |
Art | Somm Suthinee Chantakarn | Art Department Coordinator |
Camera | Alessandro Brambilla | Steadicam Operator |
Visual Effects | Becky Roberts | Visual Effects Producer |
Art | Roberta Federico | Art Direction |
Camera | Adam Dale | Aerial Director of Photography |
Camera | Robert Binnall | Second Unit Director of Photography |
Lighting | Jonathan Spencer | Chief Lighting Technician |
Art | Terry Woods | Property Master |
Art | Beverley Crockard | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Mark Coulier | Prosthetic Designer |
Costume & Make-Up | Francesco Alberico | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Francesco Alberico | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Ailbhe Lemass | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Ailbhe Lemass | Key Makeup Artist |
Camera | Stefan Stankowski | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Daryl Bristow | Costume Supervisor |
Crew | Alessandro Bolognesi | Pilot |
Production | Aidan Elliott | Co-Producer |
Art | Gianpaolo Rifino | Supervising Art Director |
Production | Dann Fink | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Gábor Kiss | Animation |
Lighting | Jason Martin | Rigging Gaffer |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Sound | Lawrence Zipf | Sound Designer |
Sound | Paul Urmson | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Stefano De Nardis | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Peter Paul | Assistant Costume Designer |
Sound | Michael Miller | ADR Mixer |
Camera | Paul Wheeldon | First Assistant Camera |
Directing | Katie Harlow | Script Supervisor |
Editing | Carole A. Kenneally | First Assistant Editor |
Crew | Dan Osborne | Supervising Armorer |
Crew | Nick Jeffries | Supervising Armorer |
Crew | Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Crew | Marc Wolff | Pilot |
Camera | Christian Black | Still Photographer |
Crew | Tomasz Krzemieniecki | Stunts |
Crew | Samuel Perkins | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Tony Browne | Hairstylist |
Camera | Tobias Eedy | First Assistant "B" Camera |
Production | Emma Gunnery | Casting Associate |
Visual Effects | Simon Cockren | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Melanie Lenihan | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Melanie Lenihan | Key Makeup Artist |
Sound | Dave Flynch | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Claudette Lilly | Assistant Costume Designer |
Sound | Lee Salevan | Sound Recordist |
Art | Letizia Santucci | Set Decoration |
Lighting | Francesco Zaccaria | Gaffer |
Visual Effects | Richard R. Reed | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Phoebe Sutherland | Visual Effects Coordinator |
Camera | Tommaso Mele | Key Grip |
Writing | Vince Flynn | Novel |
Crew | Vince Flynn | In Memory Of |
Sound | Brian Tarlecki | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Gareth Harfoot | Aerial Camera |
Crew | Gareth Harfoot | Drone Operator |
Costume & Make-Up | Melissa Mazzocco | Makeup Artist |
Camera | Spencer Murray | First Assistant "A" Camera |
Crew | Shiraz Yasin | Utility Stunts |
Crew | Amar Ingreji | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Thomas Phillips-Howard | Animation |
Costume & Make-Up | Simone Carlo Toniato Toso | Set Costumer |
Crew | Will Samuelson | Pilot |
Crew | Ian Pead | Stunt Double |
Crew | Alexis Barron | Stunts |
Crew | Paul Biddiss | Armorer |
Crew | Angus Benson-Blair | Pilot |
Camera | Angus Benson-Blair | Drone Pilot |
Art | Jane Harwood | Art Direction |
Sound | Hunter Berk | ADR Mixer |
Art | Gianluca Piola | Property Master |
Directing | Elena Antzon | Script Supervisor |
Crew | Ian Creed | Marine Coordinator |
Costume & Make-Up | Mark Wyndham | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Alma Magaña | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Max Brennan | Set Costumer |
Sound | Luigi Pini | Boom Operator |
Sound | Andrea Giannetta | Boom Operator |
Visual Effects | Farhad Yusufi | 3D Generalist |
Visual Effects | Martin Rossi | Animation |
Visual Effects | Sara Pedramnia | Visual Effects Coordinator |
Camera | Carlo Postiglione | Dolly Grip |
Lighting | Fabio Lucheroni | Gaffer |
Camera | Giorgio Pezzotti | Key Grip |
Lighting | Jordan Spencer | Lighting Technician |
Lighting | Neil Ashton | Electrician |
Lighting | Harry Gay | Electrician |
Lighting | Oliver Poole | Electrician |
Lighting | William Sheffield | Electrician |
Lighting | Oliver Whickman | Electrician |
Editing | Misako Shimizu | Assistant Editor |
Visual Effects | Nishad Shelar | Modeling |
Directing | Tom Rye | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Lynn Doron | Makeup & Hair |
Camera | Cristiano Biagioli | Dolly Grip |
Camera | Tommy Holman | First Assistant "C" Camera |
Sound | Bobby Johanson | ADR Mixer |
Sound | Michael Rivera | ADR Recordist |
Directing | Richard Goodwin | First Assistant Director |
Sound | Micah Blaichman | Foley Mixer |
Crew | Daniel Rogers | Health and Safety |
Art | Pipat Sripradoo | Property Master |
Art | Warren Parkinson | Assistant Property Master |
Crew | Casey Michaels | Stunt Double |
Camera | Kat Spencer | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Rachel Jablin | Post Production Supervisor |
Camera | Emanuele Leurini | First Assistant Camera |
Camera | Andrii Palekha | Drone Cinematographer |
Crew | Jessica Hooker | Stunts |
Art | Arwel Evans | Art Direction |
Costume & Make-Up | Kendall Capito | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Colum Mangan | Prosthetic Makeup Artist |
Directing | Barney Shakespeare | Third Assistant Director |
Art | Stefano Carbonaro | Leadman |
Art | Carly Mason | Graphic Designer |
Art | Peter McKinstry | Concept Artist |
Art | Steven Murphy | Greensman |
Art | Thea Soady | Construction Coordinator |
Visual Effects | Bargaje Bharat | Modeling |
Visual Effects | Jay Joshi | Rotoscoping Artist |
Crew | Supoj Khaowwong | Stunts |
Lighting | Doriano Forti | Rigging Grip |
Camera | Egidio Iorio | Camera Trainee |
Camera | Calem Trevor | Second Assistant Camera |