Winchester: Το Σπίτι Των Φαντασμάτων (2018)
Βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα. Σε ένα απομονωμένο κομμάτι γης, 80 χιλιόμετρα έξω από το Σαν Φρανσίσκο, βρίσκεται το πιο στοιχειωμένο σπίτι στον κόσμο. Χτισμένο από τη Σάρα Ουίντσεστερ, κληρονόμου της περιουσίας των Ουίντσεστερ, είναι ένα σπίτι χωρίς τέλος. Χρειάστηκαν δεκαετίες αδιάκοπων κατασκευών για το σπίτι, που στέκεται σε ύψος επτά ορόφων και διαθέτει εκατοντάδες δωμάτια. Σε κάποιον παρατηρητή, μοιάζει με ένα τερατώδες μνημείο στην τρέλα μίας διαταραγμένης γυναίκας. Η Σάρα, όμως, δε έχει χτίσει το σπίτι για τον εαυτό της, για την ανιψιά της ή για τον εξαιρετικό Δρ. Έρικ Πράις, τον οποίο έχει προσκαλέσει στο σπίτι. Στην πραγματικότητα, κατασκευάζει μία φυλακή, ένα άσυλο για εκατοντάδες εκδικητικά φαντάσματα, τα πιο τρομακτικά των οποίων έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς με τους Ουίντσεστερ...
Directors:
Michael Spierig, Peter Spierig.
Writers:
Michael Spierig, Peter Spierig, Tom Vaughan.
Jason Clarke Dr. Eric Price |
|
Helen Mirren Sarah Winchester |
|
Sarah Snook Marian Marriott |
|
Finn Scicluna-O'Prey Henry Marriott |
|
Emm Wiseman Nancy |
|
Alana Fagan Partially Dressed Lady #1 |
|
Rebecca Makar Partially Dressed Lady #2 |
|
Tyler Coppin Arthur Gates |
|
Michael Carman Frank |
|
Angus Sampson John Hansen |
|
Alice Chaston Clara |
|
Eamon Farren Ben Block |
|
Laura Brent Ruby Price |
|
Adam Bowes Farmer Amputee |
|
Bruce Spence Augustine |
|
Phoenix Suhrou-Diamond Native American Child |
|
Jayden Irving Carpenter #1 |
|
Rosco Campbell Carpenter #2 |
|
Puven Pather Carpenter #3 |
|
Tom Heath Wiry Carpenter |
|
Curtis Bock Harry Block |
|
Andy de Lore James Block |
|
Graham Jahne Innocent Man #1 |
|
Hayden Stewart Innocent Man #2 |
|
Chris Anderson Innocent Man #3 |
|
Laura Sutton Innocent Woman |
|
Robert Shook Police Officer #1 |
|
Richard Anastasios Police Officer #2 |
|
Will Jones Police Officer #3 |
|
Luke Maizey Police Officer #4 |
|
James Baldwin Police Officer #5 |
|
Neil Solomano Police Officer #6 |
|
Amos Ciza Slave Ghost |
|
Red Horse Rivera Chief Little Fawn |
|
Timothy Brown Ghost #1 |
|
Kym Lannin Ghost #2 - Farmer |
|
Christian Rhodes-Wolfe Ghost #3 - Union Soldier |
|
Albert Trajstman Ghost #4 - Sheriff |
|
Xavier Gouault Ghost #5 - Police Officer |
|
Gawi Deng Ghost #6 - Confederate Soldier |
|
Ryuhei Tsukamoto Ghost #7 - Rail Worker |
|
Shane Holloway Ghost #8 - Cowboy |
|
Michael Boyd Ghost #9 - Sheriff |
|
Elisa Abascal Ghost #10 - Mexican Woman |
|
Akosia Sabet Ghost #11 - Cotton Picker |
|
Stephanie Beall Ghost #12 - 1895 Wealthy Lady |
|
Clancy Fraser Ghost #13 - Prostitute |
|
Chris Homa Ghost #14 - Farmer's Wife |
|
Rose Juan Ghost #15 - Maid |
|
Douglas Embry Towns Person (uncredited) |
|
Jeffrey W. Jenkins Footman (uncredited) |
|
Dawayne Jordan Butler / Carpenter (uncredited) |
|
Jeff Lipary Carpenter (uncredited) |
|
Homero Lopez Carpenter (uncredited) |
|
Marcus Orelias Carpenter (uncredited) |
Art | Mark Warren | Art Direction |
Writing | Michael Spierig | Screenplay |
Directing | Michael Spierig | Director |
Writing | Peter Spierig | Screenplay |
Directing | Peter Spierig | Director |
Sound | Peter Spierig | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Steven Boyle | Makeup Effects Designer |
Production | Brian J. Gilbert | Executive Producer |
Camera | Ben Nott | Director of Photography |
Production | Andrew Trapani | Executive Producer |
Production | Benedict Carver | Executive Producer |
Production | Bryce Menzies | Executive Producer |
Sound | Frank Lipson | Sound Designer |
Art | Janie Parker | Art Direction |
Production | Daniel Diamond | Executive Producer |
Production | Leigh Pickford | Casting |
Production | Simon Oakes | Executive Producer |
Production | Yvonne Collins | Line Producer |
Editing | Matt Villa | Editor |
Production | Tobin Armbrust | Executive Producer |
Art | Matthew Putland | Production Design |
Production | Tim McGahan | Producer |
Costume & Make-Up | Wendy Cork | Costume Design |
Art | Vanessa Cerne | Set Decoration |
Lighting | Matt Slattery | Gaffer |
Costume & Make-Up | Lynn Wheeler | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Lynn Wheeler | Key Makeup Artist |
Crew | Chris Anderson | Stunt Coordinator |
Sound | Hayden Collow | Sound Designer |
Production | Marc Schipper | Executive Producer |
Sound | Gretchen Thornburn | Sound Recordist |
Crew | Philli Anderson | Stunt Double |
Directing | Carmel Torcasio | Script Supervisor |
Production | Angelique Badenoch | Production Manager |
Sound | Cam Eason | Boom Operator |
Directing | Jamie Leslie | First Assistant Director |
Directing | Angella McPherson | Second Assistant Director |
Production | Brett Tomberlin | Producer |
Production | Antonia Lianos | Executive Producer |
Sound | Adam Hunt | Sound Editor |
Crew | Laura Sutton | Stunts |
Writing | Tom Vaughan | Screenplay |
Production | Michael Burton | Executive Producer |